Budowy, które pochłonęły najwięcej istnień ludzkich

Wielkie, doskonałe, piękne… tak myślimy o budowlach, które dziś uważane są za imponujące. Zwłaszcza, jeśli powstały już jakiś czas temu, gdy nie była jeszcze dostępna dzisiejsza technologia. Wiadomo, że ryzyko przy ich budowaniu musiało być większe, jednak ilość ofiar, które poświęciły swoje życie przy ich tworzeniu, nie jest powodem do dumy dla nikogo.

Czy zastanawialiście się kiedyś, które ze wspaniałych budowli kosztowały najwięcej ludzkich istnień? Ingerencja w naturę zawsze ma swoją cenę, tę najwyższą, dlatego też to przy budowie kanałów tysiące budowniczych oddało swoje życie. Z pewnością nieodpowiednie zabezpieczenia, brak dbałości o ludzkie życie przyczyniły się do tych jakże krwawych ofiar. Przy ich tworzeniu zginęło więcej ludzi, niż przy budowanie symbolu Paryża, Wieży Eiffla, czy znanego wszystkim Titanica. Również Polska widnieje na tej niechlubnej liście. Choć Pałac Kultury powstał zaledwie 60 lat temu, jego budowa zabrała wiele ludzkich istnień. Jednak najbardziej bezwzględna budowla znajduje się w Chinach. 

Poniżej przedstawiamy listę budowli i miejsc najbardziej okupionych ludzką krwią. Oby już nie powstawało więcej budynków z tak okrutnymi historiami.

 

Wieża Eiffla

images eiffel tower paris 9994Ta charakterystyczna dla stolicy Paryża budowla ma już ponad 125 lat. Wybudowana została w 1889 roku i aż do 1930 była najwyższym budynkiem na świecie. Choć nosi imię Eiffla, wcale to nie on był autorem tego pomysłu, a pracownicy jego biura.

Początkowo wieża wcale nie podobała się Paryżanom. Nie pasowała w ogóle do tutejszej architektury, bardzo się odróżniała i rzucała w oczy. Przez wiele lat była uważana po prostu za brzydką. Dzisiaj jednak każdy, na własną rękę, może ocenić jak wygląda. Jeśli nie wiecie kiedy kupić bilet, sprawdźcie tutaj. Wieża traktowana była bardziej jako dzieło techniki, a nie sztuki. Również w początkowym założeniu miała być tylko czasową ekspozycją, uświetniającą światową wystawę w Paryżu. Jednak badania naukowe, które dzięki niej można było przeprowadzać, przesądziły decyzję o jej pozostawieniu.

Wieża Eiffla była wykorzystywana zarówno do reklam, jaki i miała swój udział w czasie II wojny światowej, gdy Hitler z jej pięter obserwował działania w stolicy Francji. Obecnie symbol Paryża jest tak znany, że na całym świecie znaleźć można jego pomniejsze kopie. W Las Vegas, Kopenhadze, czy Shenzhenie (Chiny) znajdują się małe Wieże Eiffla.

Jednak ta piękna budowla kryje w sobie również krwawą historię. Podczas jej budowy, która trwała zaledwie 2 lata, doszło do śmiertelnego wypadku. Zginął jeden z budowniczych, w wyniku upadku z bardzo dużej wysokości. Na szczęście była to jedyna ofiara podczas budowy tej ogromnej wieży. Sami chcecie ocenić jej wielkość, ale nie macie samochodu? Wynajmnijcie go, ten link pomoże Wam się odnaleźć i na pewno znajdziecie coś dla siebie.

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze oferty noclegów na stronie Booking.com w Paryżu!<<<

20.07.17: wylot z Warszawy o 13:00, przylot do Paryża o 15:20
30.07.17: wylot z Paryża o 16:10, przylot do Warszawy o 18:20

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot do Paryża już od 609 zł<<<

 

Titanic

Od pamiętnej katastrofy Titanica minęło już ponad 100 lat. Prawie każdy kojarzy tę historię, zarówno ze słyszenia, jak i z filmu. Stworzono mnóstwo teorii odnośnie wypadku, a wrak statku został wyłowiony dopiero w 1985 roku. Dramatyzmu dodaje fakt, że ten ogromny kolos zatonął raptem jeden dzień przed końcem podróży. Niefortunny rejs zabrał życie ponad 2 tysiącom osób.

Jednak jeszcze zanim Titanic wypłynął na wody oceanu, kosztował życie kilku pracowników. To ogromne przedsięwzięcie było największą metalową konstrukcją wykonaną przez ludzi. Sama budowa kadłuba zajęła ponad 2 lata. Pracownicy uwijali się w najwyższym skupieniu, ścisłe zasady nie pozwalały na spóźnienia ani zbyt częste przerwy.

belfast 600x300

Jednak mimo twardych zasad życie straciło 8 robotników. Choć dzisiaj takie dane szokują, na początku XX wieku zupełnie mieściły się w normie. Szybka praca, rywalizacja, płacenie od wykonanych usług sprzyjały wypadkom. W ówczesnych czasach zakładano śmierć jednego pracownika na 100 000 funtów inwestycji. Koszt Titanica wynosił 1,5 miliona funtów, więc śmierć 8 osób jak najbardziej mieściła się w normie. Chociaż rodziny zmarłych pracowników dostawały zadośćuczynienie, jednak ich śmierć nikogo nie szokowała. Jak na tamte czasy była „przepisowa”.

Titanic niewątpliwie pozostaje imponującym dziełem ludzkich rąk. Rekordowe rozmiary, każdej z jego części, bardzo nowoczesna, jak na tamte czasy, elektryka. Uważany za luksusowy hotel na wodzie, zachwyca do dziś. Jednak wszyscy wiemy jak skończył. Podróżując, każdy chciałby czuć się bezpiecznie i nie musieć się martwić, gdy coś pójdzie nie tak. Wystarczy, że zapoznasz się z ofertą ubezpieczeń turystycznych, wystarczy kliknąć tutaj, a utrata bagażu, kontuzje itp. nie będą Was więcej trapić. 

 

Most Golden Gate 

golden gate 1 Ten czerwony, wiszący most, wybudowany w latach 30 XX wieku, stał się symbolem San Francisco. Łączy miasto z hrabstwem Martin i przez wiele lat był najdłuższym wiszącym mostem na świecie. Cały most ma 2,8 km i codziennie przejeżdża nim ok. 120 tysięcy samochodów.

Jednak most jest kojarzony również ze względu na smutne statystyki. Średnio co 2 tygodnie ktoś popełnia tutaj samobójstwo. Śmiertelne skoki odebrały już życie ponad 800 osobom.

Malownicza jednak lokalizacja i otoczenie mostu sprawiają, że jest chętnie fotografowany i nagrywany. Zazwyczaj otoczony mgłą tworzy niesamowitą inscenizację. Kto nie marzy o pamiątkowych zdjęciach w pięknej scenerii. Nie jest to wymagające, wystarczy skorzystać z naszej pomocy, a znajdziemy dla Was nocleg i lot, jakiego potrzebujecie.

Ta mgła jest również niezwykle zdradziecka. Już w czasie budowy kosztowała życie 11 osób. Połączona z silnymi wiatrami, spowodowała śmiertelny upadek 11 budowlańców. Dopiero pomysł architekta, Joseph Baermann Straussa, aby umieścić siatkę zabezpieczającą wokół konstrukcji uratował kolejne ludzkie życia. Wiatry są tak silne w tej części, że obawiano się, aby cały most nie runął podczas budowy. Jednak zakończona sukcesem budowa zagwarantowała mu na długie lata pozycję najdłuższego mostu.

>>>Klinij tutaj, by znaleźć najlepsze oferty noclegów na stronie Booking.com w San Francisco!<<<

Najszybsze loty do San Francisco:  wylot z Warszawy z przesiadką w Toronto

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot do San Francisco<<<

 

Pałac Kultury i Nauki

palace 932946 960 720Pałac Kultury i Nauki to dziś symbol Warszawy. Podobnie jak niegdyś Wieża Eiffla, początkowo nie był w ogóle akceptowany przez mieszkańców. Uważano, że psuje widok i nie pasuje do miasta. Ponadto historia budowli ma komunistyczne przesłanie, przez co przez lata była źle kojarzona. Nawet zmiana nazwy z imienia Józefa Stalina na Pałac Kultury i Nauki nie przekreśliła tamtych wspomnień.

Pałac wciąż jest najwyższym budynkiem w Warszawie. Stanowi własność miasta, w 1955 roku został oddany do użytku. Wciąż pobudza wyobraźnię, zwłaszcza, że znajduje się w nim 3288 pomieszczeń. Każdy powinien poznać tak wspaniałą budowlę, będącą symbolem stolicy Polski, a z naszym udziałem szybko zorganizujecie wycieczkę na własną rękę. Szczegóły poznajcie tutaj.

Przy budowie tego imponującego budynku brało udział ok. 3500 rosyjskich budowlańców. Choć czasy, w których Pałac powstawał, nie są tak odległe, doszło do śmierci aż 16 osób. Pochowani oni zostali na cmentarzu prawosławnym. Wciąż jednak krążą okrutne legendy, jakoby ich ciała wykorzystano do stworzenia fundamentów Pałacu. Nie jest to prawdą, a grobami tych ludzi opiekują się odpowiednie zakłady.

>>>Kliknijcie tutaj, by znaleźć najlepsze oferty noclegów na stronie Booking.com w Warszawie!<<<

 

Most Brookliński 

brooklyn bridgeKolejny most, tym razem Brookliński, jest uważany za symbol Nowego Jorku. Jest to jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie, ma już ponad 130 lat. Jest to budowla, która zachwyca majestatem i wielkością, z pewnością warto ją zobaczyć. Jeśli już się zdecydowaliście, ale kwestia kosztów jest niejasna, pomożemy Wam przeliczyć złotówki na dolary, a Wy wymienicie je po dużo lepszym kursie niż w punktach stacjonarnych. Wystarczy kliknąć w poniższy baner (baner nie otwiera się na telefonach).

Budowa mostu trwała aż 13 lat. Choć nie wykonano wielu badań, które dziś są konieczne przy budowach mostów, konstrukcja utrzymała się do dnia dzisiejszego. Obecnie most ma pas dla pieszych, oraz po 3 pasy dla samochodów w obie strony.

Nie obyło się jednak bez tragicznych wypadków przy tej konstrukcji. Oglądając ryciny z czasów budowy, trudno się dziwić. Robotnicy często byli zawieszeni na zwykłych linach, niczym niezabezpieczonych, które zrywały się przy podmuchach wiatru, czy innych zjawiskach atmosferycznych.

Trudnym etapem był również moment stawiania kesonów. Te głębokie doły wymagały nadludzkiej pracy. Robotnicy często nie widzieli, gdzie kopią, a z powodu zbyt krótkiej dekompresji, wychodzący na powierzchnię budowlańcy często chorowali. Śmiertelna choroba dopiero po latach została zwalczana dłuższym i stopniowym wydostawaniem się z głębokości, gdzie ciśnienie było zupełnie inne niż na powierzchni. Te wszystkie niedopatrzenia kosztowały życie 27 osób, w tym dwóch architektów budowy.

>>>Kliknijcie tutaj, by znaleźć najlepsze oferty noclegów na stronie Booking.com w Nowym Jorku!<<<

Najszybsze loty do Nowego Jorku:  wylot z Warszawy z przesiadką w Londynie

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot do Nowego Jorku<<<

 

Kanał Sueski

suez 70533 960 720Kanał Sueski jest sztucznym kanałem wybudowanym przez człowieka i łączy Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym. Po raz pierwszy przekop między morzami pojawił się w czasach starożytnych, jednak zaniedbany, szybko popadł w zapomnienie.

Kanał, który znamy do dziś, został zlecony przez Francuza, Ferdinanda Marie Lesseps. Prace trwały prawie 11 lat i zakończyły się w 1869 roku. Jednak w ich trakcie napotkano wiele przeszkód. Problem stanowił dowóz wody pitnej, czy wybuchy epidemii. Nie wszyscy również przy budowie pracowali z własnej woli. Część robotników to byli Egipcjanie, objęci pracą przymusową. Trudno obecnie oszacować, ile osób zginęło, z racji tego, że część to byli niewolnicy. Według niektórych wyliczeń mogło to być nawet 120 tysięcy.

 

Mur Chiński

great wall 201471 960 720Ten gigantyczny wał obronny, razem ze swoimi wszystkimi rozwidleniami wynosi ponad 6000 km. Bez wątpienia to jeden z najwspanialszych zabytków Chin, jednak okupiony mnóstwem krwi. Nie bez powodu jest nazywany „Cmentarzyskiem Wszechczasów”.

Mur Chiński jest największa budowlą, jaka kiedykolwiek została wzniesiona przez człowieka. Widać go z kosmosu, a UNESCO umieściło go na swojej liście. Trudno uwierzyć, że coś tak wspaniałego jest dziełem ludzkich rąk. Spacer po murze jest niesamowitym przeżyciem, którego chcielibyście doświadczyć, ale macie braki językowe? Zachęcamy do skorzystania z kursów językowych, które zapewniają ćwiczenia online i dedykowanego nauczyciela, wszystkie szczegóły znajdziecie w tym miejscu.

Jego budowa zajęła wieki i trwała w czasie panowania wielu cesarzy. Rozpoczęto ją jeszcze przed naszą erą, w III wieku. Zakończyła się w XIV wieku, wtedy jednak mur zaczęto remontować i poszerzać.

Ponieważ jego budowa trwała tak wiele wieków, trudno dokładnie oszacować, ilu ludzi zginęło przy jego budowie. Pewne jednak jest, że nie liczono się z pracownikami, nie dbano o ich bezpieczeństwo i mnóstwo ludzi zginęło pracując nad jego budową. Szacuje się, że przy całej budowie życie oddało ponad milion budowniczych.

>>>Kliknijcie tutaj, by znaleźć najlepsze oferty noclegów na stronie Booking.com w Pekinie!<<<

Najszybsze loty do Pekinu:  wylot z Warszawy z przesiadką w Wiedniu

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot do Pekinu<<<

 

Piękno zabytków i budowli niejednego z nas zachwyca. Często tak bardzo, że nie zastanawiamy się nad losem tych, którzy poświęcili się dla ich zbudowania. A jednak historia bywa przerażająca. Choć budowle te z pewnością przetrwają jeszcze wiele lat, nigdy ludzkie życie nie powinno było być zapomniane w imię konstrukcji. Powinniśmy pamiętać co kryje się za wielkością tych cudów świata, ale znajdźmy też chwilę, by je podziwiać. Skontaktujcie się z nami, a zupełnie za darmo wyszukamy dla Was najlepsze oferty biletów, noclegów i pomożemy zorganizować podróż.