Czechy

CzechyTransport

Komunikacja publiczna

Przemieszczając się po Czechach korzystajmy z komunikacji publicznej – jest ona punktualna i dobrze zorganizowana.

Metro w Czechach funkcjonuje jedynie w Pradze i obejmuje 3 linie (A – zielona, B – żółta i C – czerwona), łączna długość całego systemu to 59,3 km (57 stacji). Najdłuższa jest linia żółta B– 25,6 km i 24 stacje – czas przejazdu całego odcinka to 41 minut. Najstarsza jest linia czerwona C, uruchomiona w 1974 roku.

prague transport

Poza praskim metrem komunikacja publiczna w czeskich miastach obejmuje 7 sieci tramwajowych, 13 trolejbusowych oraz kilkadziesiąt autobusowych. Największą siecią komunikacji miejskiej jest komunikacja publiczna w Pradze. Druga co do wielkości sieć transportu publicznego funkcjonuje w Brnie, gdzie znajduje się największa w Czechach sieć trolejbusowa.

W czeskich miastach komunikacja publiczna opiera się o tzw. zintegrowane systemy transportu, który pozwala na korzystanie z różnych środków transportu (kolej, autobus, metro, tramwaj) przy zakupie jednego biletu. System ten uwzględnia także wzajemne dostosowanie rozkładów jazdy. Ceny biletów komunikacji miejskiej w Czechach są z reguły niższe niż w Polsce. W różnych miastach funkcjonują różne rodzaje biletów i systemy zniżek. Szczegółowych informacji na ten temat należy szukać na stronach internetowych komunikacji publicznej poszczególnych miast.

Ceny biletów komunikacji miejskiej są różne w zależności od miasta. Najtańszy bilet znajdziemy w Pradze – jest to bilet 30-minutowy za 24 CZK (kupowany u kierowcy kosztuje 40 CZK).

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Przed Tobą długa podróż samochodem? Twój osobisty doradca podpowie Ci gdzie spać, znajdując najlepsze oferty noclegów!

 

KOLEJ

 

Sieć kolejowa w Czechach jest bardzo dobrze rozwinięta, pociągi są świetnie skomunikowane, co oznacza krótsze oczekiwanie w przypadku przesiadki. Pociągiem można dotrzeć prawie wszędzie, nawet do bardzo małych miejscowości. Podróżowanie pociągiem jest stosunkowo tanie i niezawodne.

Podróżując po Czechach warto skorzystać z oferty czeskich kolei zwanej Kilometricka Banka (KMB). Jest to coś w rodzaju karnetu na 2000 km za cenę 2200 CZK (ok. 330 zł). Karnet jest ważny 6 miesięcy i może na nim podróżować do 3 osób, 1 lub 2 klasą. W zależności od klasy pociągu, liczby osób oraz trasy przejazdu konduktor odlicza odpowiednią liczbę kilometrów z posiadanego limitu. Jest to bardzo wygodna forma podróżowania, gdy decyzję w sprawie trasy podejmujemy w ostatniej chwili, dużo się przesiadamy i nie chcemy zawracać sobie głowy kupowaniem za każdym razem biletu w kasie na stacji. Regulamin korzystania z oferty Kilometricka Banka znajdziemy na stronie internetowej czeskich kolei.

Bilety kolejowe na ČeskéDráhy dostępne są w wielu wariantach, począwszy od jednorazowych biletów na pociągi osobowe, poprzez bilety grupowe, okresowe, bilety obowiązujące w okresie wakacyjnym itd. W Czechach obowiązuje bardzo wiele różnych zniżek przy zakupie biletów z czasowym wyprzedzeniem lub na połączenia pomiędzy wybranymi miastami. Wszystkie bilety można zakupić przez Internet, a przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić aktualne oferty promocji.

 

AUTOBUSY

 

Komunikację autobusową w Czechach obsługują prywatni, licencjonowani przewoźnicy (najwięksi z nich to ČSAD Invest, Veolia Transport Česká Republika, ICOM Transport, ČSAD Semily, Arriva). Sieć połączeń autobusowych to najbardziej rozbudowana sieć transportowa w Czechach, dociera do najmniejszych nawet miejscowości. Autobusy jeżdżą punktualnie i zasadniczo są niezawodne (jedyną okolicznością, kiedy autobusy mogą zostać odwołane, są katastrofalne warunki pogodowe, np. śnieżyce w rejonach górskich).

Wynajem pojazdu

Po Czechach można również podróżować wynajętym samochodem. Wypożyczalnie samochodów znajdują się m.in. w obrębie lotnisk, głównych dworców kolejowych oraz w centrach miast. Czynne są z reguły 24 godziny na dobę. Samochód można wcześniej zarezerwować przez Internet, ustalając datę i miejsce wypożyczenia i zwrotu, a także określając preferencje co do wielkości auta, marki, wyposażenia itp. Wypożyczalnie oferują przeważnie opcję wypożyczenia „pełny bak”, która polega na tym, że klient odbiera samochód zatankowany do pełna i zwraca w takim samym stanie. Aby wypożyczyć samochód trzeba spełnić określone warunki, różne w zależności od wypożyczalni. Może to być m.in. minimalny wiek kierowcy (np. 25 lat), okres posiadania prawa jazdy (np. minimum 3 lata). Do wypożyczenia niezbędne jest okazanie prawa jazdy, dowodu tożsamości oraz posiadanie karty kredytowej, na której blokowana jest kwota za wynajem plus cena paliwa. Ponieść trzeba również koszty związane z ubezpieczeniem. Trzeba pamiętać, że to wynajmujący pokrywa np. opłaty za przejazd autostradą, jego też obciążą koszty mandatów w przypadku wykroczeń drogowych. Ceny wynajmu aut zaczynają się od ok. 1000 CZK za dobę.

Jest to świetna alternatywa dla komunikacji miejskiej, jeśli ta jest dla Was męcząca. Wystarczy, że skorzystacie z tej multiwyszukiwarki, aby wypożyczyć auto, dzięki któremu będziecie niezależni zwiedzając Czechy oraz szybciej i wygodniej dotrzecie do pożądanego miejsca.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Chesz zabrać ze sobą w podróż jak najwięcej rzeczy przy tym mieć jak najmniejszy bagaż? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki!

Rower

Po Czechach bardzo przyjemnie podróżuje sie na rowerze. W kraju można znaleźć wiele wypożyczalni, które oferują rowery już od ok. 680 CZK za dobę. Popularne są także zorganizowane wycieczki po większych miastach na rowerach W Pradze taka atrakcja, wraz z wypożyczeniem roweru, kosztuje juz od około 600 CZK, w zależności od wybranej opcji (http://www.citybike-prague.com/).

Rowerzyści mogą korzystać z wielu tras rowerowych. Dla fanów dalszych wycieczek, atrakcyjna może być trasa z Brna do Wiednia czy też, biegnąca wzdłuż rzeki Ohře, trasa do Niemiec. Trzeba pamiętać, że według czeskiego prawa, osoby do 18. roku życia muszą jeździć w kasku.

Autostop

Czeskie prawo nie zabrania jeździć autostopem. Znalezienie kogoś, kto dowiezie nas w wybrane miejsce nie jest trudne. Czesi raczej chętnie zabierają autostopowiczów. Poziom bezpieczeństwa tej formy podróżowania jest porównywalny do tego w Polsce.

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Gdzie znaleźć najlepszy nocleg w Czechach?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-04-30 16:13:48
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy