Podróżowanie kamperem

Każdy o nich słyszał, wszyscy je oglądają na światowych social media, a prawie nikt ich nie doświadczył –kampery ciągle szukają momentu na przebicie w polskiej turystyce. Niewiedza rodzi strach, dlatego przybliżamy zbliżający się trend na wygodne podróżowanie.Poznajcie zalety i wady podróżowania w domu na kółkach!

Ale najpierw!

Kampery dzielą się głównie na te luksusowe i „ogórki”. Zapewne nie raz natknęliście się na instagramowe zdjęcie podróżników, którzy kupili starego VW i kreatywnie zaaranżowali jego wnętrze półkami, światełkami, schowkami, siedzeniami i prowizoryczną kuchnią. Są małe, ciasne, sprawdzają się przy podróżowaniu w parę. Natomiast luksus na kółkach to wyższa szkoła jazdy. Dosłownie i w przenośni. To wehikuły z oddzielną częścią ciepłego domowego ogniska. Nowoczesne kampery posiadają miejsce nawet do 8 osób, łazienkę, toaletę, kuchnię, część salonową/jadalną, sypialną. W środku panuje atmosfera małego, ekskluzywnego hotelu.

A teraz dajcie się do nich przekonać!

Zalety kampingu

To dom na kółkach – prowadząc swojego kampera, nie musicie martwić się poszukiwaniami noclegu na każdy dzień. Hotel podróżuje z Wami! Zabieracie go na zachód słońca, na plażę, w góry, nad jeziora. Zapomnijcie o irytujących godzinach wymeldowania.

Tanie jedzenie – głód Was nie zaskoczy, dzięki wcześniej przygotowanym zapasom, przechowywanym w lodówce na Waszym pokładzie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zaopatrzyć się w lokalne, świeże produkty i wraz z nimi ruszyć w dalszą drogę.

Dojedziecie wszędzie – świat dosłownie stoi przed Wami otworem. Macie ochotę wykąpać się w rzece, którą minęliście? Wystarczy zawrócić i zaparkować tuż nad brzegiem! Wiele z pól kampingowych jest tania i bezpieczna. Nie musicie się obawiać pełnej rezerwacji, braku miejsc na najbliższy miesiąc czy dodatkowych kosztów wynajęcia samochodu do odkrywania najbliższego rejonu.

Kampery są fenomenem podróżniczym – w takich krajach, jak Nowa Zelandia, Australia, Kanada, USA czy Niemcy, drogi przemierzają kolorowe i funkowe vany, promieniejące od znajdujących się w nich szczęśliwych ludzi. Nic nie daje tyle wolności i swobody, co podróżowania z domem za plecami!

Swój swego pozna – środowisko kampingowe, to grupa wsparcia, na którą zawsze można liczyć. Zawsze chętna do pomocy, tym bardziej, jeśli jesteście w kampingu nowicjuszami. Pierwszy trening zaczyna się przy wynajęciu samochodu. Najemcy szkolą kierowców przed wyruszeniem w drogę. Kampery wszystkich wypożyczalni są także ubezpieczone, więc na pewno nikt Was nie zostawi na poboczu dalekich obrzeży kraju.

To najtańszy sposób na podróżowanie grupowe – nawet, jeśli wynajmiecie o wiele droższego, luksusowego kampera. W zmotoryzowanym domu zmieści się nawet do 8 osób! Wszystkie koszty związane z wynajęciem, prowadzeniem i utrzymaniem wehikułu są podzielone po równo. Ponadto ilość przewożonych ludzi nie ma wpływu na cenę. Im więcej, tym taniej!

Wypożyczalnie oferują ekstra wyposażenie – bardzo bogate podstawowe wyposażenie dopełnią dodatki, np. rowery, pontony, a nawet elektryczny grill!

Kampery dla par –vany typu „ogórek”świetnie sprawdzą się przy podróżowaniu we dwójkę. Mniejsze koszty wynajmu w porównaniu z luksusowymi kamperami, to opcja dla globtroterów przemierzających świat na budżecie.

Zwierzęta – nie musicie martwić się o swojego Puszka ani Azora! Koniec z hotelami dla czworonogów. Większość wypożyczalni nie ma nic przeciwko zabieraniu swoich pupili, więc droga wolna!

Celujcie w off-season – ceny wynajmu spadają niemal do połowy, a sezonowi turyści znikają z drogi!

 

Cienie campingu

Docenicie miejską kanalizację – pomijając fakt, że prysznic i toaleta w samochodzie to największy luksus i ogromny plus, to nie można zapomnieć o obowiązku opróżnienia kanalizacji pokładowej. Samo się nie zrobi!

Mała przestrzeń – luksusowe kampery mają jej zdecydowanie więcej, ale przy ośmioosobowej ekipie niektórym może zrobić się ciasno. „Ogórki” to opcja tylko dla par, maksymalnie 3 osób i to przy dobrym zorganizowaniu. Odradzamy tego typu podróżowanie wygodnym kanapowiczom.

Koszty wynajmu AirBnB na kółkach – kampery typu „ogórek” są dostępne na każdą kieszeń, ale te bardziej luksusowe już nie. Wakacje są najdroższym okresem na wynajem, niezależnie od typu samochodu kampingowego. Ceny zaczynają się zazwyczaj od 400 zł na dobę, a sięgają nawet 800 zł. Z okresem wynajmu poniżej tygodnia często wiążą się albo wyższe ceny za dzień lub wynajem jest w ogóle niemożliwy. Na „dzień dobry” często należy zapłacić kaucję 3000 – 5000 zł czy zaliczkę, która przepada w sytuacji wycofania się z umowy.

Żeby tylko nic się nie potłukło – stres związany z prowadzeniem i oddaniem kampera może przerosnąć niedoświadczonych podróżników. Należy pamiętać o wielu detalach, np. prowadzeniu pojazdu po dostosowanej drodze lub o elementach szkolenia, jak dbać o pojazd w trakcie użytkowania. Oczywiście wynajem kampera też można ubezpieczyć, co zdecydowanie redukuje stres związany z podróżowaniem tym środkiem transportu.

Minimalny wiek kierowcy – czasami, aby wynająć kampera, szczególnie tego luksusowego,trzeba mieć ukończone minimum 25 lat i posiadać prawo jazdy kat. B od 3 lat. Jeśli jesteście grupą młodych podróżujących z wysokimi standardami, to zdarza się, że będziecie musieli ograniczyć się tylko do tańszych opcji.

 

W naszej opinii kemping ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Nie jest to sposób na podróżowanie dla każdego, ale na pewno warto go rozważyć, szczególnie wtedy, gdy zależy Wam na autonomii i bezpieczeństwie - tego nie zagwarantuje Wam żaden hotel!