Casa Batlló

Casa Batlló

Gdzie się znajduje: Barcelona, Passeig de Gràcia 43 (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć:

Casa Batlló to obiekt mieszkalny w centrum Barcelony. Unikalna fasada budynku, powstała w latach 1904–1906, jako jedno z dzieł wybitnego, katalońskiego architekta Antoniego Gaudi. Zaprojektował on także wnętrze budynku nadając mu równie charakterystyczny rys.

Dzięki swojej oryginalnej stylistyce, budynek mógłby stanowić element fantastycznego świata, kreowanego w filmach Tima Burtona. Balkony przypominają część czaszki, natomiast okna podzielone są konstrukcjami do złudzenia przypominającymi kości. Stąd właśnie lokalny przydomek obiektu Casa dels OssosDom Kości. Wielobarwne, połyskujące płytki pokrywające ściany, nasuwają na myśl rybi grzbiet, z kolei konstrukcja dachu, nie bez kozery nazwanego „Smoczy”, to odniesienie do patrona Katalonii – św. Jerzego, który wg legendy pokonał bestię.

Jeżeli Gaudi nie jest Waszym ulubionym artystą lub cena jest jednak niezbyt atrakcyjna, powinniście przynajmniej zobaczyć budynek z zewnątrz – obiekt jest tak unikatowy, że nawet jeżeli nie wywoła zachwytu, rzadko kogo pozostawi obojętnym. Budynek łatwo odnaleźć dzięki lokalizacji w centrum miasta, niezwykłej fasadzie, oraz kolejkom utrudniającym swobodne przejście po chodniku.

Mimo że Casa Batlló to popularna atrakcja turystyczna, część jej wnętrz wciąż jest użytkowana przez osoby prywatne. Niektóre z pomieszczeń zajmowane są przez biura lub stanowią lokale mieszkalne.

 

Kiedy zwiedzać?

Casa Batlló otwarte jest cały rok, od 9:00 do 21:00 (ostatnie wejście o godz. 20:00)

 

Ceny:

• dorośli – 21 euro

• młodzież do lat 18, seniorzy powyżej 65 lat, studenci (po okazaniu legitymacji) – 19,5 euro

• mieszkańcy Barcelony – 15 euro

• dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny

• jeżeli chcecie zobaczyć niezwykłe wnętrze budynku, możecie skorzystać z kupna biletu online – pozwala to na nabycie wejściówki na konkretny dzień i godzinę, a także na wykupienie dodatkowej opcji ominięcia kolejki – 5 euro od osoby

• aby urozmaicić wizytę w Casa Batlló możecie również skorzystać z wcześniejszego wejścia do budynku w nielicznej grupce (godzina 8:30, 35 euro), zakończyć zwiedzanie kieliszkiem wina musującego, wypitego na dachu kamienicy (godziny 18-22, 34,5 euro, tylko dla pełnoletnich) lub pozwolić się oprowadzić samemu Antoniemu Gaudi (atrakcja przewidziana głównie dla dzieci, niedziela, godz. 18:00, 35 euro)

 

Dla kogo:

• dla entuzjastów twórczości Gaudiego

• osób zainteresowanych architekturą, historią sztuki

 

Dla kogo nie:

• w zasadzie dla każdego odwiedzającego Barcelonę

Co zobaczyć w pobliżu?

 Casa Mila – kolejny budynek zaprojektowany przez Gaudiego, ze względu na swój wygląd nazywany przez mieszkańców miasta La Pedrera, co oznacza Kamieniołom.

• Muzea – między innymi Sztuki Współczesnej, Starożytnego Egiptu oraz Picassa

Jak dojechać?

Na miejsce możecie się dostać metrem: liniami L2, L3 i L4 oraz autobusem: liniami H10, V15, 7, 22 oraz 24, (w obu przypadkach przystanek nosi nazwę Passeig De Gràcia), a także Turystycznym Autobusem po Barcelonie (północ – południe), przystanek Fundació Antoni Tàpies.

 

Gdzie zaparkować?

Preferując podróż własnym środkiem transportu, możecie skorzystać z okolicznych parkingów (dwa najbliższe znajdują się na Passeig de Gràcia, niecałe 150 metrów od obiektu).

 

Więcej informacji:

https://www.casabatllo.es – oficjalna strona, prowadzona między innymi w języku angielskim – pozwala na zapoznanie się z dokładną historią budynku oraz jego twórcy, prześledzenie oferty zwiedzania, jak i zakupienie biletu online.

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-21 21:09:57
Kasia Tutko
Redaktor
strona www:
adres:
http://polaczkropki.pl/
Warszawa / Polska

Hej! Nazwywam się Kasia i prowadzę bloga podróżniczego polaczkropki.pl. W podróży najbardziej lubię naturę i mniej znane destynacje. Wysoko na mojej liście znajdują się opuszczone miejsca, street art - chętnie zbaczam z utartego szlaku. Na swojej stronie skupiam się także na praktycznych aspektach, aby każdy wyniósł z mojego bloga coś cennego poza zdjęciami i opisami atrakcji.

  • Barcelona - plan wycieczki
    Barcelona jest stolicą Katalonii, a zarazem jednym z najpiękniejszych miast Europy. Wielu osobom k
    WIĘCEJ>>
  • Barcelona
    Zakochajcie się w Barcelonie – magicznym mieście Gaudiego. To cudowne miasto pełne jest tajemni
    WIĘCEJ>>