Dzielnica Baixa

Dzielnica Baixa

Co to jest:

Baixa, czyli Dolne Miasto jest jedną z najważniejszych i najbardziej popularnych dzielnic w Lizbonie, położoną nad rzeką Tag. Dość młoda, gdyż po jej całkowitym zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1755 została odbudowana od zera. Stworzona przez markiza de Pombala jako szachownica ulic prowadząca od Placu Comercio do Placu Rossio. To właśnie w Baixa znajduje się zdecydowana większość instytucji finansowych, biur, czy też banków.

Oczywiście znajdzie się coś także dla rozrywki. Nie brakuje tu bowiem teatrów i kawiarni. Możecie też zrelaksować się spacerując wzdłuż rzeki Tag. Zaraz zaraz, jesteśmy w Lizbonie, a przed nami rysuje się Golden Gate… ale spokojnie wszystko jest na właściwym miejscu Rzeczywiście Most 25 kwietnia, który przed sobą widzicie, jest niemalże kopią słynnego mostu z San Francisco. To nie jedyny przypadek architektonicznego zapożyczenia z innych regionów świata. Z Placu Comerciopatrząc na południe, dostrzeżecie figurę Chrystusa Króla, będącą odwzorowaniem tej słynnej z Rio de Janeiro.

 

Co zobaczysz i przeżyjesz:

W Baixa znajdziecie wiele placów. Dlatego proponujemy Wam zacząć dzień od wypicia kawy na najsłynniejszym z nich, Placu do Comercio, w najstarszej kawiarni w Lizbonie – Cafe Martinho de Arcada z 1782r., a następnie zobaczyć pomnik króla Józefa I oraz Łuk Triumfalny. Nieco na wschód od placu mieści się kościół Igreja de Nossa Senhora da Conceição Velha, jeden z nielicznych ocalałych podczas trzęsienia ziemi. Idąc w przeciwnym kierunku dojdziecie do Placu Miejskiego, by móc podziwiać przepiękny ratusz.

Przechodząc przez łuk wejdziecie na największy lizboński deptak Rua Augusta. Jeśli marzy Wam się jakaś pamiątka z Lizbony, to jest to idealne miejsce na jej zakup.

Oczywiście obowiązkowym punktem wycieczki po Baixa jest przejazd windą Elevador de Santa Justa- jedynej pionowej windy w Lizbonie. Z jej szczytu rozciąga się piękny widok na miasto i Tag.

Na końcu Rua Augusta dotrzecie do okazałego Placu Rossio. Był on „świadkiem” niejednej tragedii, gdyż to tu mieścił się Pałac Inkwizycji. Obecnie w tym miejscu stoi Teatr Narodowy Marii II. Ciekawe jest to, że choć oficjalna nazwa placu brzmi Praça de Dom Pedro IV, to lizbończycy wolą nazywać go Placem Rossio. Przy placu znajduje się kościółśw. Dominika, którego budowę rozpoczęto jeszcze w XIII w. Niedaleko położony jest następny plac- Plac Drzewa Figowego z kolejnym pomnikiem Józefa I.

 

Gdzie się znajduje:

Baixa, 1100-052 centralna Lizbona, Portugalia.

 

Kiedy zwiedzać:

Codziennie całą dobę.

 

Ceny:

Bezpłatnie.

 

Dla kogo:

• dla małych i dużych

• dla tych, którzy nie mogą przegapić największych atrakcji

• niepełnosprawnych

• dla zainteresowanych architekturą

 

 

Dla kogo nie:

• dla nielubiących tłumów

 

Co zobaczyć w pobliżu:

• Muzeum Archeologiczne

• Dzielnice Chiado i Bairro Alto

 

Niezbędny bagaż/co wziąć ze sobą:

Wygodne obuwie, aparat fotograficzny

 

Jak dojechać:

Metrem:

Stacja Baixa-Chiado lub Terreiro do Paco

 

Tramwajem:

• Linie: 12, 15, 25, 28

• Przystanek Martim Moniz lub Praça do Comércio

 

Autobusem:

• Linie: 206, 210, 706, 711, 728, 735, 746, 759, 774, 781, 782, 783, 794

• Przystanek Terreiro-Paco

• Linie: 207, 711, 732, 736, 746, 759,783

• Przystanek Rossio

 

Pociągiem:

• Linha de Sintra

• Dworzec Rossio

 

Samochodem:

Jadąc drogą nr N6 skręćcie w Rua do Arsenal, która przebiega przy samym Praça do Comércio

 

Gdzie parkować:

• Largo São Julião 15-16

• Calcada do Marquês de Tancos

 

Pogoda:

W Lizbonie panuje klimat podzwrotnikowy, morski. Lata są gorące i suche, a zimy łagodne i deszczowe. Średnia temperatura wynosi:

• w miesiącach letnich od 25° do 30° C

• w miesiącach zimowych ok. 15° C

 

Więcej informacji:

• Kto woli uniknąć tłumów, powinien rozpocząć zwiedzanie tej dzielnicy wczesnym rankiem

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-14 19:34:36
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy.