Casa Batlló
Gdzie się znajduje: Barcelona, Passeig de Gràcia 43 (zobacz na mapie).
Co warto wiedzieć:
Casa Batlló to obiekt mieszkalny w centrum Barcelony. Unikalna fasada budynku, powstała w latach 1904–1906, jako jedno z dzieł wybitnego, katalońskiego architekta Antoniego Gaudi. Zaprojektował on także wnętrze budynku nadając mu równie charakterystyczny rys.
Dzięki swojej oryginalnej stylistyce, budynek mógłby stanowić element fantastycznego świata, kreowanego w filmach Tima Burtona. Balkony przypominają część czaszki, natomiast okna podzielone są konstrukcjami do złudzenia przypominającymi kości. Stąd właśnie lokalny przydomek obiektu Casa dels Ossos – Dom Kości. Wielobarwne, połyskujące płytki pokrywające ściany, nasuwają na myśl rybi grzbiet, z kolei konstrukcja dachu, nie bez kozery nazwanego „Smoczy”, to odniesienie do patrona Katalonii – św. Jerzego, który wg legendy pokonał bestię.
Jeżeli Gaudi nie jest Waszym ulubionym artystą lub cena jest jednak niezbyt atrakcyjna, powinniście przynajmniej zobaczyć budynek z zewnątrz – obiekt jest tak unikatowy, że nawet jeżeli nie wywoła zachwytu, rzadko kogo pozostawi obojętnym. Budynek łatwo odnaleźć dzięki lokalizacji w centrum miasta, niezwykłej fasadzie, oraz kolejkom utrudniającym swobodne przejście po chodniku.
Mimo że Casa Batlló to popularna atrakcja turystyczna, część jej wnętrz wciąż jest użytkowana przez osoby prywatne. Niektóre z pomieszczeń zajmowane są przez biura lub stanowią lokale mieszkalne.
Kiedy zwiedzać?
Casa Batlló otwarte jest cały rok, od 9:00 do 21:00 (ostatnie wejście o godz. 20:00)
Ceny:
• dorośli – 21 euro
• młodzież do lat 18, seniorzy powyżej 65 lat, studenci (po okazaniu legitymacji) – 19,5 euro
• mieszkańcy Barcelony – 15 euro
• dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny
• jeżeli chcecie zobaczyć niezwykłe wnętrze budynku, możecie skorzystać z kupna biletu online – pozwala to na nabycie wejściówki na konkretny dzień i godzinę, a także na wykupienie dodatkowej opcji ominięcia kolejki – 5 euro od osoby
• aby urozmaicić wizytę w Casa Batlló możecie również skorzystać z wcześniejszego wejścia do budynku w nielicznej grupce (godzina 8:30, 35 euro), zakończyć zwiedzanie kieliszkiem wina musującego, wypitego na dachu kamienicy (godziny 18-22, 34,5 euro, tylko dla pełnoletnich) lub pozwolić się oprowadzić samemu Antoniemu Gaudi (atrakcja przewidziana głównie dla dzieci, niedziela, godz. 18:00, 35 euro)
Dla kogo:
• dla entuzjastów twórczości Gaudiego
• osób zainteresowanych architekturą, historią sztuki
Dla kogo nie:
• w zasadzie dla każdego odwiedzającego Barcelonę
Co zobaczyć w pobliżu?
• Casa Mila – kolejny budynek zaprojektowany przez Gaudiego, ze względu na swój wygląd nazywany przez mieszkańców miasta La Pedrera, co oznacza Kamieniołom.
• Muzea – między innymi Sztuki Współczesnej, Starożytnego Egiptu oraz Picassa
Jak dojechać?
Na miejsce możecie się dostać metrem: liniami L2, L3 i L4 oraz autobusem: liniami H10, V15, 7, 22 oraz 24, (w obu przypadkach przystanek nosi nazwę Passeig De Gràcia), a także Turystycznym Autobusem po Barcelonie (północ – południe), przystanek Fundació Antoni Tàpies.
Gdzie zaparkować?
Preferując podróż własnym środkiem transportu, możecie skorzystać z okolicznych parkingów (dwa najbliższe znajdują się na Passeig de Gràcia, niecałe 150 metrów od obiektu).
Więcej informacji:
https://www.casabatllo.es – oficjalna strona, prowadzona między innymi w języku angielskim – pozwala na zapoznanie się z dokładną historią budynku oraz jego twórcy, prześledzenie oferty zwiedzania, jak i zakupienie biletu online.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Redaktor
adres: