ŁotwaPraca i studia
Nie jest potrzebne pozwolenie, by podjąć pracę na Łotwie. Poszukując jej warto oprócz przeszukania ofert internetowych portali, zgłosić się do Łotewskiej Agencji Zatrudnienia. Można tam uzyskać bezpłatną pomoc oraz informacje, a także wpis na listę bezrobotnych, co może przyspieszyć proces odnalezienia właściwej fuchy.
Planujecie spędzić więcej czasu na Łotwie, lecz obawiacie się np. kradzieży? Możecie zabezpieczyć się wykupując ubezpieczenie! Tutaj możecie zapoznać się z ofertą naszego partnera!
Jak wygląda standardowy tydzień pracy Łotyszy? Na Łotwie pracuje się 40 godzin tygodniowo po osiem godzin dziennie. Żadna nowość, prawda? Stawka za pracę w nadgodzinach i dniach świątecznych jest podwajana.
Najwyżej opłacani są pracownicy z branży finansowej, energetycznej i IT, a najsłabiej osoby pracujące w handlu i gastronomii. W 2014 roku średnie miesięczne wynagrodzenie Łotyszy wynosiło 742 euro. Dla porównania – płaca minimalna to 380 euro.
Prace najszybciej znajdą osoby z branży IT, branży finansowej, elektrycy, operatorzy maszyn, kierowcy, monterzy konstrukcji metalowych oraz wyspecjalizowani mechanicy i pracownicy leśnictwa. Czy ktoś z Was się tym zajmuje? Może czas na nowy etap zawodowego życia i wielkie zmiany! O nie, to brzmi prawie jak horoskop…
>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak jednocześnie pracować i czerpać przyjemność z podróżowania!
Większość organizacji charytatywnych działa aktywnie w mniejszych miastach i wsiach, gdzie różnego rodzaju pomoc jest najbardziej potrzebna. Do głównych zadań wolontariuszy należy zazwyczaj edukacja, kształcenie młodzieży oraz dbanie o środowisko naturalne. Jeden z projektów dotyczy ochrony jeziora Pape. Jeżeli uważacie, że pomaganie to, coś czemu chcecie się poświęcić, spróbujcie swoich sił właśnie tutaj – na Łotwie.
W zależności od projektu wolontariusze mają zapewnione wyżywienie lub/i miejsce do spania. Kryteria przyjmowania wolontariuszy zależne są od danej organizacji oraz wymaganych kompetencji dotyczących danych działań. Dojazd i ubezpieczenie jest najczęściej pokrywane przez wolontariusza.
Jak zwykle zachęcamy Was do bacznego śledzenia ofert i wczytywania się nawet w najmniejszy druk, a może szczególnie ten, żebyście nie byli niemile zaskoczeni na miejscu!
Macie dość Warszawy, Gdańska, a może Poznania? Czas na krok w dorosłość? Może studia na Łotwie to ten skok na głęboką wodę dojrzałości? Osoby chcące studiować na Łotwie mają do dyspozycji 6 uniwersytetów i kilkadziesiąt innych szkół wyższych i koledży przeróżnego typu.
Studia podzielone są na trzy etapy: studia licencjackie, magisterskie oraz studia doktoranckie. Studenci mogą również wybrać ścieżkę zintegrowaną – na medycynie, farmacji i stomatologii nauka trwa 6 lat, a kandydaci są przyjmowani bezpośrednio po maturze.
Warunkiem przystąpienia do procesu rekrutacji jest świadectwo ukończenia szkoły średniej lub zawodowej, potwierdzenie znajomości języka wykładowego oraz ewentualne rozmowy kwalifikacyjne i egzaminy w wypadku konkursu świadectw. Nie różni się to zbytnio od naszego systemu. Pakiet dokumentów wymagany na Łotwie zwykle obejmuje: certyfikowaną kopię świadectwa maturalnego i arkusz ocen, potwierdzone notarialnie tłumaczenie obydwu dokumentów, formularz aplikacyjny, fotografię paszportową, potwierdzenie wpłaty rekrutacyjnej, a czasem certyfikaty językowe, list motywacyjny, CV…
Czy są wśród nas tegoroczni maturzyści? Warto sprawdzać terminy rekrutacji na poszczególnych uczelniach, które mogą się między sobą różnić. Średni okres składania papierów to czerwiec – sierpień. Koszt studiów zależy od etapu studiów i kierunku.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Przydatne informacje przed podrożą do Łotwy.
Redaktor