Warszawa

WarszawaInne

Ciekawostki
  • Chociaż uważa się, że Warszawa jest stolicą od 1596 roku, kiedy to król zaczął przeprowadzkę wraz ze swoim dworem, oficjalny dokument pojawił się dopiero w… 1918 roku!
  • Przy ulicy Kanoniej 18 (Stare Miasto) znajduje się najwęższa kamienica w Europie. W najszerszym miejscu ma 152, a w najwęższym jedynie 92 cm!
  • Warszawska Straż Ogniowa powstała w 1836 roku. Wcześniej mieszkańcy miasta musieli gasić pożary samodzielnie.
  • Warszawa skrywa też ciekawostki cukiernicze − ma swój własny „cmentarny” przysmak, tzw. „pańską skórkę”. Sprzedawany jest na lub przy cmentarzach, najczęściej 1 listopada. Jest to ręcznie robiony, dość, twardy, klejący, bardzo słodki i absolutnie przepyszny cukierek.  Teraz kupuje się go w kostkach zawiniętych w papierek (1-2 zł za sztukę), ale przed wojną był sprzedawany w całych blokach.

swiatelka-warszawa

  • Słynna Kolumna Zygmunta wybudowana w 1644 roku jest pierwszym w Polsce pomnikiem świeckim. Do tego czasu na postumentach przedstawiano tylko świętych – wyobraźcie sobie tylko, jakie zgorszenie wywołało to wśród duchowieństwa!
  • Przy Alejach Jerozolimskich 51 możecie zobaczyć prawdziwy, przedwojenny fotoplastykon – jeden z niewielu ocalałych na świecie. Zdjęcia starej Warszawy możecie w nim oglądać od środy do niedzieli w godz. 10-18 (bilet normalny kosztuje 4 zł, ulgowy 2 zł).

Wybierając się w podróż warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu się na ten czas. Tutaj możecie zapoznać się z ofertą naszego partnera :).

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.