MalezjaKiedy jechać?
Ze względu na typowo równikowy klimat, pogoda w Malezji charakteryzuje się przez cały rok wysokimi temperaturami (średnio 30⁰C), dużą wilgotnością powietrza oraz opadami (krótkie, szybko mijające popołudniowe lub wieczorne „shower’y”), silniejszymi i częstszymi podczas pór deszczowych.
Najlepszym terminem na wyjazd do Malezji jest pora sucha, której występowanie różni się w zależności od regionu kraju:
- Wschodnie wybrzeże (Kuantan, Redang, Tioman) – najlepsza pogoda panuje od kwietnia do października,
- Zachodnie wybrzeże (Penang, Langkawi) – wyjedź w okresie od stycznia do marca,
- Borneo (część malezyjska – Sarawak, Sabah) – podróżuj od marca do września.
Kiedy najlepiej pojechać do wschodniej Malezji?
Najlepsza pogoda we wschodniej Malezji przypada na okres od kwietnia do października, gdy prawdopodobieństwo wystąpienia silnych opadów jest najmniejsze. Jest to idealna pora dla fascynatów eksplorowania podwodnego świata – woda jest krystalicznie czysta i zapewnia bardzo dobrą widoczność.
Kiedy nie jechać do wschodniej Malezji?
Najlepiej uniknąć pory deszczowej, która może zepsuć nam urlop. Zaczyna się ona w listopadzie, a kończy w lutym. Pora deszczowa we wschodniej Malezji, przybiera bardziej intensywną postać, niż na zachodzie – odpowiada za to północno-wschodni monsun przynoszący ulewne deszcze. W tym czasie większość resortów i atrakcji turystycznych z powodu przypływów i wysokiego stanu wód jest zamkniętych, a na nowo otwierane są w marcu.
>>> POMOŻEMY CI ZORGANIZOWAĆ PODRÓŻ DO MALEZJI - SPRAWDŹ
Kiedy najlepiej pojechać na zachodnie wybrzeże Malezji?
Najlepsza pogoda w zachodniej Malezji występuje w okresie styczeń - marzec. Podczas, gdy w Polsce zima i mroźne powietrze nabierają mocy, na zachodnim wybrzeżu Malezji możemy być pewni pięknej pogody oraz udanego wypoczynku. Jest to idealny czas, jeśli chcesz wybrać się na wyspę Langkawi, Penang lub zajrzeć do Kuala Lumpur czy Malakki.
Kiedy nie jechać na zachód Malezji?
W okresie od września do października zachodnie wybrzeże najbardziej narażone jest na silne opady, mniejszą liczbę godzin słonecznych oraz dużo większą wilgotność.
Kiedy najlepiej pojechać do malezyjskiej części Borneo?
Okres od lipca do końca września to szczyt sezonu turystycznego i najlepszej pogody na Borneo (w części malezyjskiej). W tym czasie opady deszczu są najmniej dokuczliwe, wszystkie atrakcje turystyczne są wtedy czynne, a eksplorowanie lasów tropikalnych nie wiąże się z ryzykiem spłynięcia wraz z ulewnym deszczem.
Kiedy nie jechać do malezyjskiego Borneo?
W porze deszczowej występują obfite opady, co ma duży wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Mogą pojawiać się błotne osuwiska i powodzie. Z tego względu lepiej nie wybierać się tam w porze monsunów, tj. listopad – luty.
>>> POROZMAWIAJ Z KIMŚ, KTO TAM BYŁ – ZŁÓŻ ZAPYTANIE
ŚWIĘTA I FESTIWALE W MALEZJI:
Gdy chcesz…
- Celebrować Chiński Nowy Rok wybierz się do Malezji między końcem stycznia a początkiem lutego – wtedy zaczyna się świętowanie. Idealną pogodę na plażowanie zapewni zarówno Langkawi, jak i Malakka (zachodnia Malezja). Warto pamiętać, by w tym terminie rezerwować noclegi i bilety z dużym wyprzedzeniem.
- Uczestniczyć w obchodach ustanowienia w Kuala Lumpur terytorium federalnego – wyjazd zaplanuj tak, by 1 lutego być w stolicy Malezji.
- Celebrować wraz z Malezyjczykami Hari Raya Aidilfitri (islamskie święto dziękczynienia obchodzone w Islamie, będące zakończeniem świętego postu ramadanu) – wybierz się do Malezji w czerwcu (konkretne daty różnią się w zależności od roku).
- Świętować rocznicę ustanowienia niepodległości Malezji – uroczystość obchodzona jest 31 sierpnia. Towarzyszą jej liczne koncerty, pokazy i przemarsze.
KLIMAT MALEZJI
Dla pragnących zgłębić swoją wiedzę o klimacie malowniczo pięknej Malezji, poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje – zapraszamy do lektury!
- Malezja leży w strefie klimatu równikowego z wyraźnie zaznaczoną cyrkulacją monsunową,
- temperatury w niemal całej Malezji w ciągu całego roku są podobne i średnio oscylują w granicach 26-30oC,
- w obszarach górskich noce są wyraźnie chłodniejsze, a w wysokich partiach gór na Borneo mogą spadać nawet poniżej 0oC,
- charakterystyczną cechą malezyjskiego klimatu jest bardzo mała liczba dni słonecznych,
- w Malezji warto wskazać pory wzmożonych opadów deszczu:
- Wschodnie wybrzeże (Kuantan, Redang, Tioman) – październik/listopad – luty,
- Zachodnie wybrzeże(Penang, Langkawi) – wrzesień – październik,
- Borneo (część malezyjska – Sarawak, Sabah) – listopad – luty.
- Opady w najsuchszym miesiącu to co najmniej 60 mm (2.4") deszczu na metr kwadratowy.
- W czasie tzw. pór suchych mogą występować zjawiska smogowe (zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich) – warto pamiętać wtedy o zabraniu maseczek.
Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Kuala Lumpur:
Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!
>>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Malezji?