Łotwa

ŁotwaWprowadzenie

Wprowadzenie

Zastanawiacie się gdzie spędzić najbliższy weekend? Macie kilka wolnych dni i chcecie zrobić coś szalonego? Wydaje się Wam, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu? Nic podobnego. Przygotowaliśmy dla Was zupełnie inną propozycję, która mamy nadzieję, Was zaskoczy. Zapraszamy Was do kraju, który pomimo tego, że pod względem   wielkości i gęstości zaludnienia jest w drugiej setce, do zaoferowania ma naprawdę wiele. Co więcej, można odnieść wrażenie, że jest po prostu nieodkryty. Mamy nadzieję, że po podróży przyznacie nam rację.

No to jazda! Zaczynamy! Czasami najciemniej pod latarnią. . . Nie róbcie takich min! To prawda. Możemy się z Wami założyć, że planując wyjazd za granicę, nie pomyślicie od razu o odwiedzeniu jakiegoś kraju, który znajduje się tuż, tuż... W myślach błądzicie daleko po kontynentach, widzicie się na najgorętszych plażach z przezroczystą wodą. Warto spojrzeć nieco bliżej. Dlaczego? Chociaż kraje te czasami są mentalnie czy geograficznie podobne do naszego, to po prostu potrafią zaskoczyć!

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Zorganizujemy Twój wyjazd do Łotwy za grosze! Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.

 

Chcecie poopalać się nad Bałtykiem, zobaczyć najszerszy w Europie wodospad, pochodzić po parkach narodowych? Macie ochotę poznać trochę historii np. zobaczyć średniowieczne ruiny? Chętnie pobawilibyście się w rytmie festiwalowej muzyki? A może chcecie złapać oddech, przechadzając się po muzeach ? Są wśród Was fani motoryzacji albo amatorzy wódki? (Nie łączcie tych pasji!) Jeżeli na wszystkie pytania odpowiedzieliście twierdząco, nie ma co owijać w bawełnę  Łotwa czeka na Was z szeroko otwartymi ramionami.

Co więcej, warto się rozglądać, bo właśnie stąd pochodzą światowej sławy modelki i modele, ale to przecież żadna nowość. W końcu to słowiański naród. Możecie tu również odwiedzić również tak zwaną Małą Szwajcarię, czyli krótko mówiąc upieczecie dwie pieczenie na jednym ogniu. Przechodząc do kuchni łotewskiej - na stołach Łotyszy częściej niż pieczenie znajdziecie świeże rybki! A skoro już o rybce mowa, to może w Bałtyku złapiecie złotą, która spełni Wasze wszystkie marzenia? My możemy spełnić jedno z nich, przeprowadzić Was przez zielone łotewskie tereny, a ponieważ na Łotwie atrakcji jest wiele, obiecujemy, że nie będziecie się nudzić.

Jeśli spodobał Wam się wstęp do przewodnika po Łotwie, nie wahajcie się do nas napisać przez nasz fanpage na Facebooku lub rezerwacje@breakplan.com. Udzielimy wszystkich niezbędnych informacji, zorganizujemy Wam przelot oraz nocleg! Po więcej szczegółów kliknijcie tutaj.

Możecie również sami wyszukać noclegi oraz loty poprzez naszą wyszukiwarkę!

P.S. Naładujcie się pozytywną energią, ponieważ jeżeli nie macie ukończonych 18 lat na Łotwie nie kupicie żadnego energetyka. Co kraj to obyczaj!

Informacje ogólne

• Ustrój polityczny: demokratyczny, republika parlamentarna

• Stolica: Ryga

• Liczba ludności: 1 945 500 osób

• Powierzchnia: 64 573 km²

• Język urzędowy: łotewski

• Religia: dominuje luteranizm

• Waluta: euro

• Strefa czasowa: UTC +2 (zimą), UTC +3 (latem)

• Numer kierunkowy: +371

• Napięcie w gniazdkach na Łotwie: 220V, 50Hz (typ C, typ C-2, typ F)

• Tablice rejestracyjne: LV

• Tytuł hymnu: „Boże, pobłogosław Łotwę”

• Popularność turystyczna: Hmm… puśćmy na to zasłonę milczenia

• Inne informacje, wyróżniające opisywane miejsce:

Łotwa to kraj, który przede wszystkim znany jest ze stolicy – Rygi. Warto jednak odwiedzić, jeśli nie wszystkie, to przynajmniej kilka regionów: Kurlandię, Semigalię, Łatgalię, Inflanty.

Jeśli marzycie o wczasach w Łotwie zaplanowanych przez biuro podróży, wystarczy że klikniecie tutaj i sprawdzicie, która oferta Wam najbardziej pasuje!

 

>>>SPRAWDŹ: Przygotujemy dla Ciebie miniprzewodnik z najważniejszymi informacjami o Łotwie!

Geografia i historia

Geografia

Zacznijmy niestandardowo. Jeżeli macie lęk wysokości, chodzenie po górach nie jest Waszą mocną stroną, a wejście na strych stanowi wyzwanie nie do pokonania – Łotwa to wymarzone miejsce właśnie dla Was. Z pewnością zapytacie dlaczego. Już tłumaczymy. Jest to kraj nizinny, w którym najwyżej usytuowanym miejscem, choć do Mont Blanc jest mu daleko, jest wzniesienie Gaizinkalns, które znajduje się nieco wyżej niż… 300 metrów nad poziomem morza. Większość terenu to niziny i lekkie pagórki oraz spore obszary leśne, łąki, jeziora i rzeki. Jeżeli mielibyśmy opisać kolorami Łotwę, to byłby to właśnie zielony z powodu nizinnych obszarów, a także niebieski, bo w tym małym kraju znajduje się około 100 rzek o długość powyżej 100 kilometrów, a także wiele strumieni.

Na mapie świata Łotwa znajduje się w Europie Północnej. Jest zaliczana do rodziny państw nadbałtyckich. Z kim sąsiaduje? Graniczy od północnej strony z Estonią, od wschodu z Rosją i Białorusią, a od południa z Litwą. Jej zachodnią część okala Morze Bałtyckie. Jest jednym z najmniejszych europejskich państw.

Jeżeli chodzi o podział administracyjny Łotwa składa się jedynie z dziewięciu wyznaczonych miast i 110 powiatów. Wszystko mieści się w czterech regionach. Każdy z nich dzieli się na okręgi (rajoni), których łącznie jest 26, a każdy rajons zawiera pagasti (parafie/gminy). 

Podczas wycieczki na Łotwę nie odwiedzajcie jedynie Rygi, stolicy kraju. Warto odwiedzić również Jełgawę z barokowymi kościołami i klasycystycznym pałacem, czy też Lipawę, w której możecie zobaczyć dworzec kolejowy z XIX wieku. A to tylko namiastka ciekawych miejsc na Łotwie.

Teraz trochę opisów, więc prosimy Was o skupienie. Zacznijmy od Kurlandii. Leży na zachodzie kraju i posiada dwa duże porty nad Bałtykiem – Windawę i Lipawę. Jest to jednak region typowo wiejski i słabo zaludniony. Co ciekawe, w małych wioskach na przylądku Kolka nadal żyją niewielkie społeczności Liwów, rdzennych mieszkańców tych ziem.

Semigalia to z kolei to obszar znajdujący się w środkowej części Łotwy. Nisko położony, płaski, ale i najbardziej urodzajny obszar kraju. W wielu miejscach przecinają go dopływy rzeki Lelupa (dosłownie - Wielka Rzeka).

  Łatgalia leży na południowym wschodzie i jest jedną z najuboższych części Łotwy. Znajduje się tu drugie pod względem wielkości miasto – Dyneburg, a Dźwina płynie przez te tereny ku Rydze.

Inflanty to północny region usiany głównie wzgórzami. Na ich terenie znajduje się Park Narodowy Gauja wraz z historycznymi miastami: Kiesią i Siguldą. W tym regionie jest również wspominany już, najwyższy, chociaż wciąż niezbyt wielki, punkt zwany Gaizinskalns (wzgórze Gaizins – 312 m n.p.m.). 

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: 10 miejsc zniszczonych przez turystów!

 

Historia

Pod względem własnej narodowości i tożsamości Łotwa jest młodym państwem, ale jako obszar zamieszkały przez ludy o wspólnych korzeniach sięga do 9 tysięcy lat p. n. e. Mieszkały tam zarówno plemiona bałtyckie, jak i ugrofińskie, a przez te tereny przewinęli się nawet wikingowie, którzy kojarzą Wam się pewnie tylko z bajek. W XIII wieku tereny łotewskie podbił niemiecki zakon kawalerów mieczowych. W XVI z kolei opisywane obszary stały się częścią Litwy, a po zawarciu unii lubelskiej trafiły pod władanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Z upływem kolejnych lat trafiały w ręce Szwedów, a także Cesarstwa Rosyjskiego. Widzicie więc, że losy Łotwy są wyjątkowo zawirowane. Jedyne pocieszenie to fakt, że nie trzeba z nich zdawać matury. 

W czasach pierwszej wojny światowej nie było inaczej. Początkowo część terytorium kraju, a w 1918 roku już jej cały jej obszar znalazł się pod okupacją niemiecką. 18 listopada tego samego roku, Łotwa po burzliwych losach i przeszkodach, które napotykała na swej drodze, ogłosiła niepodległość, o którą przez dwa kolejne lata walczyła w tak zwanej „wojnie o niepodległość”. Łotysze ze wsparciem Estończyków, Brytyjczyków i Polaków walczyli przeciwko Niemcom, Białorusinom i Bolszewikom.

Przechodząc do bliższych czasów, nie sposób nie wspomnieć, że w 1997 roku powstał Łotewski Ruch Niepodległości Narodowej. Podejmowane były kolejne kroki, żeby w pełni odzyskać niepodległość. Uznano język łotewski  za narodowy zamiast rosyjskiego i na nowo przywrócono flagę, godło i hymn państwa.

Na początku lat dziewięćdziesiątych odbyło się referendum niepodległościowe, w następstwie czego ogłoszono wystąpienie z ZSRR. Łotwa przystąpiła do ONZ w 1991 roku. Razem z Polską w 2004 roku stała się członkiem Unii Europejskiej. Losy Łotwy można  podsumować stwierdzeniem, że pomimo wszelkich trudów,  zawsze trzeba walczyć do końca.

 

>>>Jesteś miłośnikiem historii? Sprawdź więc dzieje innych krajów!

Kultura i zwyczaje

Kultura

Mówi się, że rodowici mieszkańcy Łotwy są powściągliwi, a nawet oziębli dla turystów. Mogą sprawiać wrażenie wiecznych pesymistów skłonnych do depresji. Na ulicach często można zauważyć przepychających się Łotyszy. A może to wszystko włożyć między bajki? Spakować walizki i sprawdzić na własnej skórze? Jednak, gdyby i w tych przekazach było chociażby ziarenko prawdy, to po przełamaniu pierwszych barier, zobaczycie, jacy są sumienni i dobrze zorganizowani. I chociaż nie robią najlepszego pierwszego wrażenia, to warto wiedzieć, że przyjaźń z nimi uchodzi za szczerą i długotrwałą. Można na nich liczyć, gdyż dają wsparcie. Czego od prawdziwego przyjaciela chcieć więcej?

Najczęściej praktykowaną religią na Łotwie jest luteranizm (około 35%). Jest również wielu katolików (24%) i prawosławnych (18%). Jednak te trzy wyznania stanowią jedynie nieco ponad trzy czwarte wszystkich mieszkańców Łotwy. Nie oznacza to, że reszta Łotyszy to ateiści. Statystyki podają, że około 10% Łotyszy deklaruje, że są niewierzący. Pozostała część to wyznawcy wielu innych religii. Jak widzicie, jest to kraj bardzo zróżnicowany. Nie tylko jeśli chodzi o religię, ale także grupy etniczne. Jedynie co 6 mieszkaniec tego kraju to Łotysz. Drugą co do wielkości grupą są oczywiście Rosjanie. 

Łotysze na pierwszy rzut oka są spokojni i zrównoważeni, ale mają także swoją drugą twarz. Śpiewają liczne pieśni, ale nie przy dźwiękach gitary czy fortepianu ani elektronicznych brzmieniach. Przywiązują wiele serca do dawnych instrumentów jak np. gwizdki. 

 

Kwiaty

Kiedy Łotysze wybierają się w odwiedziny do znajomych lub rodziny najczęściej przynoszą kwiaty. Uwaga: ich liczba musi być nieparzysta. Parzysta jest przeznaczona głównie na pogrzeby i cmentarze. Uważajcie więc na szczegóły, które mogą wywołać niezręczną ciszę!

 

Słońce, księżyc i gwiazdy

Według Łotewskich ludowych wierzeń narodzenie dziecka jest związane z pojawieniem się na niebie nowej gwiazdy. Gdy człowiek umiera, gwiazda spada razem z jego duszą. Spójrzcie w niebo w nocy i zobaczcie,  jak szybko pojawiają się nowe! Gdyby to wierzenie było prawdziwe, naród łotewski nie liczyłby prawie 2 milionów osób… 

 

Święta państwowe

 Wielki Piątek, Poniedziałek Wielkanocny, 1 maja (Święto Pracy), druga niedziela maja (Dzień Matki), 23 czerwca (Ligo), 18 listopada (Dzień Niepodległości), 25 i 26 grudnia (Boże Narodzenie), 31 grudnia (Nowy Rok).

 

Ligo to święto przesilenia letniego. Łotysze świętują tę noc przy ognisku, śpiewając pieśni i tańcząc. Obowiązkowo musi się pojawić na stole ser z kminkiem i piwo. Sąsiedzi odwiedzają solenizanta Jana i śpiewając przyśpiewki,  proszą o poczęstunek. Zanucicie z nami? „Sera, sera - matko Jana, Līgo, Līgo! Piwa, piwa ojcze Jana, Līgo,Līgo”.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jaki klimat panuje w Łotwie?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 20:15:22
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy