Dzielnica Bairro Alto

Dzielnica Bairro Alto

Co to jest:

Bairro Alto to centralna dzielnica Lizbony. Jej nazwa dosłownie znaczy „Wysoka Dzielnica”, a to dlatego, że jest położona na siódmym wzgórzu miasta. Ulice są strome i wąskie. Najstarsze zabudowania to XVI-wieczne 2, 3-piętrowe budynki, długie i wąskie. Natomiast późniejsze budowle pochodzą z ery Pombala, są one wyższe i z symetrycznymi fasadami.

 

Co zobaczysz i przeżyjesz:

Bairro Alto ma dwa oblicza i naprawdę warto poznać je oba. Pierwsze za dnia, a drugie w nocy, kiedy to ze spokojnej dzielnicy zamienia się w rozrywkową, tłoczną i głośną przestrzeń. Oczywiście kulminacja imprez ma miejsce w weekendy. Z tego to powodu mieszkańcy tej dzielnicy mówią, że nie śpią od piątku od niedzieli. Dla ich spokoju ustanowieniem z 2009 roku bary i puby muszą być zamknięte najpóźniej o 3 nad ranem. Natomiast za dnia możecie poznać lokalne życie Lizbończyków. Dość częstym widokiem jest suszące się na balkonach pranie. Polecamy Wam przejechać się popularnymi stołecznymi windami –tramwajami z żółtymi wagonikami. Niezaprzeczalnie najbardziej urokliwą windą jest Elevador da Bica uznawaną jako Monument Narodowy. Natomiast Elevador da Gloria z 1885r., wjedziecie na Punkt Widokowy Św. Piotra z Alcantary (Miradouro de São Pedro de Alcântara), skąd czeka na Was niezapomniany widok na wschodnią i centralną część miasta. Wybierzcie się także na Taras Widokowy Św. Katarzyny (Miradouro de Santa Catarina), by rozkoszować się widokiem zachodu słońca na rzeką Tag.

Będąc w tej dzielnicy nie zapomnijcie zajrzeć do kościoła Św. Rocha. Choć z zewnątrz nie przyciąga zbytnio uwagi to bogactwem wewnętrznym aż trudno się nadziwić. W nim też mieści się kaplica Św. Jana Chrzciciela, uchodząca za jedną z najdroższych w historii sakralnego budownictwa.

Dla lubiących dzieła sztuki zachwyci kolekcja rzeźb, obrazów, kolaży, czy też rysunków w Atelier Museu Julio Pomar. A tym, co chcą poznać lokalne smaki polecamy wejść do Instytutu Wina Porto na degustację wina.

Dość ciekawym sposobem spędzenia popołudnia w Bairro Alto będzie podziwianie graffiti w tzw. Efemerycznym Muzeum, które jest pierwszym tego typu muzeum na świecie.

 

Gdzie się znajduje:

Bairro Alto, 1200-223 centralna Lizbona, Portugalia

 

Kiedy zwiedzać:

Codziennie, całą dobę w zależności od upodobań.

 

Ceny:

Wejście na teren dzielnicy jest bezpłatne.

 

Dla kogo:

• dla dużych, a za dnia także i małych

• dla imprezowiczów, ale też dla ceniących ciszę i spokój

• niepełnosprawnych

• dla fanów graffiti

 

Dla kogo nie:

• jest dla wszystkich

 

Co zobaczyć w pobliżu:

• Muzeum Archeologiczne

• Muzeum Geologiczne

• Dzielnice Chiado i Baixa

 

Niezbędny bagaż/co wziąć ze sobą:

Wygodne obuwie, aparat fotograficzny, a także dobry humor i… żołądek na wieczorne degustacje.

 

Jak dojechać:

Autobusem:

• Linie: 202, 758,

• Przystanek Largo Trindale Coelho

• Linia: 28 E

• Przystanek: Calhariz - Bica

 

Samochodem:

Jadąc od południa obwodnicą Lizbony, drogą nr N6, skręćcie w R. do Alecrim. Tą ulicą dojedziecie do jednego z parkingów.

 

Gdzie parkować:

W obrębie dostępnych jest wiele piętrowych parkingów m.in.:

• Calçada do Combro 1200-115

• Praça Luis de Camões, 1200-243

 

Pogoda:

W Lizbonie panuje klimat podzwrotnikowy, śródziemnomorski. Lata są gorące i suche, a zimy łagodne i deszczowe. Średnia temperatura wynosi:

• w miesiącach letnich od 25° do 30° C

• w miesiącach zimowych ok. 15° C

 

Więcej informacji:

Tu znajdziecie informacje odnośnie przejazdu lizbońskimi windami: https://goo.gl/eHYxs1.

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-14 19:33:43
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy.