Kraków najtańszym europejskim miastem na wiosenny wypad. Warszawa na miejscu czwartym.

Brytyjski serwis Post Office Travel Money po raz dziesiąty przygotował zestawienie pokazujący koszt weekendowego wypadu do różnych europejskich miast. Na szczycie tegorocznego rankingu znalazł się Kraków, który wyprzedził Wilno oraz Rygę. Warszawa uplasowała się tuż za podium.

W jubileuszowej, dziesiątej edycji plebiscytu eksperci przeanalizowali koszty pobytu w 36 miastach Europy. Pod uwagę brano pod uwagę koszt biletów komunikacji miejskiej, zakwaterowania w trzygwiazdkowym hotelu, transferu z lotnisk, biletów do muzeów i galerii, oraz ceny posiłków, piwa, wina oraz kawy i herbaty.

krakow ilustracja 900x450

>>>ZOBACZ:  Hiszpanie rozpoczynają walkę z wysokimi cenami na lotniskach! 

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki okazało się, że weekend w Krakowie kosztuje niecałe 165£ (ok. 790zł), a podobny wyjazd do Warszawy – ok. 180£ (860zł). Podobne koszty wygeneruje wyjazd do stolic krajów bałtyckich. Wyjazd do Wilna kosztuje 166£ (795zł), a do Rygi - 172£ (825zł). Na drugim końcu rankingu znalazł się Amsterdam, weekendowy wypad do stolicy Holandii kosztuje średnio ok. 535£ (2565zł). Wysokie ceny czekają nas również w Skandynawii. W Oslo i Rejkiawiku zapłacimy ok. 510£ (2455zł).

>>> ZOBACZ TEŻ: Zorganizujemy Twój citybreak za grosze! Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.

Kraków i Warszawa były jedynymi polskimi miastami uwzględnionymi w rankingu brytyjskiego portalu. Stolica Małopolski jest dość popularnym celem podróży wśród Brytyjczyków, ponieważ łączy wysoką jakość z niskimi cenami. Wybryki turystów z Wysp stały się nawet tematem żartów znanych w całej Polsce. Po opublikowaniu tegorocznego rankingu ich liczba może jeszcze wzrosnąć.

warszawa ilustracja 900x450

Wysokie miejsce polskich miast w rankingu City Costs Barometer budzi mieszane uczucia. Z jednej strony niskie ceny mogą przyciągnąć do Polski wielu turystów z Zachodu, a z drugiej konkurowanie głównie za pomocą korzystnej ceny nie sprzyja rozwojowi polskiej turystyki w dalszej perspektywie. Miejmy nadzieję, że coraz więcej turystów będzie wybierać nasz kraj kierując się nie tylko ceną, lecz także prestiżem atrakcji turystycznych, oraz jakością bazy noclegowej i sfery usług.

>>>ZOBACZ: Najlepsze i najciekawsze miejsca Polski!