MalezjaWprowadzenie
Malezja to przede wszystkim fenomenalna przyroda, pyszne jedzenie i nowoczesne azjatyckie miasta, a tutejsza mozaika kulturowa sprawia, że kraj ten jest miejscem niezwykle kolorowym, gdzie cały czas coś się dzieje i nie ma miejsca na nudę. To idealne państwo na rozpoczęcie swojej przygody z Azją Południowo-Wschodnią. Dzięki dobrze rozwiniętej komunikacji, otwartym ludziom, powszechności języka angielskiego, nawet początkujący podróżnicy szybko odnajdą się w tym egzotycznym kraju. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie czy ma ochotę na górskie wędrówki, dziką przyrodę, nurkowanie, czy próbowanie miejscowej kuchni. W stolicy, Kuala Lumpur, poczujemy klimat nowoczesnej metropolii, z wieżowcami sięgającymi aż do nieba oraz znanymi na cały świat wieżami Petronas Towers.
Z drugiej strony czekają na nas barwne, tradycyjne dzielnice, takie jak Chinatown – tętniące życiem, pełne ulicznych straganów i pysznego jedzenia. Szukający rajskich plaż z białym piaskiem i lazurową wodą, na pewno nie będą zawiedzeni, odwiedzając wyspy Pulau Perhentian oraz Pulau Tioman, uważanych za najpiękniejsze miejsca na świecie. Przyrody również nie zabraknie – zapierające dech w piersiach, herbaciane plantacje w Cameron Highlands, urzekną nas widokami i przyjemnym, górskim klimatem, tak bardzo odmiennym od miejskiego upału wśród drapaczy chmur lub gorących plaż. Na co jeszcze czekać?
>>>SPRAWDŹ: Przygotujemy dla Ciebie miniprzewodnik z najważniejszymi informacjami o Malezji!
Zanim wybierzemy się w naszą wymarzoną podróż do Malezji, warto znać kilka podstawowych informacji o kraju:
• Stolicą Malezji, a zarazem jej największym miastem, jest wcześniej wspomniane Kuala Lumpur, czyli nowoczesne miasto pełne wieżowców.
• Językiem urzędowym jest malajski, jednak mieszkańcy porozumiewają się także w języku chińskim oraz tamilskim. Jadąc do Malezji, nie powinniśmy mieć problemu z komunikacją, ponieważ język angielski jest powszechnie znany, szczególnie jeśli chodzi o większe miasta oraz regiony turystyczne.
• Religią dominującą w Malezji jest islam, który wyznaje około 60% ludności. Kraj jest jednak wielokulturową mieszanką, dlatego spotkamy tam również wyznawców buddyzmu, chrześcijaństwa oraz hinduizmu.
• Jeśli chodzi o ustrój polityczny, to na czele państwa stoi… król, a dokładnie Tuanku Abdul Halim. Tak, Malezja jest monarchią konstytucyjną, a król jest wybierany co 5 lat i pełni głównie funkcje reprezentacyjne. Faktyczna władza wykonawcza leży w rękach premiera.
• Ludność Malezji to niemal 30 milionów, z czego 2 miliony zamieszkują stolicę, Kuala Lumpur.
• Walutą obowiązującą w Malezji są ringitty, w skrócie MYR. Znajdziemy tam nominały 1, 5, 10, 50 oraz 100 MYR, a 1 MYR to 0,93 zł – czyli nie będziemy mieli problemu z przeliczaniem waluty, ponieważ można uznać, że jest to stosunek 1:1.
• W Malezji znajdziemy niestety gniazdka brytyjskie, z trzema płaskimi bolcami, więc będziemy potrzebowali przejściówki, a napięcie w gniazdkach wynosi 240V.
• Strefa czasowa w Malezji to UTC+8, dlatego latem różnica między Polską, a Malezją wynosi 6 godzin do przodu, a zimą 7 godzin.
>>>ZOBACZ TEŻ: Zorganizujemy Twój wyjazd do Malezji za grosze! Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.
Geografia
Malezja leży na terenie Azji Południowo-Wschodniej, nieco na północ od równika. Kraj można podzielić na dwie główne części – kontynentalną leżącą na Półwyspie Malajskim oraz drugą zajmującą zachodnią część wyspy Borneo. Malezja leży nad Morzem Południowochińskim oddzielającym część kontynentalną od Borneo, natomiast od zachodu oblewają ją wody Cieśniny Melakka. Mimo, że na mapie kraj nie wygląda zbyt duży to w rzeczywistości powierzchnia Malezji jest porównywalna z powierzchnią Polski. Połowa terytorium jest zajmowana przez góry i wyżyny. W kontynentalnej części Malezji wznosi się wiele niewysokich pasm górskich porozdzielanych obniżeniami. Najwyższym szczytem jest Gunung Tahan o wysokości 2190 m n.p.m. Na Borneo krajobraz także nie jest monotonny, wznosi się tam najwyższy szczyt Malezji i całego Archipelagu Malajskiego – Gunung Kinabalu (4096 m n.p.m.). Jest to jedyne miejsce w Malezji, gdzie można zobaczyć śnieg, co szczególnie dla miejscowych jest niebywałą atrakcją.
Malezja jest położona w strefie klimatów równikowych z wyraźnym wpływem cyrkulacji monsunowej, przez co występują pory suche i deszczowe. Średnie roczne opady oscylują w granicach 2000-3000 mm, natomiast temperatury są dość stabilne i wynoszą średnio około 26-28oC przez cały rok.
Malezja należy do obszarów o największej bioróżnorodności na świecie. Połowę kraju zajmują wiecznie zielone lasy tropikalne wśród, których żyją m.in. orangutany, tygrysy, słonie, nosorożce, czy tapiry. Spotkamy wiele gatunków gadów, również tych naprawdę dużych, spotkania oko w oko z pytonem, 2-metrowym waranem czy krokodylem różańcowym nie należą do rzadkości. W koronach drzew pojawia się wiele gatunków ptaków, w tym bardzo chętnie wypatrywane przez turystów dzioborożce.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Dokąd uciec na czas jesiennej słoty?
Historia
Kształt Malezji jaki znamy dziś, od samego zarania jej dziejów wiązał się z handlem. Cieśnina Malakka była najkrótszą znaną ówcześnie drogą morską pomiędzy Chinami, a krajami arabskimi, Indiami i Europą. Dzięki takiemu położeniu już w I w. n.e. pojawili się tu pierwsi kupcy i osadnicy z Chin i Indii, dwa wieki później na wybrzeżu Malezji istniał już szereg portów handlowych. Do tej pory Chińczycy i Hindusi są integralną częścią malezyjskiego społeczeństwa, jednak główną rolę zawsze odgrywali rdzenni Malajowie.
Początki struktur państwowych na terenie Malezji zaczęły rozwijać się w VII w., kiedy wraz z rozprzestrzenianie buddyzmu w tym rejonie Azji powstało królestwo Śriwidźaja obejmujące swoim zasięgiem Sumatrę i kontynentalną część dzisiejszej Malezji. Królestwo to kontrolowało transport w Cieśninie Malakka utrzymując się z handlu różnorodnymi dobrami. Poważną zmianę polityczną na tym terenie spowodowało szerzenie się islamu, ze względu na przypływających arabskich kupców, z którymi handel był bardzo opłacalny. I właśnie głównie ze względów ekonomicznych Malajowie zaczęli przechodzić na islam. Stąd na początku XV w. powstał Sułtanat Malajski, który przetrwał do podbicia tego regionu przez Portugalczyków w 1511 r. Od tego momentu zaczyna się kolonialna historia Malezji, gdzie o wypływy walczyli Portugalczycy, Duńczycy, Holendrzy i Brytyjczycy.
W 1824 r. na mocy postanowień traktatu zawartego między Brytyjczykami i Holendrami w Londynie, kontynentalna część Malezji przypadała tym pierwszym, Holendrzy zachowali natomiast Sumatrę. Niedługo potem, w wyniku wzrostu znaczenia dla Europy i dynamicznego rozwoju, do Malezji zaczęli napływać imigranci z Chin i Indii, zwabieni możliwością zrobienia dobrych interesów. Wielu z tych właśnie imigrantów nie wróciło już do swoich krajów, co ma duży wpływ na dzisiejszy skład etniczny szczególnie malezyjskich miast, gdzie istnieją całe dzielnice zamieszkane przez Chińczyków (Chinatown) i Hindusów (Little India). Rdzenni Malajowie stanowią nieco ponad 60% społeczeństwa, jedna trzecia to Chińczycy, a niecałe 10% stanowią Hindusi. Każda z tych grup jest dość homogeniczna, mają swoje odrębne dzielnice, a mieszanych par jest niewiele. W 1963 roku dwie prowincje, Sabah i Sarawak leżące na Borneo zostały włączone w skład Malezji.
Obecnie Malezja jest monarchią konstytucyjną, co znaczy, że głowa państwa – król – jest wybierany na 5-letnią kadencję w wyniku wyborów tzw. Zgromadzenia Władców, czyli przywódców poszczególnych stanów Malezji. Językiem urzędowym jest język malajski, bardzo podobny do indonezyjskiego. Jest to też jeden z najprostszych na świecie języków, ze względu na nieskomplikowaną wymowę oraz prostą gramatykę. Poza językiem malajskim bardzo rozpowszechniony jest angielski, szczególnie w miastach. Religią dominującą jest islam (około 60%), który ma swoich wyznawców głównie w ludności pochodzenia malajskiego.
>>>Jesteś miłośnikiem historii? Sprawdź więc dzieje innych krajów!
Jak już wiemy, Malezja jest krajem wielonarodowym, dzięki czemu społeczeństwo jest stosunkowo liberalne. Żyją tu obok siebie ludzie o różnym pochodzeniu, wyglądzie, wyznaniach i tradycjach. Nie jest niczym nadzwyczajnym, że obok meczetu znajduje się świątynia hinduistyczna, buddyjska, czy kościół katolicki. Mimo, że w przeszłości zdarzały się napięcia na tle etnicznym, to obecnie wszystkie nacje żyją raczej zgodnie. Przez tę mieszankę kulturową na ulicach większych miast co kilka dni odbywają się obchody różnych świąt, a członkowie odmiennych wyznań świętują razem lub z zaciekawieniem i entuzjazmem obserwują świętujących sąsiadów podczas parad i procesji. Rzadko zdarzają się sytuacje, kiedy turysta jest atakowany ze względu na swoje zachowanie. Należy jednak pamiętać, aby w każdym miejscu, do którego docieramy, zachowywać się powściągliwie i z szacunkiem, szczególnie w miejscach kultu.
Chyba najbardziej restrykcyjną nacją, jeśli chodzi o obyczaje, są rdzenni Malajowie. Ze względu na to, że ich religią jest islam, niezbyt dobrze widziane są kuse ubrania, odkryte, ramiona, dekolt lub nogi u kobiet. Może to być powodem do zaczepek lub niechęci. Podobnie krótkie spodenki u mężczyzn, mogą skutkować wyrzuceniem ze świątyni. Poza tym przy jedzeniu, czy kontaktach z innymi ludźmi należy używać wyłącznie prawej ręki, ponieważ lewa uznawana jest za nieczystą. Nie wolno również pokazywać niczego palcem, a już w szczególności ludzi, na takie zachowanie Malajowie są bardzo wyczuleni i najlepiej go unikać.
Mimo położenia w bardzo ciepłym klimacie, Malezyjczycy nie noszą okularów przeciwsłonecznych, może się zdarzyć, że będą z dystansem podchodzić do Europejczyka, który chce z nimi rozmawiać, mając zasłonięte oczy. Podobnie jak na terenie dużej części Azji Południowo-Wschodniej, tak i w Malezji należy uważać na dotykanie głowy obcych ludzi, dlatego nie należy się bardzo dziwić, kiedy malajski fryzjer przed przystąpieniem do pracy zapyta, czy może dotknąć naszej głowy. Głowa jest przez Malajów uważana za świętość, a dotykanie jej jest uznawane za wysoce nieeleganckie.
Inną cechą wspólną dla południowo-wschodnich Azjatów jest nieokazywanie negatywnych emocji publicznie. Dlatego należy zwracać uwagę, aby nie zacząć awanturować się, jeśli zupa w knajpie była za słona, bo zwyczajnie zostaniemy zignorowani i nikt nie będzie chciał z nami rozmawiać. Kluczem do wszelkich kontaktów z miejscowymi jest uśmiech. Malezyjczycy uśmiechają się w każdej sytuacji, nawet, jeśli są zirytowani. Poza tym nie istnieje coś takiego jak odmowa. Zrozumienie malezyjskiej odmowy może być dla nas z początku trudne, ponieważ nawet, jeśli ktoś nie chce nam pomóc to będzie stwarzał pozory, że nam pomaga, jednak zrobi wszystko żebyśmy dali mu spokój. Na szczęście w Malezji podobne sytuacje nie zdarzają się tak często, jak na przykład na sąsiedniej Sumatrze.
Nieco inne restrykcje wiążą się z Chińczykami, których często będziemy napotykać na swojej drodze, a więc podstawą jest to, że przy jedzeniu nie wbija się pałeczek w jedzenie. Jest to bardzo źle widziane, ponieważ w ten sposób podaje się symbolicznie ryż zmarłemu. Jeśli nie potrafimy jeść pałeczkami, to praktycznie każda jadłodajnia ma do dyspozycji sztućce, których można używać jak nam się podoba (w granicach przyzwoitości rzecz jasna). Natomiast nikt nam nie zwróci uwagi, jeśli przy jedzeniu będziemy głośno mlaskać, to jest akurat widziane jako znak, że nam smakuje.
W miastach można czasem spotkać buddyjskiego mnicha, tutaj bardzo ważne jest to, żeby mnicha nie dotykać, a już nie powinny tego robić kobiety.
Ogólnie rzecz biorąc ludzie w malezyjskich miastach są bardzo otwarci i raczej nie przeżyjemy tam szoku kulturowego, który zniechęci nas do tego kraju. Należy bardzo uważać z narkotykami, ponieważ Malezja, podobnie zresztą jak wszystkie kraje regionu, ma bardzo surowe prawo dotyczące narkotyków. Ich posiadanie jest karane śmiercią, dlatego należy uważać na kontakty z podejrzanymi ludźmi.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Jaki klimat panuje w Malezji?