Portugalia

PortugaliaWprowadzenie

Wprowadzenie

Portugalia jest najbardziej na zachód wysuniętym krajem europejskim, jak pisał portugalski artysta Luís Vaz de Camões: Tam, gdzie ziemia się kończy, a morze się zaczyna. Mimo swej niewielkiej powierzchni, kraj zaskakuje różnorodnością krajobrazów. Do wyboru mamy piękne, białe plaże, wysokie góry, rwące rzeki lub spokojne, szerokie równiny. Dodatkowo całości przyrody przez większość czasu towarzyszy błękitne niebo i prażące słońce. Portugalczycy są ludźmi otwartymi i pomocnymi, a turyści w ich kraju są mile widziani. Nie pozostaje nam więc nic innego jak spakować walizki i wyruszyć na podbój nowego miejsca, a nasz przewodnik z pewnością w tym pomoże. 

Wstp-Portugalia-Breakplan

Spodobał Wam się ten wstęp do przewodnika po Portugalii? Wiedzcie, że możecie teraz zrobić więcej, niż kliknąć lajk na Facebooku i odłożyć w czasie marzenia o tym miejscu! Skontaktujcie się z nami poprzez formularz kontaktowy lub przez nasz fanpage na Facebooku. Osobiście doradzimy Wam jak zaplanować zarówno przelot, jak i noclegi do tego miejsca. Co macie do stracenia? Po więcej szczegółów kliknijcie tutaj.

Jeśli nie chcecie skorzystać z naszego osobistego doradztwa, biegniemy z pomocą naszej wyszukiwarki lotów i noclegów!

Informacje ogólne

Powierzchnia: 92, 4 tys. km2, wraz z Azorami i Maderą

Stolica: Lizbona

Liczba ludności: 10,3 mln

Język urzędowy: portugalski

Waluta: euro

Strefa czasowa: czas centralny GMT (czas letni od III do X GMT + 1)

Numer kierunkowy: 351

Klimat: śródziemnomorski oceaniczny

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Zorganizujemy Twój wyjazd do Portugalii za grosze! Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.

Geografia i historia

Portugalia leży w południowo-zachodniej Europie i jednocześnie jest najdalej na zachód wysuniętymi krajem naszego kontynentu. Kształtem przypomina wąski prostokąt, podzielony rzeką Tag na górzystą północ i suche, płaskie południe. Od wschodu oraz północy graniczy z Hiszpanią, natomiast od południa i zachodu jej wybrzeże otacza Ocean Atlantycki. Kraj podzielony jest na osiem głównych regionów. Archologia-Portugalia-Breakplan

Początki dziejów Portugalii sięgają XI wieku p.n.e. kiedy to Fenicjanie i Grecy zaczęli zakładać osady kupieckie. Jednak już w III wieku p.n.e. kontrolę nad Półwyspem Iberyjskim przejmują Kartagińczycy, by następnie oddać ją w ręce Rzymian w roku 130 p.n.e. Pod panowaniem rzymskim nastąpił rozwój cywilizacyjny, romanizacja oraz integracja gospodarcza Luzytanii, jak wówczas była nazywana Portugalia. W późniejszych latach kraj przechodził z rąk do rąk, począwszy od roku 419 kiedy władzę przejmuje germański lud Swewów, Wizygotów, a następnie Umajjadów.

Od VIII w. prowadzono rekonkwistę, czyli walki chrześcijan o wyparcie Maurów z Półwyspu Iberyjskiego. W 1147 roku udało się odbić Lizbonę, a w 1249 Portugalia uzyskała obecny kształt terytorialny. Po wygaśnięciu w 1383 roku dynastii burgundzkiej niezależność Portugalii przed próbą połączenia jej z Kastylią obronił Jan I Wielki.

Począwszy od XV wieku Portugalscy żeglarze pod patronatem księcia Henryka Żeglarza zaczęli docierać do zachodnich wybrzeży Afryki, a później Indii, Indonezji i Chin. Portugalczycy zaczęli łączyć swoją przyszłość z ekspansją morską. Najbardziej znanym odkryciem była podróż Vasco da Gamy z Europy do IndiiOdkrywcy-Lizbona-Portugalia-Breakplan

W połowie XVI wieku zaznaczył się spadek znaczenia kraju, nastąpiło osłabienie władzy monarszej, Portugalia popadła w głęboki kryzys w gospodarce rolnej, zaznaczyło się też wyraźne załamanie ekspansji kolonialnej. Dodatkowo, związki z kastylijską rodziną królewską spowodowały przejście tronu we władanie hiszpańskiego króla Filipa II. W 1640 roku Portugalczycy zbuntowali się i obrali z powrotem na tron własnego króla – João IV. Zmiana ta początkowo przyniosła pożądane efekty, jednak na krótko. Próby reform i odbudowy państwa na nic się zdały.

