Rumunia

RumuniaDojazd

Loty

Obecnie polskie linie lotnicze Lot oferują bezpośrednie tanie loty do Rumunii na trasach:

 - Warszawa (Lotnisko Fryderyka Chopina) – Bukareszt (Lotnisko Henri Coanda, 16km od centrum)

 - Warszawa (Lotnisko Fryderyka Chopina) - Kluż Napoka (Lotnisko 8km od centrum)

 Ceny są różne, w zależności od wybranych dat, obecnie są bardzo korzystne. Przykładowa cena za przelot w obie strony, przy zakupie biletu przynajmniej z wyprzedzeniem miesięcznym, na trasie Warszawa-Bukareszt to 550zł.

 Dostępne są także loty z jedną przesiadką, na trasach:

- Kraków – Bukareszt

- Gdańsk – Bukareszt

- Wrocław – Bukareszt

- Rzeszów – Bukareszt

- Katowice – Bukareszt

 Koszt lotu liniami Lot, z przesiadką oscyluje w granicach 700-900zł, przesiadka następuje w Warszawie, więc chcąc zaoszczędzić można udać się do Warszawy innym środkiem transportu niż samolot.

 Czas bezpośredniego lotu Warszawa – Bukareszt to 1godz 50min, czas lotu Warszawa – Kluż-Napoka to 1godz.25min., czas lotu z jedną przesiadką to ok. 4 godz.

 Dostępne są także przeloty z jedną przesiadką liniami tj. Alitalia, AirBerlin, KLM, ale tutaj czas trwania lotu trwa dłużej od 6 do 23 godz, ceny oscylują również w okolicach 700-900zł, przesiadki są w takich miastach jak: Rzym, Berlin czy Amsterdam (Można pokombinować i zwiedzić któreś z tych miast w trakcie przesiadki).

 Loty do Rumunii nie są jeszcze obsługiwane przez tanich przewoźników, takich jak Wizzair czy Ryanair. Rok temu były dostępne przeloty liniami Eurolot w dobrej cenie ok. 500zł za lot w obie strony. Zostały one jednak zlikwidowane, być może pojawią się z powrotem. Połączenia należy sprawdzać na bieżąco, ponieważ zmienia się to bardzo szybko, pojawiają się nowe destynacje dostępne drogą lotniczą, jak również niektóre dostępne wcześniej, obecnie są kasowane.

Jeżeli nie jesteście ekspertami w wyszukiwaniu lotów, nasza wyszukiwarka pomoże Wam znaleźć najbardziej odpowiednią dla Was ofertę :). Możemy też zrobić to za Was! Skontaktujcie się z nami za pomocą formularza kontaktowego lub za pomocą naszego fanpage'a na Facebooku, więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

 

>>>Szukasz wyszukiwarki lotów, która spełni Twoje oczekiwania? SPRAWDŹ TUTAJ!

Pociąg

Dojazd pociągiem jest możliwy, ale długi, skomplikowany i wcale nie tańszy od połączeń lotniczych. Nie występują bezpośrednie połączenia kolejowe, najczęściej konieczna jest więcej niż jedna przesiadka. Przykładowy przejazd Warszawa-Bukareszt to koszt ok. 400zł w jedną stronę w zależności od wybranych kombinacji, czas jazdy to 26-31 godzin, w tym 2-3 przesiadki. W zależności od trasy przesiadki mogą być w miastach: Brzecław w Czechach, Budapeszt na Węgrzech, Timisoara w Rumunii, w innym połączeniu przesiądziemy w Budapeszcie i mieście Arad w Rumunii. Tańszy jest pociąg jadący przez Ukrainę, cena w jedną stronę to ok. 200zł, czas ok. 30 godz, w tym 2 przesiadki, w Jarosławiu i we Lwowie.

Przejazd Warszawa – Kluż-Napoka pójdzie sprawniej, w ciągu jedynych 20 godz, z jedną przesiadką w Bukareszcie, zapłacicie ok. 200-250zł w jedną stronę (możecie wysiąść wcześniej w graniczącym z Węgrami mieście Oradea, czas 18 godz, koszt ok. 200 zł).

Wycieczka autobusem do Rumunii jest porównywalna czasowo i kosztowo do pociągu. Z Warszawy do Bukaresztu dojedziecie np. autobusem przez Brno w Czechach, czas takiej podróży to 29 godz., koszt ok. 300-400zł w jedną stronę. Do miasta Oradea można dojechać z przesiadką w Budapeszcie, koszt 200-250zł w jedną stronę, czas 19godz, autobus ten również dalej zawiezie nas do Kluż-Napoka koszt 200-300zł, czas 21godz (są to ceny przykładowe i zależnie od przewoźnika bardzo zmienne).

 Połączenia kombinowane

Obecnie są dostępne tanie loty do Rumunii, nie zawsze jednak tak było i może się to też zmienić w przyszłości. Jeżeli takie przeloty zdrożeją najlepiej skorzystać z połączeń kombinowanych, korzystając ze wszystkich najpopularniejszych połączeń takich jak: samolot, pociąg i autobus. Pomocna jest tu strona http://www.rome2rio.com/pl. Pozwalająca na wyszukanie różnych kombinacji.

Jest bardzo wiele tanich lotów (np. liniami Wizzair) do Budapesztu, skąd już bardzo szybko i łatwo możemy dostać się do granicy Rumunii. Bilet kolejowy Budapeszt-Oradea kosztuje ok.60zł, autobus ok.90 zł, bilet autobusowy Budapeszt- Bukareszt kosztuje pomiędzy 130-190 zł, bilet na pociąg do Budapeszt-Kluż-Napoka ok.100 zł, busy są jeszcze tańsze ok. 90 zł.

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Sposobów na podróżowanie jest niezliczona ilość, a czy wiesz kim są backpackerzy? Zobacz nasz artykuł!

Samochód

Przebycie samochodem dystansu Warszawa-Bukareszt zależnie od trasy jaką wybierzecie wyniesie:

- 1150km jadąc przez Ukrainę,

- 1334km jadąc przez Słowację i Węgry

- 1677km przez Czechy, Słowację i Węgry.

Czas przejazdu każdej z tych tras to ok. 18godz. Tak tak, różny dystans ale czas podobny, tak wiele mogą zmienić autostrady szybkiego ruchu.

1. Zakładając trasę podróży Warszawa-Bukareszt najkrótsza i według nas najlepsza opcja poprowadzi nas przez Słowację i Węgry, po drodze proponujemy zatrzymać się w słowackich Koszycach. Jest to bogate w zabytki miasto, europejska stolica kultury z 2013 roku. Po przekroczeniu granicy Rumunii możemy natomiast kierując się do Bukaresztu, nie odbijając wcale z trasy, zwiedzić wiele rumuńskich topowych atrakcji, zobaczymy kolejno miasta: Oradea, Kluż-Napoka, Turda, Alba Iulia, Sybin i Curtea de Arges. W okolicy znajdują się także dwie najsłynniejsze drogi w Rumunii, najwyżej położona transalpina oraz szosa transfogaraska, z których rozpościerają się niesamowite górskie widoki.

Na tej samej trasie jadąc z południa Polski do granicy rumuńskiej, przejechanie odcinka Kraków–Oradea wynoszącego 500km, zabierze nam ok.7godz. Podróżując ze stolicy na trasie Warszawa-Oradea pokonanie dystansu 750km potrwa ok. 11godz.

2. Jadąc bardziej okrężną, lecz lepszej jakości drogą przez Czechy, a następnie Węgry, mijamy po drodze wiele ciekawych miast, w tym drugie co do wielkości i popularności czeskie miasto Brno, słoweńską stolicę Bratysławę (można nadrobić trochę kilometrów i zwiedzić także Wiedeń) oraz węgierską stolicę Budapeszt. Następnie jadąc możecie wybrać tę samą trasę jak w opcji powyżej, przekraczając granicę w mieście Oradea lub jadąc od południa zwiedzić najpierw dwa duże miasta Arad i Timisoarę, dalej od miasta Sybin trasa jest taka sama jak w poprzedniej opcji.

3. Podróżując wschodnią, mniej popularną trasą jadąc przez Ukrainę możecie po drodze zwiedzić takie miasta jak: polski Zamość, ukraiński Lwów i Iwano-Frankowsk i następnie rozpocząć zwiedzanie Rumunii od regionu krainy Mołdawii. Z uwagi na fakt, iż Ukraina nie znajduje się w Unii Europejskiej to połączenie jest mniej popularne, stracicie długie godziny na granicach i nerwy na bardzo kiepskich drogach.

Koszt przejazdu do Rumunii zależy od zużycia paliwa samochodu. Według danych z 2 grudnia 2015 roku za litr benzyny Pb95 w Rumunii zapłacicie ok. 4,93PLN, za ON - 4,84PLN, za LPG - 2,36PLN. Na Węgrzech benzyna Pb95 kosztuje 4,61PLN/litr, na Słowacji Pb95 - 5,16PLN/litr. W Polsce średnia cena Pb95 na dzień 2 grudnia 2015 wyniosła 4,37PLN, koszt gazu LPG to 2,12PLN, dlatego radzimy zatankować pełny bak przed wyjazdem na wakacje.

W Rumunii obowiązuje ruch prawostronny, zasady na drogach nie różnią się od tych panujących w Polsce. Kierowcy jeżdżą trochę bardziej brawurowo niż u nas. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane. Stan głównych dróg jest dosyć dobry, ale chcąc zwiedzać małe wioski i górskie tereny musimy się liczyć z dziurawym asfaltem i brakiem oświetlenia. Przejazd czasem blokują stada kóz przeprowadzane przez pasterzy, a nie oświetlone furmanki mogą być sporym zagrożeniem przy podróżach nocą. Fakt, że piękne góry Rumunii stanowią dużą część kraju, także spowalnia drogę.

Uwaga: Na wszystkich drogach krajowych i autostradach obowiązują opłaty drogowe (winiety) dla wszystkich pojazdów. Najlepiej wykupić je już na przejściu granicznym, np. na stacjach benzynowych. Brak winiety pociąga za sobą wysokie kary. Wykaz aktualnych cen winiet jest podany na stronie Ambasady Polski w Bukareszcie.

 

Ogólne zasady ruchu drogowego:

• Dozwolone prędkości: teren zabudowany - 50, niezabudowany – 90, drogi ekspresowe - 100, autostrady - 130.

• Jazda z włączonymi światłami mijania obowiązkowo w terenie zabudowanym tylko w nocy, a w ciągu dnia tylko w przypadku złych warunków atmosferycznych. Poza terenem zabudowanym obowiązkowe używanie świateł mijania przez 24h.

• Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa

• Zakaz przewozu dzieci w wieku do 12 lat na przednich siedzeniach samochodu.

• Limit alkoholu we krwi 0,0 ‰.

• Obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu - OC, zalecane jest również posiadanie ubezpieczenia NNW oraz kosztów leczenia.

• Wymagane dokumenty: Dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy lub paszport ważny minimum 3 miesiące.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Politykę wjazdową do Rumunii.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 13:39:06
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy