Rumunia

RumuniaWprowadzenie

Wprowadzenie

Rumunia to kraj ciągle mało popularny turystycznie. Jest to jednak bardziej zaletą niż wadą. Podczas gdy w sezonie w wielu popularnych miejscach Europy trzeba się przeciskać przez tłumy hałaśliwych turystów, stać godzinami w kolejkach do zatłoczonych atrakcji turystycznych i płacić za wszystko podwójnie lub nawet potrójnie wyższą cenę, Rumunia oferuje zupełnie inne standardy podróży. To tu wciąż jeszcze macie szansę poznać miejsca, w których będziecie jednymi z niewielu turystów, a osoby które spotkacie na swojej drodze będą częścią lokalnej społeczności. Jest to szansa doświadczenia prawdziwej kultury, która nie została jeszcze spreparowana na potrzeby konsumpcyjnego turysty, który chce odhaczyć na liście najbardziej popularne miejsca, zrobić tam standardową fotografię, kupić typową pamiątkę wyprodukowaną w Chinach i często zjeść posiłek, taki sam do jakiego przywykł w swoim rodzinnym kraju.

Rumunia to jeszcze nie do końca odkryty kraj, pełen rozmaitych atrakcji, zarówno przyrodniczych, jak i kulturalnych. Bogactwo różnorodnych miejsc zadziwi najbardziej wybrednego podróżnika. Zachwycające zamki, słoneczne winnice, malownicze krajobrazy, cerkwie, interesujące muzea, zabytki i urokliwe stare miasteczka to tylko niektóre atrakcje Rumunii, które pozwolą Wam przeżyć niezapomniane wakacje. Ciekawa architektura, historia, tajemnicze legendy i kontrowersyjne opinie, które krążą o tym kraju na pewno są godne przeżycia niezapomnianej wycieczki i sprawdzenia osobiście co takiego kryje Transylwania i inne regiony Rumunii.

zamek-rumunia-breakplan

Czy Hrabia Dracula naprawdę istniał? Skąd się wzięła nazwa kraju i do jakiego języka najbardziej zbliżony jest język rodowitych mieszkańców? Czy na cmentarzu może być wesoło? Czy Cyganie są tradycyjną ludnością Rumunii? Czy rzeczywiście na ulicach napotkamy stada bezdomnych psów? A także dlaczego stolica kraju Bukareszt zwana jest Małym Paryżem i czy rumuński Parlament naprawdę jest największym budynkiem Europy i drugim co do wielkości budynkiem na świecie?

 Jeżeli chcecie uzyskać odpowiedź na powyższe pytania i wiele innych oraz przygotować się z nami do niezwykłej, pełnej magii przygody, zapraszamy do dalszej lektury. 

Jeśli Rumunia Was zainteresowała, już teraz możecie zaplanować podróż! Skontaktujcie się z nami za pomocą formularza, lub przez nasz fanpage na Facebooku. Osobiście doradzimy Wam, jak zaplanować przeloty i noclegi w wybranym przez Was miejscu. Więcej szczegółów tutaj. Sami wolicie zaplanować swoją podróż? Możecie skorzystać z naszej wyszukiwarki lotów noclegów :).

 

>>>SPRAWDŹ: Przygotujemy dla Ciebie miniprzewodnik z najważniejszymi informacjami o Rumunii!

Informacje ogólne

- Stolicą, a także największym miastem Rumunii jest Bukareszt.

 - Językiem urzędowym jest język rumuński.

- Całkowita powierzchnia kraju to 238 391 km² (dla porównania powierzchnia Polski to 312 679 km²), a więc kraj mało znany, lecz niemały.

 - Rumunia znajduje się w Unii Europejskiej od 1 stycznia 2007 roku.

 - Największą mniejszością narodową są Węgrzy, którzy stanowią 6,6% ludności.

 - Romowie, znani u nas jako Cyganie stanowią 2,5% mieszkańców.

 - Religią dominującą jest prawosławie, ale w większych miastach występują także kościoły katolickie.

jezioro-rumunia-breakplan

Jeśli Rumunia zainteresowała Was na tyle, że z chęcią zwiedzilibyście ten piękny kraj, możecie skorzystać z naszej wyszukiwarki wczasów, aby wybrać dla siebie jedną z wielu ofert przygotowanych przez naszych partnerów!

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Zorganizujemy Twój wyjazd do Rumunii za grosze! Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.

Geografia i historia

 Geografia

 Rumunia leży w południowo-wschodniej części Europy, graniczy z dwoma krajami Unii Europejskiej, Węgrami i Bułgarią, które korzystając z ruchu bezwizowego można przy okazji odwiedzić. Pozostali sąsiedzi to Ukraina, Mołdawia i Serbia.

 W Rumunii znajdą coś dla siebie zarówno amatorzy życia kulturalnego, dzikiej przyrody i górskich wycieczek jak również leniwego odpoczynku nad morzem. Środek kraju zajmują góry Karpaty, będące przedłużeniem pasma występującego także w Polsce. Góry układają się w zakole, w środku którego leży baśniowa kraina Siedmiogrodu, administracyjnie zwana Transylwanią. Góry i wyżyny stanowią 70% kraju.

 Południe kraju zajmuje rozległa nizina doliny Dunaju, zakończona drugą co do wielkości deltą rzeki w Europie. Jest to raj dla miłośników nietkniętej cywilizacją przyrody. Cenne zbiorowiska roślinne, tereny lęgowe ptaków i rezerwaty biosfery zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 Amatorzy wypoczynku nad ciepłą wodą nie mogą przegapić wizyty na wybrzeżu Morza Czarnego, gdzie znajduje się kilka atrakcyjnych kurortów, tj. Mamaia, Eforia, Neptun czy Jupiter. Największym odwiedzanym miastem jest tu Konstanca. Atutami wypoczynku nad Morzem Czarnym są piaszczyste plaże, czysta woda oraz cenny tańsze niż na wybrzeżu Morza Śródziemnego, zbliżone do wypoczynku nad Bałtykiem. Warunki pogodowe natomiast są zdecydowanie lepsze niż w Polsce, wyższe temperatury zarówno powietrza jak i wody oraz suchy bezdeszczowy klimat na pewno zapewnią nam udane wczasy w Rumunii.

rzeka-rumunia-breakplan

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Lubisz podróżować do niezwykłych, tajemniczych miejsc? Zobacz nasz artykuł!

 

 Historia

 Mało kto wie skąd wywodzi się nazwa kraju Rumunia. Otóż nazwa w języku rumuńskim brzmiąca Romania pochodzi bezpośrednio od słowa Roma czyli Rzym, a mieszkańcy Romani uważają się za potomków Rzymian. Od czasów przed naszą erą tereny Rumunii były zamieszkane przez plemiona Daków, które to w roku 106 n.e. po tzw. wojnach dackich zostały włączone do Imperium Rzymskiego przez cesarza Trajana. Rzymianie wycofali się w 271 roku n.e. O tym ważnym okresie w dziejach kraju przypominają ustawione w zaskakująco wielu miastach rzeźby przedstawiające wilczycę wykarmiającą Romulusa i Remusa założycieli Cesarstwa Rzymskiego. Język rumuński, który należy do rodziny języków romańskich, posiada także wiele wspólnego z językiem włoskim.

 Od tego czasu tereny te pozostawały pod wpływami różnych krajów i nacji, aż do XIV wieku kiedy wykształciły się dwie wyraźne jednostki Mołdawię i Wołoszczyznę, których zjednoczenie w 1881 utworzyło królestwo Rumunii, na czele z pierwszym królem Karolem I. Jednym z okupantów kraju było Imperium Osmańskie, którego wpływy w architekturze, muzyce (manele) i kuchni są jeszcze do tej pory zauważalne. Ciekawym faktem jest to, że region Rumunii znajdujący się przy granicy z państwem Mołdawią nosi również nazwę Mołdawia. Kiedyś oba te tereny znajdowały się w obrębie państwa zwanego Wielka Rumunia. Trzeba uważać na pomyłki, bo możliwy jest fakt iż jakieś miasto leży jednocześnie w Rumunii i Mołdawii (części Rumunii).

 W 1916 roku Rumunia włączyła się do I wojny światowej. Najbogatsza obecnie część kraju - Siedmiogród (nazwa pochodziła od siedmiu miast warownych obecnych na tym terenie), inaczej zwany Transylwanią ( nazwa oznacza „po drugiej stronie lasu”) należała wtedy do Austro-Węgier. Państwa Ententy zgodziły się uznać rumuńskie prawo do Transylwanii, co skłoniło Rumunię do wsparcia ich działań. Pod koniec wojny, w 1918 roku Transylwania i Besarabia (należąca obecnie do Ukrainy) zjednoczyły się ze Starym Królestwem Rumunii. 1 grudnia 1918 roku w miejscowości Alba Iulia nastąpiło uroczyste przyłączenie Transylwanii do reszty kraju. Dzień ten jest co roku uroczyście obchodzony jako święto Niepodległości Rumunii. Jeżeli lubimy wielkie zgromadzenia i interesuje nas historia kraju to warto przyjechać wtedy do Alba Iulia, aby zobaczyć obchody tego niezwykle ważnego dla każdego Rumuna dnia. Do dzisiaj w Transylwanii mieszka duża mniejszość Węgierska, kraina ta posiada także wyróżniającą się na tle całego kraju mocną gospodarkę, bogatą architekturę i życie kulturalne.

 Na początku II wojny światowej Rumunia próbowała zachować neutralność, w 1940 roku jednak przyłączyła się do wojny po stronie Niemiec, a w roku 1944 przeszła na stronę aliantów. Po wojnie Rumunia znajdowała się pod okupacją radziecką, tworząc Komunistyczną Republikę Ludowa. W roku 1968 dyktator Nicolae Ceauşescu stojący na czele Rumuńskiej Partii Komunistycznej został głową państwa i uniezależnił stopniowo kraj od wpływów Związku Radzieckiego. Z czasem jego komunistyczny reżim stał się zbrodniczym systemem, który został obalony w 1989 roku w wyniku krwawej rewolucji. Nicolae Ceausescu z żoną zostali rozstrzelani. Od tego czasu rządy były sprawowane przez umiarkowanych komunistów, a obecnie kraj doszedł do ustroju demokratycznego.

 To tylko wybrane fragmenty rumuńskiej historii, które pomogą w udzieleniu odpowiedzi na pytania, które będą się najczęściej nasuwać podczas podróży po kraju. W celu zapoznania się z pełną historią zachęcam do skorzystania z odrębnych opracowań.

 

>>>Jesteś miłośnikiem historii? Sprawdź więc dzieje innych krajów!

Kultura i zwyczaje

Wbrew panującym negatywnym opiniom Rumuni posiadają wysoką kulturę osobistą, są zadbani i przyjaźnie nastawieni do obcokrajowców. Na ulicach można spotkać eleganckie, modnie ubrane i umalowane kobiety, ludność chętnie korzysta z wydarzeń kulturalnych, koncertów i przedstawień teatralnych. Odnosi się wrażenie, że ludzie są nawet bardziej uprzejmi niż w Polsce. Po niewielkim dotknięciu przypadkowego przechodnia natychmiast przepraszają, nie ma tu właściwie ordynarnego przepychania się w kolejkach i rozpychania łokciami w autobusach. Na drogach kierowcy chętnie dają pierwszeństwo pieszym. W małych miasteczkach i wioskach można spotkać się z dużą gościnnością mieszkańców, którzy chętnie poczęstują regionalnym jedzeniem czy nawet zaoferują darmowy nocleg. Wbrew stereotypom jest to bezpieczny i przyjazny kraj.

 Rumuni zamieszkujący w miastach są często dobrze wyedukowani, duża część młodzieży podejmuje studia uniwersyteckie oraz, co ważne z punktu wizyt obcokrajowców, mówi po angielsku. Jest to zaskakujący fakt, że Rumuni posługują się wyjątkowo dobrze tym językiem. Przebywając w większych miastach, podczas zakupów w sklepie czy obiadu w restauracji, nie ma problemów z porozumiewaniem się, o co nieraz bardzo trudno w innych krajach Unii Europejskiej, chociażby w Hiszpanii, Włoszech czy we Francji. Odnosi się lekkie wrażenie, że mieszkańcy są świadomi krążących po świecie negatywnych opinii, dlatego są bardzo ambitni, starają się to zmienić i udowodnić, że reprezentują taki sam poziom jak reszta krajów Europy.

 Podczas gdy w większych miastach panuje europejska kultura, w małych wioskach można wciąż zasmakować regionalnego uroku i żywej tradycji z przeszłości. Mieszkańcy pielęgnują regionalne zwyczaje, kuchnię, obrzędy, dekoracje, styl ubierania i architekturę.

 W kraju mieszka wiele mniejszości narodowych, największą stanowią Węgrzy, potomkowie mieszkańców Siedmiogrodu, który długo wchodził w skład Imperium Habsburgów. Zamieszkują tu również Polacy głównie w regionie Bukowina, jako potomkowie podkrakowskich górników, którzy przybyli tu wykonywać swój zawód. Wywodzący się z Indii Romowie, czyli Cyganie, stanowią jedynie 2,5% społeczności i zamieszkują w swoich enklawach.

 Ciekawym gatunkiem muzycznym jest manele, muzyka która powstała z połączenia rytmów cygańskich, orientalnych oraz disco. Dla Rumunów jest to mniej więcej to samo co dla nas disco polo. Krajowe kino budzi się po uśpieniu z czasów komunistycznego reżimu, powstaje wiele dobrych filmów wyświetlanych na międzynarodowych festiwalach i w alternatywnych kinach.

 Rumunia jest krajem prawosławnym, wiarę tą wyznaje 85% ludności. Katolicy stanowią 7% populacji, większość z nich to potomkowie ludności węgierskiej zamieszkującej w Siedmiogrodzie. Ze względu na dominujące prawosławne wyznanie część religijnych świąt jest przesunięta w stosunku do polskich świąt. Boże Narodzenie obchodzone jest 13 dni po naszych uroczystościach, wigilia wypada 6 stycznia. Ustawowo jednak dni wolne od pracy wypadają w terminie większości świąt katolickich, np. 25 i 26 grudnia.

 Zwiedzając cerkiew należy pamiętać o odpowiednim ubiorze, mężczyźni powinni założyć długie spodnie, a kobiety ubranie zasłaniające ramiona i kolana.

 

 Święta i dni wolne od pracy w Rumunii:

 • 1 i 2 stycznia - Nowy Rok

 • Prawosławny Poniedziałek Wielkanocny

 • 1 maja - Święto Pracy

 • Poniedziałek po Zielonych Świątkach

 • 15 sierpnia - Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

 • 1 grudnia - Rocznica Wielkiego Zjednoczenia Rumunii 

• 25 i 26 grudnia - Boże Narodzenie

 

 Znane osoby:

 • Inna - Elena Alexandra Apostoleanu (rok urodzenia 1986, miejsce urodzenia Mangalia) - jedna z najbardziej popularnych piosenkarek muzyki pop i dance na świecie.

 • Aleksandra Stan (1989, Konstanca) – światowej sławy wokalistka muzyki house i dance.

 • Sebastian Stan (1983, Konstanca) - aktor filmowy, najbardziej znany z roli Bucky Barnes’a w serii filmowej Capitan America.

 • Gheorghe Hagi (1965, Săcele) - jeden z najlepszych rumuńskich piłkarzy wszechczasów, obecnie trener piłkarski. Poprowadził drużynę w trzech turniejach Mistrzostwa Świata w 1990, 1994 i 1998 roku. Często porównywany do Diego Maradony.

 • Nadia Comaneci (1961, Oneşti) – gimnastyczka, dwukrotna mistrzyni świata, zdobywczyni pięciu złotych medali olimpijskich.

 • Bela Lugosi - Béla Ferenc Dezső Blaskó (1882 Lugoj - 1956 Los Angeles) – aktor filmowy, kojarzony z wykreowanym przez siebie wizerunkiem wampira Drakuli w filmie Dracula z roku 1931, wg. powieści Brama Stokera, która na zawsze zmieniła wizerunek Rumunii na świecie. Obsadzany od tej pory głównie w rolach wampirów i szaleńców aktor sam miewał problemy psychiczne, do tego stopnia utożsamiał się z postacią Drakuli, że na jego życzenie pochowano go w stroju słynnego wampira.

 • Mihai Eminescu (1850 Botoszany - 1889 Bukareszt) – największy poeta literatury rumuńskiej, romantyczny nowelista oraz dziennikarz. W swojej twórczości często odwoływał się do mitologii, metafizyki i filozofii Arthura Schopenhauera.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jaki klimat panuje w Rumunii?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 13:39:06
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy