Bułgaria

BułgariaInne

Waluta

Bułgarska waluta to lew, która dzieli się na 100 stotinek. W użyciu są banknoty o nominałach: 100, 50, 20, 10, 5, 2 i 1 oraz monety: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 stotinek. Istnieją również monety o wartości 1 i 2 lewów. Lew jest powiązany z euro i utrzymuje stosunkowo stabilny kurs w stosunku do zachodnich walut. Lewy nie są w pełni wymienialne i nieraz trudno kupić je w innych krajach. W Bułgarii pieniądze wymieniają banki, biura informacji turystycznej, recepcje większych hoteli oraz prywatne kantory. Zazwyczaj nie ma dużej różnicy w kursach, jednak najwyższe ceny oferują kantory wymiany (z wyjątkiem tych przy głównych ulicach i trasach turystycznych), a najniższe – hotele.

 
Ceny

Bułgaria zawsze była dość tanim krajem, w porównaniu do państw Europy Zachodniej i tak jest do dnia dzisiejszego. Bułgarzy nie zarabiają wiele – najczęściej jest to nie więcej niż 50 euro tygodniowo. W dużych miastach i ośrodkach turystycznych bez problemu można korzystać z kart bankomatowych czy czeków podróżnych. Jeżeli planujemy wybrać się w rejony wiejskie lub do mniejszych miast - bezpieczniej będzie zabrać ze sobą gotówkę (najlepiej euro).

Nesebyr bułgaria 900x650Pomimo rosnących cen i stosunkowo wysokich ogólnych kosztów utrzymania w Sofii, Płowdiwie i na wybrzeżu, artykuły pierwszej potrzeby są dosyć tanie. Nocując pod namiotem i kupując jedzenie na targowiskach, dziennie wystarczy 21 euro. Zatrzymując się w skromnych hotelach lub na prywatnych kwaterach i jedząc posiłki w restauracjach, trzeba wydać około 35-42 euro dziennie. Jeżeli na każdy dzień przeznaczy się 70 euro lub więcej, bez problemu można nocować w dobrych hotelach i jeździć taksówkami. Droższe są tylko hotele biznesowe. Ceny noclegów są różne w poszczególnych regionach kraju i zależą oczywiście od standardu obiektu. Kwatery prywatne oraz typu B&B kosztują od 5,60 euro do 21 euro od osoby. Pokój w hotelu dwugwiazdkowym od około 14 euro od osoby, trzygwiazdkowym od około 28 euro od osoby, a cztero- i pięciogwiazdkowym od około 70 euro od osoby. W schroniskach górskich i młodzieżowych oraz na kempingach za noc trzeba zapłacić około 5,60-10 euro od osoby. Koszty podróżowania po Bułgarii są bardzo niskie. W miastach opłata za przejazd wynosi ok. 0,40 euro. Niedrogie są również bilety w międzymiastowych autobusach i pociągach – za około 14 euro, w wagonie 2 kl. można przejechać całą Bułgarię ze wschodu na zachód. Jedzenie również nie wymaga od nas wielu wydatków. Za wieczorny posiłek z napojami trzeba zapłacić około 8,40-17 euro lub mniej, jeżeli wybierzemy typowe miejscowe danie z grilla lub sałatki. Bułgarskie wina i wódki są tanie (odpowiednio ok. 4,20 euro i 7 euro za butelkę), a filiżanka kawy czy kanapka kosztuje nie więcej niż 1,40 euro. W większości muzeów i innych atrakcji turystycznych obcokrajowcy płacą około pięć razy więcej niż Bułgarzy. Przy średnich opłatach za wstęp rzędu 1,40-2,80 euro (a w niektórych miejscach nawet 5,60 euro) zwiedzanie stanowi istotną pozycję w budżecie.

Wciąż nie wiecie, ile pieniędzy musicie zabrać ze sobą na swoje wymarzone wakacje? Dowiedzcie się, przeliczając złotówki na lewy bułgarskie! Zarejestrujcie się i wymieńcie pieniądze u naszego partnera po dużo lepszym kursie niż w punktach stacjonarnych. I bezpieczniej! Na stronie naszego partnera złotówki można wymienić tylko na waluty popularne. Wystarczy kliknąć w poniższy baner (jeśli masz włączonego adblocka lub korzystasz z telefonu, to baner się nie wyświetli):

Niebezpieczeństwa

Bulgaria 800x533Pomimo wzrostu przestępczości w ostatnich latach, Bułgaria pozostaje bezpiecznym krajem. Większość turystów w ogóle nie musi kontaktować się z policją. Należy jednak pamiętać, że wszyscy, także obcokrajowcy, są zobowiązani nosić przy sobie dowody tożsamości. Aby uniknąć problemów z prawem należy przestrzegać kilku prostych zasad: nie obozować na dziko, nie prowadzić samochodu po alkoholu i nie posiadać narkotyków (za to grożą wysokie kary więzienia).

Największym zagrożeniem dla turystów są drobni złodzieje - aby zminimalizować ryzyko kradzieży, warto zastosować się do kilku wskazówek: nie nosić na wierzchu aparatu fotograficznego i innych cennych przedmiotów, nie zostawiać wartościowych rzeczy w pokoju, a pieniądze ukryć pod ubraniem. Warto też zapoznać się z proponowaną przez nas ofertą ubezpieczeń turystycnych. Przed wyjazdem można też zrobić kserokopię paszportu. Drobne kradzieże najczęściej zdarzają się na wybrzeżu. W Sofii i Płowdiwie największym problemem są kieszonkowcy. Grasują głównie wieczorami (w stolicy w okolicy hotelu Sheraton), na głównych dworcach i w przejściach podziemnych w centrum. Jadąc nocnym pociągiem, lepiej nie spać albo wykupić miejsce sypialne lub kuszetkę, a także nie przyjmować żadnych poczęstunków od nieznajomych (zdarzało się, że podróżnych usypiano narkotykami i okradano). Również częste są kradzieże samochodów, szczególnie tych z zagraniczną rejestracją i napędem na cztery koła. Nawet na strzeżonych parkingach nie zaleca się zostawiać w samochodzie na widoku żadnych wartościowych przedmiotów. W przypadku aresztowania należy niezwłocznie skontaktować się z polskim konsulem.

Samotnie podróżujące kobiety są często narażone na niewybredne komentarze, a czasami na nieodpowiednie zachowanie. Wzrasta też liczba przypadków napastowania kobiet przez konduktorów w wagonach sypialnych. Najczęściej jednak bułgarscy mężczyźni są bardzo kulturalni. Najlepszy sposób na takie zachowania to postępować tak jak mieszkanki Bułgarii – nie reagować na zaczepki.

Ważne numery

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Sofii

Adres: ul. Chan Krum 46, 1000 Sofia, BG

Telefon: +359 2 987 26 10, +359 2 987 26 60, +359 2 987 26 70

Fax: +359 2 987 29 39

http://www.sofia.msz.gov.pl/pl/

E-mail: polamba@ambasadarpsofia.org

Konsulat przy Ambasadzie RP

Adres: ul. Chan Krum 46, 1000 Sofia, BG

godziny przyjęć: pon., wt., śr., pt., 9.00-13.00

czwartek- nieczynne

Telefon: +359 2 987 26 60, +359 2 987 26 10, +359 2 987 26 70

Fax: +359 2 981-85-45

E-mail: polconsul@ambasadarpsofia.org, polconsul@vip.bg

Instytut Polski w Sofii

Adres: ul. Weslec 12, 1000 Sofia, BG

Telefon: +359 2 981 09 07, +359 2 987 21 59

Fax: +359 2 981 57 44

http://bit.ly/2uSj0aq

E-mail: instytut.polski@mbox.contact.bg

Konsulat Generalny RP w Warnie

Adres: ul. Sławiańska 18, 9000 Warna, BG

Telefon: +359 52 60-92-12(13)

Telefon kom.: +359 888 61 30 78, +359 888 21 11 04

Fax: +359 52 60 92 11

http://bit.do/kons_rp_warna

E-mail: conplvar@techno-link.com

Szkolny Punkt Konsultacyjny

Adres: ul. Bitola 6/10, Sofia, BG

Telefon: +359 2 958 22 02

 

Policja 166

Straż pożarna 160

Pogotowie ratunkowe 150

Pomoc drogowa 146

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożesz nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie podoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przeze mnie artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Twoich znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl. Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na Fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 16:25:56
Breakludek
Redaktor Breakplan
strona www:
adres:
http://www.breakplan.pl
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)