Barcelona

BarcelonaTransport

Komunikacja publiczna

Komunikacja w Barcelonie jest bardzo rozwinięta. Miasto posiada 11 linii metra z 209 stacjami i to tym środkiem transportu można przemieszczać się najszybciej i najtaniej. Bilet dzienny (obowiązuje na wszystkie środki transportu) kosztuje ok. 7 euro. Najlepszą opcją dla turystów jest wersja T-10, czyli bilet obowiązujący na 10 wejść do środków komunikacji w dowolnym czasie. Kosztuje on ok. 10 euro. Istnieje możliwość zakupu biletu również na 30 czy 50 wejść. Metro w Barcelonie kursuje od 5:00, w dni robocze do 24:00, w piątki do 2:00, a w soboty całą noc.

Sieć autobusowa jest rozległa. Autobusy kursujące po centrum są czerwone, autobusy przejeżdżające przez miasto są żółte, po trasach peryferyjnych kursują autobusy zielone. Autobusy jeżdżą co ok. 10-15 minut od 6:00 do 23:30, a po tym czasie działa komunikacja nocna. Autobusy nocne (niebieskie) kursują co ok. 30 minut, większość tych autobusów zatrzymuje się na Placa Catalunya i Universitat. W sezonie kursują autobusy turystyczne. Najczęściej trasę rozpoczynają na Placa Catalunya i przejeżdżają obok największych atrakcji turystycznych miasta np. Sagrada Familia, Parc Guell. Cena jednodniowego biletu turystycznego wynosi ok. 26 euro, a dwudniowego – ok. 34 euro. Bilety na autobusy zwykłe są takie same, jak w przypadku metra. Wszystkie bilety można zakupić w kioskach, informacji komunikacji miejskiej, automatach, u kierowcy.

Przejazd taksówką jest dość tani i wygodny. Koszt zależy od przejechanej trasy, np. za dowóz z końca miasta do centrum zapłacisz ok. 30-40 euro. Dodatkowe opłaty naliczane są za kursy nocne, bagaż i w weekendy. W dobrym tonie jest danie 10% napiwku lub zaokrąglanie ceny. Do taksówki możecie wsiąść na postoju lub zatrzymać ją na ulicy. Zielone podświetlenie napisu „Taxi” informuje, że taksówka jest wolna.

Główny dworzec kolejowy w Barcelonie to Estacio-Sants. Obsługuje on nie tylko połączenia międzynarodowe, ale także krajowe i podmiejskie. Z dworca Estacio de Franca pojedziesz pociągiem dalekobieżnym. Ponadto dworzec znajduje się także przy ulicy Ramblas Placa de Catalunya, który obsługuje połączenia z lotniska i północnej części wybrzeża, Passeig de Gracia obsługuje pociągi do portu w Gironie.

Jeżeli nie chcecie poruszać się komunikacją miejską, zawsze możecie wynająć auto. Nie warto zaprzątać sobie tym głowy na miejscu, dlatego też zadbajcie o to przed wyjazdem. Kliknijcie tutaj, wybierzcie samochód i cieszcie się jazdą po Barcelonie.

Rower

 Po Barcelonie możecie również swobodnie poruszać się na rowerze! Funkcjonuje tu system wypożyczania rowerów Bicing pierwsze 30 minut korzystania jest darmowe, na dłuższy okres trzeba jednak wykupić abonament. 

 


 Nieważne, czy lubicie rezerwować noclegi z wyprzedzeniem, czy będąc na już na miejscu. W rozdziale „Gdzie spać?” znajdziecie więcej niż co nieco na temat tego, jak najlepiej znaleźć dach nad głową tam, dokąd podróżujecie. Dajcie sobie chwilę, abyście nie byli niemiło zaskoczeni pokojem bez okien lub wysokim rachunkiem za Wasz pobyt.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.