Malezja

MalezjaKiedy jechać?

Klimat

Malezja leży w strefie klimatu równikowego z wyraźnie zaznaczoną cyrkulacją monsunową. Oznacza to, że temperatury w Malezji w ciągu całego roku są podobne i średnio oscylują w granicach 26-28oC. Ciepło jest zarówno w dzień, jak i w nocy, nie dotyczy to obszarów górskich, tam noce są wyraźnie chłodniejsze, a w wysokich partiach gór na Borneo mogą spadać nawet poniżej 0oC.

Opady, ze względu na oddziaływanie monsunów, bardzo różnią się w ciągu roku. Malezja leży na granicy zasięgu dwóch monsunów – zachodniego znad Oceanu Indyjskiego oraz wschodniego, przychodzącego z obszarów Pacyfiku, dlatego też pory deszczowe rozkładają się na różne miesiące, zależnie od tego, czy znajdujemy się we wschodniej, czy też zachodniej części kraju.

zachód słońca Malezja brakplan

Wzdłuż zachodniego wybrzeża, w stolicy – Kuala Lumpur, Melace, czy w Penangu, podczas pory deszczowej występują dwa maksyma opadowe, przypadające ogólnie rzecz biorąc na wiosnę oraz późne lato lub jesień. Na wschodnim wybrzeżu i Borneo, gdzie dominuje cyrkulacja pacyficzna, pora deszczowa jest jedna i przypada na miesiące zimowe, jedyny wyjątek to okolice Kota Kinabalu, gdzie pora deszczowa trwa od maja do grudnia. Nie wszędzie pora deszczowa musi być uciążliwa dla turystów np. na zachodzie deszcze padają głównie wieczorami i nocą, jednak w innych rejonach opady mogą być bardziej dokuczliwe.

Charakterystyczną cechą malezyjskiego klimatu jest bardzo mała liczba dni słonecznych. Z reguły dni bezchmurnych, kiedy słońce świeci do oporu jest najwyżej kilka w ciągu miesiąca i odnosi się to głównie do wysp, w głębi lądu niemal cały czas występuje mniejsze lub większe zachmurzenie, czy zamglenie.

 

>>>SPRAWDŹ! Pomożemy Ci dobrać najlepszy termin na wyjazd!

Kiedy pojechać?

Zależnie od planowanej trasy i oczekiwań, najlepiej dopasować się tak, by uniknąć pory deszczowej. Jeśli jednak zależy nam, żeby zobaczyć za jednym zamachem całą Malezję to najlepszym okresem będą miesiące letnie – od czerwca do września. Pora deszczowa na zachodzie nie będzie aż tak mocno doskwierać, natomiast wschodnia część będzie łatwiejsza do podróżowania. Szczególnie warto unikać pory deszczowej, jeśli wybieramy się na nurkowanie lub do dżungli.

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Kuala Lumpur: 

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 

>>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Malezji?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 20:30:50
Michał
Redaktor
strona www:
adres:
https://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Wielbiciel pięknej pogody i pogoni za nią po świecie. Jego głód do podróżowania i poznawania świata znajduje ujście w organizowaniu wyjazdów innych osób, które pragną zwiedzać nowe miejsca indywidualnie, dogłębnie i bez przepłacania. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z innymi poprzez działalność portalu Breakplan.pl.