Park Gaudiego
Typ parku:
Ogród z elementami architektonicznymi.
Gdzie się znajduje:
Park Gaudiego 08024 Barcelona, Katalonia, Hiszpania (mapa)
Co warto wiedzieć:
Park Gaudiego jest jedną z najbardziej znanych dzieł Gaudiego. E. Guell chciał, aby ten park był ekskluzywną dzielnicą, miastem i ogrodem jednocześnie. Biznesmen zainspirował się angielskimi miastami i ogrodami. Stworzenie takiego dzieła sztuki powierzył Gaudiemu, ale niestety z ambitnych planów kupca niewiele wyszło. Nie powstało tutaj elitarne osiedle dla katalońskiej burżuazji. Powstało jedynie 5 budynków. Z czasem Gaudi osiedlił się w jednej z tych budowli. W 1922 roku barcelońskie władze wykupiły te tereny, a z czasem na jego miejscu powstał park, który do dziś pęka w szwach od turystów zaciekawionych sztuką Gaudiego. W 1969 roku park wpisano na listę narodowych dóbr kultury. Z kolei od 1984 roku obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Co znajdziesz na miejscu:
Będąc w Parku Gaudiego warto szczególną uwagę zwrócić na architekturę i dzieła stworzone przez artystę – ławka zdobiona mozaiką, kolumnada. Na miejscu możemy rozkoszować się przyrodą i słuchać ulicznych grajków. Nie brakuje również sprzedawców z całą gamą pamiątek i biżuterii. Podziwiać możemy budowle zypominające domy z piernika. Zapewne nikt nie przeoczy kolorowej salamandry, która jest symbolem parku. Warto przejść się słynnymi wiaduktami przez które przejeżdżały powozy konne, a ludzie mogli w spokoju spacerować pod spodem. Planując wycieczkę do parku Gaudiego warto na nią poświęcić nawet 3 godziny, aby w spokoju obejść najciekawsze zakątki, których nie brakuje. Dzieło Gaudiego jest czymś niepowtarzalnym, magicznym, nawet można powiedzieć - jak nie z tego świata. Ilość kolorów, figurek, zieleni oraz ścieżek sprawi, że chętnie będziemy wracali myślami do tej artystycznej atrakcji.
Kiedy zwiedzać:
Od 30 października do 26 marca – 8:30-18:15
Od 27 marca do 1 maja – 8:00-20:30
Od 2 maja do 28 sierpnia – 8:00-21:00
Od 29 sierpnia do 29 października – 8:00-20:30
Oczywiście Park Gaudiego zwiedzać najlepiej w sezonie maj-sierpień, kiedy pogoda sprzyja, a roślinność ukazuje nam się w całej okazałości. Niestety o tej porze roku musimy się liczyć również z większą ilością turystów. W tym wypadku najlepiej przyjść o godzinach porannych, gdzie jeszcze przez jakiś czas możemy się rozkoszować sztuką w spokoju.
Wstęp:
Niestety od 25 października 2013 roku wstęp jest płatny. Bilet kosztuje 8 euro, 7 euro przy zakupie wejściówki przez internet. Bilet dla dzieci i dla osób powyżej 65 roku życia kosztuje 4,90 euro. Dzieci do lat 6 nie płacą za wejście. Bilety obowiązują tylko do wejścia na najbardziej atrakcyjną część parku – słynną ławkę Hala Hispotila i kolumnadę. Wprowadzony został również limit osób. Do tej części parku może wejść maksymalnie 400 osób/30 minut. W sezonie musimy się liczyć z kolejkami do wejścia. Najlepiej wcześniej zarezerwować sobie bilet przez internet. Unikniemy wówczas stania w kolejce.
Atrakcje na miejscu:
Będąc w parku koniecznie trzeba zwrócić uwagę na schody wejściowe do głównego pawilonu. Artysta umieścił tam trzy wysepki. Pierwsza z nich ma formę groty, druga węża na tle katalońskiej flagi (symbol mądrości), a trzecia posiada kształt salamandry, czyli symbolu Plutona. Kolejnym miejscem jest Sala Kolumnowa (Sala Stu Kolumn), która miała być służyć za targ. Nazwa jest nieco myląca, ponieważ w sali znajduje się 86 kolumn w których znajdują się specjalne kanały pozwalające na spływ wody z tarasu znajdującego się nad pawilonem. Następnie zwróćcie uwagę na dawną bramę wejściową z kutego żelaza wraz z przyległymi pawilonami. Z pewnością najciekawszych miejscem jest taras nad pawilonem kolumnowym (tzw. teatr grecki). Szczególnie miejsce zajmuje długa ławka wykładana mozaiką. To właśnie to miejsce jest najchętniej odwiedzane w Parku Gaudiego.
Jak dojechać:
Do Parku Gaudiego najlepiej dojechać linią metra numer 3. Wysiadamy na stacji Lesseps. Po wyjściu z metra skręcamy w prawo w ulicę Travessera de Dalt. Następnie idziemy prosto przez 1 km. Następnie skręcamy w lewo w ulicę Carrer de Larrad, która już nas doprowadzi do Parku Gaudiego. Dojechać możemy również linią 4. Wysiąść musimy na stacji Alfons X. Dojechać możemy również autobusami numer 24, 31, 32, H6, 92. Wysiadamy również na przystanku Lesseps.
Co zobaczyć w pobliżu:
• Casa de Mila,
Gdzie zaparkować:
W okolicach Parku Gaudiego ciężko jest zaparkować samochód zw względu na małą ilość miejsca. Auto najlepiej zostawić przed hotelem, a do parku udać się metrem. Z pewnością zaoszczędzimy dużo czasu i pieniędzy. Godzina postoju kosztuje od 1 do 3 euro.
Więcej informacji:
http://www.parkguell.cat/en/ Oficjalna strona Parku Gaudiego w wersji angielskiej.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Breakplan