Austria

AustriaCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

SPIS TREŚCI:

Wiedeń | Salzburg | Innsbruck | Klagenfurt Kraj związkowy Salzburg | Kraj związkowy Tyrol | Kraj związkowy Górna Austria Hallstatt | Kraj związkowy Dolna Austria | Melk | Kraj związkowy Wiedeń 

 

Najważniejszymi miastami Austrii są: Wiedeń, Graz, Linz, Salzburg, Innsbruck oraz Klagenfurt am Worthersee.

 

Zabytki

Austriackie zabytki? Po pierwsze Habsburgowie, po drugie muzyka klasyczna – z tymi tematami związana jest większość zabytków Austrii, ale to oczywiście nie wszystko. Zapnijcie pasy, zabieramy Was w podróż w czasie.

 

Wiedeń (sprawdź lokalizację na mapie)

Wiedeń to miasto o niezwykle bogatej historii, wypełnione sztuką, muzyką i zielenią. Nazywane jest miastem cesarskim. Oto co warto w nim zobaczyć.

 

Ringstraße  

Ringstraße to reprezentacyjny bulwar stolicy Austrii, biegnący wokół Starego Miasta. To właśnie przy Ringstraße mieszczą się najważniejsze budynki Wiednia.Wieden-austria-breakplan Bulwar można zwiedzać zarówno spacerując, jak i siedząc w tradycyjnej dorożce, w której poczuć się można trochę jak w cesarskich czasach.

 

Pałac Hofburg

W znajdującym się przy Ringstraße Pałacu Hofburg od XIII wieku do 1918 roku (ok 600 lat!) rezydowali władcy dynastii Habsburgów. Obecnie w jednym ze skrzydeł Pałacu znajduje się rezydencja prezydenta Austrii, a w dawnych apartamentach cesarza Franciszka Józefa muzeum, w którym podziwiać można przepych i bogactwo, jakim odznaczało się życie cesarskiej rodziny. Zobaczyć tu można m.in. koronę Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego oraz austriacką koronę cesarską. W Muzeum Sisi miłośnicy cesarzowej będą mogli zgłębić losy tej postaci.

 

Belweder

Belweder to dawna letnia rezydencja księcia Eugeniusza. Tworzą go dwa pięknie zdobione, barokowe budynki – Górny i Dolny Belweder, rozdzielone ogrodem w stylu francuskim.

We wnętrzach Górnego Belwederu mieści się Galeria XIX i XX-wiecznej Sztuki Austriackiej, gdzie możecie podziwiać m.in. największą na świecie kolekcję obrazów Gustava Klimta, w tym słynny Pocałunek. Dolny Belweder jest natomiast siedzibą Muzeum Austriackiego Baroku i Sztuki Średniowiecznej.

 

>>>SPRAWDŹ: Wciąż nie wiesz jak wybrac odpowiedni kierunek podróży? Zobacz nasz artykuł!

 

Plac św. Stefana i katedra św. Szczepana

Bardzo ważnym punktem na mapie wiedeńskiej starówki jest plac św. Stefana z gotycką katedrą św. Szczepana, uchodzącą za jeden z symboli miasta. Katedra ma wysokość 107 m, a najwyższa z czterech wież – południowa mierzy 136 m. Z jej szczytu podziwiać można panoramę Wiednia, pokonując uprzednio zaledwie 343 schody. Na wieży północnej, na wysokości 68 m zawieszony jest dzwon Pummerin – to drugi co do wielkości wolno wiszący i bijący dzwon w Europie. Katedra jest także ważnym punktem ze względu na miejsce spoczynku Cesarza Fryderyka III Hohenzollerna, a w podziemnej krypcie pod głównym ołtarzem pochowany jest m.in. założyciel dynastii Habsburgów – Rudolf IV. Na dachu zwieńczającym całość dostrzec można symbol Habsburgów – cesarskiego orła, a także herby Austrii i Wiednia. Co ciekawe podobno katedra św. Szczepana jest geograficznym centrum wiedeńskiej stolicy.

 

Pałac Schönbrunn

Zlokalizowana na obrzeżach Wiednia, wybudowana w XVII wieku, letnia rezydencja Habsburgów to bez wątpienia najsłynniejszy austriacki pałac - Pałac Schönbrunn.

To w tej barokowej rezydencji na świat przyszedł cesarz Franciszek Józef (ten który później poślubił Sisi), a w jednej z jego sal - Sali Lustrzanej koncertował sześcioletni Mozart.

Budynek, co tu dużo mówić, jest ogromny - znajduje się w nim 1441 pokoi, z których do zwiedzania udostępniono zaledwie 45. Intensywnie żółte ściany Pałacu zawdzięczamy cesarzowej Marii Teresie – był to jej ulubiony kolor. Wnętrza utrzymane są w stylu rokoko, niektóre pokoje bogato zdobione różanym drewnem, kryształowymi lustrami, a nawet 14-karatowym złotem. Cały obszar Schönbrunn w którego skład, poza pałacem wchodzi park, ogród z labiryntem, a nawet zoo, które zajmuje 176 ha.

Sądzicie, że ogrodowy labirynt nie może być zaliczany do zabytków? Nic bardziej mylnego! Labirynt w Schönbrunn został zaprojektowany na przełomie XVII i XVIII wieku i w chwili obecnej zajmuje powierzchnię 1.715 m2. Pobłądźcie jego alejkami, tak jak kiedyś robili to członkowie rodziny cesarskiej.

 

Park Miejski

O wiedeńskich pałacach można by jeszcze wiele napisać (a jest o czym - w całym mieście znajduje się ich aż 163), czym jednak byłby Wiedeń bez walca? W centrum miasta warto przespacerować się alejkami Parku Miejskiego, znajdziecie tu złoty pomnik Johanna Straußa. To właśnie Johann Strauß jest kompozytorem najsłynniejszego ze wszystkich walców – „Nad pięknym modrym Dunajem”. Nic więc dziwnego, że jego pomnik należy do czołówki najchętniej fotografowanych na całym świecie. Zatem aparaty w dłoń i do dzieła!

 

Klasycy wiedeńscy i ich ślady w mieście

Klasycy wiedeńscy to czołowi kompozytorzy okresu klasycyzmu w europejskiej muzyce. Byli to Józef Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart oraz Ludwik van Beethoven. Mimo tego, że żaden z nich nie pochodził z Wiednia nazywani są klasykami wiedeńskimi, dlaczego? Określenie wiedeńscy wynika z faktu, że większość swojego życia, a zwłaszcza ostatnie lata, spędzili właśnie w Wiedniu. Tam też stworzyli swoje największe dzieła i sprawili, że Wiedeń na przełomie XVIII i XIX wieku był jedną z muzycznych stolic Europy.

Polecamy więc miejsca z nimi związane, szczególnie jeśli jesteście miłośnikami muzyki klasycznej.

 

Wiedeński dom Mozarta

Z tuzina wiedeńskich mieszkań, w których żył Mozart do dziś zachowało się tylko jedno, to przy ulicy Domgasse 5. Kompozytor rezydował tu w latach 1784-1787 i w żadnych innym mieszkaniu nie przebywał tak długo. W tym właśnie domu skomponował swoją najsłynniejszą operę - Wesele Figara i podobno spędził w nim najszczęśliwsze lata swojego życia. Od 27. 01. 2006 r., czyli 250. rocznicy urodzin Mozarta, można zwiedzać aż sześć pięter domu kompozytora. Na pierwszym piętrze znajduje się zachowane w oryginale mieszkanie Mozarta – wytwornie urządzone cztery pokoje, dwa gabinety i kuchnię. Można tu dosłownie zanurzyć się w Wiedeń z okresu późnego baroku – poznać świat Mozarta, jego rodziny, przyjaciół oraz wrogów. Poznać geniusz tego fenomenalnego kompozytora.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Najdłuższe ulice świata!

 

Dom Haydna

Przy Haydngasse 19 zwiedzać możecie dom, w którym Józef Haydn mieszkał aż 12 lat. Powstała tu większa część jego późnej twórczości, m.in. wspaniałe oratorium „Stworzenie świata”. Z okazji 200. rocznicy śmierci kompozytora 31 maja 2009 r. przy jego domu otwarty został zrekonstruowany jak z czasów Haydna ogród ziołowy, który jest dzisiaj zieloną oazą w środku miasta. Co ciekawe, wielkim miłośnikiem twórczości Józefa Haydna był Napoleon Bonaparte.

 

Dom Beethovena

Podążając śladami Ludwika van Beethovena w Wiedniu, polecamy zajrzeć na Ungargasse 5. Stoi tam kamienica, w której kompozytor zamieszkał w 1823 roku i rok później stworzył słynną IX Symfonię. Tak, to melodia tej właśnie Symfonii rozbrzmiewa dumnie w hymnie Unii Europejskiej - „Odzie do radości”, do której słowa ułożył Fryderyk Schiller. Wiecie, że w czasie prapremiery tego utworu Beethoven był zupełnie głuchy? Nie słyszał burzy oklasków i wiwatów publiczności. Dopiero, gdy ktoś obrócił go w jej stronę zorientował się, że osiągnął sukces.

 

Kościół św. Michała

Kościół św. Michała jest jednym z najstarszych kościołów w Wiedniu. Powstał podobno już w 1220 roku i jest zlepkiem różnych architektonicznych stylów - od romańskiego i gotyckiego przez renesans po barokowe i klasycystyczne dekoracje. Kościół ten jest także bardzo związany z klasykami wiedeńskimi. To tu, po raz pierwszy wykonano Requiem Mozarta podczas mszy żałobnej po kompozytorze w 1791 roku. To również tu na kościelnych organach grywał Haydn, tak zaczęła się jego wielka przygoda z tym instrumentem.

 

Opera Wiedeńska

Wielowiekowa muzyczna tradycja Wiednia jest starannie kultywowana, a scena Wiedeńskiej Opery Państwowej cieszy się na świecie ogromną renomą. Jej gmach, był pierwszą publiczną budowlą powstałą przy Ringstraße. Urozmaicony repertuar (od baroku do dzieł XXI wieku) oraz ogromna liczba granych spektakli (ok 300 rocznie) plasuje Operę z Wiednia na pierwszym miejscu w międzynarodowym rankingu.

Więcej informacji o Wiedniu, znajdziecie na oficjalnej stronie miasta: https://www.wien.gv.at/english/.

 

Salzburg (sprawdź lokalizację na mapie)

Mówiąc o klasykach wiedeńskich nie sposób nie wspomnieć o Salzburgu, mieście, w którym urodził się pierwszy z nich – Wolfgang Amadeusz Mozart.

 

Dom urodzenia Mozarta

27 stycznia 1756 roku w kamienicy nr 9 przy Getreidegass w Salzburgu przyszedł na świat Wolfgang Amadeusz Mozart. Dziś rodzinny dom tego największego austriackiego kompozytora przyciąga jego miłośników z całego świata. W pokojach tej średniowiecznej kamienicy znajduje się muzeum z oryginalnymi pamiątkami po rodzinie Mozartów, a także ekspozycja ukazująca dzieciństwo „cudownego dziecka”. Spacerując uliczkami Starego Miasta nie trudno tę kamienicę przeoczyć dzięki żółtemu kolorowi ścian i kolejce zwiedzających.

 

Dom rodziny Mozartów

W 1773 roku rodzina Mozartów przeniosła się do większego mieszkania przy Makartplatz 8. Dom był miejscem towarzyskich spotkań, nierzadko połączonych z muzykowaniem, a młody Amadeusz stworzył tu wiele swoich dzieł, m.in. fragmenty opery Idomeneusz. W 1996 roku Dom Mozarta został otwarty dla zwiedzających, a interaktywne wystawy poświęcone życiu Mozartów i dziejom domu nie pozwolą Wam się nudzić. Do licznych eksponatów należy wiele oryginalnych dokumentów i portretów, a także fortepian kompozytora, zwiedzaniu towarzyszą dźwięki ponadczasowych kompozycji Mozarta.

Ponadczasowych? Dobre sobie? A wiecie czyje płyty sprzedawały się najlepiej w 2016 roku? Wolfganga Amadeusza Mozarta! Na całym świecie sprzedano 1,25 milionów płyt z jego kompozycjami, co pozostawia daleko w tyle chociażby takie gwiazdy jak Adele czy Beyonce. Jak widać Mozart, jak przed wiekami, tak i dziś jest bezkonkurencyjny.

 

Twierdza Hohensalzburg

Nad miastem rodzinnym Wolfganga Amadeusza Mozarta od prawie tysiąca lat góruje Twierdza Hohensalzburg, będąca najstarszą w całości zachowaną fortecą w Europie Środkowej. Wybudowana została w wyniku konfliktu między Stolicą Apostolską i głową Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego w XI wieku. Na przestrzeni swojego długiego istnienia nigdy nie została przez nikogo zdobyta. Warto tu zwiedzić wnętrza Wysokiego Zamku oraz piękne, gotyckie komnaty. My polecamy odwiedzić Twierdze szczególnie ze względu na roztaczający się z niej cudowny widok na Salzburg, zielone doliny oraz Alpy.

Więcej informacji o Salzburgu znajdziecie na stronie oficjalnego przewodnika miasta: http://www.salzburg.info/pl

 

Innsbruck (sprawdź lokalizację na mapie)

Po zdobyciu Twierdzy Hohensalzburg, skuszeni widokiem Alp, przenieśmy się do Innsbrucka.

 

Cesarski zamek Hofburg

Historia tego miasta mocno związana jest z dynastią Habsburgów. Cesarz Maksymilian I przekształcił prowincjonalne, otoczone górami miasteczko w jeden z ważniejszych ośrodków imperium i w 1500 roku wzniesiono tu cesarski zamek - Hofburg.

250 lat później do Innsbrucka przybyła cesarzowa Maria Teresa zarządzając przebudowę zamku w stylu wiedeńskiego baroku. Następnie jego wnętrza zostały zmienione dla cesarzowej Sisi - każda komnata wyróżnia się innym kolorem, ściany i okna zdobią jedwabne sukna, a meble są w stylu rokoko. Takie kolorowe, pełne przepychu cesarskie apartamenty zamku możemy podziwiać do dziś. Szczególne wrażenie robi sala poświęcona cesarskiemu małżeństwu Marii Teresy i Leopolda I oraz 16 ich dzieci – wielka, bogato zdobiona Sala Główna (Balowa) z portretami wszystkich członków rodziny.

 

Hofkirche

Idąc dalej szlakiem Habsburgów w Innsbrucku traficie do kościoła dworskiego Hofkirche, który zwany jest kościołem czarnych figur (Schwarzmanderkirche). Kolejny nudny kościół? Nie tym razem. Pierwotnie miał on być grobowcem cesarza Maksymiliana I i owszem majestatyczny, cesarski sarkofag usytułowany jest w samym środku nawy głównej, jest on jednak pusty. Cesarz został pochowany pod Wiedniem, a grób w Innsbrucku ma charakter symboliczny, czuwa jednak nad nim 28 odlanych z brązu figur. Kogo przedstawiają? Każda z postaci należała do rodziny Habsburgów, wśród nich są także dwie żony cesarza Maria von Burgund i Maria Sforza. Rzeźby są nadnaturalnej wielkości. Legenda głosi, że dotknięcie pewnej części ciała jednej z nich zapewnia płodność. Nie jesteśmy przekonani czy to tylko legenda bo widać, że element ten jest dość mocno wytarty, a mieszkańcy Innsbrucka twierdzą wręcz, że to naprawdę działa.

 

Goldenes Dachl – Złoty Dach

Spacerując po stolicy Alp trudno nie dostrzec jednego z symboli miasta – Złotego Dachu, górującego nad gotyckimi kamienicami Starówki. Wykonany został z polecenia cesarza Maksymiliana I w 1500 roku i pokryty 2657 pozłacanymi miedzianymi dachówkami, które zachowały się do dziś w oryginalnej formie. W dawnej Europie był symbolem bogactwa i szacunku, a jeżeli chcecie poznać lepiej jego dość burzliwą historię polecamy odwiedzić Muzeum Złotego Dachu.

Od 2005 roku pod Złotym Dachem każdego roku, w maju odbywają się międzynarodowe zawody lekkoatletyczne w skoku o tyczce - Golden Roof Challenge.

Więcej informacji o Innsbrucku znajdziecie na oficjalnej stronie miasta: https://www.innsbruck.info/pl/.

 

Klagenfurt (sprawdź lokalizację na mapie)

Polecamy Wam odwiedzić również niewielką, ale urokliwą stolicę Karyntii – Klagenfurt. Króluje tu renesans, lecz nie zawsze tak było. Kiedy w XVI wieku tragiczny pożar strawił całe miasto, do jego odbudowy zaangażowano włoskich architektów. Dzięki temu miasteczko przypomina miasta słonecznej Italii. Sercem Klagenfurtu jest Nowy Plac (Neuer Platz), nad którym pieczę sprawuje rzeźba smoka – symbolu miasta, znajduje się tu również najstarszy w całej Austrii pomnik cesarzowej Marii Teresy. Ponadto liczne fontanny, kamienice, dziedzińce, pałace i malownicze uliczki sprawiają, że Stare Miasto Klagenfurtu uchodzi za najpiękniejsze w całej Austrii i już trzykrotnie otrzymało dyplom Europa Nostra. Nie pozostaje nic innego jak tylko wybrać się na spacer odkrywając tę perłę renesansu.

Więcej informacji o Klagenfurcie znajdziecie na oficjalnej stronie miasta: https://www.visitklagenfurt.at/en/.

 

Kraj związkowy Salzburg (sprawdź lokalizację na mapie)

Muzeum Zabawek

Kto z nas choć na chwilę nie chciałby przenieść się do beztroskich czasów dzieciństwa? W Muzeum Zabawek w Salzburgu jest to możliwe, czeka Was tam czas najlepszej zabawy. Eksponaty to zabawki, również te z dawnych czasów, którymi można się po prostu bawić. Każde piętro muzeum to kolejna kraina dzieciństwa, a pierwsze i drugie piętro połączone są ze sobą zjeżdżalnią. Ponadto są misie, lalki, samochodziki, klocki, zabawy w sklep i wiele, wiele więcej. Dokazujcie, odkrywajcie, bawcie się, wiek na gra roli!

 

Kraj związkowy Tyrol (sprawdź lokalizację na mapie)

Tyrol panorama

Wzgórze Bergisel w Innsbrucku zachwyca nie tylko wspaniałym widokiem na miasto i pasmo Nordkette, ale także znajdującym się tam Muzeum Tyrol Panorama. Jest to chyba najciekawsze miejsce prezentujące historię regionu. Sercem wystawy jest jeden z ostatnich zachowanych na świecie obrazów panoramicznych - Riesenrundgemälde. Obraz ten prezentuje wydarzenie z 1809 – bitwę pod Bergisel. Bitwa ta stanowiła część walk o wolność Tyrolu (tzw. powstanie tyrolskie). Tyrolczycy pod wodzą regionalnego bohatera Andreasa Hofera stoczyli walkę o niepodległość z wojskami Napoleona. Ponadto interaktywne eskpozycje o historii Tyrolu, a także jego przyrodzie i zwyczajach sprawią, że stracicie rachubę czasu.

 

>>>SPRAWDŹ: Pomożemy Ci ułożyć Twój plan podróży po Austrii! Nie wahaj się tylko KLIKNIJ!

 

Skocznia Bergisel

Zaraz obok Muzeum znajduje się olimpijska skocznia narciarska Bergisel. Jest to nie tylko arena sportowych zmagań, ale także znakomity punkt widokowy, a przede wszystkim perła architektoniczna. Skocznia została przebudowana w 2002 roku, a nowy design został zaprojektowany przy słynną izraelską architekt Zahę Hadid i naprawdę robi wrażenie.

Skocznia dwukrotnie gościła u siebie igrzyska olimpijskie – 1964 i 1976, a każdego roku w styczniu najlepsi skoczkowie świata rywalizują na Bergisel w ramach słynnego Turnieju Czterech Skoczni.

 

Kopalnia srebra w Schwaz (sprawdź lokalizację na mapie)

Miasteczko Schwaz niedaleko Innsbrucka było w średniowieczu głównym miejscem wydobycia srebra w całej Europie. Podczas wycieczki będziecie mieli możliwość zwiedzić tą kopalnianą metropolię, której sztolnie rozpościerają się 800 metrów pod ziemią, usłyszycie opowieści o tysiącach górników, którzy pracowali tu przed wiekami, czeka Was również przejażdżka wózkiem podziemnej kolejki. Poza kopalnią srebra Schwaz oferuje wiele innych atrakcji – warto odwiedzić planetarium, zamek Freundsberg czy muzeum sztuki Rabalderhaus.

 

Świat Kryształów Swarovskiego w Wattens (sprawdź lokalizację na mapie)

Od razu mówimy - nie jest to muzeum, a przynajmniej nie takie zwykłe muzeum. Świat Kryształów Swarovskiego otwarty w 1995 roku znajduje się we wiosce Wattens obok Innsbrucka i wciąż powiększa swoje atrakcje. Wycieczka przez ten kryształowy świat zaskoczy Was na każdym kroku – każda kryształowa komnata to dzieło sztuki wykonane przez współczesnych artystów. Kryształowa katedra, kryształowy teatr, kryształowe rzeźby, kryształowy las, kryształowy staw, a wszystko to idealnie połączone z muzyką i grą świateł. Nic dziwnego, ze Muzeum zaliczane jest do najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Austrii. A gdy kryształów wciąż Wam mało i chcielibyście zabrać choć jeden do domu, polecamy zakupy w największym na świecie sklepie Swarovskiego.

 

Wioska Otziego (sprawdź lokalizację na mapie)

Otzi – człowiek lodu znaleziony został w górach, w tyrolskiej dolinie Otztal przez niemieckich turystów we wrześniu 1991 r. Początkowo sądzono, że są to zwłoki zaginionego turysty, jednak po przeprowadzeniu szczegółowych badań okazało się, że Otzi zmarł ok. 3000 lat p.n.e.! Dalsze prace badawcze doprowadziły do powstania w miejscu znaleziska archeologicznego skansenu, w którym przeniesiemy się do ery ludzi pierwotnych i poznamy tajemnice ich życia. W szałasach, otoczonych polami uprawnymi zobaczyć można dawne narzędzia, broń, piece, paleniska i poznać codzienne rytuały Otziego i jego pobratymców. W wiosce znajduje się również staw, po którym pływa czółno zrobione z jednego pnia drzewa, a także zagrody ze zwierzętami, które prawdopodobnie żyły w czasach ludzi pierwotnych, m.in. tur.

 

Kraj związkowy Górna Austria  (sprawdź lokalizację na mapie)

Ars Electronica Center

Ars Electronica-austria-breakplan

Linz, stolica Górnej Austrii to urokliwe naddunajskie miasteczko. Piękne krajobrazy idealnie współgrają tu z nowoczesną architekturą i sztuką medialną, nie bez przyczyny więc Linz zostało uhonorowane przez UNESCO tytułem „City of Media Arts”. Tym razem zapraszamy Was w podróż do przyszłości, w fascynującym muzeum – Ars Electronica Center. Spektakularne wrażenie robi już sama, mierząca 5100 melewacja budynku – szklany sześcian migoczący feerią barw. Wewnątrz interaktywne laboratoria czekają na Wasze samodzielnie eksperymenty. Macie ochotę sklonować swoją ulubioną roślinkę? Nie ma problemu. Zatracić się w Trójwymiarowej Jaskini Wirtualnej Rzeczywistości? Proszę bardzo! Motywem przewodnim w Ars Electronica Center jest człowiek, jego otoczenie i pytanie - jak nasze życie będzie wyglądało w przyszłości?

 

Hallstatt (sprawdź lokalizację na mapie)

hallstatt-austria-breakplan

Hallstatt - niewielkie miasteczko położne nad jeziorem Halsztackim w Górnej Austrii jest prawdziwą perełką tego regionu. Ta malownicza miejscowość u podnóża Alp jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych, a UNESCO umieściło ją na liście światowego dziedzictwa jako wyjątkowy krajobraz kulturowy. Piękny, lecz niewielki rynek, nad którym góruje smukła wieża neogotyckiego kościoła, zaskakuje kolorowymi dachówkami średniowiecznych kamienic. Nad miasteczkiem znajduje się kopalnia soli, do której można się wybrać się na spacer lub część trasy pokonać kolejką. Polecamy też wynająć rower wodny i podziwiać Hallstatt z wysokości jeziora. Co ciekawe zakochani w miasteczku Chińczycy, postanowili zbudować je u siebie. Chińska podróbka pozostawia jednak wiele do życzenia.

 

Kraj związkowy Dolna Austria (sprawdź lokalizację na mapie)

Szlak wina Dolnej Austrii

Szlak wina Dolnej Austrii należy do jednego z najdłuższych na świecie szlaków podążających śladami wina – liczy sobie ponad 800 km i ciągnie się po obu stronach Dunaju. Droga wijąca się wśród winnic łączy wszystkie obszary uprawy winorośli w regionie, a jest ich aż osiem - Wachau, Kremstal, Kamptal, Traisental, Wagram, Weinviertel, Carnuntum oraz Thermenregion Wienerwald. Szlak możecie odkrywać rowerem, piechotą, a nawet statkiem rejsowym pływającym po Dunaju. Uwaga, na szlaku czeka Was wiele pokus i trudne wybory – znajdziecie tu bowiem ponad 1700 producentów wina!

 

Melk (sprawdź lokalizację na mapie)

Melk to malownicze miasteczko położone nad Dunajem. Bez wątpienia jedną z największych atrakcji tego miejsca jest usytuowany na wzgórzu Klasztor, który był inspiracją dla włoskiego pisarza Umberto Eco do napisania jego najsłynniejszej książki – Imię róży, stąd też pochodził jej główny bohater - Adso. Klasztor został założony w XI wieku dla ojców Benedyktynów, jest jednym z największych opactw w Austrii i jednym z najpiękniejszych barokowych zespołów sakralnych w Europie.

 

Kraj związkowy Wiedeń (sprawdź lokalizację na mapie)

Las wiedeński

Las wiedeński w 2005 roku otrzymał od UNESCO status Parku Biosfery, jako wyjątkowy obszar łączący krajobraz naturalny, z tym przekształconym przez człowieka. Część przekształcona przez człowieka to nic innego jak wielkie miasto – Wiedeń. Jest to więc unikat na skalę światową. Las zajmuję powierzchnię 1350 km2 i jest domem dla 2000 gatunków roślin oraz 150 gatunków zwierząt. Znajduje się to wiele szlaków spacerowych i wędrówkowych, czyniąc go idealnym terenem rekreacyjnym z czego chętnie korzystają Wiedeńczycy. Ponadto liczne punkty informacyjne opisują krajobraz wraz z charakterystyczną dla niego florą i fauną.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jakie zwyczaje panują w Austrii?

 

Tiergarten – najstarsze zoo w Europie

Tiergarten to ogród zoologiczny wchodzący w skład kompleksu pałacowo-ogrodowego Schönbrunn w Wiedniu. Otwarty został już w 1752 roku przez cesarza Franciszka I, męża Marii Teresy, co czyni go najstarszym zoo na Starym Kontynencie, ponadto uważane jest za najlepsze i najnowocześniejsze na świecie. Zobaczycie tu ponad 500 gatunków zwierząt, które mieszkają w możliwie najbardziej zbliżonych do naturalnych warunkach. Wybiegi są wyjątkowo duże – ten dla niedźwiedzi jest wielkości 1700 m², zwierzęta mogą więc leniuchować w komfortowych warunkach, a także nurkować. Ponadto ogród zoologiczny prowadzi warsztaty i wykłady o świecie zwierząt. Co roku zoo Tiergarten odwiedzają ponad dwa miliony turystów.

 

Hundertwasserhaus – krzywy dom

Hundertwasserhaus to wybudowany w latach 80. XX wieku, w centrum Wiednia dom, który zaskakuje swoim wyglądem i wyjątkowo nie pasuje do otoczenia. Jego pomysłodawcą był zafascynowany dziełami Gaudiego Friedensreich Hundertwasser.

Niektórzy się nim zachwycają, inni wręcz przeciwnie. Dlaczego? Budynek ma fantazyjne kształty - nierówne podłogi i ściany, ale o dziwo mieszkają w nim ludzie. Codziennie przed Hundertwasserhaus gromadzą się tysiące turystów, by zrobić zdjęcie temu nietypowemu na mapie Wiednia budynkowi.

 

Co jeszcze warto zobaczyć?

Jezioro Bodeńskie

Jedno z najpiękniejszych jezior Europy – Jezioro Bodeńskie, leżące u podnóża Alp, na pograniczu trzech państw – Austrii, Niemiec i Szwajcarii. Nad jego brzegiem położona jest stolica austriackiego Vorarlbergu – Bregencja. Co roku, w lipcu i sierpniu odbywa się tam słynny Festiwal Operowy, którego scena główna usytuowana jest na tafli jeziora. Czekają tu na Was niesamowite spektakle wykonywane przez wybitnych artystów i muzyków.

 

Jarmarki świąteczne

Są nieodłącznym elementem adwentu i zamieniają austriackie miasta w magiczne krainy wypełnione drewnianymi chatkami, choinkami, światełkami i zapachem grzanego wina. Na jarmarkach znajdziecie wszystkie świąteczne niezbędniki – od tych tradycyjnych, wyrabianych ręcznie prezentów po nowoczesne ozdoby choinkowe, a także regionalne bożonarodzeniowe potrawy. Nierzadko takim jarmarkom towarzyszą koncerty wypełniając austriackie miasta i miasteczka świątecznymi melodiami.

 

Festiwal w Salzburgu - Salzburger Festspiele

Zaliczany jest do najbardziej renomowanych i największych festiwali muzyki i teatru na świecie. Jego tradycja sięga prawie 100 lat - od 1920 roku każdego lata całe miasto zamienia się wielką scenę. Salzburger Festspiele wyróżnia najwyższy poziom artystyczny – angażuje się najwybitniejszych artystów i najznakomitsze orkiestry. Tego wydarzenia nie może opuścić żaden meloman!

 

Noworoczny Koncert Filharmoników Wiedeńskich

To już tradycja, że cały świat świętuje pierwszy dzień nowego roku przy dźwiękach austriackich walców wykonywanych przez Filharmoników Wiedeńskich. Są to wirtuozi z pierwszej ligi międzynarodowych muzyków, co roku orkiestrą dyrygują światowej klasy dyrygenci. Nic dziwnego, że ten najsłynniejszy koncert muzyki klasycznej jest transmitowany do ponad 90 krajów i oglądany przez wielomilionową publiczność. By móc zasiadać 1 stycznia w Złotej Sali Musikverein i delektować się muzyką na żywo trzeba mieć jednak odrobinę szczęścia. Koncert cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem, że bilety są losowane. Spróbujcie, może akurat do Was fortuna się uśmiechnie!

 

Stok Hannenkamm

Zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim na stoku Hahnenkamm w Kitzbühel. Trasa ta uważana jest za najbardziej spektakularną trasę zjazdową świata, jest ucieleśnieniem grozy i uwielbienia jednocześnie. Wymaga od sportowców najwyższych umiejętności – nachylenie stoku wynosi aż 85%, wielokrotnie zmusza do oddawania skoków czy wchodzenia w ostre zakręty. Zjazd o długości ponad 3300 metrów trwa około dwóch minut, a narciarze osiągają zawrotne prędkości, dochodzące do 140km/h. Zawody na Hahnenkamm w Kitzbühel wywołują ogromne emocje i co roku przyciągają kilkadziesiąt tysięcy kibiców.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak spędzić weekend?

Wypoczynek

Uzdrowiska

Uzdrowiska w Austrii mają długą i bogatą tradycję, podtrzymywaną do dziś lecz w nowocześniejszej wersji. Liczne ośrodki spa i wellnes łącza dawną atmosferę z innowacyjnymi zabiegami, kuracjami i urządzeniami. Jak łatwo można zauważyć wszystkie tradycyjne austriackie uzdrowiska mają przedrostek „Bad”. Stanowi on niemalże szlachecki tytuł i jest symbolem renomy, warto także dodać, że z dobroczynnego wpływu uzdrowisk korzystali już członkowie rodu Habsburgów. Ulubioną uzdrowiskową miejscowością cesarza Franciszka I było Baden, z którego nawet uczynił swoją letnią rezydencję. Dziś Baden jest jednym z najważniejszych tego typu kurortów w Austrii. Skorzystać tu możecie między innymi z kąpieli w ciepłych wodach siarkowych poprawiających kondycję skóry i krwioobieg. Ponadto Baden urzeka także charakterystyczną biedermeierowską architekturą.

Kolejne „cesarskie” uzdrowisko to znane na całym świecie Bad Ischl. Tutejsze wody solankowe mają zbawienny wpływ na m.in. drogi oddechowe, układ ruchowy i trawienny. Przed wielu laty kurort ten pełnił rolę miejsca spotkań elit Wiednia, które budowały tu nawet własne wille. Bad Ischl szczególnie ukochał sobie cesarz Franciszek Józek, który prawdopodobnie temu uzdrowisku zawdzięcza swoje życie. Jego rodzice - arcyksiążę Franciszek Karol wraz ze swoją małżonką Zofią doczekali się syna dopiero po zastosowaniu zaleceń znanego doktora z Ischl – Franza Wirera.

 

Bad Leonfelden to bagienna kraina i uzdrowisko, które sami Austriacy upodobali sobie najbardziej. Ręcznie wydobywane, bogate w związki mineralne błoto jest tu wykorzystywane do różnorodnych terapii. Błotne kuracje zalecane są m.in. przy problemach z krążeniem, chorobach serca, czy zaburzeniach przemiany materii. Uzdrawiające, regenerujące i odnawiające kuracje oferowane w austriackich uzdrowiskach to gwarancja odzyskania sił i przyjemnych chwil, oddziałujących na wszystkie nasze zmysły. Pozwólcie sobie na momenty zapomnienia i istny balsam dla duszy i ciała.

 

Sporty wodne

Achensee to największe jezioro w Tyrolu, położone między majestatycznymi górami. Jest idealnym miejscem na urlop zapewniającym rozmaite atrakcje. Poza oczywiście górskimi wycieczkami możecie rozsmakować się w sportach wodnych. Wokół jeziora znajduje się aż pięć plaż, a krystalicznie czysta woda daje ochłodę w upalne dni – średnia temperatura to 20 stopni Celsjusza. Ponadto Achensee to istny raj dla żeglarzy, surferów, a także miłośników kajakarstwa i raftingu. Jeśli nie jesteście ekspertami sportów wodnych nie ma problemu, profesjonalni instruktorzy wszelkich wodnych dyscyplin już nas Was czekają.

A może wolicie podziwiać Achensee z powietrza? Te okolice to raj dla paralotniarzy, nawet tych początkujących. Po wszystkich sportowych szaleństwach polecamy Wam relaksujący rejs statkiem wokół jeziora.

 

Góry

Alpy-austria-breakplan

Alpy to mekka górskich sportów. Zimą narty, snowboard, sanki czy spacery na rakietach śnieżnych. Latem wędrówki po niekończących się tyrolskich szlakach, wspinaczka na szczyty trzytysięczników lub szaleńcze rowerowe podjazdy i zjazdy. Wszystko w otoczeniu alpejskich krajobrazów, górskiej przyrody i świeżego powietrza. Na miłośników gór czeka tu ponad 15 tys. km oznakowanych szlaków. Fani wspinaczki znajdą ponad 8000 dróg. Tyrol wart jest odwiedzenia o każdej porze roku, tu nie ma czasu na nudę.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Najbardziej niebezpieczne miejsca na świecie.

 

Narty w Austrii

Austria jest jednym z najchętniej wybieranych krajów na zimowe szaleństwa. Nic dziwnego! Niezliczona liczba stoków i tras narciarskich, nowoczesna infrastruktura sprawiają, że zarówno wytrawni narciarze, rodziny z dziećmi, jak i miłośnicy imprez après-ski znajdą w tym alpejskim kraju coś dla siebie.

Prym bez wątpienia wiedzie Tyrol – serce Alp. I to tu zaczniemy naszą narciarską przygodę, a dokładnie w stolicy regionu - w Innsbrucku. Dlaczego? Bo tylko tu z centrum miasta na stok dotrzesz w 20 minut! Kolejką Hungerburgbahn dojedziecie do Hungerburg, a stamtąd kolejką linową prosto na Seegrube, położonego na wysokości 1905 m n.p.m. A tu szerokie stoki Nordkette są na wyciągnięcie ręki! Dodatkowo na Seegrube mieści się restauracja z regionalnym jedzeniem, a zaraz obok CLOUD 9 Iglu Bar, w którym można napić się drinka, a w weekendy poimprezować. To wszystko z panoramicznym widokiem na Innsbruck i góry!

Informacje o aktualnych cenach i warunkach pogodowych znajdziecie na: http://www.nordkette.com/en/.

 

Przenieśmy się teraz nieco na zachód do tyrolskiej doliny Ötztal, gdzie według wielu rankingów znajduje się najlepszy z ośrodków narciarskich w Austrii – Sölden. Dzięki lodowcom na tutejszych stokach można szusować od października do maja. Miłośnicy filmów o brytyjskim agencie 007 na pewno kojarzą Sölden z filmu. To właśnie na tutejszych stokach James Bond walczył z tajną organizacją.

W Sölden na narciarzy czekają dwa sąsiadujące ze sobą i połączone wyciągami oraz tunelem dla narciarzy lodowce Tiefenbach i Rettenbach. Dostać się do nich możecie zarówno samochodem, jak i skibusem, a na szczyty lodowców – 3250 m n.p.m. zawiozą Was gondole. Narciarskie szaleństwo czas zacząć! Przed Wami 145 km szerokich stoków o wszystkich stopniach trudności, do tego ponad 30 schronisk z restauracjami oferującymi regionalne dania. Dodatkowo przy lodowcu Tiefenbach znajdują się wypożyczalnie sprzętu. Warto dodać, że lodowiec Rettenbach gości na swoich stokach zawody pucharu świata w narciarstwie alpejskim.

Jeśli jesteście fanami après-ski, Sölden jest dla Was idealnym miejscem! Wielkie bary i kluby après-ski przy głównej ulicy miasteczka to prawdziwy raj dla imprezowych narciarzy. Życie nocne w miasteczku określane jest mianem legendarnego!

Informacje o aktualnych cenach i warunkach pogodowych znajdziecie na: goo.gl/pxBvQK.

Czas na kolejną tyrolską dolinę – Dolinę Zillertal. Oferuje ona aż 6 ośrodków narciarskich - 508 km tras, co czyni ją jedną z największych narciarskich dolin na świecie. Prym wiedzie tu ośrodek Mayrhofen. Atrakcyjności dodało mu połączenie tras i wyciągów z pobliskimi miejscowościami - Finkenberg, Hippach i Tux, dzięki temu stał się najpopularniejszym ośrodkiem narciarskim wśród Austriaków. Ośrodek Mayrhofen to prawie 140 km niezwykle szerokich tras o zróżnicowanej trudności. Z centrum miasteczka na narciarskie tereny położone na wysokości 2000 m n.p.m. zabierze Was kolejka Penkenbahn, do której regularnie docierają skibusy z całej okolicy.

Sama miejscowość - uchodzi za najpiękniejsze alpejskie miasteczko w Austrii - to kwintesencja alpejskiego stylu architektonicznego, pyszna tradycyjna kuchnia, a także liczne bary après-ski. Znajdziecie tu bardzo bogatą bazę noclegową, która jednak do najtańszych nie należy. Ubytki w portfelu z pewnością zostaną Wam wynagrodzone przez piękne górskie widoki, narciarskie szaleństwa i urok tego alpejskiego miasteczka.

Informacje o aktualnych cenach i warunkach pogodowych znajdziecie na: goo.gl/k2myks.

Wybierając się na narty do Tyrolu koniecznie rozważyć musicie ośrodek Ischgl, który także zajmuje wysokie miejsca w corocznych rankingach na najlepsze ośrodki narciarskie w Austrii. Jednym z największych atutów tego miejsca jest wręcz gigantyczna ilość tras, które liczą w sumie prawie 240 km. Doświadczeni narciarze znajdą aż 11 najtrudniejszych - czarnych tras. Ponadto na nartach można dotrzeć do szwajcarskiej strefy bezcłowej Samnaun. Bogata jest również infrastruktura, z miasteczka aż 3 koleje gondolowe zabierają narciarzy na górę, a tam czekają 44 nowoczesne wyciągi. Na terenie ośrodka Ischgl znajduje się również Snowpark PlayStation Vita Ischgl – największy park do uprawiania freestyle w całych Alpach.

A co po nartach? Oczywiście après-ski! Ischgl to prawdziwe centrum rozrywki uchodzące za stolicę narciarskich i nie tylko narciarskich imprez. Każdego roku spodziewać się tu można koncertu gwiazdy światowej muzyki, a byli to już między innymi Rihanna i Elton John.

Zdaje się, że Ischgl ma same plusy i pewnie by tak było gdyby nie wysokie ceny zakwaterowania. Dlatego polecamy zatrzymać się w miejscowościach położnych trochę dalej i stamtąd dojeżdżać skibusem lub samochodem. To zdecydowanie bardziej ekonomiczna opcja.

Informacje o aktualnych cenach i warunkach pogodowych znajdziecie na: http://www.ischgl.com/pl.

Pozostając jeszcze na chwilę w Tyrolu polecamy zajrzeć do miejscowości Kühtai (sprawdź lokalizację na mapie) – najwyżej położonego ośrodka sportów zimowych w Austrii – sama wioska znajduje się na wysokości 2020 m n.p.m. Gwarancją jest więc długo utrzymujący się śnieg i stoki czynne nawet do maja.

Ośrodek narciarski obejmuje 44 km tras o różnym stopniu trudności i 11 nowoczesnych wyciągów. Dodatkowo w środowe i sobotnie wieczory można jeździć po jasno oświetlonych stokach.

Kühtai oferuje spokój, jest więc znakomitą opcją dla rodzin z dziećmi. Ponadto znajdują się tu dwie szkółki narciarskie dla dzieci, gdzie zabawa połączona jest z nauką jazdy na nartach.

Wszędzie jest blisko, a wyciągi położone są dosłownie przy wyjściu z hoteli. Nie pozostaje nic innego, jak tylko szusować w otoczeniu malowniczych trzytysięczników.

Informacje o aktualnych cenach i warunkach pogodowych znajdziecie na: goo.gl/o7EJ4W.

Z Tyrolu przenieśmy się do Karyntii (sprawdź lokalizację na mapie). Bez wątpienia zimowe szaleństwa w tym kraju związkowych są tańsze, a warunki bardziej przychylne mniej doświadczonym narciarzom – łagodne zbocza i mniejszy tłok na stokach. Polecamy szczególnie jedyny w tym regionie lodowiec - Mölltaler położony na wysokości 3122 m n.p.m., gdzie sezon trwa od listopada do maja. Lodowiec oferuje trasy o łącznej długości 53 km, o każdym stopniu trudności.

Region ten idealny jest dla rodzin z dziećmi i oferuje im specjalne karnety Ski Hit - dzieci i młodzież w wieku 6-18 lat otrzymują 50% zniżki, trzecie dziecko i wszystkie kolejne jeżdżą na nartach za darmo.

Informacje o aktualnych cenach i warunkach pogodowych znajdziecie na: goo.gl/0hOz1q.

Arlberg-austria-breakplan

Na koniec chcemy Was zabrać na zachodni kraniec Austrii, do kraju związkowego Vorarlberg – ośrodków narciarskich Lech i Zürs z przełęczą Arlberg. Tereny te uchodzą za bardzo ekskluzywne, dlatego cieszą się duża popularnością na całym świecie. Jeśli chcecie spotkać gwiazdy światowego kina lub muzyki, polecamy Wam narty właśnie w Vorarlberg. Przyznajmy jednak, że możliwość spotkania znanych osób to nie jedyna atrakcja tego miejsca. Stoki są tu zawsze perfekcyjnie przygotowane, trasy mają różny poziom trudności, więc każdy znajdzie coś dla siebie, a jeśli jesteście miłośnikami skituringu rozległe tereny do jazdy „na dziko” już na Was czekają.

Renoma i popularność ośrodków Lech i Zürs sprawiają, że ceny wymagają dość dużej zasobności portfela i panuje tu raczej snobistyczna atmosfera. Ani jedno, ani drugie jednak nie odstrasza i ośrodki musiały wprowadzić ograniczenia na stokach do 14 tys. gości dziennie. Gwiazdorskie warunki tylko dla wybranych?

Informacje o aktualnych cenach i warunkach pogodowych znajdziecie na: http://www.lechzuers.com/.

 

Już dokładnie wiecie, co warto zobaczyć w Austrii, a w głowach macie ułożony plan zwiedzania? Problemem pozostało kilka szczegółów organizacyjnych? Z nami to nie kłopot! Możecie napisać do nas na nasz adres mailowy rezerwacje@breakplan.com. Zawsze można skontaktować się również przez nasz fanpage na Facebooku! Jak to działa? Dowiecie się klikając tutaj.

Ogrom atrakcji i miejsc do zwiedzania w tym pięknym kraju Was przytłoczył i sami nie wiecie, co wybrać? Z pomocą przychodzą najbardziej popularne biura podróży i nasza wyszukiwarka wczasów, dzięki którym zaoszczędzicie czas i z pewnością wybierzecie wczasy dokładnie takie, o jakie zawsze Wam chodziło.

 

>>>SPRAWDŹ: Komunikacja publiczna w Austrii!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-30 08:27:53
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy

  • Wiedeń - plan wycieczki
    Czy wiecie, że Wiedeń po raz ósmy z rzędu upla...
    WIĘCEJ>>