Państwa z legalną uprawą i konsumpcją marihuany

Kiedy myślimy o marihuanie, większości z nas stają przed oczami przydomowe poletka konopi, skrzętnie ukrywane przed wzrokiem niepowołanych osób oraz samych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Nic dziwnego – w końcu substancja psychoaktywna, otrzymywana z kwiatostanów konopnych, jest w Polsce zakazana, a jej posiadanie, pozyskiwanie bądź spożywanie grozi poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Marihuana, jako silny narkotyk, odpowiada między innymi za wzrost ciśnienia krwi, bóle oraz zawroty głowy, a także zaburzenia pamięci, prowadzące do całkowitego braku kontroli nad własnym ciałem. Mimo wszystko, w pewnych państwach substancja ta jest częściowo lub całkowicie legalna, a jej uprawa nie robi na nikim wrażenia. Dlaczego?

Już w starożytnych Indiach wykorzystywano właściwości lecznicze kwiatostanów konopi do łagodzenia owrzodzeń skóry. Współczesne badania dowodzą, że palenie marihuany pomaga podczas nudności, wywołanych chemioterapią, wzmaga apetyt, co służy osobom chorym na anoreksję, a substancja narkotyzująca stanowi też składnik leku na stwardnienie rozsiane. Właśnie dlatego na mapie nietrudno odnaleźć miejsca, w których na to zioło patrzy się nieco przychylniej niż w Polsce. Poniżej prezentujemy część z nich.

 

Urugwaj - skarb Ameryki Południowej

Urugwaj słynie przede wszystkim z malowniczych krajobrazów, piaszczystych plaż i nocnego życia. Trudno nie ulec czarowi Montevideo, stolicy tego niezwykłego kraju, która łączy w sobie piękno starych budowli oraz nowoczesność architektury przemysłowej. Wycieczka musi więc obowiązkowo obejmować spacer po Starym Mieście, tworzącym jedyne w swoim rodzaju zabytkowe centrum, idealne dla miłośników sztuki oraz amatorów kawy, mogących odwiedzić tam liczne kawiarnie. Jesteście zainteresowani? Wybierzcie się do Urugwaju, wynajmijcie samochód na miejscu i w spokoju zwiedzajcie.

Stosunkowo niedawno, bo w 2014 roku, o Urugwaju zrobiło się jednak głośno z powodu, który miał niewiele wspólnego z turystyką. Otóż właśnie wtedy został on pierwszym państwem na świecie, jakie zalegalizowało marihuanę. Zgodnie z obowiązującą tam ustawą, każdy mieszkaniec kraju, który ukończy osiemnaście lat i będzie zarejestrowany w bazie danych, może pozyskać w aptece do czterdziestu gram zioła. Co więcej, dozwolona stała się roczna uprawa konopi, o ile liczba krzaków nie przekracza sześciu. Władze dopuszczają też powoływanie klubów palaczy, złożonych z grupy od piętnastu do czterdziestu pięciu osób (mogą oni uprawiać do dziewięćdziesięciu dziewięciu roślin rocznie). W maju 2015 roku, w Montevideo odbyła się fiesta na cześć pierwszych legalnych zbiorów konopi. Radykalna dewiza Urugwaju – „Wolność albo śmierć” znalazła więc odzwierciedlenie w dzisiejszej rzeczywistości.

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze oferty hoteli na stronie Booking.com w Montevideo<<<

Najszybsze loty do Montevideo:  wylot z Warszawy z przesiadkami w Londynie i Madrycie

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot do Montevideo<<<

 

Jamajka – ojczyzna reggae

Swobodne podejście do życia, rytmiczna muzyka, Bob Marley i Usain Bolt – z tym przede wszystkim Europejczykom kojarzy się ta tętniąca życiem wyspa, położona na Morzu Karaibskim. Obcokrajowcy chętnie odwiedzają Kingston – stolicę państwa oraz Błękitną Lagunę, gdzie mają okazję podziwiać jedyne w swoim rodzaju jezioro o szmaragdowej wodzie. Grzechem byłoby także, gdyby nie zakosztowali miejscowego trunku o wyjątkowym smaku i aromacie – jamajskiego rumu. Zabawcie się na wakacjach, ale pamiętajcie o bezpieczeństwie. Najlepiej już teraz wykupcie ubezpieczenie turystyczne i bez obaw pozwólcie sobie na odrobinę szaleństwa.

Mimo że wielu przyjezdnym mogło się wydawać, że na Jamajce już od dawna dało się swobodnie nabywać marihuanę, oficjalna ustawa, legalizująca uprawę oraz konsumpcję niewielkich ilości tej używki weszła w życie dopiero na początku 2015 roku. Na jej mocy możliwe jest posiadanie przy sobie do pięćdziesięciu siedmiu gramów marihuany. Dozwolona stała się również uprawa, sprzedaż oraz dystrybucja w ziołolecznictwie. Jamajczycy należący do rastafarian, mogą jej także używać w celach religijnych. Palenie kwiatów konopnych w miejscach publicznych nie jest już traktowane jako przestępstwo, a jedynie wykroczenie, za które grozi co najwyżej mandat.

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze oferty hoteli na stronie Booking.com w Kingston<<<

Najszybsze loty do Kingston:  wylot z Warszawy z przesiadkami w Londynie i Miami

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot do Kingston<<<

 

Chile – kraj rozmaitości

Republika Chile daje odwiedzającym wiele możliwości. Po jednej stronie tego zdumiewającego kraju szumią fale oceanu, po drugiej natomiast piętrzą się góry. Nie należy też zapominać o imponujących, wciąż aktywnych wulkanach. Podróżnicy najchętniej jednak oddają się spacerom po pięknej stolicy – Santiago De Chile, która bez wątpienia najlepiej prezentuje się po zmierzchu.

W Chile, podobnie jak w Urugwaju i na Jamajce, posiadanie i sprzedaż konopi uległy stopniowej dekryminalizacji. Obywatele tego państwa mają również obecnie możliwość uprawiania w domach sześciu krzaków tej rośliny do celów leczniczych, natomiast w przestrzeni publicznej wolno im posiadać do dziesięciu gramów marihuany. Warto dodać, że w styczniu 2016 roku w Colbun, małej miejscowości położonej nieopodal stolicy kraju, otworzono największą medyczną plantację marihuany w całej Ameryce Łacińskiej.

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze oferty hoteli na stronie Booking.com w Santiago<<<

Najszybsze loty do Santiago:  wylot z Warszawy z przesiadką w Toronto

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot do Santiago<<<

 

Holandia – Królestwo Niderlandów

Bezkresne pole z rzędem wiatraków to obrazek, jaki pozostaje w pamięci każdego, kto odwiedzi Holandię. Charakterystyczną cechą dla tego kraju jest też mnogość rowerów na ulicach, gdyż mieszkańcy zwykle decydują się właśnie na ten środek transportu. Obcokrajowcy, często będący pod wrażeniem tamtejszej kultury i ładnych widoków, przyjeżdżają do domu z kopiami ludowych chodaków oraz naręczem tulipanów (niektórzy przybywają tam specjalnie po cebulki upatrzonego gatunku). Wybierzcie się i Wy! Bariera językowa nie pozwala? Zapiszcie się już teraz na kurs językowy i zapomnijcie o tym problemie.

Wydawać by się mogło, że w kraju tak tolerancyjnym, legalizacja marihuany jest czymś oczywistym. Tymczasem, wedle prawa holenderskiego, zioło to nie zostało uznane za dozwolone, jednak na jego obrót przymyka się oko. Dozwolona okazuje się też sprzedaż niewielkich ilości konopi. Jest ona prowadzona w tak zwanych coffee shopach, gdzie jednorazowy limit na zakup marihuany wynosi pięć gramów. Ponadto, nabyte zioło można skonsumować na miejscu. Klientami coffee shopu mogą być wyłącznie osoby pełnoletnie, nieposiadające przy sobie broni i mogące okazać dokument ze zdjęciem oraz zaświadczenie o miejscu zameldowania.

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze oferty noclegów na stronie Booking.com w Amsterdamie<<<

20.07.17: wylot z Warszawy o 16:50, przylot do Amsterdamu o 18:55
30.07.17: wylot z Amsterdamu o 07:05, przylot do Warszawy o 09:00

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot do Amsterdamu już od 391 zł<<<

 

Szwajcaria – Kraina Serów

Szwajcarskie sery są znane i cenione w całej Europie, podobnie zresztą jak punktualne szwajcarskie zegarki. Państwo to szczyci się też ruinami monumentalnych, średniowiecznych zamków, na przykład Castelgrande czy Castello Sasso Corbaro. Prawdziwe oblężenie kraj przeżywa jednak zimą, kiedy to w Alpy przyjeżdżają miłośnicy sportu i śniegu. Planujecie wyjazd do Szwajcarii? Pamiętajcie, by mieć ze sobą odpowiednią walutę. Klikając w poniższy baner możecie się w nią zaopatrzyć po najkorzystniejszym kursie (baner nie działa na telefonach i gdy adblock jest włączony).

Zgodnie z przepisami, w Szwajcarii nielegalne są sprzedaż oraz transport konopi. W różnych kantonach różnie odnosi się do tej kwestii i czasem zdarzają się wyjątki od reguły. Zdekryminalizowane zostały natomiast posiadanie oraz konsumpcja małych ilości marihuany – jeśli ktoś będzie miał przy sobie nie więcej niż dziesięć gramów tej substancji, na pewno nie trafi do więzienia, a jedynie zapłaci mandat w wysokości około 100 franków.

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze oferty hoteli na stronie Booking.com w Bernie<<<

20.07.17: wylot z Warszawy o 10:40, przylot do Berna o 18:00
30.07.17: wylot z Berna o 14:00, przylot do Warszawy o 14:25 (następnego dnia)

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot do Berna już od 1877 zł<<<

 

Czechy – sąsiedzi zza miedzy

Najpopularniejszym miejscem na terenie Czech, zwłaszcza dla Polaków, jest oczywiście Praga. Warta odwiedzenia wydaje się tamtejsza starówka, pełna zabytkowych budowli. Po pieszej wycieczce można natomiast odpocząć w którymś z pobliskich pubów, naturalnie przy szklance sławnego czeskiego piwa.

Za naszą południową granicą od 2013 roku legalna jest sprzedaż i konsumpcja marihuany w celach medycznych. Zioło można kupić na receptę w aptece, jednak jego miesięczna dawka wynosi najwyżej pięć gram. Warto jednak zauważyć, że nie znajduje się ono zwykle w sprzedaży ciągłej, a jedynie po otrzymaniu przez placówkę elektronicznej recepty z zamówieniem na określoną ilość specyfiku.

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze oferty hoteli na stronie Booking.com w Pradze<<<

20.07.17: wylot z Warszawy o 09:10, przylot do Pragi o 10:45
30.07.17: wylot z Pragi o 17:40, przylot do Warszawy o 19:10

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot do Pragi już od 551 zł<<<

 

W Polsce konopie budzą wyłącznie złe skojarzenia, a pozytywny aspekt substancji, wytwarzanej z tych roślin, był od dawna pomijany. Mimo tego, obecnie w rządzie pojawiają się głosy, by dopuścić do sprzedaży niewielką dawkę marihuany, którą należałoby zużyć w celach zdrowotnych. W końcu nawet w Stanach Zjednoczonych, od lat pochłoniętych walką z mafiami narkotykowymi, można znaleźć miejsca, w których zezwolono na sprzedaż i konsumpcję marihuany w sektorze ziołolecznictwa.

Nie bójmy się także odwiedzać państw, opisanych w artykule. Fakt, że dopuściły do uprawy, rozprowadzania czy spożywania niewielkich ilości konopi, nie świadczy wcale o ich zepsuciu czy nierozwadze. To kraje takie jak Polska i wiele, wiele innych państw – różni je jedynie nieco inne spojrzenie na wciąż kontrowersyjny temat marihuany. Zdecydowaliście już, że wyjeżdżacie? Napiszcie do nas, a pomożemy Wam zorganizować wycieczkę na własną rękę. Nie zwlekajcie!