Wiedeń

WiedeńCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

SPIS TREŚCI

Rezydencje Habsburgów | Pałac Schonbrunn | Belweder | Stare Miasto | Ring | Kościół Wotywny | Wiedeńska Opera Narodowa | Karlsplatz | Parlament | Ratusz | Muzeum Szuki Stosowanej | Muzeum Historii Sztuki | Muzeum Historii Naturalnej | Albertina | Dzielnica Muzealna | Prater | Wieża Dunaju | Kahlenberg | Dom Morza

 

Rezydencje Habsburgów

 Głównym punktem i „centrum dowodzenia” dynastii Habsburgów był przez ponad siedem stuleci pałac Hofburg (hofburg-wien.at). Jest to kompleks wielu budynków o różnym przeznaczeniu, służących rodzinie królewskiej przez cały okres panowania aż do 1918 r. Są to więc apartamenty, skarbiec, kaplica, parki, place, galerie i muzea sztuki, w której członkowie dynastii byli rozmiłowani i dzięki którym Wiedeń może cieszyć się jednymi z bogatszych zbiorów w Europie i na świecie. Powstanie najstarszej części pałacu datuje się na XIII w. Wejścia strzegą dwie bramy po przeciwnych stronach – Burgtor od strony Ringu oraz Michaelertor od strony centrum.

palac-schonbrunn-wieden-breakplan

Po przejściu przez Burgtor wchodzimy na plac Bohaterów (Heldenplatz) od prawej strony otoczony skrzydłem Nowego Zamku (Neue Burg). Znajduje się tu także postój dorożek. Przechodząc dalej prosto znajdziemy się na dziedzińcu In der Burg, który otoczony jest przez zabudowania Starego Zamku (Alte Burg). Idąc prosto przedsionkiem z kopułą (Kaisertor) trafimy na wejście do części do zwiedzania, a dalej na zamykającą kompleks bramę i Michaelerplatz. Z kolei po prawej stronie dziedzińca znajduje się Brama Szwajcarska (Schweizertor), przez którą wejdziemy na najstarszy dziedziniec pałacu Schweizerhof (Szwajcarski), a stąd do Skarbca (Schatzkammer) i Kaplicy Zamowej (Burgkapelle). Obecnie pałac jest siedzibą prezydenta Austrii oraz centrum kongresowym gdzie odbywają się róże wydarzenia, w tym słynne wiedeńskie bale. W ramach kompleksu zwiedzającym zostały udostępnione wybrane obiekty:

Apartamenty Cesarskie (Kaiserappartements), czyli przepych, bogactwo i blask.Wystarczy wejść, by poczuć się jak członek dworu cesarskiego. Możecie oglądać komnaty Franciszka Józefa i Elżbiety. Macie szansę przechadzać się po sali audiencyjnej, pokoju konferencyjnym i gabinecie cesarza, gdzie zajmowano się polityką i sprawami państwa jak również po prywatnych komnatach, salonach, łazienkach i pokoju gimnastyczno-toaletowym cesarzowej Sissi. Bilet na zwiedzanie tej części kompleksu uprawnia do wejścia do Apartamentów, Muzeum Sissi oraz Srebrnej Komnaty. 

Godziny otwarcia codziennie: wrzesień-czerwiec 9:00-17:30, lipiec-sierpień 9:00-18:00. Kasy biletowe zamykane są na godzinę przed końcem zwiedzania. Nie można wnosić żadnych bagaży oraz nie ma możliwości przechowania rzeczy. W przypadku zniżek dla studentów konieczny jest dokument międzynarodowy. Wstęp: normalny –14,20€, dzieci 6-18 lat – 10,50€, studenci/niepełnosprawni – 13,20€. Dostępny jest także tzw. Sissi Ticket w cenie 29.90€ normalny i 18€ dla dzieci, który uprawnia do wstępu do Hofburgu, Pałacu Schonbrunn oraz Cesarskiej Kolekcji Mebli.

Muzeum Sissi. Jeśli za młodu przypadła Wam do gustu trylogia o Cesarzowej Sissi, to koniecznie odwiedźcie muzeum poświęcone Elżbiecie Bawarskiej. Jej niezwykłe, mityczne życie można skonfrontować z faktami historycznymi za pomocą licznych przedmiotów prywatnego użytku, strojów, biżuterii i portretów tej uznawanej w swoich czasach za najpiękniejszą na świecie kobietę.

Srebrna Komnata (Silberkammer) to kapiące bogactwem wnętrze, gdzie na własne oczy ujrzycie w jaki sposób jadali cesarze i ich rodzina. Prezentowana jest 30-metrowa mediolańska zastawa stołowa, porcelana wschodnioazjatycka, sewrska i wiedeńska oraz naczynia złote i srebrne w tym wiedeńska srebrna zastawa i serwis Vermeil na 140 osób.

Skarbiec Cesarski (kaiserliche-schatzkammer.at) bije na głowę wszystkie habsburskie posiadłości pod względem bogactwa. Znajdują się tu prawdziwe skarby o bezcennej wartości. Najważniejsze z nich to wysadzana diamentami korona Rudolfa II z wielkim szafirem, insygnia koronacyjne Świętego Cesarstwa Rzymskiego z X w. należące wg legendy do Karola Wielkiego oraz średniowieczny Łańcuch Zakonu Złotego Runa. Godziny otwarcia codziennie prócz wtorków – 9:00-17:30. Wstęp: 12€, dzieci i młodzież do lat 19 za darmo. Dostępny jest także bilet łączony w cenie 20€, który obejmuje wstęp do Skarbca, Muzeum Historii Sztuki oraz muzeów Neue Burg.

Kaplica Zamkowa (https://goo.gl/orPv4I) to z kolei uczta dla miłośników muzyki klasycznej, bowiem w każdą niedzielę o 9:15 odbywa się msza święta z udziałem najstarszego na świecie Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego oraz członków orkiestry i chóru Opery Wiedeńskiej. Konieczna rezerwacja, miejsca powinny być zajęte do godz. 9:00, zakaz nagrywania i fotografowania. Godziny otwarcia: poniedziałek-wtorek 10:00-14:00, piątek 11:00-13:00. Wstęp: 36€/26€/16€/10€, miejsca stojące za darmo.

schonbrunn-ogrod-wieden-breakplan

• Jeśli chcecie ujrzeć czystą grację w wykonaniu śnieżnobiałych delikatnych stworzeń, to bez wahania odwiedźcie Zimową Szkołę Jazdy, w której odbywają się przedstawienia Hiszpańskiej Szkoły Jazdy Konnej (srs.at). Ciężko znaleźć coś co brzmi równie wyjątkowo: balet w wykonaniu ogierów lipicańskich, które od końca XVI w. były „nadwornymi” końmi Habsburgów. Płynie w nich krew arabskich, hiszpańskich i berberyjskich przodków. Jest to ostatnia szkoła na świecie, w której trenuje się klasyczną wyższą szkołę jeździecką od czasów renesansu. Co ciekawe, aż do 2008 r. jeźdźcami mogli być jedynie mężczyźni. Możecie poznać to miejsce na parę sposobów. Pierwszy to zwiedzanie z przewodnikiem przepięknego barokowego budynku Zimowej Szkoły Jazdy, dziedzińca Letniej Szkoły Jazdy oraz renesansowych stajni Stallburg; czas zwiedzania ok. 1h w godz. 14:00, 15:00 i 16:00. Bilety: normalny – 18€, ulgowy 14€, dzieci i młodzież – 9€. Drugą trasą jest trasa architektoniczna, która obejmuje wizytę w stajniach, następnie w Zimowej Szkole Jazdy i finalnie wejście po 170 schodach na dach Szkoły. Wstęp: 18€/15€/12€. W przypadku zwiedzania z przewodnikiem zaleca się wcześniejszą rezerwację biletów. Możecie także uczestniczyć w porannym treningu koni i ich trenerów do muzyki. Wstęp: 15€/10,50€/7,50€. Kolejną okazją są występy galowe, w trakcie których konie wykonują najtrudniejsze kroki, skoki i balet w rytm muzyki klasycznej. Wstęp: 25€-217€. Nowością są wydarzenia z serii Hołd dla Wiednia, w trakcie których wraz z końmi występują Wiedeński Chór Chłopięcy oraz członkowie Filharmoników Wiedeńskich. Wstęp: 25€-135€. Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 9:00-16:00, piątek, kiedy jest występ – 9:00-19:00

Muzea Nowego Zamku – Muzeum Etnograficzne, Muzeum Efezu, Zbiory Broni i Zbiory Starych Instrumentów Muzycznych.

 

Pałac Schonbrunn

 Jeśli jest jedno miejsce, które warto zobaczyć w Wiedniu to jest to Pałac Schonbrunn (www.schoenbrunn.at), który jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem w Austrii. Warto zapuścić się w odległe zakamarki kompleksu i spędzić tutaj cały dzień, gdyż nie da się poznać tej rozległej rezydencji z 1440 (!) pokojami i ogromną ilością ogrodów w krótszym czasie. Nic dziwnego, że cesarzowa Sisi i jej mąż spędzali tu dużo czasu. Warto odwiedzić przede wszystkim 45 pięknych rokokowych komnat cesarskich, które zdobione są 14-karatowym złotem m.in. Wielką Galerię, Gabinet Chiński oraz Pokój Lakowy, które deklasują te w pałacu Hofburg. Poza tym znajdziecie tu największą w Europie Palmiarnię, Gloriettę, Muzeum Powozów, najstarsze na świecie ZOO, labirynt, ogród japoński, winnice, Oranżerię, Dom Pustyni, wzorowaną na Kartaginie imitację rzymskich ruin, piękne fontanny (Fontanna Neptuna), posągi i inne.

Kompleks pałacowy jest wpisany na listę UNESCO. Do wyboru są trzy trasy zwiedzania pałacu: Grand Tour obejmuje 40 komnat, Imperial Tour obejmuje apartamenty Franciszka Józefa i Sissi oraz komnaty rokoko, a ponadto trasa dla grup obejmująca pomieszczenia na parterze. Godziny otwarcia: listopad-marzec 8:30-17:00, kwiecień-czerwiec i wrzesień-październik 8:30-17:30, lipiec-sierpień 8:30-18:30. Bilety: Grand Tour – 16,40€, Imperial Tour – 13,30€. Wstęp na teren parku i ogrodów jest bezpłatny, natomiast poszczególne atrakcje są płatne. Szczegółowy cennik na stronie.

 

Belweder

 Za najpiękniejsze założenie pałacowe Wiednia uchodzi letnia rezydencja księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, czyli Belweder (belvedere.at). Po jego śmierci przeszedł w ręce cesarskie i stał się muzeum oraz galerią sztuki, która przyciąga ze względu na obecność bardzo słynnych obrazów Gustava Klimta Judyta i Pocałunek. Jest jedną ze światowych pereł baroku, a przy tym rzadziej odwiedzaną niż oblegany Schonbrunn. Równie piękne, jak dwa pałacowe budynki – Górny i Dolny Belweder są niezwykle zaprojektowane ogrody w stylu francuskim, które warto zobaczyć szczególnie wiosną. Godziny otwarcia: 10:00-18:00. Wstęp – Dolny Belweder: 13€/10€, dzieci i młodzież wstęp wolny, Górny Belweder: 15€/12,50€, dzieci i młodzież wstęp wolny.

 

Stare Miasto

W samym sercu austriackiej stolicy oczom ukazuje się drugi po pałacu Schonbrunn pocztówkowy symbol Wiednia, którym jest Katedra św. Szczepana Stephansdom (stephanskirche.at). Jako jedna z nielicznych budowli reprezentuje zapierający dech w piersiach styl gotycki, a której budowa rozpoczęła się w XII w. Jej bijący w Sylwestra dzwon Pummerin jest pokazywany przez telewizję i został odlany z armat wojsk tureckich. Najwyższa południowa wieża katedry Steffl (137 m) ze skromnymi 343 schodami jest jednym z najlepszych punktów widokowych na całe miasto. Dach świątyni, który sfinansowali mieszkańcy miasta, tworzą kolorowe dachówki przedstawiające herby Habsburgów, Wiednia i Austrii. W środku można podziwiać piękne ołtarze, skarbiec oraz katakumby z sarkofagami i urnami z wnętrznościami władców. Możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem od poniedziałku do soboty w godz. 9:00-11:30 i 13:00-16:30 oraz w niedziele i święta w godz. 13:00-16:30. Katedra jest otwarta od poniedziałku do soboty w godz. 6:00-22:00 i w niedziele i święta od 7:00 do 22:00. Wstęp do katedry jest bezpłatny.

 

Ring

 Wiedeńskie Pola Elizejskie to bulwar o długości 5,3 km w kształcie podkowy domkniętej przez Kanał Dunajski, biegnący wokół Starego Miasta i będący swoistą galerią Wiednia. Jeden po drugim wyrastają wzdłuż niego najważniejsze budynki miasta, które emanują elegancją i klasą. Ring powstał na miejscu murów obronnych w XIX w. Ruch samochodowy odbywa się tu jednokierunkowo zgodnie z ruchem wskazówek zegara, natomiast linie tramwajowe nr 1 i 2 objeżdżają go dookoła. Warto zrobić sobie spacer lub zafundować przejażdżkę fiakrem, czyli dorożką (80€), aby przyjrzeć się tym monumentalnym i nieskazitelnym budowlom.

 

Kościół Wotywny

 Pierwszym zabytkiem na trasie Ringu jest piękny, neogotycki Kościół Wotywny zbudowany jako podziękowanie Bogu za ocalenie Franciszka Józefa z zamachu. Obecnie znajduje się tu muzeum oraz odprawiane są msze w wielu językach. Godziny otwarcia muzeum: wtorek-piątek 16:00 - 18:00, sobota 10:00 - 13:00.

 

Wiedeńska Opera Narodowa

 Obowiązkowym punktem zwiedzania dla maniaków sztuki wyższej, muzyki klasycznej i opery jest Wiedeńska Opera Narodowa (wiener-staatsoper.at), której scena jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie. Zajmuje ona pierwsze miejsce pod względem ilości wystawianych spektakli – 285 w sezonie. Ukoronowaniem elitarnej roli tej instytucji w wiedeńskiej społeczności jest najważniejsze wydarzenie roku, czyli Bal w Operze z udziałem samego prezydenta Austrii. Jeśli martwi Was poziom cen na występy to nie martwcie się, gdyż Opera myśli o wszystkich . Od kwietnia do czerwca oraz we wrześniu przed jej gmachem na placu Herbert-von-Karajan-Platz wyświetlane jest na dużym ekranie ponad 80 występów operowych i baletowych. Poza tym poleca się zakup biletów stojących niedługo przed rozpoczęciem spektaklu, których cena jest niższa. Ceny biletów na spektakle zaczynają się od 8€. Oferowane jest także zwiedzanie z przewodnikiem, podczas którego można zajrzeć za kulisy, zobaczyć Salę Herbacianą oraz Salę Marmurową. Ceny biletów: 7,50€/6€/3,50€. Godziny zwiedzania są różne, szczegóły na stronie.

opera-wieden-breakplan

 

Karlsplatz 

Sąsiadem Opery z naprzeciwka jest znany ze swojej secesyjnej, i nie tylko, zabudowy, plac św. Karola (Karlsplatz). Wyróżniającymi się elementami jest oszałamiający, barokowy kościół św. Karola Boromeusza z potężnymi kolumnami zdobionymi spiralnymi płaskorzeźbami i kopułą, Pawilon Sececji oraz urocza, także secesyjna stacja metra. Znajduje się tu także Muzeum Wiednia (wienmuseum.at), które przedstawia historię miasta od jego najdawniejszych początków.

 

Parlament 

Okazałym gmachem w stylu antycznej świątyni i efektownie podświetlonym w nocy jest budynek Parlamentu. Zdobią go kolumnady, posągi i płaskorzeźby, a przed podjazdem stoi piękny posąg Ateny ze złotymi elementami. Świetne tło do zdjęć. Parlament można zwiedzać z przewodnikiem od połowy lipca do połowy września poza dniami obrad oraz świętami co godzinę od 11:00 do 16:00. Wstęp 5€.

parlament-wieden-breakplan

 

Ratusz

 Tuż obok Parlamentu znajduje się kolejna neogotycka budowla z koronkową fasadą, czyli Ratusz. Wybudował go twórca katedry w Kolonii. Jego rolą, poza byciem siedzibą władz miasta, jest to, że odbywają się tu liczne wydarzenia, a przede wszystkim: Life Ball, Jarmark Adwentowy oraz wielkie lodowisko Eistraum jak również wiele imprez kulturalnych. Ratusz można zwiedzać z audio przewodnikiem za darmo.

ratusz-wieden-breakplan

 

