Backpackerzy

Basen, hotelowa plaża, nielimitowane drinki z palemką… brzmi pięknie? Nie dla wszystkich!

Kim są backpackerzy?

Z racji wykonywanego zawodu bardzo dużo czasu spędzam w podróży i w otoczeniu turystów. I zawsze, ale to zawsze zadziwia mnie ile rzeczy jest się wstanie wziąć na 10 – dniowy urlop. Obserwuję rodziców, którzy podróżują z pociechami – zestaw małego plażowego budowniczego musi być, więc grabki, wiaderka, konewka, łopatka to absolutne must have. Konstruktor na plac budowy (plażę) musi się czymś dostać, a więc konieczny jest wózek albo nosidełko. Do tego wszystkie niezbędne akcesoria potrzebne by malucha pielęgnować – pieluszki, zasypki, czapeczki, buciki, smoczki, misie… – jednym słowem: Nomadzi. Zmniejszenie ilości bagażu jest po prostu niewykonalne. Przysiąc bym mogła, że zdarza im się wodzić tęsknym wzrokiem za „plecakowiczami” - o ile oczywiście nie muszą w tym samym czasie pilnować swojego taboru lub milusińskiego, który w pogoni za mewą zdążył już niebezpiecznie się oddalić…

bagaz 900x450

>>>SPRAWDŹ: Jak powstały wakacje?

Kim są owi plecakowicze? Polska nazwa nie jest najładniejsza i może dlatego wciąż największą popularnością cieszy się angielski odpowiednik „backpackers”. Znaczenie jest jednak to samo, a są to osoby podróżujące z plecakiem, na własną rękę, skupione przede wszystkim na ilości doświadczeń niż na wygodach, stąd spotkać będzie ich można częściej w środkach publicznego transportu niż we własnych autach, w hostelach i namiotach niż w hotelach. Nie zabierają w podróż dużo – dla nich najważniejsze jest odkrywanie, poznawanie i to, co przyniesie sama podróż niż to czy ilość outfitów w plecaku może konkurować z Fashion Week w Mediolanie.

czlowiek natura 900x450

Backpacker, Flashpacker, Poshpacker… co?

Jeśli do plecaka dorzucimy trochę gadżetów umożliwiających utrwalanie chwil, a więc tablet, laptop, cyfrówkę, backpacker stanie się flashpacker’em. Wśród plątaniny ciuchów znajdziemy pewnie także laptopa lub netbooka – wielu flashpackerów pracuje zdalnie, wolny czas przeznaczając na podróże po świecie. Dla flashpackera istotna jest również możliwość szybkiego sprawdzenia wszystkiego w sieci – w jego plecaku nie uświadczymy mapy czy staroświeckiego przewodnika. Wszystko będzie e- lub i-.

table camera 900x450

>>>SPRAWDŹ: 10 miejsc zniszczonych przez turystów.

A kiedy staniemy oko w oko z jednym albo drugim jegomościem w naszym 5* hotelu, to możemy być pewni, że mamy do czynienia z poshpacker’em, który ceni sobie w życiu nieco luksusu i wieloosobowy pokój w hostelu w Kambodży zamienił na Grand Hotel. Mimo nieco większego budżetu na wygody, wciąż nie trzeba będzie go namawiać na przejście po biednych ulicach Goa i nie popatrzy z obrzydzeniem, gdy zjemy chrząszcza z grilla, tylko z błyskiem w oku też spróbuje. Zazwyczaj poshpackerzy to osoby nieco dojrzalsze, które etap backpackingu mają już za sobą – i nie tęskno im do czasów jedzenia zupek chińskich dwa razy dziennie czy dzielenia łazienki z dwudziestoma osobami niewiadomego pochodzenia. Granica nie jest jednak ostra – czasami wystarczy mieć ze sobą kartę kredytową, aby plecakowa brać określiła nas mianem„poshpackera”. 

para 900x450

>>>SPRAWDŹ: Spontaniczna podróż z plecakiem czy all-inclusive? Nasz Osobisty Doradca podróży dostosuje wyjazd do Twoich potrzeb !

Sposobów podróżowania jest niezliczona ilość. Możesz iść boso przez świat, możesz wykupić wczasy zorganizowane, możesz kupić starego busa, zebrać ekipę i przeżyć przygodę swojego życia, a możesz też spakować plecak i stać się którymś z backpacker’ów. Nieważne, który styl wybierzesz - nasz Osobisty Doradca Podróży pomoże Ci zaplanować wyjazd Twoich marzeń. Także plecaki w dłoń – przygoda wzywa!