Rumunia

RumuniaTransport

Komunikacja publiczna

Środki transportu Rumunii nie są zbyt komfortowe, jest to jednak tylko trochę niższy standard niż przejazdów po Polsce. Ze względu na nienajlepszy stan torów kolejowych i dróg, brak nowoczesnych autostrad, jak również duże dystanse pomiędzy miastami, podróże są bardzo czasochłonne.

Podróżując po kraju lepiej korzystać z autobusów, które są nieco szybsze od pociągów. Najlepiej jednak porównywać indywidualnie każdy odcinek, bo różni się to w zależności od trasy, czasem szybszy jest pociąg, czasem autobus. Opóźnienia są na porządku dziennym. Pomocna w wyszukiwaniu połączeń autobusowych jest strona: http://www.autogari.ro/. Dystans Bukareszt-Timisoara o długości 550 km autobus przebywa w mniej więcej 11 godz., koszt to ok. 90 zł. Na krótszych dystansach tańszą opcją są busy.

Sieć kolejowa jest dobrze rozwinięta, a przejazdy nie są również kosztowne. Aktualny rozkład jazdy pociągów znajduje się na stronie www.mersultrenurilorcfr.ro lub www.cfr.ro. Dla porównania przejazd pociągiem dystansu 450km z Bukaresztu do Cluj-Napoca zajmuje 10 godzin (w najkrótszej dostępnej opcji, dłuższa może wynieść nawet 14 godzin), co przy zwykle pojawiających się opóźnieniach najprawdopodobniej zamieni się w 11 godzin (koszt ok. 100zł). Planując taką podróż najlepiej wybrać kurs nocny, w wagonach sypialnych, trochę droższy, ale nie w porównaniu wygodniejszy. Jest to dość ciekawe przeżycie, w jednym przedziale śpi 6 osób, po 3 osoby w jednym pionie. Każdy dostaje czystą pościel, którą sam sobie obleka. Bilet na przejazd można kupić przez Internet. Warto zaplanować to wcześniej, ponieważ w ostatniej chwili może się okazać, że nie tylko bilety na kuszetkę się skończyły, ale jeszcze musimy spędzić 11 godzin podróży w innym przedziale niż nasi przyjaciele.

Przeloty samolotem pomiędzy miastami wewnątrz kraju są jeszcze zdecydowanie za drogie. Nie miej należy to monitorować, bo zmiany w tej materii odbywają się bardzo szybko i może się to poprawić.

Łodzie natomiast to jedyny dostępny transport w Delcie Dunaju. Promy startują z miejscowości Tulcza. Najpopularniejszy dystans Tulcza-Sulina zajmuje 3-4 godziny (koszt 36 lei).

Bilety komunikacji miejskiej są również atrakcyjne cenowo, jednorazowy bilet na przejazd autobusem po Bukareszcie kosztuje 1,30lei, bilet na metro 2,00 lei, bilet dwuprzejazdowy 4 lei, bilet dobowy 6 lei, bilet dziesięcioprzejazdowy 15 lei. Metro funkcjonuje jedynie w Bukareszcie.busy-rumunia-breakplan

 

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Rumunii samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

Wynajem pojazdu

Wynajęcie samochodu nie stanowi problemu. Ceny wynajmu najtańszych modeli w Bukareszcie zaczynają się od 85zł za dzień, 450zł za tydzień. W mniejszych, mniej popularnych turystycznie miejscowościach mogą być droższe np. 150zł/dzień i 1000zł/tydzień. Możemy wypożyczyć samochód w jednym mieście a zwrócić go w innym. Przeważnie wypożyczalnie są zlokalizowane przy lotniskach.  Możesz wynająć samochód wcześniej za pomocą naszej wyszukiwarki :)

 Wiek kierowcy najczęściej powinien zawierać się w przedziale od 25 do 70 lat, młodsze osoby od 21 lat też są akceptowane, ale za wyższą opłatą i podatkiem 24%. Wynajem następuje na jednego kierowcę, chcąc, aby dwie osoby mogły prowadzić pojazd należy dopłacić. Prawo jazdy powinno być ważne od co najmniej jednego roku, bez poważnych adnotacji. Należy zabrać ze sobą jeszcze jeden dokument ze zdjęciem dowód lub paszport. Odbiór i zwrot samochodu następuje z pełnym bakiem. Podpisywana jest umowa najmu.

W cenę zwykle wliczone jest ubezpieczenie, opłata za pomoc w czasie awarii i podatek drogowy, ale lepiej o to dopytać, bo zdarzają się wyjątki i umowy inaczej sformułowane. Do wynajmu najczęściej niezbędna jest karta kredytowa na nazwisko kierowcy, z odpowiednim limitem kredytu na pokrycie wkładu własnego/depozytu (inne karty często nie są uznawane). Jeśli samochód nie zostanie uszkodzony ani skradziony, depozyt podlega pełnej refundacji. Jeśli samochód zostanie uszkodzony lub skradziony, wypożyczalnia zachowa wkład własny na pokrycie kosztów. Potem z ubezpieczenia można odzyskać pełną sumę. Depozyt zaczyna się od kwoty w granicach 500 zł. Przy wypożyczaniu należy dokładnie obejrzeć pojazd, najlepiej zrobić zdjęcie z każdej strony. Niestety w wielu krajach zdarzają się nieuczciwi wynajmujący, którzy próbują obciążać klientów kosztami za usterki czy rysy, które istniały już w momencie wynajmu.

Według danych z 27 września 2017 roku za litr benzyny Pb95 w Rumunii zapłacimy ok. 4,37PLN, za ON - 4,38PLN, za LPG - 2,36PLN.

W Rumunii obowiązuje ruch prawostronny, zasady na drogach nie różnią się od tych panujących w Polsce. Kierowcy jeżdżą może trochę bardziej brawurowo niż u nas. Stan głównych dróg jest dosyć dobry, ale chcąc zwiedzać małe wioski i górskie tereny musicie się liczyć z dziurawym asfaltem i brakiem oświetlenia. Przejazd czasem blokują stada kóz przeprowadzane przez pasterzy, a nieoświetlone furmanki mogą być sporym zagrożeniem przy podróżach nocą. Fakt, że piękne góry Rumunii stanowią dużą część kraju także spowalnia drogę.

Mandaty są wysokie, a policja rygorystyczna. Kwota za jeden punkt karny to 40zł, za przekroczenie przepisu można zostać ukaranym od 1 do 100 punktów karnych. Przykładowo za zaparkowanie w złym miejscu grozi kara między 500-1000zł. Dodatkowo istnieje ryzyko zatrzymania prawa jazdy na okres od 30 do 90 dni, za takie wykroczenia jak przekroczenie dozwolonej prędkości lub linii ciągłej. Po tym okresie dokument zostanie przesłany do urzędu w Polsce, który go wystawił.

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Co warto zjeść w Rumunii?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 13:39:06
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy