Japonia

JaponiaZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Japonia posiada rozwiniętą infrastrukturę usług medycznych (nawet niektóre hotele mają własnych lekarzy), jednak dużym problem jest bariera językowa. W większości szpitali lekarze porozumiewają się wyłącznie w języku japońskim, dlatego przed wyjazdem warto nauczyć się, bądź spisać na kartce, podstawowe zwroty przydatne podczas rozmowy z lekarzem. W nagłych przypadkach, wymagających wezwania pogotowia, warto mieć przy sobie kartkę z poniższym zwrotem: 

 a

Oznacza on po japońsku prośbę o wezwanie pogotowia. Należy go pokazać Japończykowi, który znajduje się najbliżej nas. Dzięki temu pogotowie dojedzie do Was o wiele szybciej, niż gdybyście sami próbowali wezwać karetkę używając języka angielskiego. Japońska Narodowa Organizacja Turystyczna udostępniła na swojej stronie internetowej poradnik dla turystów po angielsku dot. opieki zdrowotnej w Japonii. Zawiera on podstawowe zwroty przydatne podczas konsultacji z lekarzem, wzór karty przyjęć pacjenta, kroki postępowania podczas nagłych wypadków, itp. W razie jakichkolwiek wątpliwość można także zadzwonić do Międzynarodowego Centrum Informacji Medycznej, świadczącego usługi informacyjne dla cudzoziemców w Japonii (centrum obsługiwane jest w kliku językach pod numerem 03-5285-8088).

Pzed podróżą do Japonii zaleca się sporządzenie kopii recept oraz wykazu leków i substancji, na które jest się uczulonym. Warto także spisać, bądź zapamiętać, własną grupę krwi. Ponieważ Japonia należy do jednych z najdroższych krajów pod względem kosztów leczenia, bezpieczniejszą opcją jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego jeszcze przed wyjazdem. Gdzie znaleźć ofertę, która będzie dla Was najbardziej korzystna? Zachęcamy do zapoznania się ze sprawdzoną i polecaną wyszukiwarką ubezpieczeń.

 

>>>SPRAWDŹ: Ogrom ofert ubezpieczeniowych Cię przytłacza? Chętnie pomożemy wybrać najlepszą ofertę! Kliknij po więcej informacji.

 

Szukając dla siebie najbardziej korzystnej opcji, skorzystajcie z porównywarki ubezpieczeń online np. poprzez stronę: https://www.polisaturystyczna.pl/.

W zależności od potrzeb, polisę można rozszerzyć o ochronę bagażu, OC oraz ubezpieczenie sprzętu sportowego. Warto wybrać polisę pokrywającą koszty leczenia do ok. 50 tys. USD oraz skorzystać z usług międzynarodowego towarzystwa ubezpieczeniowego, którego ubezpieczenie jest respektowane w Japonii (można to sprawdzić np. na stronie internetowej danego szpitala). Poleca się wybór ubezpieczyciela, który od razu pokryje koszty leczenia po skontaktowaniu się ze szpitalem czy inną placówką medyczną. Aby uniknąć opłat, Wasza firma ubezpieczeniowa powinna przesłać na wskazany faks potwierdzenie uregulowania wszystkich należności za usługi medyczne jeszcze przed opuszczeniem przez Was placówki (taki system rozliczenia jest akceptowany m.in. przez prywatną klinikę dla obcokrajowców –Tokyo Medical and Surgical Clinic). Jeżeli taka opcja nie jest możliwa, będziecie musieli zapłacić za pomoc medyczną z własnej kieszeni na miejscu, a zwrot kosztów otrzymacie później od ubezpieczyciela na podstawie rachunku. Wizyta u japońskiego lekarza kosztuje od 8 do 30 tys. jenów (285-1070 zł), doba leczenia szpitalnego ok. 10-40 tys. jenów (360-1425 zł), a nagłe zdarzenia wymagające wezwania karetki nawet 80 tys. jenów (ponad 2850 zł).

Wykaz szpitali z podziałem na prefektury możecie znaleźć na stronie japońskiego Ministerstwa Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej. Szukając placówek z obsługą anglojęzyczną, warto skorzystać z wyszukiwarki na stronie Japońskiej Narodowej Organizacji Turystycznej. Wypełniając znajdujący się tam formularz, zaznacza się prefekturę, preferowany język (do wyboru: angielski, chiński, koreański, portugalski, hiszpański oraz „inne”), a także poszukiwaną specjalizację lekarską. Wyniki wyszukiwania pozwalają szybko odnaleźć potrzebną placówkę. Warto jeszcze przed podróżą spisać adres i numer telefonu do każdego szpitala z obsługą anglojęzyczną znajdującego się w miejscu przeszłego pobytu. Dzięki temu zyskacie większy komfort psychiczny podczas waszej podróży, a wraz z wykupioną odpowiednią polisą będziecie mogli delektować się urokami bezpiecznego pobytu w Japonii.

Nie znacie języka japońskiego i obawiacie się, że sprawi Wam to problemy w czerpaniu przyjemności z podróży? Nauka języka to naprawdę nic trudnego z kursami od jednego z naszych partnerów. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Szczepienia

Szczepienia na czas wyjazdu do Japonii nie są wymagane. Zaleca się jednak podróżnym szczepienia na: błonicę, tężec, polio oraz japońskie zapalenie mózgu. Ostatnie z nich jest szczególnie dedykowane osobom wybierającym się w okresie od maja do października na terenywiejskie, w regiony endemicznego występowania choroby (wszystkie japońskie wyspy z wyjątkiem Hokkaido). Niestety w Polsce nie ma możliwości zaszczepienia się przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu (szczepionkę można sprowadzićz z agranicy bądź zaszczepić się będąc już w Japonii)Więcej na temat tej choroby (osóbw grupie ryzyka, sposobu zarażenia się, pierwszych objawów) można przeczytać na stronie: http://badania.net/japonskie-zapalenie-mozgu/.

Higiena

Wielu polskich turystów po powrocie z Japonii doznawało we własnym kraju szoku kulturowego. Dlaczego? Bo właśnie wrócili z jednego z najczystszych krajów na świecie! Idąc tokijską ulicą trudno znaleźć choćby mały papierek na chodniku. Co dziwne, trudno znaleźć również kosze na śmieci. Z jednej strony wynika to z faktu, iż Japończycy nie jedzą, kiedy idą ulicą. Z drugiej, większość z nich segreguje śmieci, więc wolą zabrać pustą butelkę po napoju do domu, niż wrzucić do publicznego kosza ze zmieszanymi śmieciami. Nie tylko ulice w Japonii są czyste, ale także publiczne toalety, a na całym obszarze kraju woda z kranów nadaje się do picia. Japończycy przywiązują dużą wagę do zachowania osobistej higieny. Wystarczy zobaczyć jak wyglądają ich mechaniczne toalety, by dojść samemu do tego wniosku. Do tego często zakładają maseczki na twarz, gdy wychodzą na miasto (zazwyczaj w czasie choroby, aby nie zarazić innych, bądź żeby samemu nic nie złapać). Wszystkie te pojedyncze elementy połączone w całość tworzą obraz wręcz sterylnego kraju w oczach zachodnich turystów.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Praca i studia w Japonii.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-11-29 19:37:29
Anna Grajewska
Redaktor
adres:
Poznań / Polska

Fascynuje mnie różnorodność kultur. Uwielbiam odkrywać je na własnej skórze i uczyć się, podróżując. Wyznaję zasadę, że lepiej zobaczyć coś raz, niż usłyszeć o tym tysiąc razy. Dlatego zwiedziłam już 26 państw i wciąż siedzę na walizkach. W końcu… świat jest zbyt wielki, by wciąż przebywać w jednym miejscu!