Sagrada Familia
Gdzie się znajduje:
Sagrada Familia - Carrer de Mallorca, 401, Barcelona, Katalonia, Hiszpania (mapa)
Sagrada Familia to secesyjny kościół znajdujący się w Barcelonie. Ta niezwykła budowla uważana jest za największe i najważniejsze osiągnięcie Antoniego Gaudiego. Architekt wymarzył sobie, że Sagrada Familia będzie przypominać wielki organizm. Gaudi poświęcił jej ostatnie 15 lat swojego życia, często zmieniał pierwotne plany projektu kościoła. Artysta przy projekcie kościoła inspirował się naturą – kamieniami, plastrami miodu, zwierzętami, korą drzew, morskimi falami. W 1920 roku ukończono budowę pierwszej wieży. Niestety w tym czasie Gaudi zginął wpadając pod tramwaj.
Jako, że budowla miała być niepowtarzalna, każdy z detali miał być inaczej zdobiony, to do dziś nie ukończono budowy kościoła. Mówi się, że finalizacja budowy Sagrady Familii nastąpi wtedy, kiedy nadejdzie koniec świata. Niektórzy twierdzą, że kościół nie powinien zostać dokończony, tylko zachowany w obecnej formie. Z kolei inni uważają, że Sagrada Familia to praca wielu pokoleń, a kolejni architekci powinni tworzyć kościół według własnych koncepcji. Bazylika przetrwała czas wojny domowej w Hiszpanii, ale niestety plany i makiety budowy zostały zniszczone. Pod bazyliką znajduje się krypta, gdzie mieści się Muzeum Antoniego Gaudiego.
Kiedy zwiedzać:
Od listopada do lutego – 9:00-18:00
Marzec – 9:00-19:00
Od kwietnia do września – 9:00-20:00
Październik – 9:00-19:00
25 grudnia, 26 grudnia, 1 stycznia, 6 stycznia – 9:00-14:00
15 minut przed zamknięciem kasy są zamykane.
Ceny:
Bilet wstępu kosztuje 15 zł. Jeżeli chcemy jeszcze skorzystać z audio przewodnika to zapłacimy 22 euro. Za bilet wstępu i przewodnika zapłacimy 24 euro. Za bilet wstępu, audio przewodnik i wjazd na taras widokowy zapłacimy 29 euro.
Dla kogo:
• Dla entuzjastów architektury
• Dla studentów historii sztuki, architektury
• Dla fanów Gaudiego
• Dla osób cierpliwych (kolejki do wejścia są naprawdę długie, czasami trzeba czekać nawet 2 godziny)
• Dla osób dorosłych, dla dzieci i młodzieży
• Dla osób chcących zobaczyć najważniejsze zabytki w stolicy Katalonii
Dla kogo nie:
• Dla osób niewrażliwych na sztukę
• Dla osób starszych ze względu na długie oczekiwanie w kolejce
• Dla osób które mają mało czasu na zwiedzania Barcelony
• Dla osób nie lubiących tłoku i tłumów
Co zobaczyć w pobliżu:
Jak dojechać:
Do Sagrady Familii dojedziemy linią metra 2 i 5. Wysiąść musimy na stacji Sagrada Familia. Na miejsce dojedziemy również autobusami numer 19, 33, 34, 43, 44 ,50, 51, B20 i B24. Wysiadamy oczywiście na przystanku Sagrada Familia i znajdujemy się już przed wejściem do tej niezwykłej budowli.
Gdzie zaparkować:
W okolicach Sagrady Familii zaparkowanie samochodu graniczy z cudem. Musimy liczyć się także z dość wysoką opłatą (1-3 euro za 1 h parkowania). Najlepiej samochód zaparkować na obrzeżach miasta, a do Sagrady Familii dojechać autobusem lub metrem (wygodniejsza opcja).
Wyszukiwarka parkingów http://w152.bcn.cat/PlanolBCN/
Więcej informacji:
• http://www.sagradafamilia.org/en/ Strona główna Sagrady Familii w wersji angielskiej.
• http://www.areaverda.cat/en/map/ Mapa z miejscami gdzie możemy zaparkować samochód
• https://www.youtube.com/watch?v=RcDmloG3tXU Wizualizacja ukończonej Sagrady Familii
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Redaktor
adres: