Malezja

MalezjaInne

Waluta

Walutą Malezji jest ringgit malezyjski (RM lub MYR). 1 ringgit ma nieco niższy kurs niż złotówka, jednak w zaokrągleniu zazwyczaj można obie waluty liczyć w stosunku 1:1. Dzięki temu łatwo kontrolować wydatki. Nowe banknoty, które dominują w obrocie mają foliowaną fakturę, dzięki czemu w wilgotnym klimacie nie ma problemu z przepoconymi, rozpływającymi się pieniędzmi.

Nie ma problemów z dostępem do bankomatów, kantorów czy banków wymieniających waluty. Jeśli decydujemy się wziąć z Polski gotówkę najbardziej optymalnym wyjściem będą dolary amerykańskie.

Akcesoria podróżne breakplan 

Ceny

Ogólnie rzecz biorąc ceny są niższe niż w Polsce, poza alkoholem, który jest bardzo drogi. Raczej nie ma też zwyczaju tworzenia odrębnych cenników dla miejscowych i obcokrajowców. Drogie bywają bilety wstępu do atrakcji turystycznych i zorganizowane wycieczki, szczególnie do dżungli.

Przykładowo:

  • Wjazd na Petronas Towers – 80 RM
  • Park ptaków w Kuala Lumpur – 45 RM
  • 2-dniowy trekking w Taman Negara NP – ok. 200-250 RM/os.
  • 3-dniowy trekking w Mulu NP na Borneo – pow. 400 RM/os.
  • Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre – 30 RM
Niebezpieczeństwa

Z reguły Malezyjczycy są bardzo miłymi i otwartymi ludźmi. Jednak w ostatnich latach nieco spada poziom bezpieczeństwa, głównie dzieje się tak w Kuala Lumpur i innych większych miastach, oraz w stanie Sabah na północy Borneo przy granicy z Filipinami. Obniżenie poziomu bezpieczeństwa ma związek z silnym napływem imigrantów z całej Azji Południowo-Wschodniej i Indii, a także z nasilaniem się zagrożenia terrorystycznego ze strony islamskich radykałów.

Poza tym należy zwyczajnie zachować zdrowy rozsądek, nie pozostawiać bagażu bez opieki, nie obnosić się z wartościowymi przedmiotami i pieniędzmi, zachować ostrożność przy spożywaniu jedzenia i napojów oferowanych przez obcych ludzi.

W parku w Malezji breakplan

Ciekawostki

• W Malezji nie powinniśmy publicznie okazywać uczuć, szczególnie całkować się w miejscach publicznych, ponieważ jest to naruszenie zasad moralnych.

• W stolicy Malezji, Kuala Lumpur, jak już wiemy bardzo nowoczesnym mieście wieżowców znajdziemy… dżunglę. Kawałek lasu deszczowego mieści się w centrum miasta i nazywa się Bukit Nanas.

• W Malezji nie używa się noża – zazwyczaj Malezyjczycy posługują się tylko… łyżką i widelcem.

• W Malezji funkcjonuje coś takiego jak „różowe pociągi”, czyli pociągi przeznaczone wyłącznie dla kobiet, aby zapewnić im bezpieczeństwo i uniknięcie zaczepek ze strony mężczyzn.

• Malezja rozwija się bardzo szybko, powstają nowe wieżowce, infrastruktura oraz kwitną inwestycje, a wszystko to dlatego, że w kraju obowiązuje tylko 6% podatku VAT.

Ważne numery

Ogólny numer alarmowy: 999

Ambasada Polski w Kuala Lumpur:

No 10, Lorong Damai 9, Off Jalan Damai, 55000 Kuala Lumpur

P.O. Box 10052, 50704 Kuala Lumpur Malaysia

tel. 00-603-2161 0805, 2161 0780

Urząd jest zamknięty w dni wolne od pracy w Malezji oraz Rzeczypospolitej Polskiej.

www.kualalumpur.msz.gov.pl


 

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-15 12:18:39
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)