Lazurowe Okno zabrało morze

Z pewnością natrafiliście kiedyś na czarującą pocztówkę z wydawałoby się idealnym widokiem wakacyjnym. Jednak Azure Window – symbol Malty przepadł bezpowrotnie.

Świat obiegła informacja o tym wydarzeniu, gdy premier tego państwa udostępnił na Twitterze zdjęcie przedstawiające obecny wygląd tego miejsca – wręcz ziejący pustką. Nocny sztorm szalejący przy wyspie Gozo spowodował zawalenie się skalnego mostu, jednego z najczęściej fotografowanych miejsc na Malcie – Lazurowego Okna. Spektakularny kompleks szczególne wrażenie robił zimą, gdy fale rozbijały się z hukiem o skały wybrzeża. Nie tylko turyści byli oczarowani efektem jaki osiągnęła tu przyroda, miejsce to pojawiło się nawet w kilku filmach i serialach takich jak popularna w ostatnich czasach "Gra o Tron", znana z osadzania bohaterów serii w otoczeniu niesamowitych krajobrazów.

Trzeba przyznać jednak, że miejsce to od lat stanowiło zagrożenie – choć przewidywano, że zdoła przetrwać jeszcze kilkadziesiąt lat. Przez postępujące niszczenie stopniowo odrywały się fragmenty skalne, co doprowadziło do wprowadzenia zakazu zbliżania się do skał, turyści jednak często ignorowali zagrożenie (nawet gdy kara za to wzrosła do ponad 1000 euro!). Wapienna skała w końcu uległa sile morskiej erozji. Na całe szczęście przy ostatecznym zawaleniu się Lazurowego Okna nikt nie ucierpiał.

Czy mimo utraty tak cennego elementu krajobrazu, Malta jest jeszcze atrakcyjnym miejscem na wakacje? Oczywiście, że tak! Powody, dla których warto udać się w tym kierunku znajdziecie w naszym przewodniku po Malcie, który z pewnością usunie wszelkie wątpliwości.

 


Staramy się, aby publikowane przez nas artykuły były dla Was wartościowe i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy artykuł, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad tym, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.