Singapur

SingapurWprowadzenie

Wprowadzenie

Singapur, do niedawna będący niewielką wioską rybacką, dziś jako najbogatszy i najdroższy kraj świata, cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Jest to miejsce tak nowoczesne i futurystyczne, że mało który kraj potrafi mu dorównać w kwestii architektury. Singapur ma wiele imion, między innymi: miasto wieżowców, miasto zakazów, miasto przyszłości – wcale nie bez powodu. Gdy przylecimy do Singapuru, na pierwszy plan wysuwają się drapacze chmur – są dosłownie wszędzie, szczególnie jeśli chodzi o okolice centrum finansowego i Marina Bay. Tam też znajduje się jeden z najbardziej znanych hoteli na świecie – Marina Bay Sands, który ma kształt łodzi, a na jego dachu znajduje się ogromny, „nieskończony” basen bez krawędzi, z którego rozciąga się panorama na samo centrum miasta. Znajdziemy tam wielkie korporacje, banki oraz centra handlowe, a wszystko położone wśród zadbanych ulic z zielonymi drzewami lub parków z idealnie przystrzyżoną trawą. W Singapurze jest bardzo czysto, sterylnie, mimo szkła i betonu, miasto nie może narzekać na brak zieleni. Szczególną popularnością cieszą się ogrody Gardens by the Bay, z ogromnymi, sztucznymi drzewami porośniętymi prawdziwą roślinnością, które wieczorem zaczynają się świecić. Poza tym, oprócz szklanych wieżowców i biznesmenów w idealnie wyprasowanych garniturach, Singapur może pochwalić się całkiem barwną kulturą, którą można zobaczyć szczególnie w trzech dzielnicach: chińskiej, indyjskiej i arabskiej.

 

>>>SPRAWDŹ: Przygotujemy dla Ciebie miniprzewodnik z najważniejszymi informacjami o Singapurze!

Informacje ogólne

Co wypada wiedzieć przed wyjazdem do Singapuru? Istotną sprawą jest język i tu czeka nas miłe zaskoczenie, ponieważ oprócz malajskiego, chińskiego i tamilskiego, angielski jest językiem urzędowym Singapuru. W praktyce każdy mówi lepiej lub gorzej po angielsku i jest on najważniejszym językiem, używanym w szkołach, urzędach itd.

Społeczeństwo jest bardzo zróżnicowane kulturowo, etnicznie i religijnie, stąd też tak szeroki wachlarz obowiązujących języków. W związku z tym, że 3 populacji to Chińczycy, w Singapurze dominującą religią jest buddyzm, ale spotkamy się też z islamem, hinduizmem oraz chrześcijaństwem.

Waluta obowiązująca w mieście-państwie to dolar singapurski (SGD). 1 dolar singapurski odpowiada około 2,8 zł.

W kraju obowiązuje strefa środkowoindonezyjska (UTC+8), więc różnica czasu między Polską, a Singapurem to +6 godzin w lecie, a w zimie +7 godzin.

W Singapurze nie znajdziemy gniazdek elektrycznych, które znamy z Polski – są natomiast według systemu brytyjskiego, więc warto zaopatrzyć się w adapter. Napięcie w gniazdkach jest standardowe i wynosi 220V.

Singapur jest niewielkim, ale bardzo bogatym i wysoko rozwiniętym państwem, dlatego jadąc tam nie trzeba robić wielkich przygotowań. Nawet gdy czegoś zapomnimy, na pewno uda nam się znaleźć tam wszelkie potrzebne rzeczy i udogodnienia (np. lekarstwa). Trzeba jednak przygotować się na zwiększone wydatki, ponieważ jest to jedno z najdroższych miast świata. Poziom życia nie tylko nie odbiega od europejskiego, ale można powiedzieć, że przewyższa nasze standardy – Singapur jest pierwszym państwem na świecie pod względem liczby milionerów. Kontrowersyjną rzeczą wśród społeczeństwa są liczne zakazy, szczególnie te dotyczące czystości. Restrykcyjne prawo zabrania picia i jedzenia w metrze, przewożenia śmierdzącego owocu – duriana, śmiecenia na ulicy, niespuszczania wody w toalecie, czy też… żucia gumy. Kary są bardzo wysokie i wynoszą około 500-1000 dolarów, dlatego warto przestrzegać przepisów.

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Zorganizujemy Twój wyjazd do Singapuru za grosze! Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.

Geografia i historia

Singapur jest zarówno miastem, wyspą, jak i krajem. Jest to obszar położony na wyspach, na samym końcu Półwyspu Malajskiego, między Malezją a Indonezją. Singapur to jeden z najmniejszych krajów świata, o powierzchni liczącej zaledwie 716 km kwadratowych, jednak zamieszkiwany jest aż przez 5,4 mln ludzi, co czyni go jednym najbardziej zaludnionych państw świata. Kraj składa się z kilkudziesięciu małych wysp otoczonych rafami koralowymi, jednak życie pod pojęciem biznesu, gospodarki i turystyki koncentruje się właśnie na największej wyspie – Singapurze. Singapur otaczają dwie cieśniny – Malakka oraz Singapurska, które łączą Morze Andamańskie z Morzem Południowochińskim. Singapur położony jest w strefie klimatu równikowego, dlatego też dawniej wyspę porastały wilgotne lasy równikowe. Aktualnie, pierwotna roślinność zajmuje tylko 5% powierzchni kraju, ponieważ została usunięta na rzecz gwałtownie rozwijającego się miasta.

Miasto-państwo podzielone jest na 5 regionów administracyjnych, z czego każdy z regionów podzielony jest kolejno na dzielnice. Można zauważyć, że dzielnice podzielone są według grup etnicznych i religii, co jest spowodowane dbałością władz o zgodę oraz spójność socjalną. Wyróżnimy tu przede wszystkim dzielnicę chińską, indyjską oraz arabską.

Dominującym sektorem w odniesieniu do PKB, są usługi, wytwarzające aż 70% jego wartości. Budownictwo oraz przemysł stanowią około 30% PKB, a rolnictwo nie przyczynia się w dużej mierze do jego wzrostu i nie jest priorytetem dla Singapurczyków. Duża część dochodów Singapuru pochodzi z ogromnego portu przeładunkowego, który jest drugim co do wielkości na świecie, zaraz po Rotterdamie. Poza tym, Singapur znany jest jednym z największych centrów finansowych, na co składają się głównie usługi bankowe oraz handel zagraniczny.

W przeszłości, Singapur był niezamieszkiwaną i słabo rozwiniętą wysepką, co zmieniło się, kiedy wpadł w ręce Brytyjczyków w 1819 roku. W czasach II wojny światowej przejęli go Japończycy, ale już w 1965 roku został Niepodległą Republiką Singapuru, a władzę sprawował słynny premier Lee Kuan Yew. Był to najważniejszy okres dla rozwoju gospodarczego państwa, ponieważ premierowi udało się przekształcić niewielką wyspę w potęgę gospodarczą i finansową. Jego polityka opierała się głównie na współpracy z krajami zachodnimi, eksporcie oraz nacisku na pracę portu przeładunkowego. Ważnym czynnikiem była także reforma edukacji z naciskiem na język angielski oraz planowanie zagranicznych inwestycji, co doprowadziło do szybkiego wzrostu ekonomicznego oraz rozwoju społecznego kraju.

 

>>>Jesteś miłośnikiem historii? Sprawdź więc dzieje innych krajów!

Kultura i zwyczaje

Singapur cechuje się ogromnym zróżnicowaniem religijnym i kulturowym, co spowodowane jest głównie różnorodnością społeczeństwa w kontekście grup etnicznych. Mieszkańcy miasta-państwa są przede wszystkim pochodzenia chińskiego (75%), malajskiego (13%), hinduskiego (9%) oraz europejskiego. Mimo tak ogromnego zróżnicowania na tle narodowościowym, różnych wyznań oraz tradycji, Singapur kładzie wielki nacisk na tolerancję oraz poszanowanie kultur obywateli. Poszanowanie tradycji i religii jest jedną z najważniejszych zasad w Singapurze, dlatego też wszystkie najważniejsze święta – zarówno chińskie, muzułmańskie, hinduskie oraz chrześcijańskie mają charakter świąt państwowych i są dniami wolnymi od pracy.

Najważniejszym świętem obchodzonym w Singapurze jest Chiński Nowy Rok, obchodzony w okresie styczeń/luty. Świętowanie Nowego Roku trwa aż 15 dni, z czego każdy dzień jest poświęcony innemu bóstwu. Zdecydowanie najważniejszym dniem całego święta jest wigilia Nowego Roku, którą spędza się w gronie rodziny przy tradycyjnej uczcie. Są także prezenty, życzenia, a po zmroku także fajerwerki na ulicach.

diwali-Singapur-Azja-breakplanKolejnym istotnym świętem jest Diwali – czyli trwający pięć dni, hinduski Festiwal Światła. Przypada on na okres październik/listopad, a hinduiści świętują zwycięstwo dobra nad złem, zapalając małe, oliwne lampki. Najpiękniej przyozdobiona jest dzielnica Małe Indie (Little India), gdzie w tym okresie można kupić wiele tradycyjnych ozdób, ubrań oraz potraw.

W Singapurze obchodzony jest także Vesak, czyli inaczej Urodziny Buddy. Święto związane jest z dniem narodzin, oświecenia, a także śmierci Buddy. Wyznawcy zbierają się w świątyniach w celu modlitwy oraz wcielaniu w życie buddyjskich nauk.

Społeczność muzułmańska obchodzi oczywiście najważniejsze dla nich święto – Ramadan, a także Hari Raya Haji, czyli Święto Ofiary, kiedy to wyznawcy zbierają się w meczetach, składają ofiary z baranów lub kozłów i dzielą mięso na trzy części – dla rodziny, najbliższych krewnych oraz ubogich.

Poza tym, w Singapurze obchodzi się bardzo wiele różnych świąt, a ich przebieg i odprawiane obrzędy mogą wydawać nam się bardzo niekonwencjonalne. Takim świętem jest na przykład chiński Festiwal Księżycowego Ciastka, obchodzony we wrześniu. Data święta jest wyznaczana przez dzień miesiąca księżycowego, a Chińczycy obdarowują się wtedy księżycowymi ciasteczkami z sezamu oraz lotosu, nadziewanymi pastą z czerwonej fasoli. W Singapurze obchodzony jest także Festiwal Głodnych Duchów, kiedy to duchy przodków powracają na ziemię. Jest to także święto obchodzone przez Chińczyków, którzy palą repliki samochodów, pieniędzy, biżuterii oraz makiety domów, żeby godnie przyjąć duchy i zapewnić im wszystko czego będą potrzebowały na tamtym świecie.

Singapur obchodzi też tradycyjne chrześcijańskie święta, szczególnie Boże Narodzenie oraz Wielki Piątek. Podobnie jak w Europie, 1 stycznia obchodzony jest to Nowy Rok, a 1 maja jest dniem wolnym od pracy.

Przechodząc do społeczeństwa – zapewne słyszeliśmy, że Singapurczycy to bardzo pracowity naród. Z pracowitości są znani, a oprócz tego na pewno można powiedzieć, że są zdyscyplinowani, ale zawsze bardzo mili i pomocni. Przestrzegają przepisów, są bardzo uprzejmi, ale również tolerancyjni i otwarci na obcokrajowców.

Zdyscyplinowanie Singapurczyków może wynikać z wcześniej wspomnianego, restrykcyjnego prawa. Singapur nie bez powodu jest nazywany krajem zakazów – jest ich wiele, a kary są bardzo wysokie – tym bardziej, że wciąż funkcjonuje kara śmierci. Jest to bardzo mocno krytykowane, szczególnie przez obcokrajowców, jednak taka polityka ma również swoich zwolenników – dzięki temu w Singapurze nie ma takiego słowa jak „przestępczość”, jest bardzo bezpiecznie i czysto, a kraj osiąga same sukcesy pod względem rozwoju ekonomicznego i społecznego. Przechodząc do konkretów – w Singapurze rygorystycznie dba się o czystość, dlatego kara za zaśmiecanie ulic (np. za samo palenie oraz wyrzucanie niedopałków papierosów), to aż 500 SGD. Za jedzenie oraz picie w metrze zapłacimy 1000 SGD. Najostrzej karany jest przemyt i handel narkotykami oraz morderstwo, ponieważ podlegają karze śmierci. Surową karą jest także chłosta i więzienie – stosowane w przypadku gwałtu, molestowania, a także przemytu narkotyków. W Singapurze obowiązuje też wiele zadziwiających dla nas, Europejczyków, zakazów. Takimi są na przykład: żucie gumy, niespuszczanie wody w toaletach, chodzenie w domu nago lub przewożenie w metrze duriana – śmierdzącego owocu. Będąc przy temacie nadzwyczajnych dla nas rzeczy, w Singapurze istnieje także zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach od godziny 22:30 do 7 rano.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jaki klimat panuje w Singapurze?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-08 09:44:19
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy