Czarnogóra

CzarnogóraTransport

Komunikacja publiczna

Komunikacja publiczna w Czarnogórze na trasach nadmorskich jest dobrze rozwinięta – podróżuje się sprawnie i tanio, a autobusy docierają nawet do bardziej odległych miejsc kraju. Przystanki są oznakowane – na każdym z nich widnieje aktualny rozkład jazdy, a autobusy między miejscowościami nadmorskimi kursują dość często. Są co prawda o słabym standardzie, ale zdecydowana większość z nich jest wyposażona w klimatyzację. Bilety autobusowe można kupić zarówno w kasie na dworcu, jak i na przystankach autobusowych. W autobusie poza kierowcą zazwyczaj jeździ także druga osoba sprzedająca bilety. Gdy autobus podjeżdża na przystanek sprzedawca wysiada, a podróżni chcący odbyć podróż mogą zasięgnąć u niego informacji i zakupić bilet. Taka forma zakupu jest bardzo wygodna, gdyż kierowca skupia się tylko i wyłącznie na prowadzeniu pojazdu.

Przejazdy taksówkami są znacznie droższe niż komunikacją autobusową. Za kilometr jazdy taksówkarze liczą sobie od 0,4 do 1,2 EUR. Bardzo często ceny te wzrastają w okresie wakacyjnym, dlatego korzystanie z usług taxi polecamy rozważyć w ostatniej kolejności. Sieć kolejowa w Czarnogórze jest słabo rozwinięta i dosyć przestarzała. Główna linia kolejowa to Bar – Podgorica – Belgrad. Z Baru do Belgradu kursują codziennie cztery pociągi pasażerskie. Zniżki przysługują dzieciom w wieku szkolnym, młodzieży do 26 roku życia oraz grupom zorganizowanym. Cena za przejazd drugą klasą z Belgradu do Baru wynosi około 30 EUR, natomiast koszt podróży z Belgradu do Podgoricy wynosi około 26 EUR. Jeżeli zamierzają Państwo poruszać się wyłącznie na terenie kraju polecamy korzystać z komunikacji autobusowej.

plaza0-czarnogora-breakplan

 

Poniżej podajemy ceny biletów autobusowych na najczęściej przemierzanych trasach:

• Donja Lastva – Tivat – 1 EUR

• Budva – Tivat – 2 EUR

• Bar – Ulcinj – 2,5 EUR

• Bar – Budva – 2,5 EUR

• Budva – św. Stefan – 3 EUR

• Tivat – Kotor – 1 EUR

• Kotor – Perast – 1 EUR

 

>>>SPRAWDŹ: Gdzie najlepiej pojechać na rodzinne wakacje?

Wynajem pojazdu

Alternatywą dla komunikacji miejskiej jest wypożyczalnia samochodów. W Czarnogórze jest wiele firm oferujących wynajem pojazdu. Należy jednak liczyć się z tym, że dzienny koszt wypożyczenia auta osobowego to wydatek rzędu 30 EUR. Cena wzrasta wraz ze standardem wybranego pojazdu. Wiele firm daje możliwość zarezerwowania samochodu online oraz podstawienia go pod lotnisko, czy podany przez klienta hotel. Aby wypożyczyć auto należy okazać jedynie ważne prawo jazdy. Jeśli wypożycza się auto na dłużej, warto negocjować cenę. Większość serwisów akceptuje płatność kartą kredytową oraz gotówką i nie podaje limitu kilometrów. Wypożyczane auto jest zatankowane i takie też powinno wrócić do serwisu – w przeciwnym razie zostaniecie poproszeni o uregulowanie dodatkowej opłaty. Przy wypożyczeniu samochodu można również wykupić dodatkowe ubezpieczenie – nie jest to jednak konieczne. Niektóre wypożyczalnie samochodowe życzą sobie także kaucję zwrotną w wysokości od 100 do 200 EUR. Wynajem skutera szosowego lub miejskiego to koszt około 25 EUR za dobę. Bez trudu można znaleźć interesującą ofertę, ponieważ wypożyczalni skuterów jest wiele. Dużo większy problem mają wielbiciele motocykli, których nie ma w ofertach wypożyczalni. Na terenie kraju nie ma płatnych dróg i autostrad z wyjątkiem tunelu Sozina, gdzie pobierana jest opłata w wysokości 2,5 EUR. Polskie prawo jazdy jest honorowane w Czarnogórze, a przepisy ruchu drogowego praktycznie nie różnią się od naszych.

 

Poniżej przedstawiamy wysokość mandatów za najczęstsze wykroczenia:

• Jazda bez włączonych świateł mijania – do 80 EUR

• Jazda pod wpływem alkoholu – od 200 do 2000 EUR

• Jazda z antyradarem – do 1000 EUR (na terenie Czarnogóry obowiązuje zakaz używania antyradów)

• Używanie telefonu w czasie jazdy – do 150 EUR

• Przekroczenie prędkości o 10 km/h – od 40 do 100 EUR

• Nieprawidłowe parkowanie – od 60 do 150 EUR

• Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa – od 40 do 100 EUR

Jeżeli kierowca spowoduje wypadek lub stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu, mandat może zostać podwyższony, a w szczególnych przypadkach może zostać zastosowana kara więzienia lub zatrzymania prawa jazdy na okres od 30 dni do 6 miesięcy.

Chcielibyście zadbać o wynajęcie auta jeszcze przed wyjazdem? Skorzystajcie z tej wyszukiwarki i na miejscu o nic się nie martwcie.

most-czarnogora-breakplan

 

>>>SPRAWDŹ: Pomożemy Ci ułożyć Twój plan podróży po Czarnogórze! Nie wahaj się tylko KLIKNIJ!

Rower

Rower to idealny środek transportu dla osób kochających ruch i świeże powietrze. Można go wynająć w wypożyczalniach za około 10–15 EUR za dobę lub 2 EUR za godzinę. Wzdłuż niemal całego wybrzeża ciągnie się deptak – można tam spacerować i jeździć rowerem. Deptak łączy nadmorskie miejscowości od Budvy do Petrovac i idealnie nadaje się do takich wycieczek. Tam, gdzie trasa przebiega przez tereny skalne, wybudowane zostały tunele. Górska turystyka rowerowa jest doskonale rozwinięta. W ciągu ostatnich kilku lat wybudowano szlaki górskie, które tworzą kilka pętli. Znaczna część z nich prowadzi przez górskie drogi, reszta przebiega przez szlaki mniej uczęszczane. Rowerem można przejechać trasą wzdłuż Jeziora Szkoderskiego – niezwykle urokliwego miejsca.

Autostop

Konkurencję dla tradycyjnej komunikacji publicznej stanowią czarnogórscy kierowcy, którzy oferują swe usługi za znacznie niższą kwotę. Często zatrzymują się na przystankach lub przy drogach i proponują podwózkę. Jest to dość tani sposób przemieszczania się – prowadzący zazwyczaj życzą sobie nawet połowę wartości biletu autobusowego. Kierowcy są mili i bardzo rozmowni. Służą pomocą – doradzą, podpowiedzą, na która plażę najlepiej się udać, czy który lokal serwuje najlepsze obiady. Warto skorzystać z ich usług, jeśli ma się taką możliwość – to wspaniała okazja nie tylko do tańszego przejazdu, ale także do miłej pogawędki z rodowitym mieszkańcem Czarnogóry. Podróż autostopem w Czarnogórze jest bezpieczna i zdecydowanie najtańsza. Aby zachować wszelkie środki ostrożności nie powinno się jednak podróżować samotnie – tak w Czarnogórze, jak i wszędzie.

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Gdzie znaleźć najlepszy nocleg na Czarnogórze?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 16:07:38
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy