7 najbardziej skorumpowanych krajów świata

Żaden kraj nie jest całkowicie wolny od korupcji. Jest to poważny problem dotykający więcej niż dwie trzecie narodów na całym świecie. Łapówkarstwo to nie tylko przekazywanie pieniędzy w kopercie, ale także ograniczanie wolności informacji czy wpływanie na ludzką opinię. Formy korupcji rozrastają się w zastraszającym tempie, powstają coraz to nowe, ohydniejsze praktyki. Poznajmy więc 7 państw, w których pieniądz liczy się za bardzo, a ten, kto go ma, może robić wszystko.

Dlaczego korupcja nadal istnieje?

Kraje o wysokiej skali korupcji można podzielić na dwie kategorie. W pierwszej z nich korupcja jest efektem całkowitego chaosu i ludzie nie mają już żadnej innej możliwości poza łapówkarstwem, aby otrzymać to, czego potrzebują.

Skorumpowane urzędy tych państw i ich obywatele wpadają w błędne koło – coś, co w Polsce możemy załatwić bez największego problemu, nie wydając złotówki, tam „kosztuje” wiele tysięcy, których zwykli obywatele nie mają. Całość to zaostrza i tak już złą sytuację w danym kraju i uniemożliwia wyjście z kryzysu. Wielu ekspertów twierdzi, że z takiej sytuacji nie ma już wyjścia i kraj musi się po prostu rozpaść.

11Do drugiej grupy skorumpowanych państw należą kraje, w których panuje władza absolutna. Tu, w przeciwieństwie do pierwszej kategorii, rządzący, niewielka grupka ludzi, rozporządza i ma wpływ na wszystko, co dzieje się w kraju. Te małe elity są w posiadaniu większości jakikolwiek dóbr, w zasadzie mogą swobodnie decydować o życiu i śmierci obywateli. W tych krajach wyjście z poza szeregu jest możliwe tylko wtedy, gdy dysponuje się ogromnymi funduszami. Bez pieniędzy jest się praktycznie niewolnikiem we własnym kraju. Oto 7 najbardziej skorumpowanych państw świata.

 

Korupcja w Turkmenistanie

Jak to bywa z większością skorumpowanych krajów (o czym przekonacie się poniżej) i Turkmenistan jest bogaty w złoża gazu i to w piąte pod względem wielkości na całym świecie. Turkmenistan jest więc usłany kopalniami gazu, jednak prawie nikt nie widzi korzyści i przychodów z pracy. turkmenistan1 W tym liczącym prawie 6 milionów ludzi kraju praktycznie cały wygenerowany dochód trafia do garstki osób. Cała reszta żyje na głodowych pensjach, które raz na jakiś czas są jeszcze zaniżane! Prawie ¼ Turkmenów może liczyć na mniej niż dolara dziennie. Pieniądze z gazu są ogromne, jednak nieznaczna część trafia do budżetu państwa. Bardziej wygląda to na wrzucanie do skarbca czegokolwiek, byle tylko zewnętrze organizacje pozarządowe nie miały się do czego przyczepić. A kim są osoby, które zabierają wszystko dla siebie? To prezydent, jego rodzina i najbliżsi współpracownicy. Do załatwienia większości spraw urzędowych potrzebna jest sowita łapówka. Władza kontroluje wszystkie media, w tym dostęp do Internetu. Obywatele w większości nie mają szans na wyjazd, ponieważ nie są w stanie „zapłacić” za paszport. Z racji tego, że my mamy taką możliwość, powinniśmy podróżować. Jeśli jednak nie umiecie się zdecydować, bo macie braki językowe, zapiszcie się na kurs językowy. Język angielski zawsze może się przydać w podróży. Po co dłużej zwlekać!

Najszybsze loty do Turkmenistanu:  wylot z Warszawy z przesiadką we Frankfurcie

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot do Turkmenistanu<<<

 

Przekupstwo w Libii

libia1Libia jest jednym z wielu skorumpowanych krajów, które znajdują się w kompletnym chaosie. Od czasu obalenia wieloletniego dyktatora Muammara Kadafiego w 2011 roku, Libia znajduje się w stanie ciągłych zawirowań politycznych. Podczas rządów Kaddafiego kraj był stopniowo niszczony, a po jego obaleniu nowe władze nie zrobiły nic, by zmienić ten stan rzeczy. Spory między grupami walczącymi o kontrolę nad narodem przemieniły się w wojnę domową w 2014 roku. Niestety jednak żadna ze stron biorących udział w wojnie nie zgadzała się na utworzenie nowego rządu, w konsekwencji czego naród pozostał bez jakiejkolwiek kontroli politycznej czy gospodarczej. Obok niezliczonych ofiar fizycznej przemocy znalazła się także ekonomia Libii. W 2014 roku odnotowano tam spadek PKB o 6,1% i było to jedne z najostrzejszych upadków gospodarczych, jakie miały miejsce kiedykolwiek na świecie. Jest to jednak zachwycające miejsce, zaczynając od błękitnych plaż i kończąc na wielu antycznych zabytkach. Nie wiecie kiedy kupić bilet? Sprawdźcie najlepsze terminy na zakup biletów. A może już zdecydowaliście się na wycieczkę, ale nie radzicie sobie z organizacją? Napiszcie do nas, a pomożemy Wam zorganizować wycieczkę na własną rękę.

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze oferty noclegów na stronie Booking.com w Libii<<<

Najszybsze loty do Libii:  wylot z Warszawy z przesiadkami we Frankfurcie Tunis

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot do Libii<<<

 

Korupcja w Iraku

irak1

Wmieszanie się w sprawy kraju rządu USA, inwazji militarnej w 2003 roku i późniejsze obalenie Saddama Husajna spowodowało trwającą do dzisiaj wojnę domową w Iraku. Najaktywniejszy w niej udział biorą instytucje i głowy religijne, które działają na podobnej zasadzie, jak sekty czy niebezpieczne organizacje przestępcze. Bez stabilnych instytucji rządowych, jak policja czy banki, Irakijczycy muszą często stosować praktyki korupcyjne, żeby po prostu przeżyć. Prawa cywilów w Iraku nie są chronione, a władze rządzą nielegalnie, o ile w ogóle można w tym przypadku mówić o jakimkolwiek „rządzeniu”. Grupy terrorystyczne i radykalni islamiści działają za pośrednictwem zastraszania, przemocy i tak okropnych czynów, które ciężko sobie wyobrazić. Korupcja w kraju szerzy się także w ramach administracji byłego premiera Nuri al-Malikiego. Okazało się, że połowę dochodów z ropy naftowej, czyli około 500 miliardów dolarów, zostało rozkradzione przez urzędników. Mimo problemów politycznych Irak, podobnie jak Libia, skrywa wiele pięknych miejsc i jest wart obejrzenia. Jesteście zaintrygowani i szukacie noclegu? Zarezerwujcie nocleg już teraz. Warto także byście zaopatrzyli się w potrzebną walutę. Można to zrobić klikając w poniższy baner i wymienić złotówki na dolary, których poza dinarem irackim, także się używa w Iraku (baner nie otwiera się na telefonach oraz gdy adblock jest włączony).

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze oferty hoteli na stronie Booking.com w Iraku<<<

Najszybsze loty do Iraku:  wylot z Warszawy z przesiadkami w Londynie Doha

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot do Iraku<<<

 

Przekupstwo w Sudanie Południowym

55

Sudan Południowy jest najmłodszym krajem świata. Powstał w 2011 roku, kiedy odłączył się od Sudanu i brutalnego ucisku tamtejszego rządu. Choć kraj jest obecnie niezależny, to nadal panuje w nim ogromny chaos. Wojna domowa między zwolennikami prezydenta Sudanu Południowego Salva Kiir i rebeliantami dowodzonymi przez Rieka Machara doprowadziła do opustoszenia milionów domostw. Oprócz wojny czynnikiem determinującym skalę korupcji są bogate złoża ropy naftowej, którymi od razu po rozdzieleniu zainteresowały się USA i Chiny, w zamian za pomoc miejscowej ludności. Niewiele jednak z tych obietnic zostało spełnionych, ponieważ ONZ szacuje, że około 3,9 miliona osób jest tam narażonych na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, nie mówiąc już o brakach w żywności czy wody. Tymczasem elity tego kraju nadal negocjują umowy za ropę i zarabiają na nielegalnych inwestycjach. Mimo niebezpieczeństw wynikających z wojny, można tam znaleźć kilka miejsc wartych uwagi. Pamiętajcie jednak o swoim bezpieczeństwie i wykupcie ubezpieczenie turystyczne szybko i tanio.

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze oferty noclegów na stronie Booking.com w Sudanie Południowym<<<

Najszybsze loty do Sudanu Południowego:  wylot z Warszawy z przesiadkami we Frankfurcie Addis Abeba

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot do Sudanu Południowego<<<

 

Skorumpowany Afganistan

66

Prezydent Afganistanu Ashraf Ghani w 2014 roku stwierdził, że ustalenie korupcji w kraju byłoby punktem odniesienia do obrad i wprowadzenia zmian. Niestety, mimo wielu raportów i badań, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych organizacji, które jednoznacznie stwierdzają ogromny problem korupcji w Afganistanie, prezydent udaje, że wszystko jest w porządku. Przez to kraj jest wciąż w dużym stopniu uzależniony od pomocy zagranicznej. W 2013 otrzymał 5,3 miliarda USD, z czego przynajmniej połowa została rozkradziona przez elity. Ministerstwo Edukacji w Iraku sfałszuje liczby szkół i nauczycieli, aby otrzymać większe dofinansowania z pomocy międzynarodowej. Miliardy na edukację spływają, a nadal mniej niż jedna trzecia afgańskich dorosłych umie czytać…

Najszybsze loty do Afganistanu:  wylot z Warszawy z przesiadką w Dubaju

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot do Afganistanu<<<

 

Somalia - przekupstwo

77Od obalenia prezydenta w 1991 roku Somalia starała się utworzyć stały rząd pośród gwałtownych konfliktów i najbardziej dotkliwego głodu na naszej planecie. Rząd jest tam tak perfidny i skorumpowany, że 80% wypłat z federalnego Banku Centralnego Somalii trafia do rąk prywatnych. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że pieniądze te często trafiają do grup terrorystycznych. Istnieją też dowody na to, że pomoc humanitarna również trafia tylko do elit. Armia Narodowa Somalii, która jest jedyną obroną cywilów przed Al-Kaidą, rozkrada środki, które są dostarczane wojskowym, w tym broń i leki, więc nie ma mowy o normalnym funkcjonowaniu państwa. Żołnierze podrabiają swoje papiery, aby dostawać większych pensje, a jednocześnie istnieją również dowody na to, że wojsko bardzo często używa przemocy wobec ludności cywilnej. Wobec swoich znajomych, sąsiadów, rodzin.

Najszybsze loty do Somalii:  wylot z Warszawy z przesiadką w Istambule

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot do Somalii<<<

 

Korea Północna - ekstremalny poziom korpucji

88Niewiele informacji dociera z Korei Północnej, co już samo w sobie jest dowodem na to, jak bardzo uszkodzone są tam mechanizmy funkcjonowaniu kraju w stosunku do pozostałej części świata. Ekstremalny poziom korupcji, który jest szkodliwy dla długoterminowego wzrostu gospodarczego, może być paradoksalnie jedyną siłą Korei Północnej. Korupcja jest w tym państwie tak normalna, że jeśli by zatrzymać wszystkie praktyki korupcyjne, to kraj rozpadłby się nie tylko politycznie, ale również gospodarczo. Nic nie zmienia jednak faktu, że warunki życia są tam tragiczne. Obywatele nie mają dostępu do informacji, całe życie wpaja się im propagandowe hasła, są niedożywieni, chorzy. Nie mogą korzystać z podstawowych dóbr – mniej niż 1/3 mieszkańców Korei Północnej ma dostęp do elektryczności.

 

Korupcja jest problemem ogólnoświatowym. Na podstawie poyższego artykułu widać jak wpływa ona na jakość życia i ogranicza możliwości oraz rozwój zarówno państwa jak i obywateli. Powinniśmy być wdzięczni za możliwość życia w Polsce lub innym demokratycznym kraju, gdzie mimo problemów mamy prawo do informacji, żyjemy w dobrobycie i jesteśmy wolni. Korzystajcie ze swoich przywilejów i wybierzcie się w podróż, by poznać świat. Skontaktujcie się z nami, a pomożemy Wam zorganizować wszystkie aspekty Waszej wymarzonej wycieczki.