Muzeum Sztuki Stosowanej

 MAK (Muzeum Sztuki Stosowanej) (http://www.mak.at/aktuell) jest to pierwsze muzeum tego typu w Europie. Dla zainteresowanych tematyką wzornictwa i sztuki użytkowej z całego świata sięgającej od średniowiecza po współczesność, będzie to nie lada gratka. Godziny otwarcia: wtorki – 10:00-22:00, środa-niedziela – 10:00-18:00, poniedziałek nieczynne. Wstęp: normalny – 9,90€, ulogowy – 7.50/8€, rodzinny – 13€, wstęp wolny we wtorki w godz. 18:00-22:00, dzieci i młodzież do lat 19, niepełnosprawni z opiekunami.

 

Muzeum Historii Sztuki

 Kolejne dwa muzea mieszczą się w bliźniaczych budynkach po obu stronach Placu Marii Teresy i są to znane w całej Europie Muzeum Historii Sztuki (http://www.khm.at) oraz Muzeum Historii Naturalnej (http://www.nhm-wien.ac.at). Pierwsze z nich może pochwalić się kolekcją mistrzów pędzla: Caravaggia, Rafaela, Vermeera, Velazqueza, Tycjana, Rubensa czy Rembrandta, której właścicielami byli Habsburgowie. Wstąpić tu powinni także fani sztuki egipskiej, orientalnej oraz antycznej. Godziny otwarcia: piątek-środa – 10:00-18:00, czwartek 10:00-21:00, od września do maja w poniedziałki nieczynne. Wstęp: normalny – 15€, ulgowy – 11€, dzieci i młodzież do lat 19 – wstęp wolny. Bilet uprawnia do wstępu do MHS oraz Neue Burg (skrzydło w Pałacu Hofburg).

 

Muzeum Historii Naturalnej

 Uwielbiacie Jurassic Park? W takim razie wybierzcie się do Muzeum Historii Naturalnej wprost do sali dinozaurów pełnej szkieletów tych wielkich gadów i modeli naturalnej wielkości, które ruszają się i ryczą. Eksponaty są liczone w milionach sztuk, a wśród nich jest jeden szczególny i bardzo niepozorny posążek tzw. paleolitycznej wenus, czyli „Wenus z Willendorfu”, który liczy sobie zaledwie niespełna 30 000 lat. Jest to perła w koronie Muzeum, dzięki któremu poznacie historię naszej planety, zobaczycie największe meteoryty i symulację deszczu meteorytów w 3D oraz wystawę wypchanych zwierząt, które wyginęły lub im to grozi. Do Waszej dyspozycji jest także cyfrowe planetarium. Jeśli macie ochotę się przewietrzyć z kurzu sal muzealnych wystarczy wejść na dach, aby podziwiać widkok Ringstrasse oraz starówki. Godziny otwarcia: czwartek-poniedziałek – 9:00-18:30, wtorek – nieczynne, środa – 9:00-21:00. Wstęp: normalny – 10€, ulgowy – 8/5€, dzieci i młodzież do lat 19 – wstęp wolny.

kosciol-sw-karola-boromeusza-wieden-breakplan

 

Albertina

 Mało Wam sztuki? To pędźcie do Albertiny (www.albertina.at), czyli jednej z największych na świecie galerii grafik. Znajdują się tu także kolekcje fotografii oraz architektury. Najnowsza, przepiękna wystawa poświęcona jest modernizmowi i takim twórcom jak Monet, Picasso, Baselitz, Klimt, czy Kokoschka. Galeria mieści się w kompleksie Hofburgu, w największym mieszkalnym pałacu Habsburgów. Poza wystawami dzieł sztuki do dyspozycji zwiedzających są odrestaurowane, kunsztownie zdobione apartamenty królewskie. Warto zobaczyć w jakich wnętrzach mieszkali członkowie największej europejskiej dynastii. Godziny otwarcia: czwartek-wtorek – 10:00-18:00, środa – 10:00-18:00. Wstęp: normalny – 12.90€, seniorzy/studenci – 9.90€/8.50€, dzieci i młodzież do 19. roku życia – wstęp wolny.

