Jak ułożyć dobry plan podróży? - poradnik

Nie możecie się doczekać nadchodzącego wyjazdu? Macie już plan podróży, czy nie wiecie jak się za niego zabrać? Koniec Waszych zmartwień. Nasz poradnik pokaże Wam, jak zorganizować udany plan na swoją podróż, tak by w stu procentach wykorzystać Wasz wyjazd na to, co lubicie!

Zacznijmy od tego, co rozumiemy poprzez "plan podróży". Nie mamy tutaj na myśli planu zwiedzania lub planu przygotowania się do wyjazdu. Plan podróży, o którym piszemy, to jest nasz ogólny pomysł na podróż. Jest Waszą decyzją, gdzie chcecie się zatrzymać i w których miejscach przebywać w poszczególnych dniach wyjazdu. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że jest po prostu informacją, gdzie w poszczególnych dniach nocujecie i co ogólnie chcecie w tych dniach robić. Widzieliście kiedyś programy wycieczek z biur podróży? Chodzi dokładnie o coś takiego, ale uszyte na miarę Waszych potrzeb.

budzet jak ulozyc plan 960x480

1. Ustalcie budżet podróży.

Kwota, jaką możecie przeznaczyć na podróż bywa decydująca dla wyboru kierunku i atrakcji, które urozmaicą wyjazd. Co powinniście wziąć pod uwagę? Największe wydatki, takie jak koszt transportu, noclegów, wyżywienia, wejściówek oraz pewną rezerwę finansową (20-30% całości pozostałych kosztów) na pamiątki i nieoczekiwane wydatki.

Nie musicie ściśle pilnować codziennych limitów – wystarczy założenie, że np. przy planowanym budżecie 1000 zł, w praktyce wydacie około 1200 – 1500 zł.

2. Wybierzcie cel i termin podróży oraz wyszukajcie odpowiednie bilety.

Wierzcie albo nie, ale wiele osób, które kontaktują się z nami w sprawie pomocy przy organizacji podróży nie wie, dokąd konkretnie chce pojechać! Wybór kierunku ma bardzo duży wpływ na Waszą satysfakcję z podróży i powinien być dostosowany do Waszych potrzeb i oczekiwań. Zastanówcie się więc i zadajcie sobie cztery ważne pytania:

- jaki mam budżet na wyjazd?

- w jakim terminie mogę wyjechać?

- jakie warunki klimatyczne lubię?

- jak lubię spędzać czas i w jakim otoczeniu?

Te pytania są punktem wyjścia do podjęcia decyzji o kierunku Waszej podróży.

No, ale co z samych pytań skoro może nie wiecie, co oferują poszczególne destynacje podróżnicze? Nie wiecie, jakie są ceny na miejscu. Nie wiecie, jaka pogoda panuje w konkretnym miejscu w terminie, w którym możecie wyjechać. Rozwiązanie jest proste - pomoże Wam Wujek Google, nasze przewodniki albo nasz osobisty doradca podróży

wyszukaj loty jak ulozyc plan 960x540

Lubicie kite'a - jedźcie na Rodos, Prasonisi. Karaiby w lipcu? Może popadać i powiać. Wyspy Kanaryjskie w styczniu? Pewnie nie zmarzniecie, ale też się nie poopalacie. 

Ostatnio przygotowaliśmy dla Was dedykowany poradnik "Jak wybrać odpowiedni kierunek podróży", więc nie ma co się powtarzać. Sprawdźcie go, jeśli chcecie poczytać więcej na ten temat!

 Gdy już ustalicie miejsce, które pozwoli Wam zrealizować wakacyjne plany, wybierzcie najdogodniejszy dla Was termin podróży i oferty lotów. Często znalezienie ofert o zadowalających cenach jest nie lada wyzwaniem, dlatego mamy dla Was kolejną porcję porad. Macie większą szansę na uzyskanie dobrej ceny na przeloty, jeśli:

- termin Waszej podróży jest elastyczny,

- macie wybranych kilka potencjalnych kierunków podróży,

- wiecie, jak najlepiej szukać :) Pamiętajcie, że najlepsze ceny na połączenia lotnicze uzyskacie 2-3 miesiące przed planowanym terminem wylotu. Jeśli myślicie o czymś last minute, spójrzcie na oferty czarterów. Poznajcie dobrze wszystkie tajniki wyszukiwarki, np. tej

Umiejętności wyszukiwania tanich lotów można się nauczyć, dlatego opisaliśmy ją dla Was w formie osobnego poradnika pt. "Wyszukiwanie tanich lotów". Kliknijcie, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tajnikach wyszukiwania.

Oczywiście nie każdy lubi i musi podróżować samolotem – jeśli preferujecie inne środki transportu np. pociąg lub autokar, zamiast wyszukiwania lotów, sprawdźcie, jakie połączenia między miastami będą dla Was najwygodniejsze.

3. Sprawdźcie warunki klimatyczne panujące w poszczególnych regionach odwiedzanego państwa.

W przypadku krótszych podróży sprawdzenie prognozy pogody wystarcza, by dostosować do niej plan zwiedzania. Kiedy warto się tym zająć?

Najpewniejsza wydaje się prognoza pogody wyprzedzająca wyjazd zaledwie o kilka dni, zwłaszcza w przypadku regionów, w których pogoda jest mniej stabilna. Ciężko niestety liczyć na przewidywania długoterminowe - mogą okazać się przydatne jedynie, gdy musicie zarezerwować termin wyjazdu z dużym wyprzedzeniem, a celem podróży jest region znany ze stałych warunków pogodowych, np. Gran Canaria.

W przypadku dłuższych wyjazdów lub gdy zamierzacie się przemieszczać pokonując spore odległości, koniecznie dowiedzcie się, jakie warunki panują z reguły w danym regionie. Zdarza się, że w tym samym państwie możecie spotkać się z częstymi zmianami pogody, porą suchą lub deszczową, np. lecąc do Wietnamu warto wiedzieć, że między południem a północą kraju występują bardzo duże różnice klimatyczne i pogoda w poszczególnych porach roku diametralnie będzie się różnić w określonych miejscach! Poświęcenie kilku minut na przeczytanie o warunkach klimatycznych w miejscu docelowym Waszej podróży najzwyczajniej w świecie zaoszczędzi Wam niespodzianek.

Planując podróż zerknijcie do rozdziału "Kiedy jechać?" w udostępnionych na naszej stronie przewodnikach, gdzie przeczytacie, jakiej pogody możecie się spodziewać w wybranym okresie (tutaj znajdziecie przykład z przewodnika po Tajlandii)

4. Sprawdźcie, jakie atrakcje turystyczne chcecie zobaczyć.

Czyli wiecie już:

a) dokąd jedziecie,

b) w jakim terminie,

c) jaką będziecie mieć pogodę na miejscu.

Zgadza się? Jeśli tak, to pora zabrać się za konkrety! Zacznijcie układać plan swojej podróży

atrakcje jak ulozyc plan 950x500Dobrym początkiem będzie znowu Wujek Google, nasze przewodniki (a konkretnie rozdział "Co warto/nie warto?") albo osobisty doradca podróży, ponieważ musicie zdobyć informacje o tym, co konkretnie oferuje miejsce, do którego jedziecie. Lubicie wypoczywać plackiem i opalać się? Zobaczcie, które plaże będą najpiękniejsze i najprzyjemniejsze, żeby leżeć tam godzinami. Chcecie spędzać czas na zwiedzaniu? Poznajcie miejsca oferujące najlepsze wrażenia poznawcze. 

Czytając o tych rzeczach pamiętajcie o pogodzie, jaką możecie zastać na miejscu!

Kiedy wiecie już jakie atrakcje chcecie zobaczyć, to kolejnym krokiem jest zlokalizowanie ich mapie. Jest to bardzo ważny element układania Waszego planu - punkt wyjścia do ustalenia miejsca Waszych noclegów! Kiedy już zilustrujecie sobie wszystkie atrakcje na mapie i określicie, ile czasu potrzebujecie na zobaczenie ich wszystkich, będziecie w stanie stwierdzić, ile tzw. baz wypadowych (miejsc, skąd będziecie mieć stosunkowo łatwy dojazd do wielu atrakcji) potrzebujecie oraz jak długo zatrzymacie się w poszczególnych miejscach.

Mądry wybór atrakcji może uratować cały wyjazd! Pamiętajcie o tym szczególnie, gdy podróżujecie z dziećmi – np. wspinaczka górska na osłach w głąb dżungli może powodować strach u malucha, a zwiedzanie czwartego muzeum z kolei, znudzenie i marudzenie.

5. Zdecydujcie, z jakich środków transportu będziecie korzystać.

Czas poświęcony na przemieszczanie się różnymi środkami transportu decyduje o tym, na jak długo będziecie potrzebować noclegów w poszczególnych bazach wypadowych. Pamiętajcie o tym, że są miejsca na świecie, gdzie wynajęcie auta jest trudne albo po prostu ryzykowne (np. niektóre kraje Azji). Są też takie, gdzie wynajem samochodu potrafi dać ogrom możliwości (np. Włochy), a jego wynajęcie jest dziecinnie proste - wchodzicie np. na tę porównywarkę cenową, rezerwujecie i odbieracie na lotnisku - as simple as that :) Chcecie podróżować komunikacją miejską lub autostopem - sprawdźcie najpierw, jak to funkcjonuje w miejscu, do którego przybywacie.

Jest bardzo ważne, żeby dobrze oszacować odległość Waszych baz wypadowych od poszczególnych atrakcji. Są kraje, gdzie odległości pomiędzy różnymi miejscami są ogromne, chociaż na mapie takie się nie wydają (np. USA). Są też takie miejsca, gdzie odległości mierzone kilometrami są niewielkie, ale stan dróg oraz ruch uliczny są tak duże, że 50 km będziecie jechać 2-3 godziny (np. Bali). Nasz plan podróży musi uwzględniać te realia, więc nie zapomnijcie o tym!

Będziemy nudni, ale jest, jak jest - w zdobyciu powyższych informacji znowu pomoże Wam każde z trzech źródeł: Wujek Google, nasze przewodniki (a konkretnie rozdział "Transport") albo osobisty doradca podróży.

6. Znajdźcie najlepsze noclegi na Waszą kieszeń.

Długie loty potrafią być naprawdę męczące, więc bezpośrednio po przylocie warto mieć nocleg położony stosunkowo niedaleko od lotniska, zwłaszcza, gdy podróżujecie z dziećmi. W szczególności uciążliwe mogą być znaczne zmiany strefy czasowej, czyli tzw. jet lag. Jet lag może spowodować problemy z przestawieniem się na inną porę wstawania i spania, dlatego rozważcie, czy nie warto na pierwsze 2-3 noce zatrzymać się w jednym miejscu, by nie pogłębiać tego problemu i dopiero po jego zwalczeniu, już bez zmartwień, ruszyć w dalszą drogę. Szczególnie miejcie to na względzie, podróżując z małymi dziećmi! Dzieci w końcu mają jeszcze większy problem z przestawieniem się na nowe pory dnia i nocy. :)

O wybraniu odpowiedniego miejsca pozostałych noclegów powinien decydować dostęp do planowanych atrakcji i ilość dni całkowitego pobytu.

Przy rezerwowaniu noclegów pamiętajcie o zachowaniu rozsądnych odległości pomiędzy nimi. Samochód daje Wam możliwość dojazdu nawet w bardzo oddalone lokalizacje, jednak biorąc pod uwagę kilkugodzinną podróż możecie być zbyt zmęczeni, by poświęcać dodatkowy czas na szukanie noclegu.

Odpowiedni nocleg jest podstawą dobrej podróży, dlatego już za tydzień opublikujemy kolejny poradnik o tym, jak szukać noclegów na Waszą kieszeń! Tymczasem zachęcamy do korzystania z naszej wyszukiwarki noclegów dostarczanej przez Booking.com.

business idea 1240825 640

7. Osobiste doradztwo podróży na każdą kieszeń – w czym może Wam pomóc?

Osobiste doradztwo podróży jest usługą, którą oferujemy dla wszystkich naszych użytkowników – jak to wygląda?  Nasi doradcy pomagają Wam odnaleźć wymarzone kierunki podróży i dopasować do nich termin, który pozwoli Wam jak najlepiej skorzystać z wyjazdu. Wyszukujemy dla Was oferty lotów, noclegów i samochodu – dopasowane specjalnie pod Was i Wasz budżet! Z dużą dozą prawdopodobieństwa tańsze, niż gdybyście sami ich szukali – w końcu robimy to na co dzień.

Po co tracić czas i pieniądze na planowanie podróży samemu? Jedyne, co musicie zrobić, to:

1) Napisać do nas na maila rezerwacje@breakplan.com, opisując własne preferencje i oczekiwania co do wyjazdu, żebyśmy mogli ocenić, które oferty będą najbardziej pasowały do Waszych planów.

2) Dokonać rezerwacji wyszukanych przez nas ofert.

3) Spakować walizki i ruszać w drogę!

8. I najważniejsza porada: nie zostawiajcie nic na ostatnią chwilę!

Poza Waszym przygotowaniem do podróży, pamiętajcie że oprócz Was są inni turyści. Oni również polują na najlepsze oferty przelotów, noclegów i aut. Im wcześniej dacie nam znać o Waszej podróży lub zarezerwujecie oferty sami, tym lepiej dla Was i Waszej kieszeni!


Już za tydzień powiemy Wam, jak znaleźć najlepsze oferty noclegów na Waszą kieszeń! Żeby nie przegapić artykułu oraz podróżniczych okazji cenowych polubcie nas na Facebooku i zaglądajcie na breakplan.pl

Dla wszystkich, którzy są jeszcze przed układaniem planu swojej podróży, mamy dobrą informację. Już wkrótce na portalu pojawią się pierwsze gotowe przykłady planów podróży, zawierające plany zwiedzania na kilka dni, wraz z szacunkiem kosztów i czasu potrzebnego na zobaczenie zaproponowanych atrakcji. Dodatkowo znajdziecie w nich informacje, gdzie warto zatrzymać się na lunch w trakcie dnia zwiedzania. Do każdej wycieczki dodamy mapę (!), która pomoże Wam oszacować lokalizację opisanych miejsc i odległość między nimi.