Czarnogóra

CzarnogóraZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego na czas pobytu. Przy ubezpieczeniu zdrowotnym warto rozszerzyć polisę o klauzulę dotyczącą pokrycia kosztów w przypadku transportu medycznego do Polski. Państwowa opieka zdrowotna w Czarnogórze jest na stosunkowo niskim poziomie. Turyści przebywający w kraju mogą liczyć na bezpłatne świadczenia medyczne, w tym zabiegi, ale tylko w nagłych przypadkach (np. zasłabnięcie czy wypadek). W niektórych placówkach wymagane jest pokrycie kosztów leczenia, a po powrocie do Polski opłaty te są zwracane. W przypadku poważnych problemów zdrowotnych, należy zwrócić się o pomoc do polskiej ambasady, która pomoże wybrać odpowiedni szpital lub (jeśli to konieczne) zaleci powrót do kraju. Aby uzyskać pomoc w szpitalu należy okazać paszport. Opłata za wizytę prywatną u lekarza wynosi od 30 do 100 EUR. Apteki są dość dobrze zaopatrzone, a większość leków wydawana jest bez recepty.

Aby nie martwić się kosztami opieki zdrowotnej, zapoznajcie się z ofertą ubezpieczeń dostępną tutaj.

kotor-czarnogora-breakplan

 

>>>SPRAWDŹ: Ogrom ofert ubezpieczeniowych Cię przytłacza? Chętnie pomożemy wybrać najlepszą ofertę! Kliknij po więcej informacji.

Szczepienia

W Czarnogórze nie występują szczególne zagrożenia zdrowotne i nie wymaga się okazania świadectw szczepień ochronnych. Zalecane są natomiast obowiązkowe szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz tężcowi.

Higiena

Do najczęstszych dolegliwości podczas pobytu w Czarnogórze należą ból brzucha i biegunka. Przed wyjazdem najlepiej jest zaopatrzyć się w środki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe – zaoszczędzi to czas i konieczność szukania apteki. Aby uniknąć nieprzyjemności należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Najważniejszą z nich jest dokładne mycie owoców i warzyw przed zjedzeniem. W Czarnogórze bardzo popularne są targi, na których można kupić świeże owoce i warzywa – często jest to okazja do spróbowania nowych smaków. Nie wolno przy tym zapominać, że mogą znajdować się na nich chemikalia, bakterie i drobnoustroje, powodujące alergie lub biegunki. Woda z kranów nadaje się do picia, zwłaszcza w terenach górskich. W okresie wakacyjnym często dochodzi do udarów słonecznych, dlatego koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i ochronę przed słońcem. Mieszkańcy Czarnogóry bardzo dbają o czystość – zarówno na plażach, jak i ulicach.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Praca i studia na Czarnogórze.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 16:07:38
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy