Stambuł

StambułWprowadzenie

Wprowadzenie

Bizancjum, Nowy Rzym, Konstantynopol, słowiański Carogród czy skandynawski Miklagard to historyczne nazwy największego i najludniejszego miasta w Turcji – Stambułu. Położony po obu stronach cieśniny Bosfor, na styku Europy i Azji, od wielu stuleci przyciąga niebanalną architekturą, kulturą, kuchnią, a także bogatą historią. Choć pod wieloma względami miasto ma charakter zachodnioeuropejski, przez wielu uważane jest za bramę do niezwykłego świata orientu.

To jedno z niewielu miejsc, gdzie znane łączy się z nieznanym, gdzie doświadczysz smaków Indii i zgłębisz korzenie chrześcijaństwa. W mieście, gdzie w XV w. konstruował Leonardo da Vinci, a od XX w. James Bond ściga złoczyńców, możesz spełnić swoje marzenia używając jedynie własnego… kciuka! Wsiądź do Orient Expressu, odwiedź Adama Mickiewicza lub bardziej przyziemnie, zjedz kebaba, bo przy dzisiejszych możliwościach podróżowania, Stambuł to idealne miejsce na dłuższy pobyt, jak i na wyprawę w stylu city break, dlatego nie ma czasu do stracenia! Nigdzie indziej nie doświadczysz tak niezwykłej mieszanki Europy z Azją, nowoczesności z historią.

Informacje ogólne

Liczba ludności: 13,8 mln (najludniejsze miasto w Turcji)

Powierzchnia: 1 538,77 km²

Język urzędowy: turecki

Waluta: lira turecka (TL) – kurs marzec 2016 1TL = 1,33zł

Strefa czasowa: czas centralny GMT + 2 zima, GTM +3 lato

Numer kierunkowy: 90

Geografia i historia

Geografia

Leżący po obu stronach cieśniny Bosfor Stambuł, jest jednym z dwóch miast położonych jednocześnie na kontynencie europejskim i azjatyckim. Oblewany od południa przez wody Morza Marmara przez stulecia stanowił ważny punkt na szlakach handlowych pomiędzy Wschodem i Zachodem. Obecnie jest największym i najludniejszym miastem w Turcji o powierzchni 1 538,77 km² i 13,8 mln mieszkańców. Poprzez swoje ukształtowanie Stambuł podzielony jest na trzy części. Na wschód od cieśniny Bosfor znajduje się część azjatycka, stanowiąca dzielnicę mieszkalną. Lewobrzeżny obszar miasta oddziela na pół zatoka Złoty Róg. Na południe od niej leży część europejska, a na północ dzielnica Galata, zwana niekiedy Nowym Miastem.

Historia

Historia Stambułu sięga epoki kamienia, skąd pochodzą pierwsze ślady osadnictwa. Przez kolejne tysiąclecia miasto poddawane było wpływom Greków, Rzymian, krzyżowców, Turków Osmańskich i wojsk alianckich po I wojnie światowej. Wraz z rozłamem chrześcijaństwa, miasto stało się centrum kościoła prawosławnego i stolicą Cesarstwa Wschodniorzymskiego. Z powodu licznych łupieżczych najazdów krzyżowców, pozycja Konstantynopola powoli słabła, aby całkowicie poddać się wpływom Turków Osmańskich w połowie XV w. Datę 1453 r. uznaje się za upadek Konstantynopola i symboliczną granicę pomiędzy epoką średniowiecza i renesansu. Turcy ustanowili miasto stolicą Imperium Osmańskiego, a kilkadziesiąt lat później centrum świata muzułmańskiego. Od tego czasu, aż do końca XIX w. nastąpił największy rozkwit miasta. Powstawały liczne dzieła architektoniczne, budowano meczety i pałace. Wprowadzano także nowe technologie, jak elektryczność i usprawniano komunikację w samym mieście i jego okolicach.

Nadejście XX w. i przegrana przez Turków I wojna światowa to czas działalności Mustafa Kemala Atatürka, który sprzeciwił się rozbiorom kraju i stanął na czele walk o niepodległość. Był to okres licznych reform politycznych i gospodarczych. Po utworzeniu w 1923 r. Republiki Tureckiej zniesiono kalifat i sułtanat, wprowadzono system wielopartyjny i nadano prawa wyborcze kobietom. Aby podkreślić nowy, laicki charakter państwa, jego stolicę przeniósł do Ankary. Po II wojnie światowej kraj dalej kroczył drogą ku Zachodowi i Europie stając się członkiem NATO, jak również podejmując działania mające na celu członkostwo w Unii Europejskiej. Warto wspomnieć, że jednym z kilkunastu miast partnerskich Stambułu jest Warszawa.

Sytuacja obecna

Ostatnie wydarzenia stawiają pod znakiem zapytania bezpieczeństwo turystów podczas podróży do Turcji. Nieustanny konflikt z mniejszością Kurdyjską, wzmożona walka z Państwem Islamskim, czy ataki terrorystyczne w dużych aglomeracjach, stanowią podstawowe problemy. Nie można jednak wpadać w panikę, zwłaszcza jeżeli wszystkie znane nam fakty pochodzą z mediów. Na oficjalnej stronie MSZ znajdziemy komunikat, w którym turystom zdecydowanie zaleca się powstrzymanie się od podróży w południowo-wschodnie regiony kraju. Jednocześnie możemy przeczytać, że pozostała część kraju, w tym najbardziej popularne kurorty morskie, jest nadal bezpieczna dla turystów, choć nie da się całkowicie wykluczyć zagrożenia związanego z zamachami terrorystycznymi. Dlatego wybierając się do Stambułu należy zachować ostrożność, tak samo, jak w każdym innym miejscu do którego podróżujemy. Nie powinniśmy samemu wychodzić po zmroku, zapuszczać się w niebezpieczne dzielnice, czy uczestniczyć w zgromadzeniach w miejscach publicznych.

 


Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-18 11:32:31
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy