Najbardziej ukryte miejsca w Polsce

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o bogactwach, które oferuje nasza ojczyzna. Kto nie słyszał o przerażającym smoku wawelskim w Krakowie, Pałacu Kultury w Warszawie czy żubrach z Białowieskiego Parku Narodowego? To one są wizytówkami naszego kraju. Jednak poza tak oczywistymi atrakcjami, Polska ma do zaproponowania dużo więcej. Wiele osób twierdzi, że u nas nie istnieją atrakcje na światowym poziomie, dlatego podróż jest synonimem dalekiego wyjazdu, koniecznie poza granicę kraju. Otóż nic bardziej mylnego! W końcu nie bez powodu istnieje przysłowie „cudze chwalicie, swego nie znacie”, które w naszym przypadku sprawdza się idealnie…

W niniejszym artykule przedstawimy Wam 7 miejsc, które podczas planowania podróży po Polsce raczej nie znajdują się w rubryce must see, jednak naszym zdaniem nie można ich pominąć! Być może nawet nie wiedzieliście, że takie miejsca istnieją, a na pewno, że są na wyciągnięcie ręki (lub raczej wyciągnięcie samochodu z garażu). Razem odkryjmy te miejsca!

 

Przyroda

Gryfino – najbardziej powyginany las w Polsce

Jedna z najważniejszych atrakcji ziemi zachodniopomorskiej to osobliwy Krzywy Las koło Gryfina.  Warto się tam wybrać i zobaczyć te niecodzienne drzewa. Zorganizujcie z naszą pomocą wycieczkę na własną rękę. Sosny, o ile nie targane wiatrem, kojarzą nam się z prostymi niczym maszty, drzewkami. Jednak nie tym razem. Na terytorium lasu rośnie około stu sosen mających kształt wygiętej łabędziej szyi. Wspaniałe miejsce, aby odpocząć i zorganizować rodzinny piknik.

Geneza Krzywego Lasu owiana jest licznymi tajemnicami i legendami. Turyści, którzy tu docierają (co nie jest łatwe) zadają zawsze to samo pytanie: jak do tego doszło? Czy była to ingerencja leśników? Zabawa żołnierzy? A może anomalia przyrodnicza? Jedna z teorii mówi, że sadzonki przycinano tuż nad najniższą gałązką, która musiała przejąć rolę głównego pnia. Inna obwinia stacjonujących pod Gryfinem żołnierzy, którzy rzekomo mieli przejechać się po sadzonkach czołgiem. Jaka jest prawda, nie wie nikt. Ale czy to ważne?

 

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze noclegi na stronie Booking.com w Gryfinie<<<

 

Odry – najliczniejsze kamienne kręgi w Polsce

Trafić do tego mistycznego miejsca nie jest łatwo. Droga wije się skrajem pola, by za chwilę zagłębić się w sosnowy bór. Przy ziemi rosną smaczne owoce leśne, a dźwięk naszych kroków tłumiony jest przez mięciutkie poduchy mchów. Porosty, będące oznaką krystalicznie czystego powietrza Borów Tucholskich, pokrywają koncentrycznie ułożone głazy tworzące kręgi. Jest ich tutaj 12. Zarezerwujcie nocleg i wybierzcie się na wycieczkę, by zobaczyć to niezwykłe miejsce. Interpretacji, co tak naprawdę owe kręgi symbolizują jest wiele – miały być kalendarzem, portalem czasoprzestrzennym, a nawet zaklętymi w kamień turystami. Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej przyziemna – są to pozostałości po wędrowcach ze Skandynawii, Gotach, a dokładnie ich cmentarzyska. Nie ma się jednak czego obawiać, przepiękny widok i porastające okolicę wrzosy z pewnością wynagrodzą nam nieco przerażający charakter tego miejsca.

 

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze noclegi na stronie Booking.com w okolicach Borów Tucholskich<<<

 

Rudawy Janowickiekolorowe jeziorka

Kolorowe jeziorka to jedno z najpiękniejszych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego (a może i Polski?), w pobliżu miejscowości Wieściszowice. Z pewnością urok tego miejsca jest zbyt mało doceniany. Wśród zalesionych pagórków, u podnóża Wielkiej Kopy, najwyższego szczytu wschodnich Rudaw Janowickich, kryją się kolorowe zbiorniki, które w zależności od pory dnia zachwycają intensywnością barw. Purpurowe, błękitne i zielone jeziorka stwarzają bajkowy nastrój. Przybrały one swoje kolory za sprawą kopalni pirytu występującego w tym regionie. Gdy na początku XX wieku kopalnia zniknęła, natura przejęła sprawy w swoje ręce. Woda wypełniła pokopalniane doły tworząc ten niesamowity krajobraz. Przez teren przy jeziorach biegnie zielony szlak turystyczny oraz niebieska droga rowerowa. Przy najniższym jeziorku istnieje również możliwość zaparkowania samochodu. Wynajmijcie samochód już teraz i wybierzcie się w te malownicze okolice, by zaczerpnąć świeżego powietrza i odpocząć.

 

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze noclegi na stronie Booking.com w Rudawach<<<

 

Miasta i budowle

Złoty Stokkopalnia złota

W ukrytej głęboko pod ziemią nieczynnej już kopalni złota czeka na nas wiele atrakcji. Wycieczkę po kopalni zaczynamy od Sztolni Gertrudy i związanej z nią legendy. Była ona żoną zaginionego w kopalni górnika. Nie mogąc pogodzić się ze śmiercią męża, samodzielnie wyruszyła do podziemi, aby go odszukać. Nigdy jednak stamtąd nie wyszła. Górnicy, słysząc niekiedy dobiegające nie wiadomo skąd kroki uważali, że to właśnie dobry duch Gertrudy czuwa nad nimi i chroni przed niebezpieczeństwami. Chcielibyście usłyszeć tajemnicze kroki, ale wycieczka w góry przysparza Wam wątpliwości? Znajdźcie dla siebie ubezpieczenie turystyczne, które rozwieje Wasze wątpliwości.

Kolejną atrakcją jest tak zwany chodnik śmierci. Uśmiercano tu górników podejrzanych o kradzież złota. W dalszej części kopalni, a dokładnie Sztolni Czarnej, znajduje się jedyny w Polsce podziemny wodospad. Pięknie oświetlony, ośmiometrowy ciek robi ogromne wrażenie. Nie sposób pominąć Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, czyli kolekcji ponad 150 tablic ostrzegawczych, zarówno tych poważnych, jak i żartobliwych.

 

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze noclegi na stronie Booking.com w Złotym Stoku<<<

 

Międzyrzecki Rejon Umocnionypodziemne miasto

Koszary, łazienki, magazyny, elektrownie i… dworzec! Wentylowane, oświetlone. O czym mowa? O zbudowanym na zlecenie Hitlera, 40 metrów pod ziemią, mieście. Potężny system poniemieckich fortyfikacji powstał w latach 30. XX wieku. Niemcy zakładały, że ich pierwszym przeciwnikiem będzie Francja. Trzeba było zabezpieczyć się również przed Polską, która jako sojusznik Francji zobowiązywała się do ataku na Niemców ze strony wschodniej. Uzbrojony po zęby MRU został zdobyty właściwie… przez pomyłkę. Gdy na teren podziemnego miasta wjechał radziecki czołg, Niemcy wzięli go za swój i nie zareagowali. Na terenie miasta znajduje się muzeum oraz kilka tras zwiedzania do wyboru.

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze noclegi na stronie Booking.com w Pniewie<<<

 

Kopice – Pałac Kopciuszka

Historia tego pałacu jest niemal tak romantyczna jak znana nam z dzieciństwa opowieść o Kopciuszku. Urodzony w XIX wieku w Kopicach Karol Godula ciężką pracą i wysiłkiem dochodzi do niemałej fortuny. Nie miał jednak szczęścia do kobiet, zatem umiera bezpotomnie. Tuż przed śmiercią zdecydował się zapisać cały majątek 6-letniej wychowance swojej służącej – Joannie Gryczik. Wraz z majątkiem dziewczynka dziedziczy również tytuł szlachecki. Wkrótce związuje się z niezamożnym hrabią Hansem Schaffgotschem. Wspólnie zarządzają pozostawionym jej majątkiem. Wprowadzają się do pałacu w Kopicach, który pod ich zarządem rozkwita na jedną z najpiękniejszych śląskich rezydencji. Ich potomkowie zamieszkują pałac do 1945 r. Od tamtej pory niszczeje, wyposażenie jest rozkradane. Dziś po rezydencji śląskiego Kopciuszka został jedynie szkielet. Co ciekawe, w 1990 r. krakowski biznesmen kupił ją za sumę 5000 złotych, na dodatek na raty. Obiecał on, że doprowadzi obiekt do stanu sprzed 1958 r. Obietnicy nigdy nie dotrzymał...

 

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze noclegi na stronie Booking.com w okolicach Kopic<<<

 

Tykocin

Mała miejscowość na Podlasiu z niezwykle bogatą historią, otoczona trzema wielkimi kompleksami przyrodniczymi. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. W mieście przecinają się trasy turystyczne, zarówno piesze, jak i rowerowe. Warto zatrzymać się choć na jeden dzień i poczuć klimat niedocenianej przez Polaków mieściny. Położenie na lewym brzegu Narwi sprawia, że miłośnicy natury będą się tu czuli jak w raju. W samym mieście również jest wiele do zobaczenia m.in. kościół Św. Trójcy, Wielka Synagoga czy XVIII-wieczny rynek. W mieście został postawiony także pomnik na cześć Stefana Czarnieckiego, istniejący do dziś. Tykocin był miastem chętnie odwiedzanym przez królów i magnatów. To właśnie tu August II ustanowił najstarsze odznaczenie państwowe RP – Order Orła Białego. Odwiedźcie go także Wy! Chcielibyście zaprosić kogoś spoza Polski, by poznał nasz piękny kraj, ale nie wiecie gdzie znaleźć lot? Zarezerwujcie go tutaj. A jeśli czujecie się trochę niepewnie w mowie w obcym języku, zapiszcie się już teraz na kurs językowy, a będziecie mogli bez skrępowania oprowadzić swoich gości i opowiedzieć o Polsce. Zadbajcie też, by Wasi goście mieli odpowiednią walutę, klikając w poniższy baner znajdziecie najkorzystniejsze kursy (baner nie działa na telefonach i gdy adblock jest włączony).

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze noclegi na stronie Booking.com w Tykocinie<<<

 

Jak widać, w Polsce istnieje niezliczona ilość nie tyle ukrytych, co tak naprawdę jeszcze do końca nieodkrytych miejsc. Przedstawione powyżej to jedynie namiastka tego, co Polska jest nam w stanie zaoferować. Być może następnym razem dwa razy przemyślimy to, gdzie chcemy spędzić wakacje czy długi weekend. Czy nie lepiej jest poznać naprawdę dobrze swój przepiękny kraj, by później udać się w dalszą podróż z „krajowym” bagażem doświadczeń? Czy nie ciekawej byłoby czasem zboczyć z wyznaczonych i najbardziej obleganych szlaków, żeby odkryć coś nowego, bardziej intymnego? Naszym zdaniem, zdecydowanie TAK! A Wy, co o tym myślicie? Skontaktujcie się z nami, a pomożemy Wam zorganizować wycieczkę, której pozazdroszczą Wam znajomi.