Bułgaria

BułgariaZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Osoby opłacające składki NFZ mogą w Bułgarii korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Podczas wizyty u lekarza należy okazać dokument potwierdzający- Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych (na tej stronie krok po kroku opisano, jak należy wyrobić kartę EKUZ). Zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, umożliwiających w razie konieczności pokrycie kosztów leczenia w szerszym zakresie, jak również kosztów opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Ponieważ wprowadzono odpłatność za akcje ratownicze prowadzone przez górskie pogotowie ratunkowe, turyści wybierający się na szlaki górskie powinni mieć odpowiednią polisę ubezpieczeniową.

Szipka 1Czasami w razie wystąpienia lżejszych dolegliwości wystarczy porada farmaceuty w aptece. W razie potrzeby kontaktu z lekarzem lub dentystą należy udać się do najbliższej przychodni zwanej polikliniką (pracownicy zazwyczaj poza językiem bułgarskim rozumieją również rosyjski, angielski, niemiecki lub francuski). W nagłych wypadkach do szpitala pacjentów przewozi karetka pogotowia. Przykładowe ceny usług medycznych dla cudzoziemców: leczenie zęba u stomatologa: 20 euro, wykonanie zastrzyku, założenie opatrunku: 4 euro, pełne badanie lekarskie: 320 euro, badanie echo graficzne: 20 euro. Ceny te są oczywiście orientacyjne. Apteki w Bułgarii są nie zawsze dobrze zaopatrzone, dlatego lepiej zabrać ze sobą w podróż zapas środków higienicznych i lekarstw.

Szczepienia

Wyjeżdżając do Bułgarii nie trzeba poddawać się żadnym obowiązkowym szczepieniom, jednak warto zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, gdy planujemy wędrówki po górach. Warto zabrać ze sobą w podróż leki przeciwbiegunkowe i dobry krem z filtrem przeciwsłonecznym.

Higiena

Aby uniknąć problemów żołądkowych należy zachować rozwagę podczas spożywania przekąsek w restauracjach na prowincji. Bez problemu można jeść sałatki i świeże owoce, a także pić wodę z kranu.

 


Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacje o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.

 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożesz nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie podoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przeze mnie artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Twoich znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl. Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na Fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 16:25:56
Breakludek
Redaktor Breakplan
strona www:
adres:
http://www.breakplan.pl
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)