Bułgaria

BułgariaKiedy jechać?

Klimat

W Bułgarii panuje klimat kontynentalny, co oznacza, że lato jest suche i długie, a zima (na terenach oddalonych od morza) bardzo chłodna. Od grudnia do lutego, temperatura waha się od -8 do 1°C, a nad Morzem Czarnym wieją silne, zimne wiatry. Zimą najchłodniejszego powietrza należy spodziewać się na północy kraju. W górach występuje piętrowość klimatyczna, co powoduje częste opady deszczu. Lipiec i sierpień to najgorętsze miesiące w Bułgarii. Wówczas przybywa tutaj najwięcej turystów.

 

>>SPRAWDŹ! Pomożemy Ci dobrać najlepszy termin na wyjazd!

Kiedy pojechać?

Sezon turystyczny w Bułgarii zaczyna się już w kwietniu i trwa do października, a jego szczyt przypada na lipiec i sierpień, kiedy to temperatura wody w Morzu Czerwonym sięga średnio 23 stopni. Lato bywa bardzo gorące i suche, dlatego najlepszym czasem na wypoczynek są miesiące wiosenne lub wrzesień.

Dlaczego warto odwiedzić Bułgarię we wrześniu? Temperatury są wówczas bardzo przyjemne, co sprzyja zwiedzaniu i poznawaniu kultury tego zakątka świata. Najwyższa temperatura dochodzi do 23 stopni, a najniższa do 15 stopni. Warto dodać, że wciąż jest słonecznie, bowiem słońce świeci przez osiem godzin w ciągu dnia, a opady deszczu są rzadkie (około 4 dni w ciągu miesiąca). Dla miłośników kąpieli w morzu mamy dobrą wiadomość – woda jest nagrzana do 22 stopni! We wrześniu nie spotkamy na Bułgarii rzeszy turystów, co dobrze wpływa na ceny pokoi w hotelach – naturalnie są one tańsze.

• Średnia temperatura we wrześniu – 23

• Temperatura wody w Morzu Czarnym – 22

• Opady deszczu – około cztery dni w miesiącu

• Festiwale w tym okresie:

 

Festiwal Sztuki Appolonia – pierwszy tydzień września. Jest to ogromna impreza muzyki i tańca na cześć greckiego boga. Odbywa się w nadmorskim mieście Sozopol. Na wydarzenie przybywa wielu znanych artystów z całego świata!

Noc Muzeów w Płowidow –piątek pod koniec września. Miasto oferuje wtedy wolny wstęp do wszystkich muzeów i galerii na jego terenie. Można obejrzeć wówczas wystawy, przedstawienia oraz pokazy filmów.

• W tym okresie nie występują żadne zagrożenia naturalne

• We wrześniu nie spotkamy w Bułgarii rzeszy turystów, co pozytywnie wpływa na ceny hoteli. Więcej informacji na temat cen zakwaterowania znajdziecie tutaj.

Bułgaria w każdym sezonie ma do zaoferowania coś interesującego. Jeżeli jednak nie przepadasz za upałami i palącym słońcem, zdecydowanie odradzamy wyjazd do tego kraju w lipcu i sierpniu. Wówczas trudniej znaleźć także zakwaterowanie w dobrej cenie, a atrakcje turystyczne pełne są zwiedzających.

• Średnia temperatura w lipcu i sierpniu –29

• Temperatura wody - 23

• Opady deszczu – brak istotnych opadów deszczu

• Festiwale w tym okresie:

 

Festiwal Rzeźby i Piasku – całe lato (do września). Na plaży w Burgas podziwiać można wspaniałe rzeźby wykonane z piasku przez artystów.

Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Bańsku – początek sierpnia. Wydarzenie przyciąga najlepszych jazzowych muzyków z całej Europy! Na rynku głównym miasta odbywają się darmowe koncerty.

MTV Festiwal Duch Burgas – początek sierpnia. Popularne wydarzenie muzyczne nad Morzem Czarnym. Muzycy rocka i jazzu przybywają z całego świata, by dawać koncerty podczas trzydniowej imprezy na plaży!

• Większość atrakcji turystycznych jest obleganych przez przyjeżdżających.

• Powietrze jest bardzo suche, upały mogą być uciążliwe, zwłaszcza dla starszych osób.

• Ceny hoteli są znacznie wyższe niż poza sezonem.

 

>>SPRAWDŹ: Szukasz taniego zakwaterowania w dogodnym dla Ciebie terminie? Sprawdź naszą wyszukiwarkę noclegów!

 

Zima to okres, w którym również warto odwiedzić Bułgarię! To świetny kraj do uprawiania narciarstwa. Ośrodki znajdujące się na terenie kraju to między innymi Bansko, Pamporowo, oraz Borowec. Oferują one ciekawe oferty dla miłośników tej aktywności. Co ciekawe, narty w Bułgarii są o wiele tańsze niż w innych europejskich krajach, a zwłaszcza w alpejskich kurortach.

 

>>SPRAWDŹ: Co jeszcze warto zobaczyć w Bułgarii?

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Sofii:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 

>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Bułgarii?

 

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-24 23:45:26
Breakludek
Redaktor Breakplan
strona www:
adres:
http://www.breakplan.pl
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)