Jako osobiści doradcy podróży (jeśli jeszcze nie wiecie, co robimy, kliknijcie tutaj, żeby się dowiedzieć) otrzymujemy wiele próśb o pomoc w zorganizowaniu wyjazdu i znalezieniu odpowiedniego kierunku podróży. Postanowiliśmy wyjść Wam naprzeciw, tworząc poradnik, który pokaże Wam, jak krok po kroku sprecyzować swoje oczekiwania wobec wyjazdu, by znaleźć idealne miejsce i w pełni cieszyć się urlopem. A więc, do dzieła!
Proces podejmowania decyzji powinniście zacząć od zadania sobie kilku pytań:
1. Jak lubię spędzać czas na wakacjach?
Zastanówcie się, jaki rodzaj wypoczynku sprawia Wam największą przyjemność i wybierzcie miejsce, które zapewnia takie warunki. Relaks na plaży w pełni słońca? Wypróbujcie hiszpańskie Costa del Sol, Dominikanę z rajskimi plażami, czy Złote Piaski w Bułgarii (oferty wycieczek do tych miejsc od wielu biur podróży znajdziecie tutaj).
Wolicie bardziej aktywne spędzanie czasu, zwiedzanie muzeów, podziwianie zabytkowej architektury? Wybierzcie się do miast o bogatej historii, takich jak Rzym, Paryż, Budapeszt, Praga, Wiedeń lub Ateny. O najlepszych atrakcjach poszczególnych miejsc, możecie przeczytać w naszych przewodnikach w zakładce "Co warto/nie warto".
Jesteście zapalonymi piechurami, ale bardziej przemawiają do Was naturalne krajobrazy? Wybierzcie państwa słynące z tras trekkingowych, takie jak Islandia, Norwegia czy Gruzja. Jeśli natomiast chcielibyście spróbować wszystkiego po trochu, to postawcie na Australię lub Wyspy Kanaryjskie.
Jeśli jednak nie wiecie, co poszczególne kierunki podróży mają do zaoferowania, to odezwijcie się do nas – po rozmowie z Wami doradzimy, które miejsce będzie dla Was najbardziej odpowiednie.
2. Jaki cel będzie najlepiej pasował do wybranego terminu podróży?
Dobierając cel podróży do z góry określonego terminu, weźcie pod uwagę warunki klimatyczne, jakie możecie zastać na miejscu.
Pomogą Wam w tym przewodniki po krajach, miastach i regionach, które udostępniamy na stronie. Jak to zrobić? Wejdźcie w zakładkę „Cel podróży“, wybierzcie interesujące Was miejsce, np. Brazylia i rozdział „Kiedy jechać?“ Zamieszczone tu informacje na temat klimatu, pogody w poszczególnych miesiącach, czy okresowych zagrożeniach naturalnych, pomogą Wam wybrać kierunek odpowiedni do terminu, żebyście nie doznali zawodu (np. zastając na miejscu 15 stopni, deszcz, zimne morze i sinice w środku lata, gdy marzyliście o opalaniu nad Bałtykiem).
W rozdziale Wprowadzenie -> Kultura i zwyczaje, znajdziecie też informacje na temat ważniejszych świąt, które mogą utrudniać przemieszczanie się po okolicy. Planując podróż na luty, nie chcielibyście trafić do Rio de Janeiro, gdzie może nawet zabraknąć dla Was noclegu, ze względu na odbywający się wówczas karnawał (a jeśli chcecie tam pojechać specjalnie ze względu na trwający karnawał, to pamiętajcie o rezerwowaniu noclegów dużo wcześniej).
Macie już wybrany termin wyjazdu, ale nie wiecie, dokąd pojechać? Odezwijcie się do nas – podpowiemy, gdzie w tym terminie panują najlepsze warunki pogodowe dla Waszych wakacji.
3. Czy odległość do miejsca docelowego ma dla mnie znaczenie?
Czeka Was podróż na drugi koniec świata i już nie możecie się jej doczekać? Jeśli jednak pięciogodzinny lot samolotem odsypiacie przez trzy dni lub nie potraficie zbyt długo wysiedzieć w samochodzie, wybierzcie nieco bliższy cel podróży lub bardziej komfortowy środek transportu.
Odległość miejsca docelowego ma również duże znaczenie przy podróżach z dziećmi (szczególnie tymi najmłodszymi). Tutaj możecie przeczytać „Jak się przygotować do podróży z dziećmi“ i zapobiec małym kryzysom, by stres nie przesłonił Wam radości z wyjazdu np. jeśli dziecko źle znosi długą podróż i przez większość czasu płacze. Daleki lot samolotem również wiąże się z tzw. jet lagiem, czyli trudnością w przystosowaniu się organizmu do nagłej zmiany strefy czasowej. O ile dorosły będzie świadomie podejmował próby odespania podróży, żeby przestawić swój organizm na funkcjonowanie w odpowiednich godzinach, o tyle dziecko raczej tego nie zrobi. W tym przypadku nocne pobudki mogą trwać nawet kilka dni, skutecznie męcząc nie tylko małego osobnika, ale również rodziców.
4. Jak reaguję na odmienności kulturowe?
Sprawia Wam trudność przystosowanie się do odmiennych warunków, zwyczajów, ubioru, a nawet jedzenia? Spróbujcie znaleźć kierunek podróży, który będzie Wam bliższy kulturowo. Jeśli lubicie wyzwania i fascynują Was inne kultury, pamiętajcie, by przed wyjazdem dowiedzieć się jak najwięcej na temat panujących w danym społeczeństwie zwyczajów, odpowiedniego ubioru i ewentualnych zakazów, np. ograniczenie sprzedaży alkoholu. Większość z tych informacji znajdziecie w naszych przewodnikach, w rozdziale Wprowadzenie -> Kultura i zwyczaje.
5. Jakim budżetem dysponuję?
Niezależnie od tego, czy jesteście prawdziwymi łowcami promocji, czy zupełnie nie orientujecie się w przeciętnych cenach lotów, zajrzyjcie do zakładki „Okazje cenowe“, gdzie publikujemy atrakcyjne oferty lotów i noclegów. Polubcie nas na Facebooku, żeby być na bieżąco z najlepszymi okazjami, zanim ktoś inny je wykupi.
Mając z góry ustalony „sztywny” termin wyjazdu, znalezienie opcji mieszczącej się w Waszym budżecie może okazać się większym wyzwaniem. W takiej sytuacji po prostu skontaktujcie się z nami - w końcu na co dzień zajmujemy się osobistym doradztwem podróży! Decydując się na samodzielne poszukiwania, pamiętajcie, aby:
W przypadku wycieczek z biurami podróży, polujcie na oferty first minute (z bardzo odległą datą wyjazdu) lub last minute (z bardzo bliską datą wyjazdu) – oczywiście, jeśli macie możliwość zaplanowania sobie w taki sposób swojego urlopu.
I najważniejsze – bądźcie realistami. Jeśli nie wiecie, ile może kosztować pobyt w danym miejscu, zapytajcie nas – pomożemy.
6. Ile czasu mogę poświęcić na podróż?
Podróż dookoła świata, kilkutygodniowy rejs, miesięczna wycieczka objazdowa po USA lub Włoszech stoją przed Wami otworem, pod warunkiem, że możecie poświęcić tyle czasu na podróżowanie. Jeśli ogranicza Was czas urlopu, zastanówcie się, jak go wykorzystać, by zobaczyć wymarzone miejsce, ale jednocześnie wypocząć. Mając do dyspozycji dwa tygodnie lub więcej, możecie sobie pozwolić na odwiedzenie bardziej odległych kierunków i dokładniejsze zwiedzanie kilku miejsc. W przypadku wypraw tygodniowych lub krótszych (zwłaszcza gdy nie szukacie intensywnego zwiedzania), wybierzcie raczej bliższy kierunek (mniej niż 4 godziny lotu samolotem), który nie sprawi, że wrócicie z urlopu bardziej zmęczeni niż przed jego rozpoczęciem (np. w przypadku tygodniowego urlopu lot do Indonezji może nie być najlepszym pomysłem).
7. Jaki rodzaj transportu preferuję?
Jeśli nie jesteście fanami lotnictwa, skupcie się na bliższych kierunkach, do których możecie dotrzeć też innymi środkami transportu jak pociągi czy autokary – w tym celu skontaktujcie się z nami – pomożemy Wam znaleźć alternatywne połączenia, które będą lepiej odpowiadały Waszym potrzebom. Po dotarciu do miasta docelowego, mogą Wam się przydać wskazówki co do poruszania się po okolicy. Informacje na temat komunikacji miejskiej, wynajmu pojazdów i innych środków transportu możecie znaleźć w naszych przewodnikach w rozdziale "Transport". Jeśli planujecie wyprawy do pobliskich miast lub w głąb natury, gdzie nie dociera transport miejski (Norwegia, Islandia), przyda Wam się samochód, który możecie wynająć korzystając z ofert zamieszczonych w tej wyszukiwarce.
8. Jakich przygotowań może wymagać ode mnie ta podróż?
Niektóre miejsca wymagają od nas specjalnych przygotowań przed podróżą, dlatego przed podjęciem decyzji sprawdźcie informacje na temat wymaganych szczepień i wiz – znajdziecie w naszych przewodnikach w zakładce "Polityka wjazdowa" i "Zdrowie i bezpieczeństwo". Pamiętajcie również o wykupieniu ubezpieczenia (szczególnie przy wyjazdach do egzotycznych miejsc) – ofertę ubezpieczenia od naszego partnera znajdziecie tutaj. Jeśli nie jesteście pewni, które ubezpieczenie powinniście zakupić, gdzie korzystniej wynająć samochód, zarezerwować nocleg, skontaktujcie z nami – doradzimy Wam jak się przygotować na konkretny wyjazd, żebyście mogli bezstresowo udać się na zasłużony urlop. Co jeszcze może Wam pomóc poczuć się pewniej za granicą? Umiejętność porozumiewania się w obcym języku! Znajomość angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego może Wam się przydać nie tylko w podróży, dlatego skorzystajcie z okazyjnych kursów, które znajdziecie tutaj. Oczywiście, jeśli termin wyjazdu jest naprawdę bliski, a obawiacie się, że nie poradzicie sobie z komunikacją w zupełnie innym miejscu, dużo łatwiej będzie wybrać się tam z biurem podróży.
Mamy nadzieję, że ten poradnik okazał się dla Was bardzo przydatny i zaplanowanie kolejnych podróży stanie się o wiele łatwiejsze. Na naszym portalu znajdziecie już ponad 100 kompleksowych i zupełnie darmowych przewodników, które pomogą Wam w organizacji podróży.
Wkrótce udostępnimy również kolejne poradniki, które pomogą Wam przygotować się do podróży, więc śledźcie naszą stronę i polubcie nasz profil na fejsie, by być na bieżąco! Już dziś możecie przeczytać przeczytać poradnik o wyszukiwaniu tanich lotów - klikając tutaj, "Kiedy kupić najtańszy bilet na podróż?" oraz "Jak znaleźć najlepsze oferty od biur podróży". Potrzebujecie bardziej indywidualnego wsparcia? Skontaktujcie się z nami – dzięki naszej usłudze osobistego doradztwa podróży otrzymacie nie tylko poradę w kwestii wyboru kierunku, ale pomożemy też w znalezieniu najlepiej dopasowanych ofert lotów i noclegów.