XIX wiek to czas wojen domowych i pogłębienia kryzysu gospodarczego, przez co nasilały się tendencje republikańskie. W roku 1910 obalono dynastię Braganza  i proklamowano Republikę, uchwalając konstytucję w 1911 roku. Pierwszym prezydentem został pisarz Teofilo Braga. Flaga-Portugalia-Breakplan

Na początku I wojny światowej Portugalia była państwem neutralnym, jednak w roku 1916 opowiedziała się po stronie antyniemieckiej. Po wojnie władzę w kraju przejął Antonio de Oliveira Salazar, przekształcając Portugalię w państwo faszystowskie. Władzę autorytarną przejął w roku 1932 i jako dyktator rządził aż do roku 1968. Jego następca M. J. Caetano, nie potrafiąc opanować zaostrzającej się sytuacji politycznej i gospodarczej w kraju jak i na terenach kolonii, został obalony w kwietniu 1974 roku przez tzw. rewolucję goździków. Rewolucja zapoczątkowała proces dekolonizacji portugalskich posiadłości zamorskich. W latach 1974-1976 przyznano niepodległość wszystkim prowincjom zamorskim. 

W roku 1976 uchwalono demokratyczną konstytucję. W 1986 roku Portugalia wraz z sąsiadującą Hiszpanią zostają przyjęte do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Ostatnie trzydziestolecie, to czas równowagi politycznej sprzyjającej coraz szybszemu rozwojowi gospodarczemu, który między innymi wpływa na rozwój atrakcyjności turystycznej Portugalii.

 

>>>Jesteś miłośnikiem historii? Sprawdź więc dzieje innych krajów!

Kultura i zwyczaje

W Portugalii napotkamy mieszankę kulturową ze względu na przeróżne ludy zamieszkujące Półwysep Iberyjski, od Celtów, Rzymian przez Maurów, a także przenikanie kultur z zamorskich posiadłości. To, co tak naprawdę kształtuje i tworzy kulturę w kraju to przede wszystkim ludzie. Portugalczycy mówią o sobie, że są narodem brandos costumes, czyli łagodnych obyczajów. Często opisuje się ich jako spokojnych, dobrodusznych, cierpliwych ludzi. Oznacza to zatem, że nie są to stereotypowi, narwani południowcy, z jakimi kojarzą nam się na przykład Włosi.

Dla Portugalczyków fundamentalną wartością jest wzajemny szacunek. Zarówno w mieście, jak i na wsi widoczny jest wyraźny podział na klasy, ale paradoksalnie również poczucie równości. Wszyscy oczekują od siebie nawzajem szacunku. To, co dla Portugalczyka ważne to oczywiście sport, a przede wszystkim piłka nożna. Kraj słynie bowiem ze światowej klasy piłkarzy i trenerów. Więzy rodzinne to w Portugalii fundamentalna wartość. Rodziny, zwłaszcza na północy kraju są duże. Nadal często spotyka się domy, w których żyje kilka pokoleń. Portugalczycy lubią również żartować, opowiadać dowcipy i plotkować. Tradycja-Portugalia-Breakplan

Portugalczyk z północnej części kraju, nie jest tym samym Portugalczykiem z południowej. „Ludzie północy” charakteryzują się ciemnymi włosami, krępą sylwetką. Stanowią podstawę katolicyzmu portugalskiego, a poglądy są bardziej konserwatywne, zarówno te polityczne, jak i kulturowe. Stąd też wynika fakt, że północy możemy spotkać większe rodziny. Południowcy to ludność pochodzenia żydowskiego, mauretańskiego i afrykańskiego. Są bardziej liberalni i mają większe zdolności adaptacyjne. Jak zatem widać, podróże po Portugalii pozwalają nie tylko poznać zróżnicowany krajobraz, ale także cały kalejdoskop osobowości.

Nie znacie języka portugalskiego i obawiacie się, że sprawi Wam to problemy w czerpaniu przyjemności z Twojej podróży? Nauka języka to naprawdę nic trudnego z kursami od jednego z naszych partnerów. W ramach tych kursów ćwiczycie przede wszystkim swoje umiejętności komunikacyjne oraz macie dostęp do interaktywnych ćwiczeń językowych online i dedykowanego nauczyciela. Sami korzystaliśmy i polecamy. Koszt jest mniejszy niż 100 zł za cały kurs! Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jaki klimat panuje w Portugalii?