Święty Mikołaj istniał naprawdę

Czy byliście grzeczni w tym roku? Jeśli tak, to zapewne Święty Mikołaj zawitał lub jeszcze zawita w Waszym domu. Jeżeli możecie pochwalić się nienagannym zachowaniem, to z pewnością znajdziecie się na jego liście. Dostawanie prezentów od Mikołaja to tradycja znana od dawien dawna, jednak czy każdy z Was wie, jakie są jej korzenie?

Prawdziwa historia Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj kojarzy się głównie z sympatycznym starszym panem w czerwonym stroju, z długą białą brodą i z latającymi saniami zaprzężonymi w renifery. Taką postać wykreowano na potrzeby kampanii reklamowej dla Coca-Coli. Obraz ten szybko rozprzestrzenił się po całym świecie i teraz trudno wyobrazić sobie, że Mikołaj może wyglądać inaczej. Jego pierwowzór nie ma jednak nic wspólnego z wykreowanym przez korporację wizerunkiem. Prawdziwy Mikołaj był biskupem Miry - miasta na terenie dzisiejszej Turcji. Żył on na przełomie III i IV wieku. Był człowiekiem o bardzo wielkim sercu, który zawsze niósł pomoc tym, którzy jej potrzebowali. Jedna z najbardziej znanych legend o biskupie Mikołaju głosi, że uratował trzy siostry przed sprzedaniem do domu publicznego. Ich ojciec stracił wszystkie pieniądze i nie mógł wydać córek za mąż, gdyż brakowało mu majątku na posag. Mikołaj, pod osłoną nocy, podrzucił im przez komin sakwy wypełnione monetami, co uchroniło dziewczyny przed złym losem. W dzisiejszych czasach zapewne okrzyknięto by go prawdziwym superbohaterem.

swiety mikolaj 1000x600

 

Tradycja obdarowywania się prezentami

Według tradycji chrześcijańskiej, co roku, 6 grudnia, wspomina się świętego Mikołaja, biskupa Miry. Na to święto szczególnie czekają najmłodsi, ponieważ z tej okazji dostają oni drobne upominki, takie jak małe zabawki czy słodycze. Ci starsi również cieszą się z prezentów ;) Zwyczaj obdarowywania w tym dniu miał swoje korzenie już w średniowieczu. Zapoczątkowały go szkoły pod patronatem świętego Mikołaja, które rozdawały potrzebującym uczniom stypendia i zapomogi. Obecnie mikołajki stały się bardzo popularnym świętem w kulturze masowej. Widać to szczególnie po witrynach sklepów, które wraz z początkiem grudnia zmieniają wystrój na świąteczny, wystawiają mikołajkowe towary oraz kuszą prezentami. Słodycze i zabawki z podobizną Mikołaja znajdziemy na każdym kroku, a zakupowe szaleństwo wydaje się nie mieć końca.

swiety mikolaj 1000x600 2

 Mikołajki w Polsce i na  świecie

Każde dziecko wie, że dobre zachowanie popłaca, bo będąc grzecznym można spodziewać się wizyty Świętego Mikołaja. Wraz ze swoimi pomocnikami potrafi on odwiedzić wszystkie domy w ciągu jednej nocy. W Polsce przyjęto, że jest to noc z 5 na 6 grudnia. Mikołaj, korzystając ze swojej listy, zostawia  najgrzeczniejszym dzieciom prezenty. Zazwyczaj chowa je pod poduszkę, w bucie lub w dużej skarpecie. Zwyczaje te mogą jednak różnić się w zależności od kraju oraz regionu.

Przykładowo, w Belgii Mikołaj pojawia się już 4 grudnia by sprawdzić czy dzieciaki na pewno były grzeczne. Następnej nocy odwiedza je, zostawiając prezenty w butach lub koszyczkach. Dzieci natomiast przygotowują marchewki, trochę siana i kostki cukru dla koni Mikołaja, by te nabrały siły i mogły wyruszyć w dalszą podróż.

Innym środkiem transportu Mikołaja jest statek. Wraz ze swoimi pomocnikami przypływa na nim do Holandii. Dopiero na lądzie przesiada się na konia, by wyruszyć w podróż i obdarować dzieci prezentami.

W Czechach Mikołajowi towarzyszą Anioł i Diabeł. Mówi się, że przybywają oni po złotej nitce zwisającej z nieba. Dzieciaki opowiadają im, czy były grzeczne, a niekiedy śpiewają również piosenki lub recytują wierszyki. W zamian dostają słodycze i owoce.

W Niemczech dzieci wystawiają przed drzwi swoje buty, do których Mikołaj wkłada prezenty.

swiety mikolaj 1000x600

 Gdzie mieszka Święty Mikołaj?

Najczęstszą odpowiedzią padającą na pytanie, gdzie mieszka Święty Mikołaj, jest Laponia. Informację tę rozpowszechnił jeden z dziennikarzy, który prowadząc audycję o Mikołaju, ulokował go właśnie w tym miejscu. Nie pozostało więc nic innego, tylko stworzyć tam Wioskę Świętego Mikołaja!  Powstała ona na linii koła podbiegunowego, na obrzeżach miasta Rovaniemi. Można ją odwiedzać przez cały rok, ale to szczególnie popularna destynacja w okresie przedświątecznym. Na jej terenie znajduje się również urząd pocztowy – pod ten adres dzieci z całego świata mogą wysyłać listy, w których proszą o wymarzone świąteczne prezenty.

swiety mikolaj 1000x600 3

 Kult Świętego Mikołaja rozpowszechniony na całym świecie jest tradycją, która przetrwała do dziś. Mimo, że w różnych krajach zwyczaj ten przybiera odmienne formy, a obraz świętego zmienił się na baśniowy, to idea pozostaje ta sama. W obchodzeniu Mikołajek chodzi o sprawianie radości drugiej osobie! Dlatego wyczyśćcie swoje buty, powieście skarpety na komin i…jeśli byliście grzeczni, czekajcie na wizytę brodacza - może wpadnie do Was ponownie na Święta ;)

Weronika Ewald - dla Breakplan.pl