 

Dzielnica Muzealna

 Interesującym miejscem, w którym można zanurzyć się w kulturze jest Dzielnica Muzealna MQ (mqw.at), czyli jedna z najrozleglejszym tego typu przestrzeni na świecie. W starych stajniach dworskich znajdują się różne obiekty kulturalne, restauracje i sklepy. Wśród nich: Muzeum Leopolda z kolekcją wiedeńskiej secesji, modernizmu i austriackiego ekspresjonizmu; Muzeum Sztuki Współczesnej (mumok) mieszczące się w intrygującym budynku posiada w ekspozycji dzieła Picassa, Warhola czy Yoko Ono; Hala Sztuki czy ZOOM – muzeum dla dzieci. A po zwiedzaniu można sobie spocząć na enzis, czyli designerskich meblach i obejrzeć jakiś filmik. Miło? Miło.

 

Inne ciekawe miejsca w Wiedniu

Prater

 Znudziło Wam się zwiedzanie secesyjnych zabytków, galerii sztuki i inne rozrywki z imperialnego pakietu? Pora na… no oczywiście, że Prater (prateraktiv.at)! Najstarszy park rozrywki ze swoją ikoną w postaci Diabelskiego Młyna, muzeum figur woskowych Madame Tussauds, najwyższą (117 m) karuzelą łańcuchową na świecie Praterturm, kolejką górską pod dachem, dyskoteką Praterdome i morzem innych atrakcji, z pewnością będzie zachęcającą propozycją na szalony wieczór. Znajdzie się tu coś dla miłośników ekstremalnych wrażeń np. atrakcje Turbo Boost, Bungee Jump, Ejektion Seat, Skyfall i Space Shot, dzięki którym żołądek podejdzie Wam do gardła. Bardzo ciekawą atrakcją jest kanał aerodynamiczny WIND-O-BONA, gdzie możecie doświadczyć symulacji skoku ze spadochronem. Tuż obok parku znajduje się z kolei ViennaFlight, czyli symulator lotów samolotem Airbus. W parku odbywają się takie imprezy jak Targ Zimowy, który rozgrzewa gorącym ponczem; Halloween, Sylwester, Dzień science-fiction, Festiwal Wielkanocny i wiele innych. Wstęp do parku od marca do października całą dobę jest bezpłatny. Diabelskie koło jest czynne cały rok w różnych godzinach – szczegóły na stronie: www.wienerriesenrad.com.

katedra-wieden-breakplan

 

Wieża Dunaju

 Jeśli chcecie mieć naprawdę dobry ogląd Wiednia, to po prostu wjedźcie lub wejdźcie lub wdrapcie się na Wieżę Dunaju (donauturm.at). A tak poważnie to zostaje tylko ta pierwsza opcja, jako że punkt widokowy znajduje się na wysokości 150 metrów. I tam wyniesie Was w zawrotnym tempie 35 sekund jedna z dwóch wind. Po tej zapewne nużącej podróży możecie się posilić w obrotowej restauracji z cudownym widokiem nie tylko na Wiedeń, ale przy dobrej widoczności nawet na Bratysławę. Zawroty głowy gwarantowane. Wzmocnieni i co odważniejsi mogą jeszcze (wy)skoczyć na bungee. Ta ekstremalna przyjemność to koszt ok. 160€. Szczegóły tutaj: https://goo.gl/OaqjeY. Godziny otwarcia tarasu widokowego i wind: codziennie od 10:00 do 24:00. Wstęp: normalny – 7,90€, dzieci 6-14 lat – 5,70€, dzieci poniżej 6 lat wstęp darmowy. Dostępne różne bilety łączone, szczegóły na stronie.

 

Kahlenberg 

Równie imponująca panorama roztacza się z punktu widokowego Stefanii na wzgórzu Kahlenberg, które mierzy 484 m n.p.m. Dojechać tu można autobusem 38A ze stacji metra U4 Heiligenstadt. Rozpościerający się widok obejmuje całe miasto i jego okolice. Pomijając kwestie krajobrazowe, wzgórze jest dość istotnym punktem na trasie zwiedzania szczególnie Polaków, gdyż to tutaj nasz władca Jan III Sobieski dowodził oddziałami polskimi w trakcie bitwy o Wiedeń. W znajdującym się tu barokowym kościółku król uczestniczył we mszy świętej przed rozpoczęciem walki. Co ciekawe, ten niewielki obszar na wzgórzu został odkupiony od miasta i stanowi polską ziemię.

 

Dom Morza

 Inną propozycją na ciekawe popołudnie jest podwodny relaks w Domu Morza (www.haus-des-meeres.at/), czyli największym akwarium Austrii, gdzie zobaczysz tropikalną faunę morską, przejdziesz tunelem atlantyckim pod zbiornikiem z rybami z tego akwenu, odwiedzisz zoo i jaskinię z przerażającymi zwierzętami oraz będziesz świadkiem nurkowania z rekinami oraz karmienia rekinów, piranii i gadów. Jeśli kondycja Wam dopisuje wejdźcie po 192 schodach w górę wieży i cieszcie się widokiem z dachu. Otwarte od 9:00 do 18:00, w czwartki do 21:00. Wstęp: 17,60€/8€.

 

Zainteresowały Was już jakieś atrakcje w Wiedniu? Nie ma na co czekać, zdecydujcie przy pomocy najbardziej popularnych biur podróży, na jakie wczasy chcecie się wybrać. Najlepsze oferty znajdziecie tutaj. Jeżeli nie macie czasu na organizację wakacji, zostawcie to nam. Wystarczy, że napiszecie do nas maila (rezerwacje@breakplan.com) lub wiadomośc na Facebooku. Więcej możecie przeczytać na podstronie „Wycieczki na własną rękę".

Wypoczynek

Termy Therme Wien

Być może nie każdy spodziewa się, że w Wiedniu znajdują się termy Therme Wien (thermewien.at), ale już na pewno nikt nie powinien się dziwić, że jest to najnowocześniejszy i największy tego typu obiekt w Europie. Dla zobrazowania, posiadają 26 basenów, 24 sauny, 2500 leżaków i zdobyły nagrodę European Health&Spa Awards. W obiekcie występują strefy, które zostały zaprojektowane jako kamienie leżące przy strumyku. Oferuje się tu mnóstwo atrakcji jak choćby basen w grocie, salę z kominkiem, bibliotekę termalną, kino czy strefę soli z saunami, tężniami i floatarium, gdzie beztrosko możecie dryfować na wodzie. Otwarte od poniedziałku do soboty w godz. 9:00-22:00 oraz w niedziele i święta od 8:00 do 22:00. Podstawowy bilet na 3h to koszt 18,50€

palac-wieden-breakplan

Zakupy

Jeśli po intensywnym zwiedzaniu przyjdzie Wam do głowy myśl o zakupie jakichś pamiątek lub drobiazgów z wycieczki, koniecznie udajcie się na któryś z wiedeńskich pchlich targów, na których podobno można kupić wszystko. Oprócz ultra bogatego asortymentu, targowiska są po prostu miejscami aktywnego życia mieszkańców i przyjezdnych, gdzie możecie obserwować gwarny rytm dnia. A oto przykładowe produkty, które można wyłowić: perski kawior, sushi, kurczak Tandoori, ostrygi, czy bułki z wątrobianką – cokolwiek to jest. Najsłynniejszym rynkiem jest Naschmarkt (wienernaschmarkt.eu), ale warto również wejść w przyległe uliczki, gdzie otwierają się nowe sklepy z wyjątkowymi artykułami np. Gumpendorfer Straße. Raz w tygodniu w sobotę w godz. 6:30-18:00 otwiera się niezwykły targ staroci Fohmarkt przy Linke Wienzeile, gdzie można znaleźć stare książki, biżuterię, muzykę, przedmioty użytkowe takie jak lustra, sztućce, żyrandole, porcelanę, ubrania i wiele, wiele innych rzeczy. Inne targi to Rynek Karmelitów i Brunnenmarkt.

Największymi centrami handlowymi są Donauzentrum oraz jedna z największych galerii handlowych w Europie Shopping City Sud.

Pozostałe

W każdą sobotę o godz. 16:00 jest możliwość zwiedzania miasta z polskim przewodnikiem. Miejsce zbiórki to Operngasse 2, czas zwiedzania 90 minut, a minimalna liczba uczestników to 3 osoby. Cena dla osoby dorosłej to 9€, dla młodzieży do 18 lat 4,5€, dla emerytów 7€ i dla dzieci do 12. roku życia bezpłatnie.

 


 Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-09-26 12:06:03
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy

  • Wiedeń - plan wycieczki
    Czy wiecie, że Wiedeń po raz ósmy z rzędu upla...
    WIĘCEJ>>