Malezja

MalezjaKiedy jechać?

Klimat

Malezja leży w strefie klimatu równikowego z wyraźnie zaznaczoną cyrkulacją monsunową. Oznacza to, że temperatury w Malezji w ciągu całego roku są podobne i średnio oscylują w granicach 26-28oC. Ciepło jest zarówno w dzień, jak i w nocy, nie dotyczy to obszarów górskich, tam noce są wyraźnie chłodniejsze, a w wysokich partiach gór na Borneo mogą spadać nawet poniżej 0oC.

Opady, ze względu na oddziaływanie monsunów, bardzo różnią się w ciągu roku. Malezja leży na granicy zasięgu dwóch monsunów – zachodniego znad Oceanu Indyjskiego oraz wschodniego, przychodzącego z obszarów Pacyfiku, dlatego też pory deszczowe rozkładają się na różne miesiące, zależnie od tego, czy znajdujemy się we wschodniej, czy też zachodniej części kraju.

zachód słońca Malezja brakplan

Wzdłuż zachodniego wybrzeża, w stolicy – Kuala Lumpur, Melace, czy w Penangu, podczas pory deszczowej występują dwa maksyma opadowe, przypadające ogólnie rzecz biorąc na wiosnę oraz późne lato lub jesień. Na wschodnim wybrzeżu i Borneo, gdzie dominuje cyrkulacja pacyficzna, pora deszczowa jest jedna i przypada na miesiące zimowe, jedyny wyjątek to okolice Kota Kinabalu, gdzie pora deszczowa trwa od maja do grudnia. Nie wszędzie pora deszczowa musi być uciążliwa dla turystów np. na zachodzie deszcze padają głównie wieczorami i nocą, jednak w innych rejonach opady mogą być bardziej dokuczliwe.

Charakterystyczną cechą malezyjskiego klimatu jest bardzo mała liczba dni słonecznych. Z reguły dni bezchmurnych, kiedy słońce świeci do oporu jest najwyżej kilka w ciągu miesiąca i odnosi się to głównie do wysp, w głębi lądu niemal cały czas występuje mniejsze lub większe zachmurzenie, czy zamglenie.

Kiedy pojechać?

Zależnie od planowanej trasy i oczekiwań, najlepiej dopasować się tak, by uniknąć pory deszczowej. Jeśli jednak zależy nam, żeby zobaczyć za jednym zamachem całą Malezję to najlepszym okresem będą miesiące letnie – od czerwca do września. Pora deszczowa na zachodzie nie będzie aż tak mocno doskwierać, natomiast wschodnia część będzie łatwiejsza do podróżowania. Szczególnie warto unikać pory deszczowej, jeśli wybieramy się na nurkowanie lub do dżungli.

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Kuala Lumpur: 

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!


Znasz film „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”? „Ja to, proszę pana, mam bardzo dobre połączenie. Wstaję rano za piętnaście trzecia. Latem to już widno. Za piętnaście trzecia jestem ogolony, bo golę się wieczorem. Śniadanie jadam na kolację. Tylko wstaję i wychodzę”. Jeśli chcecie wiedzieć, czy też macie bardzo dobre połączenie tam, dokąd się wybieracie, przeczytajcie uważnie rozdział „Dojazd”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-15 12:18:39
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)