Niemcy

NiemcyWprowadzenie

Wprowadzenie

W czasach wczesnego średniowiecza zrujnowany Półwysep Apeniński przestał odgrywać rolę centrum świata, a jego miejsce zajęły tereny rozciągające się między Renem a Odrą. Przez wieki kwitł tam handel, a władcy setek księstw rośli w potęgę. Efekty tych historycznych procesów widać do dziś - Niemcy jest to bowiem jedno z najbogatszych państw świata o znakomitej jakości życia mieszkańców. Poza tym wspaniała historia zostawiła po sobie jeszcze jeden ślad. Piękne miasta, miasteczka, wsie czy pojedyncze zamki lub pałace to u naszego zachodniego sąsiada widok pospolity. Dla każdego spragnionego obcowania z historią wyjazd tam okaże się wspaniałym wyborem. Miejsce dla siebie znajdą tam również fani gorących imprez - w kwitnących centrach wielkich niemieckich miast zabawa trwa przez okrągłą dobę. 

 

>>>SPRAWDŹ: Przygotujemy dla Ciebie miniprzewodnik z najważniejszymi informacjami o Niemczech!

Informacje ogólne

Niemcy to obecnie drugi największy naród w Europie. Na terytorium niewiele większym od Polski zamieszkuje dziś blisko 82 miliony ludzi, z czego prawie 10% wszystkich obywateli stanowią mniejszości narodowe. Są to głównie osoby pochodzenia tureckiego, rosyjskiego oraz polskiego. Pospolitą praktyką, zwłaszcza mniejszości arabskich, jest zamieszkiwanie w wybranych rejonach dużych miast. Stąd właśnie można znaleźć dzielnice takie jak berlińskie Neukölln, prawie w całości zamieszkałe przez imigrantów.                       Niemcy 350x215

Pozostałością po suwerennych niegdyś państewkach Rzeszy, jest dzisiejszy federalny typ państwa. Niemcy dzielą się na szesnaście landów, każdy z nich silnie autonomiczny. Każdy z krajów związkowych ma swoją konstytucję, własny parlament nazywany Landtag, zaś mieszkańcy odprowadzają podatki do autonomicznego skarbu. W poszczególnych krajach związkowych mogą obowiązywać różne przepisy, które nie powinny jednak kolidować z prawem federalnym. Największym i zarazem najbogatszym rejonem jest Bawaria, ze stolicą w Monachium. Niegdysiejszy biedny, rolniczy region jest dzisiaj pulsującą żyłą złota - w XX wieku przekształcił się bowiem w technologiczne centrum Niemiec. To tutaj swoje siedziby mają motoryzacyjne giganty BMW oraz Audi. Na PKB landu pracują także fabryki Siemensa oraz międzynarodowej grupy lotniczej Airbus. Relatywnie najuboższy jest dziś Berlin, który, podobnie jak Hamburg, stanowi oddzielny kraj z własną polityką.

Oficjalną głową Republiki Federalnej Niemiec jest prezydent (od 2017 roku Frank-Walter Steinmeier). W Polsce każdy doskonale zna nazwisko kanclerz Angeli Merkel, która reprezentuje Niemcy na większości oficjalnych spotkań międzynarodowych; w rzeczywistości również to jej stanowisko posiada najwięcej kompetencji do stanowienia władzy w państwie.

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Zorganizujemy Twój wyjazd do Niemiec za grosze! Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.

Geografia i historia

Geografia

Niemiecki krajobraz jest niesłychanie urozmaicony. Kraj znajduje się w granicach czterech regionów fizycznogeograficznych wznosząc się od morza aż po Alpy. Wybierając się na północ zobaczycie Nizinę Niemiecką (wysokość do 200 m n.p.m.), która od strony południowej graniczy z Średniogórzem Niemieckim (200-1000 m n.p.m.), po którym następuje Przedgórze Alpejskie (300-800 m n.p.m.). Na południu Niemiec krajobraz za sprawą Alp wygląda niczym z reklam czekolady Milki. Najwyższym szczytem Niemiec jest Zugspitze (2963 m n.p.m.).

Najdłuższą rzeką w kraju naszych sąsiadów jest Ren – blisko 867 kilometrów. Skoro jesteśmy już przy temacie wody: Czy wiedzieliście, że niemieckie rzeki wpadają do trzech mórz? Są to: Morze Bałtyckie (zaledwie 8,1%), Morze Północne (76,1%) oraz Morze Czarne (15,8%). Wszystko działa sprawnie dzięki sieci kanałów, których łączna długość przekracza 2 000 kilometrów! Dacie wiarę?

 

Historia

Kto z Was może się pochwalić znajomością historii Niemiec? Wydarzenia ostatnich 100 lat odcisnęły piętno na stosunkach Polaków z zachodnim sąsiadem. Niemniej jednak warto cofnąć się w głąb historii aby zrozumieć mentalność mieszkańców Niemiec. Siedząc w szkolnej ławce z pewnością spotkaliście się z nazwą Cesarstwa Zachodniorzymskiego. Po jego upadku frankońscy władcy rozpoczęli budowę imperium na terenie dzisiejszych północnych Niemiec. Wyobraźcie sobie, że wtenczas teren, nad którym pieczę sprawował Karol Wielki obejmowały ziemię dzisiejszej Francji, Niemiec, państw Beneluksu oraz część Italii. Jak się słusznie domyślacie następcy Karola Wielkiego mieli nie lada orzech do zgryzienia – jak zapanować nad tak rozległym terytorium. Odczuł to Ludwik I (na jego szczęście już po śmierci) – ziemie imperium przypadły w udziale jego trzem synom. Ciekawi Was jak taki podział wyglądał? Otóż nie obeszło się bez zażartej walki pomiędzy braćmi, w wyniku której Karol Łysy otrzymał Francję, Lotar Włochy, a Ludwik (nazywany z czasem Niemieckim) teren od Renu aż do Łaby. W następstwie złączenia ziem Lotara i Ludwika powstało późniejsze Święte Cesarstwo Rzymskie.

XVI i XVII wiek to czas okrutnych wojen religijnych, które przetoczyły się przez całą Europę, a swój początek wzięły w Niemczech. Czy ktoś z Was kojarzy film „Polowanie na czarownice”? Otóż w XVII wieku po przekazaniu kontroli nad sądami prawu świeckiemu nastąpiło apogeum polowań na niewiasty oskarżane o konszachty z samym szatanem. Często w wyniku wymuszanych torturami zeznań płonęły całe wioski. Wiek XVI z kolei zdominował doskonale Wam znany Marcin Luter, którego tezy zapoczątkowały powstanie wyznania protestanckiego. Nie każdy w owym czasie patrzył przychylnym okiem na nowe wyznanie – pomiędzy książętami niemieckimi dochodziło do waśni i sporów. Niestety, jak wskazują karty historii, ludzkie zaślepienie nie ma granic. Czy wiecie, jak rozpoczęła się wojna trzydziestoletnia? Przypomnimy Wam, że od wypadających z okien austriackich polityków na zamku w Hradczanach (Czechy wtenczas przynależały do Rzeszy). Czesi w ten sposób dali wyraz swemu niezadowoleniu, gdyżkatolicka władza centralna niezbyt przychylnie traktowała mniejszości religijne. Wydarzenie z oknem rozsierdziło austriacką władzę i to na tyle, by rozpocząć wojnę. Ponoć zbrojny konflikt pochłonął blisko 30% mieszkańców Cesarstwa.

Nic nie trwa wiecznie – dotyczy to także Cesarstwa, którego zaczęło chylić się ku końcowi u schyłku XVIII wieku. Władcy Austrii postanowili sami zatroszczyć się o swoją przyszłość, oddzielając się od Cesarstwa i tworząc niezależne Cesarstwo Austriackie. W tym samym czasie, pod rządami Napoleona znalazła się większość księstw niemieckich, znanych jako Związek Reński. W takich okolicznościach, w 1806 roku, cesarz Fryderyk II mając „nóż na gardle” zdecydował o rozwiązaniu Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

XIX wiek to okres hegemonii Prus - księstwa powstałego po upadku państwa zakonnego. Od Rzeszy oddziela je Rzeczpospolita, której od XVI wieku są lennikami. W XVII wieku kruszeje zależność od Polski, a Księstwo Pruskie wchodzi w unię z Brandenburgią. Z początkiem XVIII wieku oba państwa łączą się w silne królestwo. Reformy administracyjne oraz wojskowe dają Królestwu Prus kompetytywną pozycję w Europie. Nie należy zapominać o tak ważnej postaci, jaką był Otto von Bismarck, który dzięki swojej błyskotliwej polityce i sukcesom militarnym doprowadził do zjednoczenia Niemiec pod pruskim przewodnictwem w Cesarstwo Niemieckie, którego władcą został Wilhelm I Hohenzollern.

Cesarstwo istniało od 1871 roku do końca I wojny światowej, rządzone jedynie przez trzech władców. Po wojnie Niemcy zostały obarczone winą za jej wybuch i surowo rozliczone do tego stopnia, że nawet ich nazwa się zmieniła - od tamtej pory znane było jako Republika Weinmarska. Na mocy Traktatu wersalskiego wprowadzono obostrzenia, które szybko przekształciły kraj w ruinę. Lata 20 XX wieku to okres wielkiej biedy. Hiperinflacja w 1923 roku osiągnęła maksimum – dla przykładu wyobraźcie sobie, że za 1 dolara amerykańskiego musielibyście wtenczas zapłacić blisko 4 biliardy marek. Do roku 1927 sytuacja poprawiła się znacznie, jednak wtedy światem wstrząsnął wieki kryzys finansowy. W okolicznościach podupadłej gospodarki do władzy dochodzi NSDAP Adolfa Hitlera. Naziści budują silne państwo - wzmacniają gospodarkę, łamiąc wszelkie ustalenia konferencji wersalskiej. Formują armię, przestają płacić reparacje wojenne, zaczynają prowadzić handel z sąsiadami. W 1939 roku, niehamowany przez nikogo, Adolf Hitler rozpoczyna II Wojnę Światową.

Porażka Niemiec w wojnie ponownie doprowadza do ich izolacji. Alianci dzielą je na cztery strefy okupacyjne. W 1949 roku, alianci zachodni na swoich terenach budują Republikę Federalnych Niemiec, natomiast ze strefy sowieckiej powstaje Niemiecka Republika Demokratyczna. Niemcy dzielą się na 40 lat. Symbolem tego podziału stał się wniesiony w 1961 roku mur dzielący Berlin.

 

>>>Jesteś miłośnikiem historii? Sprawdź więc dzieje innych krajów!

Kultura i zwyczaje

Co możecie powiedzieć o naszych zachodnich sąsiadach? Pytanie to choć z pozoru łatwe, niejednej osobie mogłoby sprawić trudność. A jak jest w Waszym przypadku? Zróbmy wobec tego mały quiz! Kto z Was wiedział, że to właśnie Niemcy w 1916 roku po raz pierwszy wprowadzili zmianę czasu z zimowego na letni? Spróbujmy inaczej – kto z Was wie, które miejsce pod względem konsumpcji piwa zajmują Niemcy? Drugie na świecie, zaraz za Irlandczykami. Teraz prosimy Was o skupienie, ponieważ macie ostatnią szansę na dobrą odpowiedź – jaką grudniową tradycję tak dobrze nam znaną zawdzięczamy Niemcom? Poprawna odpowiedź to… ubieranie choinki podczas Świąt Bożego Narodzenia. Jeśli nie znaliście odpowiedzi na chociaż jedno z powyższych pytań – warto nadrobić zaległości i lepiej poznać zachodnich sąsiadów.

Tak więc zacznijmy od początku – dlaczego sąsiadów nazywamy mianem Niemców? Nazwa ta wywodzi się od słowa „niemy”. Zastanawiacie się, dlaczego? Języki indoeuropejskie dzielimy na trzy grupy: germańskie, słowiańskie, romańskie. Oczywiście język niemiecki wywodzi się z tej pierwszej, a nasz z drugiej. Wyobraźcie sobie naszych praprzodków, którzy za żadne skarby nie mogli się porozumieć z plemionami germańskim, dlatego określali ich jako „niemych".

Czy ktoś z Was słyszał o szalonych dniach (Tolle Tage) w Kolonii? Rozpoczynają się one w ostatni czwartek karnawału i trwają przez kolejne siedem dni aż do Środy Popielcowej. Jeśli w tym czasie odwiedzicie Nadrenię lub Westfalię, Waszym oczom ukaże się doprawdy niecodzienny widok – kobiety uzbrojone w nożyce oblegają panów, by odciąć im krawaty. Następnie niewiasty szturmem zdobywają ratusz, aby symbolicznie odebrać klucze do miasta. Kulminacyjny moment szalonych dni ma miejsce w zapustny poniedziałek, czyli Rosenmontag. Wtenczas wszyscy mieszkańcy wychodzą na ulice miasta, by wziąć udział w pochodzie tańca i radości.

Wielu z Was zapewne w czasach szkolnych uczyło się tego języka, prawda? A czy wiecie, jak brzmi najdłuższy wyraz po niemiecku? Wobec tego stańcie teraz przed lustrem i spróbujcie powtórzyć: Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft - kiedyś oznaczało to zespół statów parowych pływajacych po Dunaju, jednak obecnie zostało zastąpione przez prostszy odpowiednik.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jaki klimat panuje w Niemczech?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-25 22:20:29
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy