Rumunia

RumuniaCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

SPIS TREŚCI:
Alba Iulia | Bran | Braszów | BukaresztCurtea de ArgesKluż-NapokaKonstancaOradeaRasnovSapantaSighisoaraSinaiaSuczawaSybinTimisoara 
      

Najważniejszymi miastami Rumunii są: Bukareszt, Braszów, Timisoara, Konstanca i Kluż-Napoka.

 

Alba Iulia (sprawdź lokalizację na mapie) – miasto w Siedmiogrodzie, ważne centrum regionu w dawnych czasach. Miejsce warte odwiedzenia dla osób zainteresowanych historią i kulturą Rumunii. To tutaj każdego roku 1 grudnia obchodzony jest Dzień Niepodległości Rumunii, wielkie święto. Cały kraj stroją wtedy trójkolorowe flagi, a dumni ze swej ojczyzny Rumuni noszą na piersiach kotyliony w barwach narodowych. Ulicami Alba Iulia odbywa się państwowy pochód z prezentacją armii, a na starym mieście uroczystości przewodniczą czołowi politycy i prezydent.

Zwiedzanie sprowadza się głównie do najstarszej części - zamku górnego miasta, imponującego założenie w stylu vaubanowskim. Kompleks starówki zawiera dwa kościoły. Prawosławna katedra powstała w początkach XX wieku i jest elementem wizytówki miasta. Katolicka świątynia z czasów średniowiecznych stanowi jeden z najcenniejszych zabytków Siedmiogrodu. Szczególnie warte odwiedzenia jest Narodowe Muzeum Zjednoczenia Rumunii, zlokalizowane w byłym wojskowym budynku „Babylon”, którego częścią jest słynna Sala Zjednoczenia gdzie został podpisany dokument potwierdzający połączenie prowincji Transylwanii z Królestwem Rumunii w 1918 roku. Udostępniony do zwiedzania jest także Pałac Książęcy (Palatul Principilor or Palatul Voievodal).

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Znajdujemy najlepsze oferty wczasów z biur podróży i mówimy, na co uważać!

 

  Bran (Zamek Drakuli w Bran) (sprawdź lokalizację na mapie) – mała miejscowość w centralnej Rumunii, w okolicy Braszowa, słynna z powodu zlokalizowanego w niej średniowiecznego zamku. Zamek w Bran został uznany za najbardziej podobny do opisanej w książce Brama Stokera siedziby Drakuli i okrzyknięty zamkiem znanego wampira. Tak naprawdę okrutny Wład Palownik, w Rumunii znany jako Vlad Tepes lub Vlad Draculea nigdy w tym zamku nie mieszkał, a przedsiębiorczy mieszkańcy tylko wykorzystali legendę dla zarobku na żądnych sensacji turystach. zamekdrakuli-rumunia-breakplan

 Pierwszy drewniany zamek w Bran został wzniesiony ok. 1212 roku przez Krzyżaków, zniszczony i odbudowany w 1377 z cegły w stylu gotyckim. Stanowił siedzibę kolejnych hospodarów siedmiogrodzkich. W pewnym momencie historii Vlad Tepes oblegał zamek, możliwe że był w nim także krótko więziony. Na początku XX wieku, w 1918 roku zamek stanowił własność miasta Braszów, które przekazało go królowej Marii jako letnią rezydencję. W tym czasie siedziba uzyskała obecny charakter, z obronnej twierdzy stworzono królewskie miejsce odpoczynku. Po śmierci królowej mieszkała tam jej córka Ileana z rodziną. Obecnie w zamku urządzone jest muzeum. Można spacerować krętymi korytarzami pomiędzy pokoikami na różnych piętrach, oraz przejść się wąskim sekretnym przejściem pomiędzy piętrami. Wnętrza są urządzone w dość oszczędnym stylu, małe salki, drewniane meble, ale z wielu miejsc widokowych można oglądać zarówno piękny dziedziniec, wszystkie urocze, pokryte czerwoną dachówką fragmenty zamku jak i piękne widoki na okolicę. Zamek wampirów nie widział, ale jego ciekawa architektura warta jest wizyty w tym miejscu. Muzeum mieści także wystawę na temat słynnego okrutnika Włada Palownika, z której dowiecie się sporo faktów na temat tej postaci (Koszt wizyty to 35lei, studenci 20lei).

 

  Zamek Drakuli w Poenari – prawdziwa siedziba hospodara wołoskiego Włada Palownika (rum. Vlad Tepes), zlokalizowana przy słynnej górskiej drodze transfogarskiej. 

poenari-rumunia-breakplan

Założony w XIII wieku, był główną siedzibą dynastii Besarab, za czasów Włada w XV wieku był fortecą obronną. Zamkowe ruiny są zachowane w dobrym stanie i dostępne do zwiedzania dla turystów. Aby dostać się do zamku trzeba pokonać 1440 schodów, ale nagrodą są przepiękne górskie widoki. Przed zamkiem można również zaobserwować urocze zakrwawione manekiny nadziane na pale.

 

>>>SPRAWDŹ: Czy podróże mogą pomóc Waszemu zdrowiu?

 

 Braszów (rum. Brasov) (sprawdź lokalizację na mapie) – duże miasto z bardzo ładną starówką, położone w górskim terenie. Braszów to doskonały punkt wypadowy, sąsiaduje z miejscowościami Rasnov, Sinaia i Bran, gdzie znajdują się słynne i warte zwiedzenia zamki oraz pałac, stąd też rzut kamieniem w góry, np. w region narciarski w miasteczku Predeal.

brasov-rumunia-breakplan

To, co w Braszowie najpiękniejsze, to bez wątpienia urocze stare miasto. Na środku rynku Piata Sfatululi możecie podziwiać budynek ratusza z 1410 roku. Z tego samego okresu pochodzi też słynny Czarny Kościół (rum. Biserica Neagră), który swoją nazwę zawdzięcza osmolonym skutkom pożaru z 1689 roku. Inne atrakcje to żydowska synagoga, możliwość wejścia na mury miejskie i spacer kolorowymi uliczkami, w tym najwęższą ulicą świata strada Sforii. Na pewno warto wjechać kolejką gondolową lub wdrapać się o własnych siłach na górę Tampa, gdzie zlokalizowany jest napis Brasov, rozpościera się stamtąd ujmujący widok na całą okolicę. W funkcjonującej tam restauracji „Panoramic” można się posilić podziwiając wyjątkowy widok zza okna.

 

  Bukareszt (rum. Bucuresti) (sprawdź lokalizację na mapie) – największe miasto i stolica Rumunii, zwany małym Paryżem. Nazwę tą uzyskał nie bez przyczyny. Rumunia zapatrzona we francuskie wzory architektoniczne pragnęła mieć trochę wykwintnej kultury u siebie, w XIX i XX wybudowano wiele budynków, które bardzo przypominają podobne gmachy w Paryżu. 

luktriumfalny-rumunia-breakplan

Najlepszym przykładem jest Łuk Triumfalny do złudzenia przypominający paryski pierwowzór, główna ulica miasta Bulevardul Unirii a’la Pola Elizejskie czy Palatul Bank C.E.C., przypominający paryski Mały Pałac. Oprócz tego miasto posiada całą mozaikę budowli od średniowiecznych i barokowych po socjalistyczne i nowoczesne. Moim zdaniem Bukareszt ma przepiękną zróżnicowaną architekturę, która w wielu miejscach po prostu zachwyca. Niestety znaczna część zabytkowej tkanki miasta uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej i trzęsienia ziemi, a dzieła zniszczenia dopełnił komunistyczny dyktator Nicolae Ceaușescu, który wyburzył 1/5 starej części miasta, aby wybudować dla siebie najbardziej wystawny pałac na świecie. Otaczające go zabytkowe budynki zastąpiły socrealistyczne gmachy i bloki, a wszystko miało przytłaczać rozmachem i wielkością. Budynek w którym obraduje Parlament Rumunii, tzw. Dom Ludu czyli "Casa Poporului" wybudowany przez dyktatora jest obecnie największym budynkiem w Europie i drugim, po Pentagonie, największym powierzchniowo budynkiem na świecie. Tak jak i nasz warszawski Pałac Kultury wzbudza on przeciwstawne uczucia, zachwyca, ale też oburza. Causescu, kiedy jego kraj jeszcze podnosił się z wielkich wojennych strat i cierpiał dużą biedę, zamiast skupić się na pomocy ojczyźnie, wydał kolosalne sumy na urządzanie swojej rezydencji. Pięcioletnie prace, rozpoczęte w 1983 roku (pałac nie został do tej pory całkowicie wykończony) prowadził zespół 700 architektów i 20 tysięcy robotników, a całkowity koszt wyniósł 3 mld euro (obecnie jego utrzymanie także pożera ogromne sumy). Polecamy zwiedzić wnętrze pałacu, takiego rozmachu, przepychu i ozdób próżno szukać w innych miejscach. (Koszt to 25 lei, należy wcześniej telefonicznie zarezerwować wizytę na konkretną godzinę, na wejściu odbywamy kontrolę lotniskową i zostawiamy w zastaw dowód osobisty).

parlament-rumunia-breakplan

Budynek parlamentu nie jest bynajmniej jedyną atrakcją Bukaresztu, warto wybrać się na długi spacer i obejrzeć takie perełki architektury jak: monumentalny gmach Pałacu Królewskiego Palatul Regal (obecnie muzeum sztuki), przepiękny Pałac Cretulescu, salę koncertową Ateneum oraz wiele imponujących cerkwi. Spacer nie może pominąć Calea Victoriei, głównej ulicy miasta, która swoją reprezentacyjną funkcję pełniła już w 1692 roku, kiedy to wyłożono ją dębowymi balami. Możemy podziwiać tu piękne zabudowania w stylu architektury paryskiej. Jak to w każdej stolicy występują tu także wszelakie muzea, polecamy odwiedzić Muzeum Historii Naturalnej im. Grigore Antipy. W Bukareszcie miał również siedzibę Wład Palownik, ruiny jego budynku Curtea Veche są udostępniane do zwiedzania w obrębie starego miasta, w dzielnicy Lipscani (5 lei). Chwile odpoczynku i ochłody zapewni wizyta w największym na świecie Ogrodzie Botanicznym i parku z jeziorem Cismigiu. Chcąc zakosztować życia towarzyskiego nie można pominąć wieczornej wizyty na starówce, w dzielnicy Lipscani. Znajduje się tam masa barów, klubów i urocze uliczki po których przetaczają się tabuny wesołych studentów, turystów i miejscowych.

 Chociaż rumuńska stolica wywołuje mieszane uczucia, to planując objazdową wycieczkę po Rumunii nie możecie pominąć tego wyjątkowego świadka historii.

 

>>>SPRAWDŹ: Wciąż nie wiesz jak zabrać się za zaplanowanie swojej podróży? Kliknij tutaj, aby otrzymać naszą pomoc!

 

  Curtea de Arges (wym. Kurtja de Ardżesz) (sprawdź lokalizację na mapie) – niewielkie miasteczko, słynne zdaje się być znane tylko z dwóch zabytkowych świątyń. Imponujących rozmiarów i niezwykłej urody Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej zaliczana jest do najważniejszych zabytków XVI wieku. Jest to największy ośrodek pielgrzymkowy w regionie. Legenda głosi, że twórca cerkwi mistrz Manolo dla zapewnienia pomyślności budowie zamurował w jej murach własną małżonkę. Karma jednak wróciła do niego, gdy zleceniodawca budowli hospodar Neagoe Basarab V uwięził go, gdyż nie chciał, aby artysta stworzył kiedykolwiek podobną świątynię. Nieszczęśnik zginął przy próbie ucieczki z wieży na własnoręcznie skonstruowanych skrzydłach. Druga, mniejsza budowla, Cerkiew Książęca św. Mikołaja pochodzi z XIV wieku. Cenny zabytek, w którym pochowany jest hospodar mołdawski Basarab I.

 

 Kluż-Napoka (rum. Cluj-Napoca) (sprawdź lokalizację na mapie) – kulturalna stolica kraju, serce Transylwanii. Sympatyczne miasto tętniące studenckim życiem i wydarzeniami kulturalnymi. Główny plac miasta to Piata Unirii, z katolicką katedrą św. Michała (w mieście mieszka 20% Węgrów stąd lokalizacja katolickiej świątyni w tak ważnym miejscu) i okazałym pomnikiem króla Macieja Korwina (Dom, w którym przyszedł na świat przyszły król Węgier jest udostępniony do zwiedzania w uliczce nieopodal). To tu odbywają się różne miejskie wydarzenia, koncerty, demonstracje, a zimą lodowisko, jarmark Bożonarodzeniowy i huczny sylwester. Kościół św. Michała na Piata Unirii jest właściwie pozbawiony dekoracji wewnątrz, za to warto spróbować wejść na jego wieżę, aby spojrzeć na miasto z góry.

Nie jest to atrakcja dostępna powszechnie, ale czasem udaje się osobę siedzącą w kościelnym sklepiku uprosić o otwarcie drzwi na górę. Od głównego placu najlepiej przespacerować się deptakiem Bulevardul Eroilor do drugiego placu w mieście Piata Avrama Iancu, z monumentalnym i pięknym prawosławnym soborem Zaśnięcia Matki Bożej. Możemy tu także podziwiać wokoło inne zabytkowe budynki, w tym Operę Narodową i podobno najbrzydszy pomnik na świecie, przedstawiający nieszczęsnego Avrama Iancu.Inne ciekawe miejsca to ogród botaniczny, cmentarz Házsongárd z XVI wieku, nowoczesna forma stadionu piłkarskiego Cluj Arena oraz wzgórze Parcul Cetatuia, z którego roztacza się romantyczny widok na miasto, szczególnie o zachodzie słońca. Chwilę wytchnienia zapewni też piękny park centralny z budynkiem kasyna i stawem umożliwiającym wycieczkę wynajętą łódeczką.

 Jeżeli czujecie się młodo, polecam wizytę w miasteczku studenckim, na ulicy Strada Piezisa zaskoczy nas masa małych piwnych lokali, w których panuje wielce wesoła atmosfera. Miasto posiada bardzo bogatą ofertę dla życia towarzyskiego, przy głównym placu działa wiele pubów i klubów, godne polecenia są też dwa miejsca: zjawiskowa orientalna herbaciarnia Samsara (po drugiej stronie rzeki, najlepiej dokładnie dopytać o lokalizację tubylca) oraz Joben Bistro futurystyczny żelazny bar z przedziwną dekoracją. Na smaczny, tradycyjny i przystępny cenowo obiad możemy wybrać się do Bistro Viena, restauracji zlokalizowanej tuż przy Domu Macieja Korwina, na ulicy jego imienia strada Matei Corvin. Kilka kilometrów na zachód od miasta znajduje się kilka ładnych jezior, polecamy odwiedzić jezioro Tarnita.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Dokąd uciec na czas jesiennej słoty?

 

 Konstanca (rum. Constanţa) (sprawdź lokalizację na mapie) – największe miasto na rumuńskim wybrzeżu, którego historia sięga starożytności, kiedy to będąc pod panowaniem Grecji było największym portem Morza Czarnego. Znajdują się tu liczne zabytki z wielu okresów historycznych, od antyku do secesji. Symbolem miasta jest niesamowity budynek starego kasyna Cazinoul, zlokalizowany nad samym morzem.Wybudowany w roku 1910, w stylu secesyjnym obecnie nie pełni swojej pierwotnej funkcji. Za to jego lokalizacja i panorama są wyjątkowo widowiskowe, a prowadząca do niego, przeznaczona wyłącznie dla ruchu pieszego, promenada szczególnie służy wieczornym romantycznym spacerom. Inne miejsca warte odwiedzenia to Plac Owidiusza, budynek centrum handlowego z VII wieku Edificul Mozaic cu Roman, zaskakujący imponującą powierzchnią mozaik, latarnia nadmorska Farul Genovez, dom z Lwami - Casa cu Lei oraz główny meczet rejonu Dobrudży, Wielki Meczet Karola I. Z minaretu meczetu rozciąga się piękny widok na miasto, zaś we wnętrzu znajduje się ciekawostka, jeden z największych dywanów w Europie, ważący ponad tonę. Dużą mniejszość narodową w Konstancy (aż 6%), stanowią potomkowie danych osadników Imperium Osmańskiego Turcy i Tatarzy.

 Kilka kilometrów na północ od Konstancy położona jest największa i najstarsza nadmorska miejscowość wypoczynkowa, Mamaja. W okolicy znajdują się także słynne winnice Murfatlaru.

 Oradea (sprawdź lokalizację na mapie) – miasto przy granicy z Węgrami, z ładnym zabytkowym centrum, wypełnionym architekturą baroku i secesji z czasów Monarchii Austrowęgierskiej. Właściwie nie czuć jeszcze, że przekroczyliśmy granicę, aż do II wojny światowej większość narodową stanowili tu Węgrzy. Warto wybrać się na spacer podziwiając piękną architekturę, między innymi słynne barokowe muzeum Muzeul Tării Crisurilor, największą rumuńską katedrę Catedrala baroca, pięciokątną twierdzę Cetatea Oradea z muzeum sztuki oraz słynny kościół księżyca Biserica cu Lună, z unikatowym na skalę europejską mechanizmem zegarowym wskazującym fazy księżyca. Uroku dodaje miastu przepływająca przez centrum rzeka. W pobliżu znajdują się dwa znane uzdrowiska Băile 1 Mai i Băile Felix.

oradea-rumunia-breakplan

 

 Rasnov (Zamek Rasnov) (sprawdź lokalizację na mapie) – miasteczko położone 20km od Braszowa, które sławę zawdzięcza zlokalizowanemu na jego terenie zamkowi. Jest to bardzo obszerna budowla, wewnątrz której znajdowała się mała wioska, a okoliczna ludność chroniła przed atakami Turków. Wyjątkowy przykład zamku zamieszkanego przez wieśniaków, a nie możnowładców. Dobrze zachowane zabudowania z XIII wieku przeniosą Was w zupełnie inny świat. Plus tradycyjnie piękne widoki na okolicę.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Ulubione miejsca wypoczynkowe Polaków.

 

 Sapanta (Wesoły cmentarz) (sprawdź lokalizację na mapie) – mała wieś położona nad rzeką Cisą, przy granicy z Ukrainą. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Rumunii, miejsce słynne na cały świat dzięki zlokalizowanemu tam cmentarzowi. Tak dokładnie, cmentarz niezwykły, ponieważ wesoły. Tablice nagrobne wykonane są z drewna, w takim trochę góralskim stylu, bogato zdobione i pomalowane na żywe kolory, z dominacją barwy niebieskiej. Miejsca pochówku nie mają tradycyjnej płyty nagrobnej, lecz wypełnione są ziemią i kwiatami, nad tablicą góruje krzyż z ozdobnym zadaszeniem. Lecz to co stanowi największą atrakcję to namalowane wizerunki zmarłych i opisy ich życia, w postaci zabawnych wierszyków. Możemy dowiedzieć się z nich, kto jaką wykonywał profesję, jak zmarł oraz jakie miał przywary czy niechlubne zwyczaje. Wszystko utrzymane w żartobliwym wesołym charakterze. Najlepiej wybrać się tam z rumuńskim znajomym lub poprosić jakiegoś tubylca, który za drobną opłatą lub z czystej sympatii przetłumaczy nam nagrobne inskrypcje. Szkoda by było przemierzyć taki szmat drogi i nie zrozumieć śmiesznych opisów.

cmentarz-rumunia-brakplan

 Słynna historia obiektu rozpoczęła się w 1935 roku kiedy lokalny artysta Stan Ioan Pătras wykonał pierwszy zabawny nagrobek, jego dzieło od 1977 roku kontynuuje Dumitru Pop Tincu. Cmentarz znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO (bilet wstępu 5 lei). W okolicznych wioskach (np. Leud, Bârsana, Budeşti, Deseşti, Plopiş) znajdują się zabytkowe drewniane cerkwie z XVII i XVIII wieku, również wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto je odwiedzić będąc w okolicy, jak również zwrócić uwagę na lokalną ludność, która ubiera się wciąż w tradycyjne regionalne stroje.

 

 Sighisoara (sprawdź lokalizację na mapie) – urokliwe średniowieczne miasteczko, w którym urodził się słynny hrabia Drakula. Centrum miasta stanowi przykład oryginalnej średniowiecznej architektury, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Centralnym punktem grodu jest wieża zegarowa, pokryta kolorową rybią dachówką. Wewnątrz znajduje się muzeum historyczne (koszt 5 lei), które warto odwiedzić głównie ze względu na taras widokowy, z którego rozciąga się piękna panorama miasta. Obok wieży stoi dom, w którym urodził się Vlad Tepes, słynny Drakula. W 1431 roku był to niewielki dom parterowy, obecnie jest to 2-piętrowy budynek, na parterze mieszczący restauracje „Casa Vlad Dracul”. Oryginalnych wnętrz, rzeczy osobistych i szczoteczki do zębów słynnego wampira raczej tam nie zobaczycie :).

sighisoara-rumunia-breakplan

Ciekawym zabytkiem są kryte schody „Scara Scolarilor” z 1642 roku, prowadzące na wzgórze w obrębie starówki, na którym znajduje się kościół i zabytkowy cmentarz ewangelicki. Dla miłośników kościelnej architektury polecana jest także Katedra Świętej Trójcy. Sighisoara jest na pewno jedną z dużych atrakcji Rumunii, miasto ma wyjątkowy klimat, tworzony przez brukowane uliczki, kolorowe dachówki i małe kolorowe domki jak dla krasnali. Polecamy tani tradycyjny obiad i nocleg w Burg Hostel na ul. Strada Bastionului 4-6.

 

Sinaia (Zamek Peles) (sprawdź lokalizację na mapie) – niewielkie miasteczko położone w górskiej scenerii. Główną atrakcją miejscowości jest zapierający dech w piersiach Zamek Peles, była letnia rezydencja królów Rumunii. Ostatni żyjący właściciel, król Mikołaj I udostępnił ją do zwiedzania, a w komnatach urządzono muzeum. Niezwykłej urody i rozmiarów rezydencja została wykonana w latach 1873-1883, w stylu bawarskim i secesyjnym. Wystawne pokoje obejmują między innymi pierwszą salę kinową w Rumunii, salę koncertową i kaplicę królowej Elżbiety. Bogato zdobione królewskie apartamenty, misternie zdobienia ścian i sufitów, marmury, perskie dywany, kunsztownie wykonane meble, żyrandole i przedmioty użytku codziennego robią oszałamiające wrażenie. Każdy element jest dopracowany, a wszystko pasuje do siebie i współgra tworząc oryginalną całość. Na zamku poczujecie się bardziej jak z prywatną wizytą u bogatego władcy, który gdzieś tylko na chwilę opuścił swe mieszkanie, aniżeli w gmachu muzeum. Budynek otoczony jest pięknymi ogrodami z kolekcją monumentalnych rzeźb. W zamkowym muzeum znajdują się unikatowe kolekcje zbroi, broni, srebra, szkła, witraży i zegarków (Bilet wstępu 20 lei, studenci 5 lei, pozwolenie na fotografowanie 32 lei).

 Pozostałe atrakcje miejscowości Sinaia to pałac Pelisor (wstęp 20 lei), budynek monastyru i dworca kolejowego. Drugi pałac w Sinaia, wchodzi w skład tego samego królewskiego kompleksu co pałac Peles. Charakteryzuje się również dużym przepychem i podobną architekturą w stylu secesyjnym. Pałac budowany dla królewskiego siostrzeńca posiada jedyne 99 pokoi, w tym najbardziej znaną Złotą Sypialnię królowej. Wycieczka pod tytułem ciekawe miejsca Rumunii nie może przeoczyć tych atrakcji.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Podróżujesz z dziećmi? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki!

 

 Suczawa (sprawdź lokalizację na mapie) – miasto w północnej Rumunii, w części Mołdawii, słynne szczególnie z malowanych na zewnątrz zespołów klasztornych - monastyru św. Jana Nowego, cerkwi św. Demetriusza. Unikatowy zwyczaj malowania fresków nie tylko wewnątrz świątyni, ale także dookoła na jej murach stanowił element ideowego protestu przeciw tureckiej okupacji.

suczawa-rumunia-breakplan

 Inne malowane cerkwie północnej Mołdawii wpisane na listę UNESCO:

• cerkiew św. Jerzego w monastyrze Voroneţ

• cerkiew Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Arbore

• cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w monastyrze Humor

• cerkiew Zwiastowania w monastyrze Moldoviţa

• cerkiew Podniesienia Krzyża Świętego w Pătrăuți

• cerkiew św. Mikołaja w monastyrze Probota

• cerkiew św. Mikołaja w monastyrze Râşca

• cerkiew św. Mikołaja w Bălineşti

• cerkiew św. Eliasza w Sfântu Ilie

 

 Kaczyka – kopalnia soli – zlokalizowana w okolicach Suczawy, miejsce podobne do naszej Wieliczki. Pod ziemią znajduje się kaplica oraz sale do rekreacji, relaksacyjnego oddychania jodem czy gry w piłkę. Podobne miejsce w Transylwanii znajduje się w miejscowości Turda, niedaleko Kluż-Napoka.

 

 Sybin (rum. Sibiu) (sprawdź lokalizację na mapie) – przepiękne miasteczko w Transylwanii uważane przez wielu odwiedzających za najpiękniejsze z rumuńskich miast. Docenione zostało ono także na arenie międzynarodowej uzyskując tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2007 roku. Szczególnego powabu dodają Sybinowi pasma górskie rozpościerające się na tle miasta, góry wysokie i potężne.

Stare miasto zachowało się w bardzo dobrym stanie, polecamy już sam spacer po centrum, gdzie można zachwycić się architekturą i podziwiać urocze stare domki, każdy innych rozmiarów, kształtów, kolorów i dekoracji. Takich klimatów możemy doszukiwać się w gotyckiej starej części miasta, w okolicach placów Piata Mica i Piata Huet. Centrum miasta stanowi główny plac Piata Mare, tutaj dominuje styl barokowy. Najważniejszym budynkiem jest Narodowe Muzeum Brukenthala otwarte w 1918 roku, najdłużej działająca w Rumunii placówka tego typu. Zbiory zawierają między innymi galerię malarstwa i eksponaty historyczne. Inne budynki na które warto zwrócić uwagę to Blue House z herbem Sybinu i dawna wieża fortyfikacji miejskich Rada Tower. Polecamy także spacer wokół miejskich fortyfikacji i bastionów. Nie zapomnijcie zabrać aparatów fotograficznych.

 

 Szosa transfogaraska (rum. Transfăgărășan) – spektakularnie położona, pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami gór Fogarskich, niesamowicie kręta droga krajowa, zbudowana w latach 1970–1974 za czasów dyktatora Nicolae Ceaușescu, kosztowała ogromne sumy pieniędzy i życie 40 budujących ją żołnierzy. Na trasie oprócz zapierających dech w piersiach widoków, wiaduktów i zakrętów znajdują się także inne atrakcje: ruiny zamku Poenari, w którym urzędował pierwowzór literackiej postaci Drakuli, Wład Palownik, 160 metrowa zapora na jeziorze Vidraru, jezioro Balea i wodospad Capra.

trans-rumunia-breakplan

 

>>>SPRAWDŹ: Interesuje Cię jakie są stereotypy w Europie? Zobacz nasz artykuł!

 

 Transalpina - przejazd nią zapewnia niesamowite widoki i wyjątkowe przeżycia. – najwyżej położona droga Rumunii, w najwyższym miejscu wynosi się na 2145 m n.p.m.

alpina-rumunia-breakplan

 

 Timisoara (sprawdź lokalizację na mapie) - ładne rumuńskie miasto, polecane osobom zainteresowanym historią i przemianami w Europie, które doprowadziły do obalenia komunizmu i reżimu Ceaușescu w 1989 roku. To tutaj rozpoczęła się rewolucja, która pochłonęła wiele ofiar. W walkach w całym kraju zginęło około tysiąc osób, a Polska wspomogła bardzo walczących przesyłając potrzebną dla rannych krew. Funkcjonuje tu prywatne muzeum rewolucji założone przez jednego z jej uczestników. Główną atrakcją jest na pewno serce miasta, które stanowi pełen zieleni i kwiatów plac zwycięstwa ograniczony z jednej strony Operą Narodową, z drugiej monumentalną świątynią Soboru Trzech Świętych Hierarchów. Warto także spróbować produkowanego tu jednego z lepszych rumuńskich piwa Timisoreana.

 

 Turda Kopalnia Soli – zlokalizowana w Transylwanii, w pobliżu miasta Kluż-Napoka, dawne miejsce pozyskiwania soli, obecnie niesamowity teren zabaw i rekreacji. Miejsce podobne do naszej Wieliczki, lecz nastawione bardziej na rozrywkę niż zgłębianie historii. Możemy tu przejechać się diabelskim młynem, pograć w mini golfa czy kręgle, posłuchać koncertu w amfiteatrze oraz przepłynąć łódką po podziemnym jeziorze. Miejsce bardzo ciekawe, jedynym minusem jest brak wystarczającej informacji dla osób, które chciałyby dowiedzieć się więcej o historii kopalni i sposobach pozyskiwania soli. (Koszt biletu 15lei normalny, 8lei ulgowy) Szesnaście kilometrów na zachód od miasta Turda znajduje się piękny górski kanion rzeki Valea Hasdate zwany Cheila Turzii, można się tam wybrać na trekking albo wspinaczkę. 

Jeśli nie chce Wam się planować zwiedzania, przychodzimy z pomocą! Możecie skontaktować się z nami za pomocą formularza lub bezpośrednio przez nasz fanpage na Facebooku. Po szczegóły kiknijcie tutaj :).

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Chesz zabrać ze sobą w podróż jak najwięcej rzeczy przy tym mieć jak najmniejszy bagaż? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki!

Wypoczynek

Delta Dunaju – Park Narodowy – druga pod względem długości rzeka w Europie (po Wołdze) kończy się drugą co do wielkości deltą w Europie (tu również pierwsze miejsce zajmuje płynąca przez Rosję Wołga), która każdego roku powiększa się o kolejne 40m. Największą atrakcją jest fakt niewielkiego przeobrażenia tego terenu przez człowieka, pięknie zachowana przyroda i ludność żyjąca w tradycyjny sposób. Na rozległych terenach jezior i bagien występuje wiele cennych gatunków ptaków, ryb i roślin. Całość została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar ten zamieszkuje 15 tyś mieszkańców, trudniących się głównie rybołówstwem i rolnictwem. Mieszka tu również zbiorowość tzw. Lipowan, będących potomkami Starowierców, ludność która odłączyła się od tradycyjnego kościoła prawosławnego i schroniła przed prześladowaniami na tym trudnodostępnym terenie. Polecana jest wyprawa - rejs łodzią jednym z trzech ramion Dunaju uchodzących do Morza Czarnego: Kilia, Sulina i Sfantu Gheorghe.

park-rumunia-breakplan

 

Vama Veche – nadmorska miejscowość przy granicy z Bułgarią, słynna z plaży nudystów i niecodziennej hipisowskiej atmosfery wolności oraz rockowego zespołu o tej samej nazwie co miejscowość. Nietuzinkowe alternatywne miejsce wypoczynkowe, gdzie obowiązkiem jest rozbicie namiotu na plaży, ewentualnie na jednym z kilku pól kempingowych. Nietaktem jest zaś korzystanie z pobytu w hotelu. W czasach komunistycznego reżimu gromadzili się tu artyści i pisarze, do dziś jest to miejsce kojarzące się z buntem przeciw systemowi i kulturą hipisów. Na plaży można spotkać stare tablice zakazujące kempingu, które z satysfakcją łamią przyjezdni wczasowicze. W miarę jak miejsce stawało się coraz bardziej popularne, ruszyła kampania na rzecz utrzymania pierwotnego charakteru miejsca zwana „Save Vama Vece”, która przyczyniła się do zatrzymania inwestycji hotelowych i zachowania jego wyjątkowej atmosfery. Najbardziej spektakularnym elementem kampanii jest organizacja muzycznego Festiwalu Stufstock, który odbywa się corocznie w sierpniu przyciągając wielkie tłumy młodzieży. Planując wizytę w tym miejscu warto sprawdzić kalendarium wydarzeń. W sezonie wakacyjnym organizowane są imprezy o bardzo różnej tematyce, festiwale muzyki rockowej, elektronicznej czy nawet latynoamerykańskiej.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Najciekawsze szlaki górskie w Europie.

Narciarstwo – Rumunia staje się coraz chętniej wybieranym krajem przez miłośników narciarstwa. Najpopularniejszym regionem jest obszar Transylwanii, położony w okolicy miasta Braszów. Znajdują się tu trzy bardzo dobrze przystosowane ośrodki: w miasteczku Sinaia 40 km tras zjazdowych i 8 km trasy biegowej, w Poiana Brasov 20 km tras zjazdowych, w najwyżej położonym mieście Rumunii Predeal 19 km tras i w najnowszym, a już bardzo popularnym ośrodku zimowym Azuga 8 km tras. W okolicy jest bogate zaplecze gastronomiczne, hotelowe, centrum SPA i park wodny. Region ten obfituje również w wiele atrakcji kulturowych, pięknych zamków i kościołów, które można odwiedzić przy okazji.

Drugim regionem narciarskim są góry położone na zachód od Sybina, ośrodki Petrosani Straja ski w Górach Vulcan i Arena Platos ski w górach Cindrel, również z dobrą infrastrukturą turystyczną i zapleczem technicznym na odpowiednim poziomie.

Popularne są aktywności typu freeride – ekstremalne zjazdy w trudnym terenie, często na nieprzystosowanych do tego wcześniej obszarach.

Najlepszy czas, aby wybrać się na stok to miesiące od grudnia do marca.

 

Góry – piękno Karpat leżących w granicach Rumunii, a zajmujących większą część jej kraju, było doceniane przez alternatywnych turystów już od dawna.

Góry są podzielone na trzy regiony: Karpaty Wschodnie, Środkowe oraz Zachodnie, każdy zachwyca malowniczymi krajobrazami i naturalną przyrodą. Najwyższe i najbardziej popularne są góry Fogarskie, których dwa szczyty o najwyższej wysokości Moldoveanu (2544 m n.p.m.) i Negoiu (2535 m n.p.m.) oddziela od siebie najsłynniejsza górska droga – szosa transfogarska, biegnąca na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Zdobycie Moldoveanu najlepiej rozpocząć od schroniska Cabana val. Sambetei. Dla wielbicieli trekkingu górskiego polecana jest trasa główną granią Gór Fogaraskich, przejście najpiękniejszej centralnej części zajmuje ok. tygodnia. Najlepiej wybrać się z własnym namiotem, lub nocować w licznych zlokalizowanych na trasie schroniskach.

Jest to bardzo urokliwy naturalny teren, na którym występuje kilka razy więcej dzikich zwierząt niż w Alpach. Jest tu dużo większa szansa spotkania z kozicą i świstakiem, ale także wilkiem, niedźwiedziem czy rysiem. Dlatego należy przed wędrówką, zasięgnąć lokalnych wiadomości i omijać niebezpieczne tereny.

Dla osób ceniących mniej popularne zakątki polecamy wyprawy w góry położone na północy kraju, w okręgu Bukowina i Maramuresz. Interesujące miejsca to między innymi Pietros (2 302 m n.p.m.) – najwyższy szczyt w Górach Rodniańskich i przełęcz Saua Gargalau (1925 m n.p.m.). Są to również regiony słynące z zabytków, bogatego folkloru i żywej ludowej kultury.

Wspinaczka – wiele miejsc do wyboru. Polecany jest kanion Chiele Bicazu, położony w północno-wschodniej Rumunii, pomiędzy miastami Piatra Neamt a Gheorgheni. Posiada on 6 kilometrów długości i wysokość ścian przekraczającą 300 metrów, a oferuje ok. 200 różnych dróg wspinaczkowych w skale wapiennej. Inny popularny teren to wąwozy Cheile Turzii, w okolicy miasta Kluż-Napoka. Spotkamy tu wielkie pionowe ściany z wielo-wyciągami i dostępną dla wspinaczki Jaskinię Węgierską Pestera Ungureasca. W pobliskiej miejscowości Rimetei odbywają się na wiosnę zawody wspinaczkowe na Skale Szeklerów, najciekawsza trasa wiedzie przez skały w okolicy wodospadu Venturatoarea.

wspinaczka-rumunia-breakplan

 

Jaskinie – w kraju znajduje się ich ok. 11 tyś, część otwarta dla wszystkich, niektóre jedynie dla specjalistów. Najdłuższą jest Jaskinia Wiatru (Pădurea Craiului Mountains) o długości 50km, inne popularne to: Peştera Muierilor (Jaskinia Kobiet), Gheţarul Scărişoara (Lodowiec Scarisoara), Peştera Urşilor (Jaskinia Niedźwiedzi) oraz Popovăţ i Cormarnic.

jaskinia-rumunia-breakplan

 

Jazda konna – Rumunia jest miejscem, gdzie łatwo spotkać konie, zarówno te półdzikie jak i te ciężko pracujące i zapewniające rekreację. Istnieje wiele dróg do jazdy konnej i ośrodków organizujących naukę np. Equus Silvania, Maggie’s Ranch, Merlelor, Horse Riding Adventures. Organizowane są także rajdy konne. Górzysty naturalny krajobraz stanowi idealne tło do tego typu aktywności.

jazda-rumunia-breakplan

 

Rafting – najbardziej popularnymi rzekami są: Crisul Repede, Jiu, Cerna i Nera.

 

Golf – najlepsze pola golfowe to: Lac de Verde w Breaza, Clubul Diplomatic w Bukareszcie i Pianu de Jos koło Alba Iulia.

golf-rumunia-breakplan

 

Rumunia to także prawdziwy raj dla miłośników wycieczek rowerowych i motocyklowych.

Jeżeli należycie jednak do bardziej leniwych turystów, to bez obaw. Kraj ten obfituje także w wiele możliwości biernego wypoczynku. Można zaszyć się w jednym z luksusowych SPA, zregenerować siły w uzdrowiskach i wodach termalnych lub spędzić wakacje na piaszczystym i gorącym wybrzeżu. Dla miłośników przyrody wspaniałą opcją będą liczne campingi oraz obserwacje ptaków i łowienie ryb w Delcie Dunaju. Polecana jest szczególnie agroturystyka. Nie jest ona stworzona sztucznie na potrzeby turystyki, domy mieszkańców są wciąż oryginalne, folklor i tradycje prawdziwe i żywe, a hodowane licznie zwierzęta gospodarskie dostarczą wiele radości Waszym pociechom.

 

>>>SPRAWDŹ: Szukasz odpowiedniego ubezpieczenia? Pomożemy Ci je dobrać, znajdując najlepsze oferty!

Pozostałe

Co trzeba zrobić będąc w Rumunii:

Podziwiać architekturę miast – co by niepochlebnego mówiono o Rumunii, że bieda, brud, socjalizm, to architektura wielu miast jest przepiękna. Nie ma tu na pewno nudy, każdy budynek jest inny, widać wpływy wielu kultur i tradycji budowniczych. Od średniowiecza, gotyku, przez barok, secesję, aż po socrealizm, widać wpływy francuskie, austriackie, włoskie i rosyjskie. Formy i ozdoby budowli zadziwią najbardziej obeznanego w temacie turystę.

Rzucić okiem na domy prywatne – dosyć ciekawa architektura, wieżyczki, balkoniki, balustrady, zadaszenia, często posiada tajemniczy bajkowy klimat. Niby nic wspólnego z historiami grozy, chociaż czasem....

Wznieść wzrok ku górze w centrum miasta – niesamowita plątanina kabli elektrycznych wprawi w zdumienie każdego. Przez jeden słup może przechodzić nawet 50 różnych kabli. Mieszkańcy mówią, że przy ewentualnej awarii więcej czasu i zachodu zajmuje dojście do tego który przewód się zepsuł niż założenie nowego, tak więc ekipa po prostu przyjeżdża i zakłada nowy przewód zamiast godzinami dochodzić gdzie leży awaria. Kable te niestety przeszkadzają często w fotografowaniu zabytkowych budowli.

Autostop – uwaga! popularną praktyką jest wymaganie zapłaty za przejazd.

Taksówki – wyjątkowo korzystne cenowo, np. za nocny powrót z imprezy w centrum miasta, do hotelu położonego w odległości 2-3km zapłacimy ok. 10lei czyli 10zł.

 

>>>SPRAWDŹ: Komunikacja publiczna w Rumunii!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 13:39:06
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy