Jaką linię lotniczą wybrać? - poradnik

Niezależnie od celu, chcemy latać szybko, komfortowo i tanio! Z tego powodu linie lotnicze muszą ze sobą konkurować, by zachęcić nas do korzystania ze swoich usług. Przy ogromnej ilości przewoźników na rynku, ciężko się nie pogubić w oferowanych przez nich udogodnieniach lotów. W znalezieniu połączeń dopasowanych do wybranego przez Was terminu pomoże nasza wyszukiwarka lotów (inaczej naprawdę trudno byłoby się w tym odnaleźć!). Często istotnym czynnikiem przy wyborze linii lotniczych jest cena – na co jeszcze warto zwrócić uwagę, dowiecie się w tym poradniku.

Cena

Poza rozmaitymi standardowymi liniami lotniczymi jak LOT czy Lufthansa, możecie znaleźć oferty kilku tanich linii lotniczych, wśród których najpopularniejszymi w Polsce są Ryanair i Wizzair. Czym się różnią obie kategorie?  Nazwa wskazuje, że dzięki tanim liniom dotrzemy do celu za dużo niższą stawkę. Niestety, lot wiąże się też z dużo niższym komfortem podróży: najbardziej odczuwalne jest ograniczone miejsce na nogi, mniejsze gabaryty bagażu podręcznego i mniej urozmaicona oferta usług dostępnych na pokładzie. Jeśli nie jesteście pewni, która linia zapewni Wam niezbędny komfort, skontaktujcie się z nami – nasi osobiści doradcy podróży, po rozmowie z Wami zaprezentują Wam wszystkie dostępne możliwości, dopasowane do Waszych oczekiwań. Nasi doradcy pomogą Wam również sprawdzić, czy konkretny lot rzeczywiście jest tak tani, jak wskazywała początkowa cena: niektórzy przewodnicy w trakcie dokonywania zakupu ujawniają kolejne dodatkowe (niezbędne) opłaty, które mogą znacznie podwyższyć cenę biletu. Korzystając z naszej wyszukiwarki lotów, możecie sprawdzić różnice w cenie biletów poszczególnych przewoźników. Jeśli lubicie dostosowywać swój plan podróży do dostępnych promocji konkretnych linii, śledźcie zakładkę "Okazje cenowe", gdzie publikujemy najświeższe atrakcyjne oferty oraz polubcie nasz profil na fejsie, by być na bieżąco.

Opóźnienia i odwołanie lotu

Lot samolotem cenimy głównie za szybkość i pewność dotarcia do celu o czasie. Nie zawsze jednak możemy w pełni zaufać solidności przewoźnika, dlatego przygotujcie sobie zapas czasu, wybierając się w podróż liniami Air India, Thai Airways International, China Eastern Airlines, Air China. Za to wśród najbardziej punktualnych przewoźników w rankingu AirHelp wyróżniono Air Transat, Air Austral, Olimpic Air, Tacv Cabo Verde Airlines. Co zrobić w sytuacji opóźnienia lub odwołania lotu? Możecie zgłosić wniosek o rekompensatę (wysokość kwoty wynosi od 125 do 600 euro, zależnie od długości lotu i całkowitego czasu opóźnienia w porcie docelowym).

Niestety, poszczególne linie różnią się od siebie  pod względem procentu odrzucanych wniosków i czasu ich obsługi (również oczekiwania na zapłatę). Jeśli lubicie czuć się pewnie w takich przypadkach, wybierzcie przewodnika, który z należytą dbałością zajmie się zgłoszonym wnioskiem, jak linie Icelandair, United Airlines, Westjet, Austrian Airlines. W przypadku linii Ryanair, Monarch Airlines, Cathay Pacific Airways, Bulgaria Air, raczej nie możecie liczyć na najlepsze potraktowanie swojej sprawy.

Decydując się na lot z konkretnym przewoźnikiem, sprawdźcie również szczegółowe warunki oferty, np. jaki jest ewentualny koszt zmiany nazwiska czy anulowania biletu. Z reguły tego typu opłaty mogą się okazać szczególnie dotkliwe, gdy za sam bilet zapłaciliście 70 zł, a zmiana danych oznaczałaby konieczność dopłaty 400 zł. Jeśli nie potraficie znaleźć tych informacji lub nie są dla Was wystarczająco zrozumiałe – skontaktujcie się z nami, pomożemy Wam wybrać przewoźnika, z którym możecie poczuć się pewnie i lecieć na wakacje bez obawy o ukryte koszty.

Podejście do klienta

Załoga pokładu powinna dbać o wizerunek linii, którą reprezentują w kontakcie z Wami. Z reguły sprawdza się zasada, że pasażerowie są lepiej traktowani w przypadku bardziej odległych lotów – ze względu na dłuższy kontakt i raczej wybór standardowych przewoźników. Latając tanimi liniami możecie mieć poczucie "masówki".  Jakość obsługi wiąże się również z różnicami kulturowymi – możemy inaczej odbierać poszczególne zachowania, przez co ciężko ustalić, które z nich należy oceniać jako "normalne". Załoga linii lotniczych z reguły operuje najpopularniejszymi językami, jednak do dobrej komunikacji potrzebna jest również znajomość języka obcego z Waszej strony! Jeśli chcielibyście dopracować swoje umiejętności przed podróżą, skorzystajcie z kursów oferowanych przez naszego partnera w okazyjnej cenie.

Wśród linii cechujących się najlepszą obsługą pasażerów, zostały wyróżnione: Cathay Pacific Airways, Qatar Airways, Etihad Airways i Singapore Airlines. Natomiast niesławą okryły się SmartWings, Pegasus Airlines, Bulgaria Air, Ukraine International Airlines. Co więcej, wiele osób odbiera bombardowanie ofertami rezerwacji lepszego miejsca, wynajmu samochodu przez Ryanaira za zbyt uciążliwe, co odbija się na ocenie obsługi klienta.

Usługi

Co jest zawarte w cenie biletu poszczególnych linii?  Wiele osób w przypadku Ryanaira ceni sobie możliwość zabrania na pokład dwóch sztuk bagażu podręcznego (większy i mniejszy). Innym udogodnieniem jest połączenie Wi-Fi funkcjonujące już od 14 lat, niestety niedostępne u niektórych przewoźników. Ciekawym pomysłem jest wprowadzona przez Air New Zealand, opcja skorzystania z Skycouch, która pozwala rodzinom wymienić trzy siedzenia na... kanapę w klasie ekonomicznej. Ze względu na dużą konkurencję, linie lotnicze otrzymują co roku nagrody wyróżniające je na tle innych, i tym sposobem wybierając Japan Airlines możecie liczyć na najlepsze fotele oferowane w klasie ekonomicznej.  Patrząc na nastawienie personelu wobec klientów oraz serwowane posiłki w tej klasie, przoduje oferta Thai Airways oraz Garuda Indonesia. Szwajcarska czekoladka na osłodę podróży dla każdego pasażera? Lećcie z Swiss International Airlines! Na najbardziej luksusowe warunki możecie liczyć w podniebnych apartamentach Etihad Airways i najlepszej na świecie pierwszej klasie. Jednak pod kątem rozrywki zapewnianej na pokładzie, niedoścignionym faworytem od 13 lat pozostaje Emirates, za umilanie lotu pasażerom przez udostępnienie szerokiej gamy filmów i muzyki na żądanie, telewizji na żywo i transmisji imprez sportowych.

Jedzenie

W ofercie linii standardowych znajdziecie dużo większy wybór posiłków, również dania kuchni regionalnej, z której słyną szczególnie azjatyccy przewoźnicy. Coraz popularniejszy staje się pomysł wprowadzenia na stałe możliwości zamówienia konkretnego posiłku do 48 godzin przed wylotem. Co ciekawe, dla podróżujących Ryanairem z Dublina przed godziną 7:00 istnieje możliwość zamówienia do zjedzenia na pokładzie samolotu tradycyjnego irlandzkiego śniadania. Zastanawiacie się, jakiego rodzaju posiłki mogą Wam zaoferować poszczególne linie? Zajrzyjcie do zakładki "Jedzenie i napoje" w udostępnionych na naszej stronie darmowych przewodnikach.

Bezpieczeństwo

Niektóre lotniska mogą powodować większy stopień zagrożenia dla pasażerów, jednak o Wasze bezpieczeństwo powinny przede wszystkim dbać linie lotnicze i załoga obsługująca lot.  Według statystyk, podróże samolotem należą do jednego z najbezpieczniejszych sposobów podróżowania – w poprzednim roku na 3,2 miliona lotów przypadała jedna ofiara śmiertelna. Ze względu na dbałość o poziom bezpieczeństwa, polecane jest korzystanie z lotów: Air New Zealand, Alaska Airlines, All Nippon Airways, British Airways, Cathay Pacific, KLM, Lufthansa, Singapore Airlines, United Airlines, Virgin Australia. Szczególną pozycję we wszystkich rankingach zajmuje australijska linia Qantas - od 60 lat nie spowodowała wypadku, w którym ucierpiałby pasażer.

Jak wybrać najlepszą linię dla siebie?

Po pierwsze, musicie zastanowić się, co jest dla Was najistotniejsze? Komfort czy cena?  Na wygodę wpływa rodzaj samolotów obsługujących lot, fotele umieszczone w kabinie, jakość obsługi klienta, dostępna oferta cateringowa. Jeśli ważniejsza jest dla Was cena biletów i decydujecie się na najtańsze dostępne opcje, sprawdźcie, czy nie narażacie się na zbędne opłaty dodatkowe. Chcąc wynająć samochód po okazyjnej cenie, skorzystajcie z ofert przedstawionych na tej stronie (dzięki temu nie grożą Wam nadmierne koszty związane z tą usługą).

Wiemy, że nie każdy dysponuje taką ilością czasu, by porównać oferty przewoźników pod kątem wszystkich wymienionych kwestii – dlatego skontaktujcie się z nami! Nasi osobiście doradcy podróży pomogą Wam dokonać wyboru w oparciu o dostarczone przez Was kryteria.