Portugalia

PortugaliaZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Pomocy w nagłych, niespodziewanych przypadkach zdrowotnych należy szukać w ośrodkach zdrowia - Centro de Saúde – czynnych w godzinach 8:00 – 20:00. W większych miastach ośrodki są całodobowe.

Jako państwo członkowskie Unii Europejskiej, Portugalia respektuje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ubezpieczenie jakie oferuje nam EKUZ jest, jak przyznaje sam NFZ, w wielu wypadkach niewystarczające i koszty za opiekę medyczną niestety będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Dodatkowo, duże kolejki w placówkach medycznych, znane nam również z ojczyzny, mogą zmusić turystów do skorzystania z prywatnej opieki medycznej, której EKUZ nie obejmuje. Zaleca się wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia obejmującego koszty opieki zdrowotnej. Aby skorzystać z karty EKUZ musimy mieć ją fizycznie przy sobie oraz okazać dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport. Warto przed wyjazdem zrobić również kilka kserokopii karty, gdyż konieczne może być zostawienie takiego dowodu. Specjalistyczne konsultacje wymagają skierowania lekarza. Do szpitala Narodowej Służby Zdrowia (S) lub na pogotowie zgłaszamy się w nagłych przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia, co nie wymaga oczywiście żadnego skierowania. Doktor-Portugalia-Breakplan

 

>>>SPRAWDŹ: Ogrom ofert ubezpieczeniowych Cię przytłacza? Chętnie pomożemy wybrać najlepszą ofertę! Kliknij po więcej informacji.

 

Opłata za konsultacje z lekarzem zależy od placówki i mieści się w przedziale od 2 do 9€. Są to tak zwane koszty współpłacenia, niepodlegające zwrotowi przez NFZ. Niektóre leki są bezpłatne, za inne zapłacimy 5%, 31%, 61% lub 85% ceny. W całości należy opłacić leki spoza listy refundowanej. Recepty na takie leki wystawia lekarz. Badania kobiet w ciąży oraz dzieci są bezpłatne. Podobnie pobyt w szpitalu. Wyjątek stanowi leczenia w stanach nagłych, kiedy to pacjent zobowiązany jest do uiszczenia opłaty w wysokości od 10,35 EUR do 20,65 EUR, w zależności od placówki. Jeśli zaistniała potrzeba przetransportowania chorego do kraju to całkowity koszt tego transportu pokrywa poszkodowany, dlatego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Aby otrzymać zwrot kosztów leczenia należy udać się do najbliższej naszemu miejscu zamieszkania placówki NFZ i okazać dowód osobisty, rachunki oraz dowody wpłaty.

Po więcej informacji należy sięgnąć na oficjalną stronę NFZ oraz na tę stronę.

Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony. Jest to szczególnie ważne w czasie Waszej podróży! Jeżeli wyjeżdżacie w wymarzoną podróż i nie chcecie się martwić kosztami opieki zdrowotnej, zapoznajcie się z ofertą ubezpieczeń turystycznych.

Higiena

Warunki  życia w Portugalii są na wysokim poziomie, jak w większości europejskich krajów. Oczywiście czystość w hotelach zależy od standardu, ale nawet w miejscach zakwaterowania niższej klasy można liczyć na dobrą obsługę. Miasta są czyste i regularnie sprzątane. Woda z kranu jest zdatna do picia, choć nie zawsze smaczna. Najlepiej pić wodę butelkowaną.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Przydatne informacje przed podrożą do Portugalii.