Czarnogóra

CzarnogóraZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego na czas pobytu. Przy ubezpieczeniu zdrowotnym warto rozszerzyć polisę o klauzulę dotyczącą pokrycia kosztów w przypadku transportu medycznego do Polski. Państwowa opieka zdrowotna w Czarnogórze jest na stosunkowo niskim poziomie. Turyści przebywający w kraju mogą liczyć na bezpłatne świadczenia medyczne, w tym zabiegi, ale tylko w nagłych przypadkach (np. zasłabnięcie czy wypadek). W niektórych placówkach wymagane jest pokrycie kosztów leczenia, a po powrocie do Polski opłaty te są zwracane. W przypadku poważnych problemów zdrowotnych, należy zwrócić się o pomoc do polskiej ambasady, która pomoże wybrać odpowiedni szpital lub (jeśli to konieczne) zaleci powrót do kraju. Aby uzyskać pomoc w szpitalu należy okazać paszport. Opłata za wizytę prywatną u lekarza wynosi od 30 do 100 EUR. Apteki są dość dobrze zaopatrzone, a większość leków wydawana jest bez recepty.

Aby nie martwić się kosztami opieki zdrowotnej, zapoznajcie się z ofertą ubezpieczeń dostępną tutaj.

kotor-czarnogora-breakplan

Szczepienia

W Czarnogórze nie występują szczególne zagrożenia zdrowotne i nie wymaga się okazania świadectw szczepień ochronnych. Zalecane są natomiast obowiązkowe szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz tężcowi.

Higiena

Do najczęstszych dolegliwości podczas pobytu w Czarnogórze należą ból brzucha i biegunka. Przed wyjazdem najlepiej jest zaopatrzyć się w środki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe – zaoszczędzi to czas i konieczność szukania apteki. Aby uniknąć nieprzyjemności należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Najważniejszą z nich jest dokładne mycie owoców i warzyw przed zjedzeniem. W Czarnogórze bardzo popularne są targi, na których można kupić świeże owoce i warzywa – często jest to okazja do spróbowania nowych smaków. Nie wolno przy tym zapominać, że mogą znajdować się na nich chemikalia, bakterie i drobnoustroje, powodujące alergie lub biegunki. Woda z kranów nadaje się do picia, zwłaszcza w terenach górskich. W okresie wakacyjnym często dochodzi do udarów słonecznych, dlatego koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i ochronę przed słońcem. Mieszkańcy Czarnogóry bardzo dbają o czystość – zarówno na plażach, jak i ulicach.

 


Jeżeli kilka tygodni w innym miejscu to dla Was zbyt mało lub po prostu szukacie innego miejsca dla siebie, spójrzcie do rozdziału „Praca i studia”, może się Wam przydać.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-02-17 18:10:32
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)