Najpiękniejsze plaże świata

ż Każdy z nas z pewnością niejeden raz wyobrażał sobie, tak zwany raj na Ziemi: gorące słońc

e, plaża, palmy, leżak, kolorowy drink z parasolką – obraz idealnego miejsca gotowy! Niewątpliwie główną bohaterką tej pięknej wizji jest zazwyczaj plaża, bo to właśnie na niej – spacerując, bawiąc się lub po prostu wypoczywając – spędzamy większą część naszego wakacyjnego wyjazdu. Szeroka lub bardzo wąska, żwirowa lub z pięknym drobnym białym piaskiem, bezludna lub zatłoczona – jest wiele rodzajów plaż, a każda z nich jest równie piękna i ciekawa. Oczywiście, aby móc w pełni docenić ich piękno, należy zwrócić uwagę na warunki panujące na danej plaży: na niektóre z nich można dostać się jedynie statkiem, inne (szczególnie te żwirowe) wymagają założenia specjalnego obuwia, niektóre otoczone są przez lokalne knajpki i hoteliki, z kolei inne wymagają dłuższego spaceru lub dojazdu samochodem do cywilizacji. Aby ułatwić Wam wybór miejsca na urlop, przedstawiamy siedem plaż, które znalazły uznanie w wielu rankingach dotyczących najpiękniejszych plaż na świecie. Chociaż słowo najpiękniejszy jest pojęciem dość subiektywnym, to w poniższym zestawieniu każdy znajdzie coś dla siebie! Gotowi na przegląd najpiękniejszych plaż świata? Zaczynamy!

 

1. Zatoka Wraku (Navagio), Grecja

  Jedną z najpiękniejszych plaż świata jest mała i wąska, ale za to bardzo klimatyczna plaża w Zatoce Wraku. Zatoka Wraku Navagio Grecja Jasna, piaszczysto-żwirowa plaża, czysta woda o cudownym błękitnym odcieniu (kolor ten zawdzięcza wapiennemu dnu), otoczona z trzech stron wysokimi białymi skałami, porośniętymi niezbyt bujną roślinnością zatoka ta bardzo szybko stała się wizytówką wyspy Zakynthos. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest umieszczony na plaży wrak statku Panagiotis. Wedlu legendy, statek ten należał do przemytników dostarczających papierosy włoskiej mafii. W swój ostatni rejs wyruszył on w 1983 r. z portu w Turcji. Niestety, w okolicy wyspy Zakynthos, statek został dostrzeżony przez grecką straż przybrzeżną, a brawurowa ucieczka zakończyła się tym, że osiadł on na pobliskiej mieliźnie. Jak wrak trafił na tą konkretną plażę – nie wiadomo, jednak niewątpliwie dodaje on uroku temu magicznemu miejscu. Do zatoki można dostać się statkami, które kursują np. z portów w Agios Nikolaos lub Zakynthos, a także autokarem. Dobrym pomysłem jest także wizyta w specjalnym punkcie widokowym, z którego można podziwiać całą zatoczkę. 

 

2. Praia de Marinha, Portugalia

  Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda odpoczynek na plaży otoczonej wspaniałymi pomarańczowymi klifami, gdzie pod stopami przesypuje się cudowny złoty piasek, a w tle szumi Atlantyk o wodzie w zachwycającym turkusowym kolorze? Odpowiedź na to pytanie z pewnością znają turyści odwiedzający portugalską Praia de Marinha. Piękno tej niewielkiej plaży zostało niejednokrotnie docenione – uhonorowana certyfikatem Błękitnej Flagi, znalazła się ona także w rankingu dziesięciu najpiękniejszych plaż Europy, przygotowanym przez znany przewodnik Michelin. Urok tego rajskiego zakątka od dawna przyciąga licznych producentów reklam i spotów. Dodatkową zaletą tej plaży jest także obecność ratownika, niezbyt częsta w tego typu miejscach.

artykul najpiekniejsze plaze PrayaDeMarinha 1400x600

3. Złoty Róg, Chorwacja 

 Na południowym wybrzeżu wyspy Brač, w miejscowości Bol znajduje się jedna z najciekawszych plaż europejskich.

Żeby w pełni docenić jej oryginalność, najlepiej jest podziwiać ją z lotu ptaka. zloty rog Plaża ta ma kształt długiego cypla, który zwęża się ku końcowi, aby w efekcie zanurzyć się w błękitnych wodach Morza Adriatyckiego. Stąd właśnie skojarzenie z rogiem. A dlaczego złoty? To określenie plaża zawdzięcza znajdującemu się na niej drobnemu żwirkowi, zmieszanemu z żółtym piaskiem. Kolejną ciekawą cechą tego miejsca jest fakt, że plaża zmienia swój kształt i położenie w zależności od kierunku, w którym wieje wiatr, prądów morskich oraz pływów. Wszystkie to sprawia, że Złoty Róg jest uważany za raj dla surferów, kitesurferów oraz windsurferów z całego świata.

 

4. Rhossili Bay, Wielka Brytania 

A teraz coś dla fanów długich spacerów oraz (prawie) bezludnych plaż. Jedna z najpiękniejszych plaż Wielkiej Brytanii znajduje się w zachodniej części półwyspu Gower, niedaleko Swansea. Położona w malowniczej zatoce (obszar utytułowany Area of Outstanding Natural Beauty), pyszniąca się prawie pięcioma kilometrami białego piasku oraz przepięknymi, porośniętymi trawą klifami, Rhossili Bay idealnie nadaje się zarówno do plażowania, jak i uprawiania sportów wodnych. Odwiedzając tą plażę warto jednak wiedzieć, że w tym rejonie występują wysokie pływy, a różnica poziomu morza w ciągu dnia może osiągnąć nawet kilka metrów – dlatego, jeśli nie chcemy utknąć na plaży na dłużej, należy zwracać uwagę na sygnał oznajmiający porę opuszczenia plaży. Jednakże, zjawisko to ma także plusy: w czasie odpływów morze odsłania wraki statków, znajdujące się niedaleko brzegu.

 

5. Railay Beach, Tajlandia

   Pod nazwą Railay Beach kryją się cztery plaże: Tonsai, Railay East, Phranang Cave Beach oraz Railay West. Najdłuższa i najszersza, a zatem najbardziej przyjazna turystom, jest ta ostatnia. Można powiedzieć nawet, że stanowi ona prawdziwy wakacyjny raj, ponieważ jest tam wszystko, co kojarzy nam się z egzotyką: palmy, żółty piasek, ciepła woda o błękitnej barwie oraz skaczące po drzewach małpki. Plaża, niestety, jest zazwyczaj bardzo zatłoczona, dlatego z myślą o turystach, wzdłuż linii drzew, powstały liczne knajpki i małe hoteliki. Plaża z dwóch stron osłonięta jest malowniczymi, wapiennymi klifami, dlatego dostęp na nią możliwy jest jedynie od strony morza.

artykul najpiekniejsze plaze Railay 1400x600

 

6. Anse Lazio, Seszele 

  Jedna z najpiękniejszych plaż archipelagu Seszele znajduje się na wyspie Praslin. Otoczona przez ogromne granitowe głazy oraz bujną zieleń (palmy, drzewa takamaka), plaża ta stanowi idealne miejsce dla turystów nastawionych na kąpiele słoneczne w nieco bardziej odosobnionym miejscu. Szeroka i długa, z pięknym białym piaskiem – nie bez powodu zaliczana jest do najpiękniejszych plaż na świecie, a przejrzysta turkusowa woda oraz bogaty świat podwodny tylko dodają jej uroku.

 artykul najpiekniejsze plaze AnseLazio 1400x600

7. Legzira Beach, Maroko 

Także południe Maroka skrywa plażę należącą do grona najpiękniejszych na świecie. Legzira Beach sprawia oszałamiające wrażenie: rozległy obszar ozdobiony ogromnymi czerwonymi skalnymi łukami, wychodzącymi wprost z klifowego wybrzeża. Dojazd na plażę nie należy do najprostszych, jednak jest warty wysiłku – wiedzą o tym szczególnie paralotniarze, którzy upodobali sobie ten szczególny rejon. Legzira Beach jest plażą kamienistą i nieco mniej przystępną turystom, ale na pewno piękną, niezwykłą i niezapomnianą. 

 

 Przedstawione powyżej miejsca to jedynie kilka przykładów na to, gdzie można spędzić swój wymarzony urlop. Oczywiście pięknych plaż jest wiele, ale nie sposób je wszystkie wymienić w jednym artykule. Zachęcamy do przejrzenia bazy naszych darmowych, kompleksowych przewodników po wielu miejscach na świecie w poszukiwaniu innych pięknych plaż!

Warto jednak zauważyć, że każda plaża – czy szeroka z drobniutkim białym piaskiem, czy wąska z niesprzyjającym opalaniu się na kocu żwirkiem – ma swój specyficzny urok i potrafi zmienić wakacje w niezapomniane przeżycie. Można zatem powiedzieć, że plaża to taki mały raj na Ziemi! 


 Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli to, co robimy ma dla Was wartość, powiedzcie o nas znajomym i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele lat pracy włożonych w ten portal ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.