CzarnogóraCo warto / nie warto?
SPIS TREŚCI
Zatoka Kotorska | Budva | Kotor | Herceg Novi | Sveti Stefan | Monastyr Ostrog | Jezioro Szkoderskie | Monastyr Morača | Kanion rzeki Taty | Park Narodowy Durmitor | Wyspa Matki Bożej ze Skały
Najważniejszymi miastami Czarnogóry są: Podgorica, Niksić, Pljevlja, Cetynia, Bar, Budva.
Zatoka Kotorska (sprawdź lokalizację na mapie) – nazywana Perłą Czarnogóry, wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Jest otoczona z trzech stron skalistymi szczytami i tworzy największy w Europie Południowej fiord. W samej zatoce panuje klimat śródziemnomorski, ale już kilka kilometrów w głąb lądu temperatura drastycznie spada. Boka Kotorska jest doskonałą bazą wypadową do górskich wycieczek. Zatoka była zamieszkiwana już od starożytnych czasów, o czym świadczą rzymskie mozaiki i antyczne wille w najstarszej miejscowości Risan.
W Kotorze warto zobaczyć pozostałości świetności czasów rzymskich, w Herceg Novi odczujecie odciśnięte piętno średniowiecza, a w Peraście wpływy Wenecjan. Poza malowniczymi krajobrazami to właśnie te miasta są główną atrakcją Zatoki Kotorskiej. Nie może Was ominąć rejs po Boce Kotorskiej – kosztuje 25 EUR od osoby i dostarcza niezapomnianych widoków.
Poza polecanymi miejscami zobaczycie też liczne wysepki z kościołami. Większość z nich jest bardzo mała, a jedynym budynkiem jest kościół lub klasztor. Koniecznie musicie wejść na wzgórze, gdzie znajdują się ruiny Twierdzy Hiszpańskiej. Widok na zatokę jest jedyny w swoim rodzaju – piękno tego miejsca urzeka i oczarowuje.
>>>SPRAWDŹ: Szukasz odpowiedniego ubezpieczenia? Pomożemy Ci je dobrać, znajdując najlepsze oferty!
Budva (sprawdź lokalizację na mapie) – jeden z najpopularniejszych kurortów w Czarnogórze, położony na wysuniętym w morze cyplu, stanowi idealną bazę wypadową do wycieczek w obie strony wybrzeża. Miasto jest odgrodzone od lądu górami, co nadaje mu niesamowitego wrażenia. Zwróćcie uwagę na starówkę, która jest otoczona murem obronnym wybudowanym przez Wenecjan w XV wieku. Jej część stanowi cytadela wybudowana w V w. p.n.e., później wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Najpiękniejsza i najstarsza budowla miasta to Kościół Santa Maria In Punta. Powstał już w 840 roku, a obecnie wiszą w środku cenne ikony i obrazy mistrzów weneckich. Warto poświęcić dłuższą chwilę na zwiedzenie twierdzy Mogren z XIX wieku. Jeżeli chcecie zobaczyć niesamowity widok na góry, morze i stare miasto, koniecznie wejdźcie na mury miejskie. Koszt to jedynie 3 EUR, a widok jest niepowtarzalny. Budva jest dobrze skomunikowana z wieloma nadmorskimi miejscowościami. Najwygodniej przemieszczać się łodzią motorową, co daje możliwość podziwiania wybrzeża od strony morza. Koszt tego transportu jest porównywalny do cen komunikacji lądowej. W pobliżu Budvy leży Wyspa św. Mikołaja, nazywana przez mieszkańców Hawajami. Można się tam dostać łódką bezpośrednio z Budvy i okolicznych miejscowości.
Kotor (sprawdź lokalizację na mapie) – miasto wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Tutaj również zostawili swój ślad Wenecjanie – starówka zachowała się do tej pory i umieściła Kotor w czołówce najpiękniejszych miast Bałkanów. Spacer po uliczkach Kotoru powinien być obowiązkowym punktem na Waszej liście. Do miasta można się dostać przez trzy renesansowe bramy. Cerkiew św. Łukasza, katedra romańska św. Tryfona, wieża zegarowa, twierdza św. Jana, monument w kształcie piramidy – będąc w Czarnogórze musicie to zobaczyć. Centrum starówki tętni życiem; liczne knajpy, restauracje i kawiarnie cieszą się nieprzerwanym zainteresowaniem turystów. Kotor jest otoczony trzema masywami gór – Lovčen, Vrmac i Dobrota. Spragnionym najpiękniejszego widoku na Zatokę Kotorską polecamy wspiąć się na stare mury. To nie opcja dla plażowiczów – turyści w klapkach zostają na dole, a wytrwali cieszą się bajkowym widokiem. Wejście na mury kosztuje 3 EUR. Kotor to też jedno z najdroższych miast w Czarnogórze, ale mimo wysokich cen warto spędzić tam choć jeden dzień i rozkoszować się niebiańskimi widokami.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Jakie zwyczaje panują w Czarnogórze?
Herceg Novi (sprawdź lokalizację na mapie) - miasto słynie z amfiteatru oraz oryginalnych tureckich twierdz i kościołów, ale to nie jedyne atrakcje, jakie Was tu czekają. Herceg Novi nie bez powodu nazywane jest miastem słońca i zieleni, obfituje w roślinność z różnych zakątków ziemi, czym wyróżnia się na tle pozostałych miast czarnogórskich. Niepowtarzalny klimat tworzą drzewa mimozy oraz magnolie. Jeżeli wynajmiecie tutaj apartament, codziennie będziecie rozkoszować się ich widokiem. Jest to idealne miasto dla osób lubiących spędzać czas aktywnie. Znajdująca się 45 min spacerem od Herceg Novi góra Orjen przyciąga amatorów wędrówek i wspinaczki górskiej. W mieście działa kilka klubów nurkowych organizujących kursy dla początkujących oraz nocne wycieczki dla nurków. Koniecznie popłyńcie do znajdującej się w pobliżu Błękitnej Jaskini. Woda w grocie przez załamanie promieni świetlnych uzyskuje intensywnie niebieski kolor i stwarza idealne warunki do nurkowania i kąpieli. W pobliżu Herceg Novi znajduje się chorwacki Dubrownik – ,,Perła Adriatyku’’, słynący z architektury i życia nocnego. Stare Miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO i swoim pięknem przewyższa Kotor. Ważny punkt wycieczki dla fanów ,,Gry o tron’’ – możecie zobaczyć na własne oczy miejsca znane Wam z serialu.
Sveti Stefan (sprawdź lokalizację na mapie) - wizytówka Czarnogóry, mała wyspa z luksusowymi hotelami, z których korzystają największe światowe gwiazdy, takie jak Sophia Loren, Jeremy Irons, Brad Pitt, Claudia Schiffer. Kiedyś była twierdzą obronną i azylem dla kobiet i dzieci, dziś to jedyne na świecie miasto-hotel. Każdy z osiemdziesięciu kamiennych domów jest unikatowym i luksusowym apartamentem. Cena za noc w najtańszej rezydencji wynosi 750 EUR. Wstęp na wyspę jest zabroniony – prywatność przebywających tam gości jest pilnie strzeżona. Wyspa połączona jest z lądem piaszczystą mierzeją, co nadaje jej niezwykle oryginalnego charakteru. Nie znajdziecie w Internecie ofert noclegu ani nawet zdjęć apartamentów. Wyspę można za to opłynąć jachtem, znajduje się ona 6 km. od Budvy.
Monastyr Ostrog (sprawdź lokalizację na mapie) – znany jest w całych Bałkanach jako miejsce cudów i uznany zabytek Czarnogóry. Jest to miejsce kultu – świątynię odwiedza rocznie ponad milion osób; są wśród nich turyści i wierni. Ta druga grupa jest dosyć nietypowa jak na pielgrzymów, ponieważ stanowi mieszankę wyznawców trzech religii: prawosławnej, katolickiej i muzułmańskiej. Monastyr podzielony jest na dwie części. Górny powstał w 1666 roku i stanowił skalną wnękę, natomiast monastyr dolny powstał później, bo dopiero w XIX wieku. Oba monastyry są wykute w skale i sprawiają wrażenie wrośniętych w mury. Droga do monastyru wiedzie przez krętą, stromą drogę. Trasa jest bardzo niebezpieczna. Można wjechać tam tylko małymi busami. Pamiętajcie, aby odpowiednio ubrać się do klasztoru. Nie zostaniecie wpuszczeni do świątyni, jeśli nie zasłonicie ramion i nóg. Z Budvy można dojść tam spacerem w 40 min.
>>>SPRAWDŹ: Interesuje Cię jakie są najdroższe hotele na świecie? Zobacz nasz artykuł!
Jezioro Szkoderskie (sprawdź lokalizację na mapie) – największy akwen wodny na całym Półwyspie Bałkańskim. Obszar wokół jeziora skupia różnorodne gatunki roślinności i ptactwa. Z tego powodu znaczna część jeziora i przyległych mu terenów znalazła się pod ochroną. Jezioro znajduje się 7 km. od brzegu Adriatyku, tuż przy granicy z Albanią. Jezioro jest jednym z nielicznych w Europie miejsc, w których żyją pelikany. Ma długość 43 km. i szerokość około 10 km. Linia brzegowa jest niezwykle urozmaicona ze względu na liczne zatoczki, półwyspy i małe samotne wysepki. Sąsiedztwo gór sprawia, że jezioro nabiera bajkowego wyglądu. Poza niezwykle bujną florą i fauną oraz magicznym krajobrazem znajdziemy tam wiele zabytków, twierdz, zamków i budowli sakralnych. Na wielu wyspach Jeziora Szkoderskiego wybudowano monastyry – nie tak znane i nawiedzane przez turystów, ale także uznane za miejsca kultu. Po wodach jeziora organizowane są rejsy łodzią lub statkiem. Widoki są niezapomniane, a rozmiar akwenu robi nieziemskie wrażenie. To z pewnością jedna z atrakcji Czarnogóry, której nie możecie przegapić. Wycieczkę można rozpocząć w miejscowości Virpazar, gdzie po skończonym rejsie można zjeść rybę z Jeziora Szkoderskiego, przyrządzoną na jeden z kilkunastu sposobów.
Monastyr Morača (sprawdź lokalizację na mapie) – prawosławny męski klasztor, położony w dolinie rzeki. Powstał już w XIII wieku na cześć Matki Bożej. Zachowały się malowidła z okresu budowy świątyni – znajdują się one w kaplicy św. Eliasza i przedstawiają proroka karmionego przez gawrony. Cerkiew otoczona jest budynkami mieszkalnymi dla mnichów. Można tutaj podziwiać przepiękną roślinność – ogrody wokół monastyry są jednymi z piękniejszych w tamtej okolicy. W świątyni znajduje się skarbiec z cennymi ikonami, szatami liturgicznymi i przedmiotami obrzędowymi. W klasztorze mieszkają mnisi. Przy odrobinie szczęścia można usłyszeć śpiewane przez nich pieśni i modlitwy. Gdy wychodzą z kościoła robią piorunujące wrażenie – ich skóra jest niemal przezroczysta, a gdy idą, sprawiają wrażenie sunących postaci. Obowiązuje tak samo jak w przypadku monastyru Ostrog ścisłe przestrzeganie norm. Droga do klasztoru nie jest trudna, ale wymaga szczególnej ostrożności. Trasa przebiega przez kilka półek skalnych, z których rozciągają się przepiękne widoki.
Kanion rzeki Tary– jest to najgłębszy w Europie i drugi na świecie kanion. Z obu stron są skalne ściany, a rzeka tworzy baseny, wiry i kaskady. Kanion rzeki Taty został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 r. Tym, którzy lubią dawkę adrenaliny polecamy rafting po rzece. Amatorzy przygód poczują się tam jak w raju, piękny krajobraz i niezapomniana przygoda dodają subtelnego uroku tej emocjonującej wycieczce. Spływ rozpoczyna się w Brštanovice, a kończy w Šćepan Polje. Dzięki trasie przepływu zobaczycie wodospady Ljutice i most w Djurdzevice Tara (most ma aż 150 m wysokości, a z platformy pod mostem można zjechać na linie i podziwiać widoki za 10 EUR). Najbardziej ekscytującym momentem spływu jest końcowy odcinek trasy, gdzie występuje rekordowo wysoki spadek. Koszt wycieczki to około 45 EUR. W cenę wliczone jest śniadanie i obiad składający się z regionalnych dań. Dzieci do lat 12 obejmuje zniżka -30%. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie http://www.raftingmontenegro.com/.
Park Narodowy Durmitor (sprawdź lokalizację na mapie) – góry wapienne obejmujące wiele rzek, źródeł i kanionów, m.in. malowniczy kanion rzeki Tary. Park jest ukryty pomiędzy górskimi pasmami i niełatwo jest się tam dostać. Autobusy rzadko dojeżdżają w te rejony, a jadąc własnym autem trzeba pokonać ostrą trasę pełną serpentyn i stromych zbocz. Warto jednak zadać sobie trud, aby zobaczyć na własne oczy piękno gór, którego nie ujrzymy w innych miejscach Europy. Idealną bazę wypadową stanowi miasteczko Żabljak – turystyczne centrum Durmitoru, do którego zimą zjeżdżają amatorzy narciarstwa z całej Europy. Miasto zawdzięcza swą nazwę niezwykle głośno kumkającym żabom, które żyją w strumieniach i wieczorami śpiewają na całą dolinę. Żabljak to najwyżej położone miasto w Czarnogórze – znajduje się 1450 m n.p.m. Wędrówki po górach wymagają dobrej kondycji i organizacji czasu. Szlaki są długie, a schronisk jest niewiele, dlatego lepiej zabrać ze sobą namiot, jeśli planujecie wyprawę w góry. Najbardziej popularną trasą spacerową jest droga od Żabljaka do Jeziora Czarnego. Ciągnie się przez 3 km., ale to, co zobaczycie na końcu wynagrodzi Wasz trud. Jezioro ma niemal krystalicznie czystą wodę, a nad jego brzegiem z powodzeniem można urządzić sobie popołudniowy piknik.
Wyspa Matki Bożej ze Skały (sprawdź lokalizację na mapie) – leżąca naprzeciwko Perastu jedyna wyspa na Adriatyku, która została w całości usypana przez ludzi. Początkowo z wody wystawał niewielki fragment skały i tam usypano wysepkę z kamieni i wraków statków. W 1630 roku wybudowano piękną świątynię, w której znajduje się słynny obraz Matki Bożej.
Po przeczytaniu o tych wszystkich atrakcjach marzą Wam się wczasy w Czarnogórze? Jeśli tak, koniecznie zajrzyjcie tutaj i wyszukajcie odpowiednie dla siebie. Potrzebujecie pomocy? Możecie też napisać do nas wiadomość na Facebooku lub wypełnić ten formularz. Chętnie pomożemy w organizacji :).
Lubicie spędzać urlop aktywnie? Wybierając Czarnogórę na pewno nie będziecie zawiedzeni. Zarówno zimą, jak i latem Czarnogóra ma pod tym względem wiele do zaoferowania. Górską bazą wypadową dla amatorów i profesjonalistów jest Žabljak. Miasto jest położone w górach Dormitor na wysokości 1456 m n.p.m. Stamtąd ruszycie na górskie szlaki i trasy wspinaczkowe, a zimą pojeździcie na nartach. Na lubiących adrenalinę (i umiejących pływać) czeka rafting po rzece Tara – przeżyjecie tam niezapomnianą przygodę. Weźcie pod uwagę zjazd na linie nad Kanionem Rzeki Tara, który kosztuje 10 EUR. Spokojny zjazd i podziwianie widoków jest przeznaczony dla każdego – chyba, że macie lęk wysokości. Kolejną górską miejscowością leżącą u podnóża gór Bjelasica i Sinjajevina jest Kolašin, znany fanom wspinaczki górskiej i wędrowania. Podobnie jak Žabljak oferuje zimą jazdę na nartach. Atrakcji w Czarnogórze z pewnością nikomu nie zabraknie.
>>>Szukasz inspiracji do podróży? Zobacz nasze galerie!
W górach Bjelasica znajduje się Park Narodowy Biogradska Gora, którego sercem jest Jezioro Biogradzkie. Można do niego podjechać samochodem, rowerem bądź pieszo. Na wysokości jeziora czeka na Was trasa downhillowa. Dla fanów morskich sportów polecamy kitesurfing w Ulcinj. Piaszczysta plaża, łagodne zejście do wody i wiatr stwarzają idealne warunki do nauki. Nie zapominajcie, że większe ośrodki turystyczne oferują możliwość aktywnego spędzania czasu. Korty tenisowe, boiska do siatkówki i koszykówki, siatkówka plażowa. Pod tym względem najbardziej atrakcyjną miejscowością jest Herceg Novi. Działają tutaj kluby nurkowe, gdzie nauczycie się nurkować i przeżyjecie nocną podwodną przygodę. Jeśli lubicie tę formę aktywności, nie może Was ominąć nurkowanie w Błękitnej Jaskini – załamane promienie świetlne sprawiają wrażenie pływania w błękitnym atramencie. Boka Kotorska nie ma piaszczystych plaż, ale ma za to idealne warunki do sportów wodnych i wędrówek.
Jeżeli marzycie o czystej wodzie i piaszczystej plaży, wybierzcie się do Ulcinj. Miasto na tle Kotoru czy Budvy nie jest atrakcyjne turystycznie, ale słynie z największej, piaszczystej plaży w Czarnogórze – Velika Plaža. 2,5 km. od Ulcinj znajduje się kamienista plaża dla nudystów dostępna tylko dla kobiet. Ženska plaža jest polecana przez terapeutów kobietom cierpiącym na bezpłodność – w zatoce jest źródło wody leczniczej. Miejsca do plażowania nie brakuje też w Budvie i okolicach – znajdziecie tu zarówno kamieniste, jak i piaszczyste plaże. Budva uważana jest za najlepsze miejsce do wypoczynku.
Spokojniejszym kurortem z piaszczystymi plażami jest Petrovac – idealne miejsce na urlop z dziećmi. 2 km. od Budvy w kierunku Petrovac znajdziecie uznaną za najpiękniejszą w Europie piaszczystą plażę Bečići. Za opalanie przy wyspie św. Stefana trzeba zapłacić 50 EUR, ale już 2 km. dalej w kierunku Režecići znajdziecie przepiękną plażę Drobni pesak. W odległości 150 metrów od Budvy jest osobliwa plaża Mogren, połączona z miastem wykutym w skale tunelem. Kolejna polecaną plażą jest Jaz, znajdująca się 2,5 km. od Budvy w stronę Tivatu. Jest ona podzielona na dwie części – większą, dostępną dla wszystkich i mniejszą – wyłącznie dla nudystów.
Szukacie noclegu w Czarnogórze? Skorzystajcie z tej wyszukiwarki, zarezerwujcie hotel i z niecierpliwością czekajcie na wakacje w tym pięknym kraju.
>>>SPRAWDŹ: Wciąż nie wiesz jak zabrać się za zaplanowanie swojej podróży? Kliknij tutaj, aby otrzymać naszą pomoc!
Lubicie spędzać urlop aktywnie? Wybierając Czarnogórę na pewno. Podczas pobytu w Czarnogórze nie mogą Was ominąć wspaniałe plaże, rozrywki, sporty wodne i wspinaczka. Zwiedzanie Kotoru, Budvy i Herceg Novi również powinno znaleźć się w planie Waszej wycieczki do Czarnogóry. Każde miasto jest inne i dostarcza wspaniałych wrażeń. Wakacje w Czarnogórze to idealny plan na Twój urlop. To, czego nie zobaczycie nigdzie indziej, to prawosławne monastyry wykute w skale i Kanion Rzeki Tara, drugi pod względem wielkości na świecie. Z podróży przywieźcie rakiję, wino oraz oliwę z oliwek. Polecamy rejs po Zatoce Kotorskiej i wokół Wyspy św. Stefana oraz po Jeziorze Szkoderskim.
Jeżeli dobrze czujecie się w górskim klimacie, musicie znaleźć czas na wycieczkę do Parku Narodowego Durmitor. Z miast turystycznych nie polecamy Ulcinj – nie jest atrakcyjne pod względem zabytków, w sezonie jest tam tłum turystów, a jego zaletą jest piętnastokilometrowa piękna piaszczysta plaża. Stolica Czarnogóry, Podgorica, została całkowicie zburzona w czasie wojny, więc też nie może się poszczycić pozostałościami dawnych czasów. Jest za to idealną bazą do wypadów, zarówno w góry, jak i nad morze. Ceny w Czarnogórze są wyższe na północy (Budva, Kotor) i niższe na południu kraju (Ulcinj). Na targach ceny są zaokrąglone w górę i wyższe dla turystów niż dla miejscowych, dlatego warto się targować z handlarzami.
>>>SPRAWDŹ: Komunikacja publiczna Czarnogóry!
Redaktor