Rumunia

RumuniaZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Osoby ubezpieczone w polskim NFZ mogą korzystać, tak jak i w całej Unii Europejskiej, ze świadczeń państwowej opieki medycznej w Rumunii. Aby pomoc poszła sprawnie przed wyjazdem należy wyrobić kartę EKUZ. Jeżeli nie posiadamy takiej karty, to za świadczenia zdrowotne musimy zapłacić, a później ubiegać się o zwrot kosztów, z kartą podstawowa pomoc jest bezpłatna. Do lekarzy specjalistów są duże kolejki, badania są dodatkowo płatne. Chcąc mieć zapewnione dodatkowe świadczenia, prywatną opiekę medyczną czy transport medyczny do kraju, należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Szpitale wyglądają dosyć PRLowsko, nie przestraszcie się :). Lekarstwa są tanie. Specjalne szczepienia nie są wymagane.

Przed wyjazdem dobrze jest przygotować wykaz informacji o naszym zdrowiu i umieścić go w łatwo dostępnym miejscu w samochodzie, plecaku, torebce. Proponujemy ewentualnie zaopatrzyć się w tzw. kopertę życia, polega to na umieszczeniu w kopercie najważniejszych informacji o stanie naszego zdrowia, grupie krwi, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych, w tym nr pesel. Na stronie http://www.kopertazycia.pl/ można pobrać kartę informacyjną w języku angielskim, z najważniejszymi zagadnieniami interesującymi osoby udzielające pomocy, wydrukować ją na drukarce i zabrać ze sobą w podróż.

zdrowie-rumunia-breakplan

 

>>>SPRAWDŹ: Ogrom ofert ubezpieczeniowych Cię przytłacza? Chętnie pomożemy wybrać najlepszą ofertę! Kliknij po więcej informacji.

Higiena

Warunki życia ludności miejskiej nie odbiegają niczym od polskich standardów. Hotele są czyste i schludne, na normalnym europejskim poziomie, miasta zadbane i zorganizowane. Na wsiach czy w małych mieścinkach może natomiast być gorzej. Jeżeli nocujecie u przypadkowych osób w wiosce to może Was zaskoczyć brak łazienki i toalety w domu. Popularne są też takie toalety jak w Turcji czy na Ukrainie, czyli tak zwane „dziury w ziemi na Małysza”. Przy wioskach cygańskich krajobraz psują duże ilości śmieci.

Lepiej nie pić wody z kranu, szczególnie latem, chociaż nie ma przeciwko temu rygorystycznych przeciwwskazań.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Przydatne informacje przed podrożą do Rumunii.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 13:39:06
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy