Czarnogóra

CzarnogóraWprowadzenie

Wprowadzenie

Czarnogóra to niewielkie państwo położone nad basenem Morza Adriatyckiego. Jeżeli nie znaliście dotąd tego pięknego miejsca, polecamy Wam beztroski wypoczynek i niezapomniane atrakcje w sercu Bałkanów. Dziedzictwo kultur i niepowtarzalny klimat tego miejsca sprawiają, że zapada ono w sercu i pamięci turystów. Nie bez powodu Czarnogóra nazywana jest perłą Bałkanów – to właśnie tam znajdziecie zapierające dech w piersiach widoki, najgłębszy w Europie i drugi na świecie kanion rzeki Tary, średniowieczne miasta, miejsca zamieszkane przez ascetów, jedyny fiord w południowej Europie czy wykute w skałach klasztory. Jedne z najpiękniejszych plaż w Europie zachwycą Was krystaliczną wodą i lazurowym błękitem nieba. Leżąc na plaży będziecie mogli podziwiać nie tylko Adriatyk, lecz także górzysty krajobraz, który jest dopełnieniem arkadyjskiej rzeczywistości. Idealne miejsce na letni wypoczynek dla leniuchów oraz osób lubiących aktywny wypoczynek. Czarnogóra oferuje pełen wachlarz rozrywek – nurkowanie, surfing, rafting, wspinaczka górska, zjazd na linie nad kanionem. Narciarzom polecamy czarnogórskie stoki i ich unikalny klimat. Kto raz zobaczy Czarnogórę, zostawi tam swoje serce.

domki-czarnogora-breakplan

Żeby się tam znaleźć, skontaktujcie się z nami przez formularz kontaktowy lub fanpage na Facebooku. Chętnie zorganizujemy Wam podróż marzeń! Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Informacje ogólne

Czarnogóra to urokliwe państwo na południu Europy, powstałe po rozpadzie Serbii i Czarnogóry. Znaczną część powierzchni zajmują góry, a jedynie tereny nadmorskie i obszary wokół Jeziora Szkoderskiego są nizinne. Czarnogóra jest małym państwem o bogatej historii, a ludność utrzymuje się tam z turystyki, która z roku na rok rozwija się coraz szybciej. Jest to idealny kurort wypoczynkowy – w miesiącach letnich przez ponad 300 godzin świeci słońce, a temperatury nie są aż tak wysokie jak w rozsławionej przez turystów Chorwacji. Czarnogóra jest zróżnicowana klimatycznie, ponieważ leży w rejonie trzech stref. Nad Adriatykiem rozciąga się strefa śródziemnomorska, na północy i wschodzie panuje klimat kontynentalny, a na terenach górskich – klimat górski. Największym akwenem wodnym jest Jezioro Szkoderskie, które zajmuje powierzchnię trzy razy większą niż największe polskie jezioro Śniardwy. Jego wody obfitują w najróżniejsze gatunki ryb – wyławiane i przyrządzane na wiele sposobów przez kucharzy są uznanym specjałem regionu. Czarnogóra ma do zaoferowania ciekawe miejsca, których nie zobaczycie w całej Europie.

Nie wiecie, jak zabrać się za szukanie wczasów? Zacznijcie od naszej wyszukiwarki, na pewno jakaś oferta okaże się godna uwagi :). Wolelibyście, żebyśmy zajęli się planowaniem za Was? Zajrzyjcie do zakładki "Wycieczki na własną rękę" :).

Sytuacja polityczna państwa jest ustabilizowana. Po odzyskaniu niepodległości zapanował spokój, a państwo zaczęło się rozwijać. Ponad 70% mieszkańców jest wyznania prawosławnego, a katolicy stanowią zaledwie kilka procent ludności.

budva-czarnogora_breakplan

 

>>>SPRAWDŹ: Przygotujemy dla Ciebie miniprzewodnik z najważniejszymi informacjami o Czarnogórze!

Geografia i historia

Czarnogóra to niewielkie państwo położone w Europie Południowej na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Sąsiaduje z Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Serbią, Kosowem oraz Albanią. Swą nazwę zawdzięcza terminowi Crna Gora, który po raz pierwszy został użyty już w XV wieku. W innych językach zazwyczaj tłumaczy się nazwę dosłownie jako czarna góra, jednak najczęściej spotykaną nazwą wśród krajów zachodnioeuropejskich jest Montenegro. Nazwa ta pochodzi prawdopodobnie od określenia, jakiego na widok tego malowniczego miejsca użyli Wenecjanie już w średniowieczu.

Dzisiejsze tereny Czarnogóry należały kiedyś do prowincji Rzymian oraz Słowian. Czarnogóra ma bardzo bogatą historię – przez stulecia na jej terenie toczyły się liczne wojny. W XI wieku kraj został podbity przez Królestwo Serbii. Co ciekawe, cała Czarnogóra nie została zdobyta, głównie ze względu na położenie znacznej części kraju w trudnodostępnych obszarach górskich. Jednym z takich miejsc jest prawosławny klasztor w Cetyni, który obecnie uważany jest za duchowe centrum Czarnogóry. Państwo podbili także Turkowie, którzy przez lata okupowali znaczą część Bałkanów, a ich obecność odcisnęła swoje piętno w kulturze, religii i narodowości.

W 1918 r. po I wojnie światowej państwo zostało przyłączone do nowoutworzonego Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, czyli późniejszej Jugosławii. Podczas II wojny światowej była ona okupowana przez Niemców i ich sojuszników – Włochów i Węgrów. Po wojnie władzę przejęli komuniści, którzy pod wodzą Josipa Broz-Tito wyeliminowali zwolenników niepodległości. Tito utrzymywał państwo w jedności aż do lat 80. XX wieku. Po jego śmierci kraj dotknął kryzys – państwo było zróżnicowane pod względem religijnym, etnicznym i narodowościowym, co doprowadziło do rozpadu Jugosławii. Po śmierci dyktatora w 1992 roku nastąpiła krwawa wojna domowa, a ONZ nałożyła ostre sankcje ekonomiczne, co doprowadziło do wieloletniego kryzysu, odczuwalnego w Czarnogórze do dziś. Walki zakończyły się w 1995 roku i pochłonęły 200 tysięcy ofiar. W 2006 r. Czarnogóra oficjalnie została uznana jako suwerenne państwo, a jej głównym celem jest rozwinięcie turystyki.

 

>>>Jesteś miłośnikiem historii? Sprawdź więc dzieje innych krajów!

Kultura i zwyczaje

Mieszkańcy Czarnogóry zamieszkujący tereny zarówno nadmorskie, jak i górskie są niezwykle sympatyczni i rozmowni. Mają przyjazne nastawienie do turystów – chętnie częstują winem, rakiją czy owocami. Czarnogórzanie stanowią jedynie połowę populacji państwa- poza nimi spotkamy tam też Serbów, Bośniaków, i Albańczyków. Ze względu na niezwykle bogatą historię, w Czarnogórze obchodzi się wiele świąt w szczególny sposób. Warto opisać zwyczaje prawosławnych, którzy stanowią aż 72% populacji. Najważniejszym czasem do świętowania jest okres Bożego Narodzenia, kiedy to chrześcijanie obchodzą narodzenie Chrystusa, a czarnogórscy muzułmanie świętują ramadan i uczestniczą w uroczystości Baham. Prawosławni obchodzą przed Bożym Narodzeniem Detinci – święto, w którym rodzice zaraz po nabożeństwie przywiązują swoje dzieci do krzesła lub stołu. Jest to symbol rodzinnego przywiązania, pokoju i szacunku. Największym prawosławnym świętem jest Materice, mające na celu oddanie czci i kultu matce i żonie. Dzieci przywiązują do krzesła lub stołu matki, a mężowie żony. Podsumowującym świętem jest Oci ili Očevi. Wtedy wiązani są ojcowie.

Odpowiednikiem katolickiej wigilii jest w prawosławiu Badnjidan, który obchodzony jest 6 stycznia. Pop częstuje zebranych w cerkwi gorącą rakiją i tradycyjnymi przekąskami, tym samym zaczynając święto Bożego Narodzenia. Kolacja wigilijna jest skromna i nie ma wielkiego znaczenia.

Święta wielkanocne obchodzone są przez prawosławnych podobnie jak w Kościele Katolickim. Maluje się pisanki, odprawia rezurekcję. Tradycją Poniedziałku Wielkanocnego jest odwiedzenie cmentarza i czyszczenie grobów zmarłych. Przynosi się tam jedzenie, które potem rozdaje się biednym i bezdomnym.

Niespotykanym w żadnej innej religii świętem jest Krsna Slava – święto rodziny. Każda rodzina posiada swojego patrona, który przechodzi na rodzinę ze strony mężczyzny. Świętuje się trzy dni – pierwszego dnia spotyka się najbliższa rodzina, drugiego – dalsza, a trzeciego schodzą się przyjaciele. Do tradycji mieszkańców Czarnogóry, którzy uwielbiają zabawę należą festiwale. Będąc w Czarnogórze warto wziąć w nich udział.

podgorica-czarnogora-breakplan

 

Poniżej przedstawiamy najważniejsze festiwale w roku:

• Festiwal Mimozy w Herceg Novi – trwający od grudnia do marca wielobarwny festiwal zwiastujący wiosnę z wieloma imprezami artystycznymi, występami teatralnymi, balami maskowymi i karnawałowymi,

• Karnawał w Kotorze – odbywająca się w lutym kolorowa parada, przechodząca przez główną ulicę; z tej okazji dekoruje się łodzie w porcie i pali karnawałową kukłę,

• Międzynarodowy Festiwal Telewizji w Barze – kwietniowe spotkania, na których wyświetlane są słynne filmy telewizyjne i wręczane są nagrody,

• Festiwal Montenegro Cup w Kotorze – konkurs we wspinaniu się na skałki techniką dowolną,

• Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Budvie – święto poświęcone muzyce klasycznej, baletowi, teatrowi i malarstwu; odbywa się w lipcu.

Mieszkańcy Czarnogóry są bardzo otwarci i chętnie rozmawiają z turystami. Szczególnymi względami cieszą się Rosjanie, którzy są tam głównymi inwestorami – posiadają wiele hoteli, restauracji i innych obiektów. Między innymi z tego powodu język rosyjski jest tam obok czarnogórskiego najczęściej używanym językiem. Bez problemu można porozumiewać się także po angielsku oraz w językach bałkańskich. Rzadziej spotykanymi są język włoski i niemiecki. Czarnogórzanie nie narzucają turystom określonego ubioru, o ile nie znajdują się oni w miejscach kultu. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na garderobę, kiedy planujemy wycieczkę do monastyru czy innej świątyni. Nieodpowiedni ubiór jest nie tylko niemile widziany, a wręcz niedozwolony w tego typu miejscach. Obowiązuje ścisłe przestrzeganie określonych zasad podczas wejść do świątyni; jeżeli jest zabronione robienie zdjęć – absolutnie nie wolno tego robić. Czuwa nad tym ochrona, a ich upomnienie nie ma nic wspólnego z życzliwym podejściem do turystów. W miejscach kultu należy zachowywać się z powagą i szacunkiem.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jaki klimat panuje w Czarnogórze?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 16:07:38
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy