Najsilniejsze paszporty świata: na którym miejscu plasuje się polski paszport?

Dzięki otwarciu granic po wejściu do Unii Europejskiej, mogliśmy w końcu poczuć pełnię wolności podróżowania. Dowód osobisty stał się przepustką do bezproblemowego przekraczenia granic do tego stopnia, że część osób w ferworze pakowania walizki na pytanie: "masz paszport?" odpowiada: "a po co?".

Rzeczywiście, z reguły paszport nie jest nam potrzebny w podróży, choć warto mieć go pod ręką. Zdarzają się jednak sytuacje, wyprawy za granicę, w których jest on wymagany. Znaczenie może mieć też jaki paszport przedstawiamy do kontroli. Nie jest tajemnicą, że niektóre państwa cieszą się większym prestiżem na scenie międzynarodowej niż inne, dzięki czemu ich obywatele posiadają więcej przywilejów. Pod tym względem wyróżnia się paszporty "silniejsze" i "słabsze", co odzwierciedla na bieżąco aktualizowany ranking prowadzony przez firmę Arton Capital.

W jaki sposób decyduje się o pozycji danego państwa? Decydującym czynnikiem jest to, do ilu państw posiadacz paszportu danego kraju może wjechać bez konieczności ubiegania się o wizę (lub otrzymuje ją po przybyciu). Kto należy więc do szczęściarzy podróżujących niemal bez ograniczeń w 2017 roku?

 

1. NIEMCY, SINGAPUR – 159 państw

2. Szwecja – 158

3. Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Korea Południowa, Norwegia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy – 157

4. Austria, Belgia, Holandia, Japonia, Luksemburg, Malezja, Portugalia, Szwajcaria – 156

5. Irlandia, Kanada - 155

6. Australia, Grecja, Nowa Zelandia - 154

7. Islandia - 153

8. Czechy, Malta - 152

9. Węgry - 151

10. Polska – 150

 

Wydawałoby się, że Polska nie jest istotnym graczem na arenie międzynarodowej, a jednak jak pokazuje powyższa lista, jeśli chodzi o możliwość podróżowania, jesteśmy w światowej czołówce! I choć lubimy narzekać i wciąż boli nas konieczność uzyskania wizy, by zobaczyć Wielki Kanion czy Biały Dom, mamy szansę sfotografować się w większej ilości ciekawych miejsc niż wiele innych narodowości.

Patrząc jednak z perspektywy ułatwienia sobie podróżowania (i oszczędności na opłatach wizowych) może warto postarać się o przodujący w rankingu paszport niemiecki? W 2015 r. aż 6 tysięcy Polaków spełniło wymogi i dziś legitymują się najsilniejszym paszportem świata. Nawet jednak on ma swoje ograniczenia – i tak obywatele Niemiec muszą wciąż składać wnioski o uzyskanie wizy na przykład na wyjazd do Chin, Indii, Korei Północnej, Rosji i Arabii Saudyjskiej.

Znamy już liderów światowego rankingu, zobaczmy więc jakiego paszportu lepiej nie posiadać, by nie odbierać sobie radości z podróżowania. W zdecydowanie najgorszym położeniu znajdują się obywatele Afganistanu z możliwością bezwizowego wjazdu jedynie do 24 państw. Niewiele lepiej mają mieszkańcy Pakistanu (27), Iraku (28), Syrii (31), Somalii (33), którzy najwyraźniej nie są zbyt mile widzianymi gośćmi.

W związku z tym tematem, pojawia się też inny ciekawy problem: czy da się oszacować, ile jest warte obywatelstwo? Na to pytanie postanowiła odpowiedzieć firma doradcza Nomad Capitalist biorąc pod uwagę czynniki takie jak: możliwość bezwizowego podróżowania, wolność podatkową, reputację państwa na arenie międzynarodowej, możliwość posiadania co najmniej podwójnego obywatelstwa i zakres swobód obywatelskich.

Może wydać się to intrygujące, ale Polska uplasowała się na całkiem wysokiej 34 pozycji – mimo, że możemy bez wizy wjechać do 7 państw mniej, dzięki pozostałym kryteriom (dla osób myślących o zagranicznych inwestycjach) polskie obywatelstwo okazuje się więcej warte niż amerykańskie! Trzeba jednak przyznać, że zdecydowanym faworytem rankingu jest Szwecja. Czy dlatego właśnie paszporty tego państwa należą do najczęściej podrabianych wśród państw europejskich? Na ostatnim miejscu ponownie znalazł się Afganistan. 

Nie zapominajcie jednak, że oprócz oficjalnej "siły paszportu" ogromne znaczenie mają regionalne uwarunkowania zasad wjazdu do poszczególnych państw. Stąd warto czasem spróbować szczęścia i poprosić celnika, by nie przypieczętował naszego losu stemplem Izraela w paszporcie. Ta przywracająca miłe wspomnienia pamiątka, może Wam uniemożliwić lub znacznie utrudnić wjazd do pozostających w konflikcie państw, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Sudan, Iran czy Libia.

W ostatnim czasie pojawił się również inny problem: jak Brexit wpłynie na prawa obywateli Wielkiej Brytanii? Jeśli Unia Europejska zdecyduje się na wprowadzenie dla nich obowiązku wizowego, brytyjski paszport z jednego z najbardziej pożądanych, znajdzie się w rankingu niżej niż Meksyk (123 państwa). Media póki co uspokajają informując, iż Unia Europejska rozpatruje projekt, wedle którego zamiast wymogu posiadania wizy, obywatele Wielkiej Brytanii musieliby jedynie wypełnić stosowny wniosek przez internet wraz z uiszczeniem odpowiedniej opłaty. W praktyce jednak 83% więcej Brytyjczyków zdecydowało się w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu wyników referendum na złożenie wniosku o wydanie irlandzkiego paszportu. Skąd tak nagłe zainteresowanie? Wymogi nie są zbyt wygórowane – wystarczy fakt urodzenia na wyspie lub posiadanie irlandzkich przodków, a najwyraźniej warto zabezpieczyć w ten sposób swoją możliwość zwiedzania Europy.

Czemu więc nie korzystamy z możliwości jakie daje nam polski paszport, otwierający ranking najsilniejszych przepustek na świecie? Nie zawsze mamy na to środki finansowe, ale przecież da się temu zaradzić! Jeśli macie chęć wyruszenia w drogę już teraz, ale nie wymyśliliście jeszcze celu – sprawdźcie nasze okazje cenowe, może będą dla Was inspiracją dla dalszych poszukiwań, a może natraficie na przygodę życia? Jeśli macie już wymarzony kierunek na oku, ale brakuje Wam czasu i cierpliwości na zaplanowanie wyjazdu, przychodzimy z pomocą! Zupełnie za darmo, wyszukamy dla Was najbardziej odpowiadające podanym przez Was kryteriom oferty lotów, noclegów i pomożemy zaplanować podróż – wystarczy, że skontaktujecie się z nami :) Szkoda nie skorzystać z możliwości, jakie daje nam współczesne otwarcie Polski na świat.