Malezja

MalezjaCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur, czyli największego miasta, a zarazem stolicy Malezji, nie można ominąć – stanowi ono wielonarodową mieszankę, przejawiającą się w architekturze, gastronomii, tradycjach oraz w życiu codziennym. Inaczej mówiąc, jest to kwintesencja tego, po co wybieramy się do Azji. Kuala Lumpur, jest bardzo szybko rozwijającym się miastem, co zaowocowało ogromnym zróżnicowaniem kulturowym i przenikaniem się grup społecznych – znajdziemy tam dzielnicę Chinatown, a także dzielnicę malajską, koreańską lub indyjską, z tradycyjną architekturą, świątyniami oraz ulicznymi bazarami, a tuż obok ogromne drapacze chmur i nowoczesne centra handlowe. Tak właśnie w pigułce wygląda mieszanka kulturowa i chaos panujący w tym mieście.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Budowy, które pochłonęły najwięcej istnień ludzkich.

 

Petronas Towers

Petronas Towers to dwie bliźniacze wieże będące symbolem Kuala Lumpur, a do niedawna jeszcze najwyższym budynkiem na świecie. Znajdują się one w „Złotym Trójkącie”, czyli dzielnicy biznesu i rozrywki, a jednocześnie w ścisłym centrum miasta, pełnym wieżowców, restauracji oraz hoteli. Wieże liczą 452 metry, mają 88 pięter i obie są budynkami biurowymi – mieszczą się tam takie korporacje jak: IBM, Microsoft, McKinsey, a także Petronas.

Zachd słońca Kuala Lumpur breakplan

 

Mniej więcej w połowie wysokości budynków, czyli na 42 piętrze, mieści się szklane przejście między wieżami – jest to taras widokowy, zwany Sky Bridge, z którego rozciąga się przepiękna panorama na miasto. Można na niego wjechać za opłatą około 84 RM, jednak warto zakupić bilety wcześniej przez internet, gdyż ich dostępność może być ogranicznona. Na samym dole, pomiędzy dwoma wieżami, mieści się centrum handlowe Suria KLCC – oprócz ekskluzywnych sklepów, znajdziemy tam restauracje, bary, galerię sztuki oraz filharmonię. Wychodząc z centrum handlowego, trafimy do miejskiego parku KLCC, znajdującego się przy Petronas Towers. W parku mieści się między innymi basen z wodospadem, ścieżki do joggingu, place zabaw oraz fontanny, które są elementem pokazu „światło i dźwięk”, odbywającego się codziennie wieczorem od godziny 19.

 

KL Tower

Kolejnym symbolem Kuala Lumpur jest KL Tower, czyli wieża telewizyjna, która wysokością prawie dorównuje Petronas Towers – mierzy ona 421 metrów. Na wieży znajdują się 2 tarasy widokowe, jeden niżej – wstęp kosztuje 52 RM, natomiast otwarty taras, położony wyżej, wyniesie nas 105 RM. Panorama z tarasów widokowych na wieży jest zdecydowanie bardziej zachwycająca, niż ze Sky Bridge między bliźniaczymi wieżami, dlatego można go sobie odpuścić. Ponadto, na samym szczycie wieży, znajduje się obrotowa restauracjaAtmosphere 360, a na parterze Blue Coral Aquarium z egzotycznymi rybami.

KL Tower Kuala Lumpur breakplan

 

Bukit Bintang

Bukit Bintang to bardzo popularna wśród turystów, dzielnica zakupowo-rozrywkowa. Znajdziemy tam centra handlowe, nocne bazary, bary, kluby i restauracje, a także punkty gastronomiczne typu hawker-center. Dzielnica również znajduje się w obszarze centrum i Złotego Trójkąta, a chcąc dotrzeć tu z Petronas Towers, mamy możliwość skorzystania z Bukit Bintang pedestrian walkway, czyli oszklonego, nadziemnego tunelu o długości 1 km.

Dzielnica to przede wszystkim ulica Jalan Alor, na której znajdziemy wiele stoisk gastronomicznych z kuchnią azjatycką. Częścią Bukit Bintang jest także Arab Street, dedykowana kulturze arabskiej – tam znajdziemy stoiska z kuchnią arabską, sklepy z arabskimi produktami oraz biżuterią. Ulica Changkat, słynie ze stoisk gastronomicznych, zarówno z kuchnią azjatycką jak i zachodnią, a także znana jest jako centrum rozrywki i życia nocnego. Kolejnym punktem w dystrykcie Bukit Bintang, jest centrum handlowe Pavillion, znane z bardziej ekskluzywnych sklepów. Można je odwiedzić choćby ze względu na Tokyo Street, czyli ulicę japońską, umieszczoną na najwyższym piętrze, gdzie można spróbować japońskich smaków z najwyższej półki lub odwiedzić sklepy japońskich marek. Bukit Bintang, przyciąga turystów nie tylko zakupami oraz jedzeniem – w centrum handlowym Berjaya Times Square, znajduje się coś nieco zadziwiającego – park rozrywki, może nienależący do największych, ale za to do całkiem ciekawych, ponieważ kolejka górska przejeżdża nad głowami klientów centrum handlowego. Wstęp to około 50 RM.

 

>>>SPRAWDŹ: Spontaniczna podróż z plecakiem czy all-inclusive? Nasz Osobisty Doradca podróży dostosuje wyjazd do Twoich potrzeb!

 

Chinatown

Tak jak większość azjatyckich miast, Kuala Lumpur również ma Chinatown – kolorową, chińską dzielnicę, pełną ulicznych bazarów, hosteli, kiczowatych pamiątek oraz straganów z azjatyckimi potrawami. Najbardziej popularnym miejscem w Chinatown, jest obwieszona czerwonymi lampionami, ulica Jalan Petaling, gdzie można kupić lokalne wyroby, świeże owoce oraz ręcznie robione pamiątki. Oprócz tego, znajdziemy tam wiele ulicznych punktów gastronomicznych i restauracji z chińską oraz malezyjską kuchnią, a także stoiska z jakże oryginalnymi torebkami i ubraniami Prady, Gucci lub buty Nike. Wybierając się na jakiekolwiek stragany uliczne, nie tylko w Chinatown, warto pamiętać, aby zawsze się targować – ceny dla turystów mogą być nawet 50% wyższe.

Jeśli nie mamy dosyć zakupów, warto odwiedzić halę targową Pasar Seni, gdzie kupimy jedzenie oraz w większości tradycyjne produkty i ręcznie wyrabiane pamiątki. Tutaj z reguły nie trzeba się targować, a ceny są ustalone z góry.

Jeśli chcemy zaznać trochę kultury, warto będzie odwiedzić taoistyczną świątynię Guan Di, pomalowaną na czerwono, z posągami wojowników przy samym wejściu. Jedną z najważniejszych świątyń w mieście jest także hinduistyczna świątynia, Sri Mahamariamman, która może wydawać się bardziej bogata i kolorowa, ponieważ posiada ogromną, ponad 20-metrową bramę, składającą się z barwnych posągów hinduskich bogów.

 

Merdeka Stadium

Merdeka Stadium, to miejsce o charakterze historycznym dla Malezji, ponieważ właśnie tam w 1957 r. ogłoszono niepodległość. Na placu znajdziemy ogromny maszt z flagą Malezji, a samo miejsce jest szczególnie ważne dla Malajczyków. Tuż przy placu niepodległości znajdziemy Galerię Miejską, gdzie można doświadczyć trochę historii Malezji oraz zobaczyć wystawy sztuki. Wstęp to 5 RM.

 

Masjid Jamek i Meczet Narodowy

Masjid Jamek, czyli najstarszy meczet w mieście, jest również bardzo popularnym miejscem turystycznym. Meczet wraz ze swoją architekturą, uważany jest za ozdobę miasta, a jego położenie w delcie rzek, czyni go bardziej wyjątkowym, ponieważ mówi się, że to właśnie tam narodziło się Kuala Lumpur. Drugim najważniejszym meczetem jest Meczet Narodowy, mający bardzo nowoczesny charakter i architekturę – posiada niebieski, gwiaździsty dach. Meczet można zwiedzać, przestrzegając narzuconych reguł, dotyczących zachowania oraz stroju.

Masjid Jamek breakplan

 

Co jeszcze warto zobaczyć w Kuala Lumpur?

Lake Gardens, czyli:

Park Orchidei i Hibiskusów – wstęp bezpłatny

Park Ptaków – największy park ptaków w Azji, ptaki nie są trzymane w klatkach i można je karmić – wstęp 50 RM

Park Jeleni – oprócz gatunków jeleni z całego świata, można zobaczyć tam symbol Malezji, zwany kanczylem malajskim. Jest to najmniejszy jeleń świata, będący niezwykle urokliwym zwierzątkiem. Wstęp – bezpłatny.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Lubisz podróżować do niezwykłych, tajemniczych miejsc? Zobacz nasz artykuł!

 

Batu Caves

Jedną z największych atrakcji Malezji, są oddalone o 13 km od stolicy, Jaskinie Batu. Jest to zespół jaskiń, w których znajdują się świątynie hinduistyczne, dlatego jaskinie są także celem licznych pielgrzymek. Przed wejściem do jaskiń, znajduje się ogromny, 42-metrowy posąg Lorda Murugana – boga wojny, więc od początku widać tu hinduistyczny akcent. Główna jaskinia mierzy 100 metrów wysokości i aby zobaczyć hinduskie posągi oraz kapliczki, trzeba wspiąć się aż po 272 schodach. Przy wchodzeniu do jaskini należy uważać na złośliwe małpy, które chętnie ukradną nam jedzenie, picie oraz wszelkie błyskotki. Warto też pamiętać, że temperatura wewnątrz będzie kilka stopni niższa.

Batu Caves malezja breakplan

 

Wyspa Langkawi

Wyspa Langkawi znajduje się na północnym-zachodzie Półwyspu Malajskiego i jest ulubionym kierunkiem turystycznym, zaraz po stolicy Malezji. Jest ona także największą wyspą kraju, z doskonałą bazą turystyczną – znajdziemy tam nowoczesne lotnisko, dobrą infrastrukturę, centra handlowe, a także hotele i restauracje z wyższej półki. Wszystko to wkomponowane w naturalne środowisko, z dżunglą, pięknymi plażami oraz dzikimi zwierzętami. Właśnie dlatego wyspa nazywana jest wakacyjnym rajem – turyści przyjeżdżają tam głównie w celach wypoczynkowych, by zrelaksować się na szerokiej plaży z białym piaskiem. Jest jeszcze jeden czynnik, dzięki któremu wyspa jest tak bardzo popularnym kierunkiem – rząd nakazał utrzymać egzotyczny charakter wyspy, dlatego jest ona… bezcłowa. Dzięki temu wszelkie zakupowe, a nawet alkoholowe szaleństwa na Langkawi mogą zostać usprawiedliwione.

Wyspa Langkawi breakplan

Największą atrakcją wyspy jest zdecydowanie kładka widokowa, zwana Sky Bridge, z której rozciąga się wspaniały widok na porośniętą dżunglą wyspę. Most znajduje się na wysokości 650 m n.p.m. i jest „zakręcający”, co czyni go dosyć nietypową konstrukcją. Na most możemy dostać się koleją linową, SkyCab. Opłata za koleję linową (SkyCab) wynosi 35 RM. Oprócz leniuchowania na plaży oraz zwiedzania Sky Bridge, wyspa oferuje także jazdę na słoniach lub segwayach w Oriental Village, zwiedzanie farmy krokodyli, wszelkiego rodzaju sporty wodne lub wizytę w Oceanarium Langkawi Underwater World (wstęp: 40 RM). Jeśli chcemy znaleźć jeszcze piękniejsze, a przede wszystkim spokojniejsze plaże i zależy nam na przejrzystej wodzie do nurkowania, warto wyruszyć łodzią na pobliskie „małe” wysepki, otaczające Langkawi – jest ich niemal 100, więc mamy w czym wybierać!

 

Wyspa Penang

Wyspa Penang położona jest po zachodniej stronie Półwyspu Malajskiego i również jest dość popularnym turystycznie kierunkiem. Co prawda nie słynie z pięknych plaż, ale ma za to bogatą historię oraz architekturę. Najwięcej ludzi kieruje się do George Town, z zachwycającą starówką, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Popularną atrakcją jest buddyjski kompleks świątynny Kek Lok Si, jeden z największych w Azji. Wewnątrz kompleksu znajduje się ogromna, 30-metrowa pagoda Ban Po Thar, która symbolizuje jedność ludności Malezji. Wstęp do Kek Lok Si jest bezpłatny, natomiast za wejście do pagody zapłacimy 2 RM. Na wyspie, znajdziemy również Penang National Park, gdzie zobaczymy bujną, tropikalną roślinność oraz ciekawe gatunki zwierząt zamieszkujących te tereny, m.in. wspomniane wcześniej kanczyle malajskie, dziki oraz małpy. Penang jest odwiedzana nie tylko z powodu zabytków – wyspa nazywana jest stolicą malajskiej kuchni. Kuchnia regionalna jest bardzo znana i turyści czasem przyjeżdżają tam tylko po to, aby dać się porwać kulinarnym uniesieniom – mieszance kuchni chińskiej, malajskiej oraz hinduskiej.

Penang Malezja breaplan

 

>>>SPRAWDŹ: Pomożemy Ci ułożyć Twój plan podróży po Malezji! Nie wahaj się tylko KLIKNIJ!

 

Malakka (Melaka)

Malakka to kolejne miasto na turystycznej mapie Malezji. Jest to jedno z najstarszych malezyjskich miast, a jego zabytkowa starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Malakka ma charakter portowy, co szczególnie w przeszłości grało znaczącą rolę. W mieście znajduje się tętniąca życiem, kolorowa dzielnica Chinatown, a jej główną ulicą jest Jonker Walktam znajdziemy czerwone lampiony, stoiska uliczne, stragany z pamiątkami, przyparawami i barwnymi ubraniami. Oprócz tego, znajduje się tam ciekawa chińska świątyniaCheng Hoon Teng, jedna z najstarszych w Malezji. Ważnym punktem jest także położona nieopodal hinduska świątyniaSri Poyatha Moorthi – poświęcona bóstwu mądrości i najstarsza w Malezji.

Malakka 1770x759

Wieczorem, ciekawym do odwiedzenia miejscem, będzie ulica Jonker Street, gdzie odbywa się nocny targ, pełen sklepów oraz jedzenia. Jeśli natomiast nie dosyć nam malezyjskiej kultury, warto będzie zobaczyć Meczet Kampung Hulu, Meczet Malacca Straits, położony na „sztucznej wyspie” na wodzie lub chiński cmentarzjeden z największych poza Chinami. Miłośników widoków oraz zdjęć usatysfakcjonuje panorama z 110-metrowej wieży obrotowej Taming Sari. Do innych rozrywek dostępnych w mieście, na pewno można zaliczyć przejażdżkę świecąco-grającą rikszą, ozdobioną milionem świecidełek, w bardzo azjatyckim stylu. Dzięki swojej niezwykłej kiczowatości budzi ona niezwykłe zainteresowanie wśród turystów. Oprócz tego w okolicy Melakki znajdziemy Park tematycznyMini Malaysia oraz Animal World Safari.

 

Cameron Highlands

Herbaciane wzgórza, czyli Cameron Highlands, uważane są za najpiękniejszy region Malezji. Są to wzgórza na północy kraju, położone na wysokości 1500-1800 m n.p.m., pokryte przez plantacje herbaty, truskawek, kwiatów ozdobnych oraz przez lasy tropikalne. Cameron Highlands są częścią pasma górskiego i średnia roczna temparatura wynosi tam około 20 stopni. Klimat nie przypomina już gorącej i wilgotnej Malezji – jest raczej chłodno i rześko, a na dodatek często pada. Najbardziej popularnym i turystycznym miasteczkiem górskim w rejonie Cameron Highlands jest Tahah Ratah – tam znajdziemy sporo hoteli i restauracji, nierzadko zatłoczonych. Cameron Highlands są dobre do uprawiania trekkingu, między plantacjami herbaty, lasami oraz wodospadami, a większość szlaków zaczyna się właśnie w Tanah Ratah.

Cameron Highlands breakplan

 

Rajskie wakacje? – Pulau Perhentian

Miłośnicy lazurowej wody i białego piasku na pewno znajdą coś dla siebie na rajskich wyspach Pulau Perhantian. Są to dwie tropikalne wyspy – Perhentian Besar, która jest spokojniejsza i przyjeżdżają tam głównie rodziny z dziećmi, szukające hoteli w wyższym standardzie, natomiast mniejsza wyspa – Perhentian Kecil, jest popularna wśród młodszych ludzi, lubiących zabawę, ale też mających ograniczony budżet. Na obu wysepkach, mimo że nie są szczególnie wielkie, znajdziemy wszystko, czego nam potrzeba na wymarzonych wakacjach: przejrzystą wodę, biały piasek, zieloną dżunglę oraz dzikie zwierzęta. Bardzo popularne jest nurkowanie – właściwie jest to główny cel przyjazdu na rajskie wyspy. Wyprawy snorkelingowe dają możliwość nurkowania z żółwiami morskimi oraz niegroźnymi rekinami. Jeśli wybieramy się na wyspy Perhentian, należy jednak pamiętać, że poza sezonem (w porze deszczowej), czyli w miesiącach październik–marzec, może być bardzo ciężko ze znalezieniem noclegu, ponieważ wiele hoteli jest nieczynnych.

Pulau Malezja 1770x759

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Na co warto zwracać uwagę przy wyborze linii lotniczych!

 

Wypoczynek

Pulau Tioman

Wyspa Pulau Tioman jest największą wyspą na wschodnim wybrzeżu, a także dosyć popularnym kierunkiem turystycznym. Nie bez powodu – tamtejsze plaże z przejrzystą wodą i jasnym piaskiem zaliczane są do najpiękniejszych na świecie. Wyspa otoczona jest rafą koralową, więc oferuje wspaniałe warunki do nurkowania i innych sportów wodnych.

Malezja widok na ocean 1770x759

Do najładniejszych i najbardziej popularnych plaż na wyspie należą:

Plaża Paya – dość popularna plaża, ze złocistym piaskiem, woda jest tu całkiem dobra do nurkowania, jednak jeśli szukamy idealnej, rajskiej plaży, z pewnością powinniśmy zerknąć na pozostałe propozycje.

Plaża w Salang – położona w zatoce, gdzie morze jest spokojniejsze. Woda jest tam bardzo przejrzysta i ciepła, a północna część plaży jest mniej odwiedzania przez turystów. Poza tym, życie morskie jest tu bardzo bogate, co stwarza doskonałe warunki do nurkowania. Plaża w Salang oferuje także piękne widoki i wyjątkowo błękitną wodę – jest ona zdecydowanie w czołówce tych najpiękniejszych plaż na wyspie.

Malezja wybrzeże 1770x759

Plaża w Juara – uznawana za najpiękniejszą plażę na Pulau Tioman. Długa, szeroka, z białym piaskiem i przejrzystą wodą. Poza tym, jest tu bardzo spokojnie, częstymi gośćmi są jedynie żółwie morskie – czego chcieć więcej?

Monkey Beach – również bardzo ładna, szeroka, z przjerzystą wodą. Jest tu całkiem spokojnie i można ponurkować.

 

Pulau Perhentian

Wcześniej wspomniane wyspy Pulau Perhentian, również przyciągają turystów swoją krystaliczną wodą i pięknymi plażami:

Long Beach – najpopularniejsza plaża na wyspie Kecil, a zarazem najbardziej rozwinięta pod względem ilości restauracji, hoteli, sklepów itd. Pokryta jest jasnym piaskiem, woda jest całkiem przejrzysta, a jedynym problemem jest liczba turystów, wypoczywających na Long Beach.

Wyspy Perenthian breakplan

Coral Bay – druga pod względem popularności na wyspie Kecil, uważana za spokojniejszą, jednak wciąż odpoczywa tam bardzo dużo turystów. Oprócz tego znajdziemy tam pełno szkół nurkowania, firm oferujących wycieczki morskie, restauracji, wypożyczalni kajaków i wiele innych przybytków. Dlatego właśnie nie powinniśmy sugerować się tym, że plaża jest „spokojniejsza”, jeśli ktoś porównuje ją do Long Beach. Jeżeli szukamy niewielkiej plaży „na odludziu”, a przynajmniej plaży cichej i spokojnej, gdzie nie przewijają się masy turystów, piasek jest jasny, a woda przejrzysta, powinniśmy zainteresować się poniższymi propozycjami:

• Mira Beach

• D’Lagoon Beach

• Pentani Beach

• Turtle Beach

• Romantic Beach

• Adam&Eve Beach

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Nie wiesz gdzie się wybrać na weekend? Zobacz nasz artykuł!

 

Pozostałe

Park Narodowy Taman Negara – park znajduje się na terenie lasów deszczowych i zamieszkiwany jest przez dzikie gatunki zwierząt, znajdziemy tu nawet słonie, tygrysy, nosorożce oraz leopardy. Dla odważnych, park oferuje wyprawy drewnianą łodzią po rzece Sungai Tembeling, zwiedzanie jaskini pełnej węży i nietoperzy oraz wejście na najwyższy szczyt Malezji. W parku znajdziemy także, najdłuższy na świecie, system podwieszanych mostów, znajdujący się na wysokości 40 metrów, skąd idealnie można obserwować dżunglę.

Wodospad Asahznajduje się on na wyspie Pulau Tioman, w gęstej dżungli. Można się do niego wybrać np. ze zorganizowaną wycieczką. Wodospad to jedna z głównych atrakcji wyspy, a jego baseny wypełnione są chłodną wodą, spływającą z gór, co przy malezyjskim, wilgotnym klimacie, sprzyja kąpielom.

Legoland Malaysia Resort czyli park tematyczny, poświęcony klockom Lego. Tutaj możemy przejechać się Lego-kolejkami górskimi, Lego-karuzelami, Lego-łodzią lub Lego-samochodem. Oprócz tego znajdziemy tam miasteczka zbudowane z klocków lego (Lego City) lub też obejrzeć Azję w pigułce, czyli jej najważniejsze symbole i budowle złożone z klocków lego.

 


  

>>>SPRAWDŹ: Komunikacja publiczna w Malezji!

 

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-11-08 13:52:37
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy