Malezja

MalezjaTransport

Komunikacja publiczna

Autobusy są podstawowym środkiem transportu w Malezji, są tanie, szybkie i bardzo komfortowe. Ten sposób podróżowania zupełnie nie przypomina tego, co znamy z Polski, a tym bardziej tego, co wyobrażamy sobie o Azji. Praktycznie wszystkie długodystansowe autobusy mają układ siedzeń 2+1, stąd fotele są bardzo szerokie, poza tym rozkładają się na tyle, że można na nich całkiem komfortowo spać, nie martwiąc się, że będziemy leżeć na kolanach osobie siedzącej za nami.

Malezja ruch uliczny breakplan

Bilety mają swoje stałe ceny i kupuje się je w kasach na dworcach autobusowych lub w biurach rozsianych w różnych punktach miast. Bilety są profesjonalnie wydrukowane i nie ma mowy o żadnych oszustwach, jak to bywa w innych krajach. Często można poprosić o kupienie biletów obsługę hotelu, w którym się akurat zatrzymaliśmy, ponieważ zdarza się, że dworce są poza miastem, a dojazd do nich skomplikowany. Zapłacimy niewiele więcej, a z rana ktoś po nas podjedzie i zadba o to, żebyśmy trafili w odpowiednie miejsce. Czasem to może wydawać się kuriozalne, że zanim trafimy do naszego autobusu, zostaniemy przesadzeni nawet 3-4 razy i nikt nie będzie żądał od nas dodatkowych opłat. Mimo, że ten system wydaje się dziwny, to w praktyce działa bardzo sprawnie, a obcokrajowcowi podróżuje się bardzo łatwo po całej Malezji.

Średnie ceny przejazdów autobusem wahają się w granicach 10-13 RM/100 km.

Przykładowo:

  • KL (Kuala Lumpur) – Penang: 40 RM
  • KL – Cameron Highlands: 30-40 RM
  • KL – Johor Bahru: 40 RM

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Kiedy kupić najtańszy bilet na podróż?

 

TRANSPORT W MIASTACH

W miastach mamy do dyspozycji całą gamę środków transportu – autobusy, busy, metro, kolejki, taksówki czy riksze. Z autobusami w miastach może być problem, bo nie zawsze widnieją rozkłady i nie znając miasta nie wiemy, jaką trasą jedzie dany autobus, dlatego z reguły trzeba się zdać na pomoc ludzi. Najłatwiej jest w Kuala Lumpur, gdzie świetnie działa transport szynowy, znajdziemy tam kilka nitek metra oraz kolejki naziemne. Da się nimi dojechać właściwie wszędzie, a bilety zależnie od długości przejazdu kosztują około 1-2 RM. W innych miastach bywa, że najwygodniej skorzystać z taksówki.

Kuala Lumpur ruch w mieście 1770x759

W kontaktach z taksówkarzami warto jednak zachować więcej ostrożności, przede wszystkim dopilnować żeby kierowca włączył taksometr, albo umówić się z nim wcześniej na konkretną kwotę za przejazd. Należy też zadbać o swoje bagaże, ponieważ zdarzają się sytuacje, że ktoś pakuje swoje rzeczy do bagażnika, a taksówkarz odjeżdża po zamknięciu klapy, nie czekając na pasażera. Riksze są przydatne, jeśli nie lubimy chodzić lub chcemy zażyć „miejscowego” folkloru, tu podobnie jak w przypadku taksówek cenę należy ustalić z góry, bo rikszometrów jeszcze nie wynaleziono.

 

POCIĄG

Istnieje co prawda kilka linii kolejowych, jednak głównie na potrzeby transportu towarowego, dlatego jeżdżenie po Malezji pociągiem jest raczej atrakcją dla koneserów.

 

SAMOLOT

Siatka połączeń lotniczych na obszarze Malezji jest bardzo dobrze rozwinięta. Można polecieć praktycznie wszędzie, zarówno do miast, jak i popularnych destynacji turystycznych. W niektóre miejsca jak np. Park Narodowy Mulu samolot jest praktycznie jedyną opcją dojazdu. Poza tym, jeśli trafimy na dobrą promocję, możemy nabyć bilety po bardzo korzystnych cenach rzędu 20-40 zł.

Samolot Airaisia breakplan

 

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Malezji samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

 

Wynajem pojazdu

Podróżowanie samochodem po Malezji może być dobry pomysłem dającym dużo swobody. Musimy być jednak przygotowani na lewostronny ruch i niejednokrotnie bardzo zatłoczone miasta. Ogólnie jeżdżenie po miastach może być problematyczne dla kogoś spoza Malezji, ponieważ ruch często jest zorganizowany jednokierunkowo, przez co do pozornie bliskiego punktu jedzie się bardzo długo. Z drugiej strony samochodem łatwiej dostać się w mniej uczęszczane miejsca, tym bardziej, że drogi poza miastami są dobrze utrzymane i mało zatłoczone, a Malezyjczycy jeżdżą dość ostrożnie (oczywiście jak na Azjatów).

Samochd Malezja breakplan

Dobrym pomysłem jest wypożyczenie motocyklu lub skutera, ceny takiej usługi są niewysokie, a posiadanie jednośladu bardzo ułatwi nam eksplorowanie malezyjskiej prowincji. Warto się także upewnić, że wypożyczany pojazd ma ubezpieczenie OC, a my międzynarodowe prawo jazdy.

 

Rower

Rower może być ciekawą alternatywą dla komunikacji publicznej, na pewno podróżuje się nim łatwiej niż po innych krajach południowo-wschodniej Azji, ale też trzeba uważać na kierowców. Problemem może być dostępność części zamiennych, ponieważ nawet w miastach mało kto jeździ na rowerach.

Rower Malezja 1770x759

 

Autostop

Malezyjczycy są otwarci i ogólnie chętnie zabierają na stopa. Należy jednak z góry wytłumaczyć, o co chodzi, bo kierowca nie musi rozumieć idei autostopu i może zażądać opłaty za przejazd. Ogólnie rzecz biorąc ten typ podróżowania po Malezji nie jest jakoś bardzo popularny, ponieważ komunikacja zbiorowa jest na tyle tania, szybka i komfortowa, że mało kto decyduje się na jeżdżenie autostopem.

 


  

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Gdzie znaleźć najlepszy nocleg w Malezji?

 

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-11-08 13:52:37
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy