Hiszpania

HiszpaniaWprowadzenie

Wprowadzenie

Hiszpania – turystyczne uzależnienie podróżujących. Zamierzacie tu po prostu przyjechać na wakacje na plażę? Zobaczyć walkę torreadora z bykiem? Obejrzeć dzieła Picassa? A może sprawdzić, czy tapas faktycznie smakuje wspaniałe? Ale zanim się zorientujecie, uzależnicie się od tego kraju. Hiszpania kusi malowniczymi krajobrazami, turkusowym morzem, złocistymi plażami i upalnymi dniami. Hiszpania oferuje wiele niezapomnianych przeżyć. Od fiest, przez światowej klasy muzea, galerie sztuki nowoczesnej po tapas i gazpacho. Hiszpania jest krajem pełnym atrakcji, począwszy od wspinaczki na ośnieżone szczyty Pirenejów poprzez wędrówki na starożytnym szlaku pielgrzymkowym św. Jakuba, a kończąc na nurkowaniu w Morzu flaga-Hiszpania-Europa-breakplanŚródziemnym. Aby wizyta w Hiszpanii była w pełni owocna, należy spojrzeć poza stereotypy paelli, sangrii, sjesty i flamenco. Będąc w tym kraju, powinniście poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca. Nieważne, czy będziecie w Barcelonie, Madrycie, Walencji czy Alicante. Każde z tych miejsc nieustannie tętni życiem. Ulice są pełne gwaru, radości, pozytywnych emocji. Wieczorem kluby zapełniają się ludźmi bawiącymi się do białego rana. Hiszpania słynie swoimi licznymi plażami i niezwykłymi miejscami. I często możecie mieć kłopot, które miejsce wybrać, by Wasz wypoczynek był taki, jak sobie wymarzyliście. Ale dobrze trafiliście! Z naszym przewodnikiem po Hiszpanii pomożemy Wam rozwikłać wszystkie Wasze wątpliwości. Zaplanujcie z nami swój idealny wyjazd! Skontaktujcie się z nami na rezerwacje@breakplan.com lub przez nasz Fanpage na Facebooku. Bezpłatnie zorganizujemy za Was zarówno przelot, jak i noclegi. Po więcej szczegółów kliknijcie tutaj. Jeśli chcecie samodzielnie zaplanować wyjazd, ułatwi Wam to nasza wyszukiwarka lotów i noclegów

 

>>>SPRAWDŹ: Przygotujemy dla Ciebie miniprzewodnik z najważniejszymi informacjami o Hiszpanii!

Informacje ogólne

Hiszpania znajduje się w zachodniej Europie.

Stolica państwa: Madryt

Język urzędowy: hiszpański

Powierzchnia: 504 645 km²

Populacja: 46 milionów ludzi

Ustrój polityczny: monarchia parlamentarna, głową państwa jest król Filip VI Burbon

Religia dominująca: katolicyzm

Czas lokalny: taki, jak w Polsce

Geografia i historia

Geografia

Hiszpania położona jest na Półwyspie Iberyjskim. Od zachodu sąsiaduje z Portugalią, natomiast od północy oddzielona jest naturalną granicą w postaci Pirenejów od Francji. Ponadto do kraju wliczają się autonomiczne miasta w Afryce: Ceuta i Melilla oraz wyspy: Kanaryjskie i Baleary. W Hiszpanii możecie wypocząć na południowym wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego i na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. plaza-hiszpania-Europa-breakplan

Stolicą kraju jest Madryt – najwyżej położona stolica Europy. Państwo to słynie z najdłuższych rzek Europy: Tag, Ebro, Duero. Hiszpania to miejsce zróżnicowane krajobrazowo. Znajdziecie tu wąskie zatoczki wybrzeża Galicji, bujne ogrody Walencji i śnieżne szczyty Pirenejów. Jednak to plaże są najważniejsze dla większości turystów. Na terenie Hiszpanii znajduje się ich ponad 200, łączą się w grupy o znanych nazwach: Costa del Sol, Costa Blanca, Costa Brava, Costa Dorada i wiele innych. Głównymi miastami Hiszpanii są: Madryt, Barcelona, Walencja, Sewilla, Saragossa, Malaga, Bilbao. Jeśli jesteście wielbicielami aktywnego wypoczynku, z pewnością w Hiszpanii nie będziecie się nudzić. Możecie zdobywać szczyty Gór Iberyjskich, Katalońskich i Pirenejów, wybrać się na wycieczkę górską w rejony Picos de Europa w Cantabrii i Asturii, uprawiać windsurfing na Atlantyku, żeglarstwo na Zatoce Biskajskiej.

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Zorganizujemy Twój wyjazd do Hiszpanii za grosze! Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.

 

Historia

Pierwszymi mieszkańcami starożytnej Hiszpanii byli Baskowie, którzy osiedlili się w dolinie Pirenejów. Następnie z Afryki Północnej przybyli Iberyjczycy. Później z północy przybyli Celtowie. Fenicjanie osiedlili się na południu, Grecy – na wschodzie wybrzeża. Następnie na terenach obecnej Hiszpanii zasiedlili dzikie, zalesione obszary Kartagińczycy, którzy nazwali je Ispania. Na ukształtowanie się współczesnej cywilizacji Hiszpanii wpłynęli Rzymianie. Przybyli oni na Półwysep Iberyjski w II wieku p.n.e., aby zniszczyć potęgę Kartagińczyków i włączyć nowe ziemie do Imperium Rzymskiego. Podbicie tych terenów zajęło im 200 lat. W tym czasie ukształtował się język hiszpański i prawo, powstały akwedukty i amfiteatry. Na półwysep zaczęli napływać Wizygoci i tym samym w VII wieku Rzymianie ponieśli klęskę. Wprowadzili oni na te tereny religię chrześcijańską.

Jednak triumf nowych władców nie trwał długo. W 711 roku Wizygotów podbili arabscy Maurowie. Sprowadzili oni do Hiszpanii cytrusy, ryż, cukier, bawełnę, palmy i system nawadniania, który do dziś stosowany jest w Walencji, a także wpłynęli na cechy fonetyczne języka hiszpańskiego. Pozostałości po kulturze arabskiej możemy zauważyć we współczesnych detalach dekoracyjnych architektury hiszpańskiej. W XIII wieku Alfonso VI zdobył granada-Hiszpania-Europa-breakplanpółnoc kraju i przywrócił tam chrześcijaństwo. Jedynie w Grenadzie nadal triumfował muzułmanizm. Przełomem dla Hiszpanii było małżeństwo katolickich królów: Ferdynanda Aragońskiego i Izabeli Kastylijskiej. Wprowadzili oni na terytorium całego kraju, bez wyjątków, chrześcijaństwo. W XVI wieku Hiszpania stała się potęgą światową. Kiedy w 1519 roku władzę przejął Karol I, kraj był nadal podzielony na kilka mniejszych królestw i księstw. W 1556 roku dotychczasowy król abdykował na rzecz swojego brata Fryderyka I i syna Filipa II, Hiszpania zaczęła przekształcać się w scentralizowane państwo z absolutną władzą króla. Jednak autonomią nadal cieszyły się Katalonia, Nawarra, Aragonia, Walencja i Baskonia. Najsilniejsza ekonomicznie Katalonia odsunęła się całkowicie od Hiszpanii, dlatego też państwo zaczęło polegać na niemieckich i włoskich doradcach finansowych.

W następnych latach Hiszpania prowadziła liczne wojny i tak podczas bitwy z Anglikami utraciła Armadę. Klęska ta miała kluczowe znaczenie dla upadku znaczenia Hiszpanii na tle Europy. Prowadzono wiele zamieszek o sukcesję i obalenie monarchii na rzecz republiki, którą ustanowiono w latach 1873-1874. Był to koniec hiszpańskiego imperium. Po tym czasie nadszedł czas wojen domowych. W 1936 r. władzę objął dyktator generał Franco. Jednak ten ustrój także zbyt długo nie utrzymał się w Hiszpanii i po śmierci generała ponownie przywrócono monarchię. Od czerwca 2014 władzę sprawuje król Filip VI Burbon.

 

>>>Jesteś miłośnikiem historii? Sprawdź więc dzieje innych krajów!

Kultura i zwyczaje

Hiszpanów lubimy za ich osobowość i pewnie dlatego tak chętnie wyjeżdżamy do ich kraju. Jako naród są otwarci, pozytywnie zakręceni, radośni, spontaniczni, żyją chwilą, cieszą się z każdego dnia na nowo. Hiszpanie są bardzo towarzyskim narodem. Typowy Hiszpan rzadko przebywa w domu, spędza czas na zewnątrz z rodziną czy znajomymi jedząc wspólnie obiady, kolacje, a zdarza się, że i śniadania. Idąc ulicami miasta nocną porą, spotkacie tłumy bawiące się w klubach, tańczące na ulicy, restauracjach w rytmie salsy czy flamenco. Typowa impreza zaczyna się w restauracji lub barze na kolacji ok. godziny 22, a potem przenosi się do pubu na drinka i tapas. Hiszpanie uwielbiają nocne życie. Imprezują do białego rana, a nawet i południa, nie zważając na to, że niekiedy prosto z klubu muszą iść do pracy. Jeśli akurat nie imprezują, a mają dzień wolny, to z pewnością spotkacie ich nad morzem. Hiszpanie uwielbiają plotki i zabawy na złocistej plaży skąpanej w promieniach słońca.

To, co wyróżnia Hiszpanię od innych krajów, to sjesta. Przerwa w pracy, w trakcie najgorętszego momentu dnia, od 14:00 do 17:00. W tym czasie prawie wszystkie sklepy, restauracje, urzędy i firmy są zamknięte. Ludzie udają się do domów na drzemkę, spotykają ze znajomymi w barach na tapas i szklankę czegoś orzeźwiającego, odpoczywają w cieniu wachlując się ogromnymi, barwnymi wachlarzami.

Hiszpanie nie przejmują się zbytnio zakazami, nakazami, etykietą, tym, co wypada, a czego nie wypada robić. Nikogo nie powinien zdziwić samochód zaparkowany na skrzyżowaniu czy to, że w restauracji kelner zabierając talerz klienta pozostawi sztućce na stole. Hiszpanie cenią sobie natomiast tradycje i zwyczaje. Warto pamiętać, że podczas pierwszego spotkania Hiszpanie całują się w dwa policzki. Kiedy będziecie w Hiszpanii 31 grudnia, nie zapomnijcie zjeść 12. winogron, które mają wróżyć szczęście w nadchodzącym nowym roku.

W Hiszpanii każde święto, niezależnie czy państwowe, czy religijne, obchodzone jest bardzo hucznie. Są to tak zwane fiesty. Hiszpanie na każdą okoliczność organizują wielkie parady przechodzące ulicami miasta, pełne zabawy, tańców, śpiewów, trwające nawet do tygodnia. Najpopularniejszymi fiestami są: bieg z bykami, odbywający się w Pampelunie; pogrzeb sardynkifiesta na zakończenie karnawału i rozpoczęcie Wielkiego Postu; sierpniowa bitwa na pomidory, kiedy to ludzie wychodzą na ulice obrzucać się pomidorami. Nieodłącznym elementem fiest jest słynna corrida – walki z bykami. Na arenie torreador prezentuje swoje umiejętności rozwścieczając byka – toro bravo, rasa byka hodowanego tylko w Hiszpanii. Walka kończy się triumfem, kiedy to torreador zada ostateczny, śmiertelny cios zwierzęciu. Niewątpliwie uczestnictwo w fieście będzie niezapomnianym przeżyciem.

Hiszpanie są bezpośredni w relacjach z innymi. Uważają, że niepotrzebne jest używanie zwrotów grzecznościowych „dziękuję”, „proszę”. Idąc ulicą nie omieszkają skomplementować wyglądu mijanej kobiety. Bynajmniej nie jest to odbierane przez panie jako obraza. Umawiając się z Hiszpanem na określoną godzinę nie zdziwcie się, że spóźni się nawet pół godziny. Nie dotrzymują słowa, a co mają zrobić dzisiaj, zrobią jutro. Kiedy przygląda się z boku rozmowie Hiszpanów, odnosi się wrażenie wielkiej kłótni. To tylko pozory. Hiszpanie po prostu żywo przekazują to, co mają do powiedzenia, głośno mówią, wymachując przy tym rękoma. Dla Hiszpanów nic nie jest tak ważne, jak rodzina, wiara i utożsamienie się z regionem, w którym mieszkają. Patriotyzm lokalny jest dla nich ważniejszy niż krajowy.

Jednak to, co łączy wszystkich Hiszpanów niezależnie od miejsca zamieszkania, to piłka nożna. flamencoHiszpania-Europa-breakplanKiedy gra drużyna narodowa, wychodzą z domów, aby wspólnie z innymi kibicować w barach i pubach. Zaraz obok piłki nożnej Hiszpanie uwielbiają taniec. Najpopularniejszym hiszpańskim tańcem jest flamenco – temperamentny taniec kochanków postukujących obcasami w rytm dźwięków gitary. Chcecie zaprzyjaźnić się z Hiszpanem? Używajcie języka hiszpańskiego, spróbujcie dostosować się do ich stylu życia, chwalcie kuchnię i zechciejcie poznać ich tradycje, zwyczaje.

Udając się do Hiszpanii, warto choć trochę pouczyć się hiszpańskiego bądź zakupić rozmówki hiszpańskie. Nawet jeśli Wasz angielski jest perfekcyjny, to jego użycie może być problematyczne, szczególnie przy kontakcie ze starszymi lub w małych miejscowościach. Dlatego polecamy skorzystanie z kursów językowych od jednego z naszych partnerów. W ramach tych kursów ćwiczycie przede wszystkim swoje umiejętności komunikacyjne oraz macie dostęp do interaktywnych ćwiczeń językowych online i dedykowanego nauczyciela. Sami korzystaliśmy i polecamy. Koszt jest mniejszy niż 100 zł za cały kurs! Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jaki klimat panuje w Hiszpanii?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-06-05 17:38:09
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy

 • Barcelona - plan wycieczki
  Barcelona jest stolicą Katalonii, a zarazem jedny...
  WIĘCEJ>>
 • Hiszpania
  WIĘCEJ>>
 • Barcelona
  Zakochajcie się w Barcelonie – magicznym mieśc...
  WIĘCEJ>>